امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۸:۵۷:۳۵

نمونه گیری دهانه رحم (Cervix) برای آزمایشات تشخیص مولکولی

۱- باید توجه داشت کیفیت نمونه جمع آوری شده در اعتبار آزمایش نقش اساسی داشته و احتمال نتایج منفی کاذب را به حداقل می رساند.

۲- بهترین زمان جمع آوری نمونه در روز چهاردهم قاعدگی (mid-cycle) می باشد. جمع آوری نمونه نباید در زمان پریودی باشد. وجود خون در نمونه موجب خطا در نتایج آزمایش می شود. بیمار حداقل ۲۴ ساعت قبل از نمونه گیری نباید از دوش واژینال، پماد، ژل و یا هر گونه کرم موضعی در ناحیه نمونه گیری استفاده کرده باشد.

۳- برای انجام آزمایشهای مولکولی باید به اندازه کافی سلول در نمونه جمع آوری شده وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است از وسایل نمونه گیری نظیر اسپاچولاهای چوبی و یا پلاستیکی، برسهای مخصوص (Cytobrush) استفاده نمود.

۴- شایان ذکر است استفاده از سوآپ های پنبه ای برای نمونه گیری مناسب نمی باشند.

۵- اسپاچولا را برای نمونه گیری با مقداری فشار بر سطح دهانه رحم قرار داده و بچرخانید. البته در حین نمونه گیری نباید ناحیه مورد نظر خونریزی نماید و باید از آلوده شدن نمونه با خون در این مرحله جلوگیری شود.

۶- پس از نمونه گیری بدون تماس سر وسیله نمونه برداری با پوست و یا سطوح اطراف به سرعت آن را به داخل ظرف مخصوص انتقال داده و چندین بار به آهستگی سر وسیله نمونه برداری (اسپاچولا و یا برس) را در مایع درون ظرف تکان دهید.

۷- ظرف محتوی نمونه را در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل نمایید.

نمونه گیری دهانه رحم

Call Now Button