امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۲۱:۰۶

نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال از شایعترین سرطان های دستگاه گوارش محسوب می شود که با رشد سلول های سرطانی در کولون (روده بزرگ) یا رکتوم (راست روده) همراه است. با اینکه مردم این سرطان را به طور خاص با عنوان سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم (راست روده) نامگذاری می کنند اما بدلیل ویژگی های مشابه در یک گروه قرار می گیرند.

نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و راست روده) !

نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و راست روده) !

اکثرسرطان های روده بزرگ با رشد پولیپ هایی (رشد غیر طبیعی توده سلولی) بر روی پوشش روده بزرگ یا راست روده شروع می شوند. با این وجود همه پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی گردند. هنگامی که پزشک متخصص، پولیپ را در طی عمل کولونوسکوپی مشاهده می نماید، آن ها را برداشت نموده و مورد آزمایش قرار می دهد.

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است. انجمن سرطان آمریکا تخمین زده است در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰۰۰۰ مورد جدید سرطان روده بزرگ گزارش گردد و همچنین انتظار می رود بیش از ۴۴۰۰۰ مورد جدید سرطان راست روده بوجود آید.

طی چند دهه گذشته طول عمر بیماران مبتلا به این سرطان افزایش یافته است، این امر به دلیل آزمایشات غربالگری تشخیص پولیپ و شناسایی و حذف هر گونه پولیپ از روده می باشد که فرصت تبدیل شدن به سرطان را پیدا نمی کنند.

نتایج مطالعه جدید حاکی از این است مصرف میزان بالای ویتامین D همراه با شیمی درمانی ممکن است مانع رشد سرطان پیشرفته روده بزرگ شود. تحقیقات بالینی به نام SUNSHINE نشان داده است، مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند به طور چشمگیری سرعت پیشرفت سرطان مهاجم روده بزرگ را کاهش دهد. محققین مرکز درمان سرطان های دستگاه گوارش در بوستون آمریکا بیان کردند نتایج این آزمایشات امیدوار کننده است و می تواند امکان درمان جدید در آینده را فراهم نماید.

محققان با انجام این آزمایش بر روی بیماران مبتلا به سرطان مهاجم روده بزرگ که قبلا درمان نشده بودند و بررسی مصرف میزان بالای ویتامین D (8000 واحد بین المللی ویتامین D ) و میزان پایین ویتامین D (400 واحد بین المللی ویتامین D) و همچنین انجام شیمی درمانی در این بیماران دریافتند، پیشرفت سرطان در بیمارانی که میزان بالای ویتامین D مصرف کردند، به طور متوسط حدود ۱۳ ماه متوقف می شود. در حالی که افرادی که میزان پایینی از ویتامین D را دریافت نمودند، پیشرفت بیماری حدود ۱۱ ماه به تاخیر می افتد. همچنین، آنها نشان دادند بیمارانی که میزان بالای ویتامین D را مصرف می کنند، احتمال کمتری وجود دارد که طی یک دوره حدود ۲۳ ماهه دچار پیشرفت بیماری یا مرگ شوند.

ویتامین D در نتیجه برخورد نور خورشید با پوست ، در بدن تولید می گردد. همچنین این ویتامین در بدن از طریق چند منبع غذایی نیز دریافت می شود. محققین بیان کردند، ویتامین D به طور گسترده ای در دسترس می باشد و بی خطر و ارزان است. با این حال، آن ها خاطر نشان ساختند مردم نباید مقادیربالای ویتامین D که در تحقیقات بالینی ذکر می شود را مصرف نمایند.

پژوهشگران بیان کردند این نخستین آزمایش بالینی است که مصرف مکمل ویتامین D را در درمان سرطان پیشرفته یا مهاجم روده بزرگ نشان می دهد. آن ها اذعان داشته اند نتایج آزمایشات مذکور، نتایج مطلوبی را در بیماران مصرف کننده مکمل های ویتامین D به دنبال داشته است و تحقیقات گسترده تری برای ارزیابی بیشتر این نتایج در ابعاد مختلف و تایید این یافته های هیجان انگیز مورد نیاز است.

با اقتباس از:

MedicalNewsToday, Friday 19 April 2019

لغو پاسخ دادن

2 × سه =

Call Now Button