امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۳۴:۳۵

سلامت مغز با رژیم غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات؛ جایگزین مناسب برای محدودکردن شدید میزان کالری!

سلامت مغز با رژیم غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات؛ جایگزین مناسب برای محدودکردن شدید میزان کالری!تحقیقات جدیدی که در  مجله Cell Reports انتشار یافته، نشان می دهد رژیم غذایی کم پروتئین با میزان کربوهیدرات بالا می تواند جایگزین مناسبی برای محدود کردن کالری در افرادی باشد که به دنبال حفظ سلامت مغز هستند و این رژیم می تواند از کاهش عملکرد شناختی مغز جلوگیری نماید.

با توجه به سن جمعیت جهان، حفاظت در برابر کاهش عملکرد شناختی مغز به طور قابل توجه ای اهمیت دارد. یکی از راههای دستیابی به این هدف، محدود کردن میزان کالری مصرفی می باشد. مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شده، نشان داده محدود کردن کالری شدید موجب  افزایش طول عمر، حفظ چابکی ذهنی و جلوگیری از ناباروری می شود.

محققین بیان کردند نتایج تحقیق نزدیک به ۱۰۰ سال، محدود کردن کالری را به عنوان مؤثرترین رژیم غذایی برای بهبود سلامت مغز و تاخیر در شروع بیماری های عصبی در جوندگان نشان داده است.

با این حال آن ها اذعان داشتند رعایت رژیم غذایی کم کالری کار دشواری است و اکثریت مردم به سختی میزان کالری را محدود می کنند. مطالعات گذشته همچنین نشان دادند رژیم غذایی کم پروتئین با میزان کربوهیدرات بالا، طول عمر را افزایش می دهد همانطور که رژیم غذایی کم کالری این کار را انجام می دهد.

دانشمندان توضیح دادند هیپوکامپ معمولا اولین بخش مغز است که با بیماری های عصبی مانند آلزایمر تخریب می شود. آنان بیان کردند به نظر می رسد رژیم کم پروتئین و با کربوهیدرات بالا سلامت هیپوکامپ در موش ها را افزایش داده و حتی در بعضی از موارد به میزان بیشتری نسبت به رژیم های کم کالری موثر بوده است.

محققین بیان کردند در حال حاضر هیچ درمان دارویی مناسب برای مبتلایان به زوال عقل وجود ندارد و تنها می توان این بیماری ها را کاهش داد اما نمی توان آنها را متوقف کرد. بنابراین شناسایی رژیم های غذایی مؤثر در پیشگیری از زوال عقل و کاهش عملکرد شناختی مغز بسیار با اهمیت می باشد!

MedialNewsToday, 23 November 2018

لغو پاسخ دادن

شش − 2 =

Call Now Button