امروز : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲۱:۴۴:۳۴

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که باعث اختلال در عملکرد روده بزرگ می شود. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال، نفخ و یبوست می باشد. مطالعات نشان داده است ۱۲ درصد مردم ایالات متحده دچار این بیماری بوده و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا  می شوند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، با این وجود مصرف بعضی از خوراکی ها و همچنین استرس در ایجاد این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر از راهکارهای درمانی سندرم روده تحریک پذیر می توان به تغییر عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی و استفاده از داروهایی نظیر لوپرامید و ملین ها برای کمک به کاهش حرکات غیرطبیعی روده اشاره نمود.

تحقیقات گذشته نشان داده است، سطح ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پایین می باشد که این امر می تواند یکی از دلایل احتمالی ایجاد این بیماری به شمار آید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می توانند علائم این بیماری را با مصرف مکمل های ویتامین D کاهش دهند.

ویتامین D برای بدن انسان ضروری است. این ویتامین برای سلامتی استخوان اهمیت دارد و همچنین دارای نقش کلیدی در سلامت سلول های عصبی و عملکرد سیستم ایمنی می باشد. کمبود ویتامین D در کودکان موجب اختلال رشد استخوانی می شود و در بزرگسالان  ایجاد استئومالاسی (استخوان ها نرم)
می کند. مطالعات نشان داده کمبود ویتامین D با اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان، بیماری های التهابی روده و سرطان همراه می باشد.

نتایج مطالعات در خصوص ارتباط سطح ویتامین D در بدن با بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر  نشان داده است که کمبود ویتامین D در بین افراد مبتلا به این بیماری رایج می باشد. شایان ذکر است بین میزان ویتامین D و شدت علائم سندرم روده تحریک پذیر ارتباط معکوس وجود دارد. به عبارتی هر چه میزان ویتامین D در بدن کمتر باشد، شدت علائم در این بیماری افزایش می یابد. بنابراین محققین معتقدند مصرف مکمل های ویتامین D می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

نتایج مطالعات متعدد انجام شده حاکی از ضرورت انجام آزمایش تعیین میزان ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  می باشد تا در صورت هر گونه کمبود ویتامین D استفاده از
مکمل های حاوی این ویتامین به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مد نظر قرار گیرد.

MedicalNewsToday, 27 January 2018

لغو پاسخ دادن

نه − شش =

Call Now Button