امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۲۲:۱۵

تایید اثرات مفید داروی حاوی روغن ماهی در بیماری های قلبی- عروقی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی دارویی حاوی روغن ماهی را به عنوان یک درمان کمکی برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های  قلبی عروقی هستند، تایید کرده است.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بیماری های قلبی علت اصلی مرگ تعداد زیادی از بزرگسالان در ایالات متحده است. در حقیقت، هر ۳۷ ثانیه یک نفر به دلیل بروز بیماری قلبی و عروقی در ایالات متحده جان خود را از دست می دهد. به همین دلیل، تلاش برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی در افراد در معرض خطر بسیار مهم است. افزایش میزان تری گلیسرید، که یکی از لیپیدهای خون (چربی ها) است، یکی از مهمترین عوامل خطرناک است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

اخیرا سازمان غذا و دارو استفاده از داروی جدید را به عنوان یک درمان کمکی تأیید کرده، که از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در بزرگسالان با میزان تری گلیسرید ۱۵۰ میلی گرم در هر دسی لیتر یا بالاتر پیشگیری می نماید. این دارو که به شکل کپسول تولید می شود؛ ماده اصلی فعال آن اسید ایکوزاپنتائنوئیک (نوعی اسید چرب امگا ۳ است که از روغن ماهی استخراج می شود) می باشد.

تایید اثرات مفید داروی حاوی روغن ماهی در بیماری های قلبی- عروقی

هنگامی که میزان تری گلیسیرید در خون بسیار بالا می رود، می تواند به ضخیم شدن و سفت شدن دیواره های شریان کمک کند. این امر ممکن است امکان بیماری قلبی عروقی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی در فرد را افزایش دهد. این دارو با اطمینان می تواند سطح تری گلیسیرید را کاهش دهد، بنابراین به کاهش خطر بیماری قلبی عروقی نیز کمک می کند. با این حال، مکانیسم هایی که دارو از طریق آن به این مهم می رسد، ناشناخته باقی مانده است.

آزمایشات بالینی که بر روی ۸۱۷۹ فرد با سابقه بیماری های مختلف قلبی -عروقی یا متابولیکی انجام شده اند، اثربخشی و ایمنی این دارو را نشان داده اند. این دارو می تواند میزان تری گلیسیرید خون را حدود ۳۳ درصد کاهش دهد.

با این حال، محققانی که این آزمایشات بالینی را انجام دادند، اظهار داشتند، این دارو گاهی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی در افرادی که سابقه بیماری داشتند، همراه باشد.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی ، خطر خونریزی بیشتر است. البته این امر در افرادی که داروهای دیگری مانند آسپرین و وارفارین را مصرف می کنند، بیشتر مشاهده می شود.

محققین هشدار می دهند که افرادی که به ماهی یا صدف آلرژی دارند، ممکن است واکنش های آلرژیک نسبت به این دارو را تجربه کنند. بنابراین بهتر است، طبق توصیه پزشک این دارو را مصرف کنند و در صورت بروز هرگونه علائم واکنش آلرژیک ، مصرف این دارو را قطع نمایند.

MedicalNewsToday, December 17, 2019

کلیه حقوق مطالب و محتوای سایت متعلق به آزمایشگاه پاستور می باشد

سایر مطالب

لغو پاسخ دادن

سه − 2 =

Call Now Button