امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۱۳:۵۴

ارتباط میان کووید ۱۹ و اختلالات عصبی- عضلانی

ارتباط میان کووید ۱۹ و اختلالات عصبی- عضلانی

تحقیقات نشان می دهند، کرونا ویروس می تواند اختلالات عصبی- عضلانی را در افرادی که هیچ گونه سابقه ای نداشتند، به همراه داشته باشد. به علاوه این که ویروس می تواند باعث تشدید علائم در بیمارانی با اختلالات موجود و بیمارانی که تحت درمان ایمونوتراپی قرار گرفته اند، شود.

 

با این که عوارض عصبی- عضلانی کووید ۱۹ نسبت به عوارض مربوط به سکته کمتر است، اما گزارش هایی در این خصوص رو به افزایش می باشد.  همچنین کاهش انتقال ویروس عامل بیماری کرونا (SARS- CoV- 2) یکی از تحقیقات مهم دیگر می باشد .

سندرم گیلن- باره، بیماری فلجی عصبی خطرناکی است که از عوارض عفونت های ویروسی می باشد و ارتباطی میان این سندرم و ابتلا به کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا دیده شده است.
بیماران مبتلا به این سندرم در کشورهایی مانند اتریش، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ایران، اسپانیا، سوئیس، ترکیه و آمریکا گزارش شده اند. ایتالیا و آمریکا بیشترین تعداد مبتلا را دارند، که به ترتیب به ده و چهار نفر می رسند. میانگین سنی بیماران، ۵۹٫۸ است و ۶۳ درصد مبتلایان، مرد هستند.

در شانزده نفر از بیماران (۵۹ درصد)، بهبود بالینی و یا تکمیل دوره نقاهت مشاهده شد، در حالی که ۳۳٫۳ درصد بیماران هیچ گونه تغییر و بهبودی نداشتند، حتی در وضعیت بدتری قرار گرفتند. از شانزده بیمار بهبود یافته، چهارده نفر ایمونوگلوبولین دریافت کردند.

این در حالی است که ما سندرم گیلن- باره را به عنوان یک بیماری عصبی قابل درمان با دوره نقاهت آهسته در نظر می گیریم، اما بیماران مبتلا به کووید ۱۹، دوره درمان سخت تری را پیش رو خواهند داشت و ممکن است دوره نقاهت در حدود یک تا دو سال ادامه پیدا کند.

میوپاتی و هایپرکمیا، دو اختلال عصبی- عضلانی هستند که جزء عوارض کووید ۱۹ گزارش شده اند. در میوپاتی، فیبرهای عضلانی بیمار عملکرد خوبی ندارد که منجر به بروز ضعف، سفتی و اسپاسم می شود.
در بررسی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ووهان چین، مشخص شد که ۱۰٫۷ درصد بیماران شواهدی از هایپرکمیا، آسیب های عضلانی که با درد و بالا رفتن سطه کراتین کیناز همراه می باشد را نشان دادند. این بیماری از طریق آزمایش حلقی کرونا  قابل تشخیص است .
بیماران با سابقه اختلالات عصبی- عضلانی مانند میاستنی گراویس، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هایی مانند کووید ۱۹ و یا عفونت هایی که باعث تشدید شرایط می شوند، هستند. به علاوه این که، درمان های ایمونوتراپی، بیماران را بیشتر در معرض عفونت قرار می دهد.

تحقیقات نشان می دهند، بیماران مبتلا به میاستنی گراویس بیشتر در معرض ابتلا به کووید ۱۹ و عوارض ثانویه هستند.
هفت نفر از بیماران مبتلا به میاستنی گراویس در آمریکا، درگیر کووید ۱۹ شده اند. آنتی بادی گیرنده استیل کولین در شش نفر مثبت و آنتی بادی تیروزین کینار عضلانی در یک نفر مثبت شد. سه نفر از بیماران به دلیل مشکلات تنفسی، به دستگاه تهویه هوا نیاز پیدا کردند و یک نفر، سطح اکسیژن قابل قبولی داشت.

در پایان این که،
بیماران مبتلا به اختلالات عصبی- عضلانی که تحت ایمونوتراپی قرار گرفته اند و یا آن دسته از بیماران با اختلالات تنفسی در پی بیماری عصبی- عضلانی، بیشتر در معرض عفونت با کووید ۱۹ و عوارض آن قرار دارند. این بیماران باید به محض مشاهده علائمی از کووید ۱۹، به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کادر درمان انتظار مراجعه تعداد بالایی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که دچار میوپاتی و یا نوروپاتی شده اند را دارند، عوارضی که می تواند در بیمارانی که مبتلا به بیماری های شدید هستند، افزایش یابد. هر دو این عوارض، مدت زمان استفاده بیمار از دستگاه تهویه هوا را افزایش می دهند.

Source: https://medicalxpress.com/news/2020-08-links-covid-neuromuscular-disorders.html

 

مطالب مرتبط :

شرایط ترخیص بیماران کرونایی

ارتباط با بهبود یافتگان کرونا

ویروس کرونا کووید-۱۹

لغو پاسخ دادن

9 + 16 =

Call Now Button