امروز : دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت : ۲۲:۴۵:۳۲

تایید اثرات مفید داروی حاوی روغن ماهی در بیماری های قلبی- عروقی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی دارویی حاوی روغن ماهی را به عنوان یک درمان کمکی برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند، تایید کرده است.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بیماری های قلبی علت اصلی مرگ تعداد زیادی از بزرگسالان در ایالات متحده است. در حقیقت، هر ۳۷ ثانیه یک نفر به دلیل بروز بیماری قلبی و عروقی در ایالات متحده جان خود را از دست می دهد. به همین دلیل، تلاش برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی در افراد در معرض خطر بسیار مهم است. افزایش میزان تری گلیسرید، که یکی از لیپیدهای خون (چربی ها) است، یکی از مهمترین عوامل خطرناک است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

اخیرا سازمان غذا و دارو استفاده از داروی جدید را به عنوان یک درمان کمکی تأیید کرده، که از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در بزرگسالان با میزان تری گلیسرید ۱۵۰ میلی گرم در هر دسی لیتر یا بالاتر پیشگیری می نماید. این دارو که به شکل کپسول تولید می شود؛ ماده اصلی فعال آن اسید ایکوزاپنتائنوئیک (نوعی اسید چرب امگا ۳ است که از روغن ماهی استخراج می شود) می باشد.

تایید اثرات مفید داروی حاوی روغن ماهی در بیماری های قلبی- عروقی

هنگامی که میزان تری گلیسیرید در خون بسیار بالا می رود، می تواند به ضخیم شدن و سفت شدن دیواره های شریان کمک کند. این امر ممکن است امکان بیماری قلبی عروقی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی در فرد را افزایش دهد. این دارو با اطمینان می تواند سطح تری گلیسیرید را کاهش دهد، بنابراین به کاهش خطر بیماری قلبی عروقی نیز کمک می کند. با این حال، مکانیسم هایی که دارو از طریق آن به این مهم می رسد، ناشناخته باقی مانده است.

آزمایشات بالینی که بر روی ۸۱۷۹ فرد با سابقه بیماری های مختلف قلبی -عروقی یا متابولیکی انجام شده اند، اثربخشی و ایمنی این دارو را نشان داده اند. این دارو می تواند میزان تری گلیسیرید خون را حدود ۳۳ درصد کاهش دهد.

با این حال، محققانی که این آزمایشات بالینی را انجام دادند، اظهار داشتند، این دارو گاهی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی در افرادی که سابقه بیماری داشتند، همراه باشد.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی ، خطر خونریزی بیشتر است. البته این امر در افرادی که داروهای دیگری مانند آسپرین و وارفارین را مصرف می کنند، بیشتر مشاهده می شود.

محققین هشدار می دهند که افرادی که به ماهی یا صدف آلرژی دارند، ممکن است واکنش های آلرژیک نسبت به این دارو را تجربه کنند. بنابراین بهتر است، طبق توصیه پزشک این دارو را مصرف کنند و در صورت بروز هرگونه علائم واکنش آلرژیک ، مصرف این دارو را قطع نمایند.

MedicalNewsToday, December 17, 2019

امکان پیش بینی نتیجه سرطان پستان با محصولات جانبی استروژن

امکان پیش بینی نتیجه سرطان پستان با محصولات جانبی استروژن

حدود یک زن از هر ۸ زن در ایالات متحده در طی زندگی خود، سرطان مهاجم پستان را تجربه می کنند. با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، ۲۶۶۱۲۰ زن در سال ۲۰۱۸ به سرطان پستان مبتلا شدند و ۴۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

امکان پیش بینی نتیجه سرطان پستان با محصولات جانبی استروژن

به طور متوسط، امید به زندگی فرد مبتلا به سرطان پستان بعد از ۵ سال تقریبا ۹۰ درصد است. با این حال، عوامل مختلفی نظیرمرحله ای که توموردر آن قرار دارد، سن و سلامت عمومی فرد و گیرنده های هورمونی موجود در سلول های سرطانی بر نتیجه بیماری تاثیر می گذارد.

در حال حاضر تحقیقات جدید به عاملی اشاره دارد که ممکن است پس از تشخیص سرطان پستان، سلامت فرد را تحت تأثیر قرار دهد. براساس مطالعه ای که در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارائه شده است، محصولات جانبی هورمون استروژن ممکن است به پیش بینی نتیجه بیماری فرد کمک نماید.

درمطالعات گذشته از ۲-OHE (2- هیدروکسی استرون) به عنوان محصول جانبی “خوب ” یاد شده و نشان داده شده است افزایش میزان ۲-OHE در برابر تومورها محافظت کننده می باشد. همچنین از متابولیت ۱۶-آلفا-هیدروکسیسترون (۱۶-alpha-hydroxyestrone) با عنوان محصول جانبی “بد” نام برده شده که موجب آسیب DNA و رشد تومور می شود.

پژوهشگران به منظور آزمایش نسبت دو متابولیت ۲-OHE و ۱۶-آلفا-هیدروکسیسترون، که انعکاسی از تعادل نسبی متابولیت ” خوب ” و” بد ” می باشد، نمونه ادرار ۶۸۷ زن مبتلا به سرطان سینه را مورد بررسی قرار دادند. آن ها بیان کردند این مطالعه بر ارتباط بین متابولیت های ادراری استروژن و بقا پس از سرطان پستان تمرکز دارد. همچنین این نسبت می تواند نماینده متابولیسم ذاتی استروژن فرد باشد.

محققین دریافتند، غلظت ادراری بالاتر متابولیت ” خوب ” در برابر” بد ” با کاهش خطرمرگ ۲۴ تا ۲۷ درصدی سرطان پستان، بیماری های قلبی عروقی و هر علت مرگ درافراد مبتلا به سرطان پستان همراه است. به طور خاص، آن ها نشان دادند، اگر سطح ۲-OHE بالاتر یا مساوی با ۸/۱ برابر ۱۶- آلفا-هیدروکسیسترون باشد، خطر مرگ و میر به هر علتی ۲۶ درصد کمتر می باشد.

دانشمندان اذعان داشتند با در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند شیوه زندگی، رژیم غذایی، وضعیت یائسگی و تاریخچه پزشکی، بر یافته های خود تاکید دارند. آن ها نشان دادند، صرف نظر از سطوح هورمون استروژن موجود در بدن زن، به نظر می رسد تعادل نسبی متابولیت های استروژن نتیجه بیماری بعد از سرطان پستان را پیش بینی می کند. با این حال، خاطر نشان ساختند، برای مشخص نمودن ارزش پیش بینی کننده محصولات جانبی استروژن کار بیشتری نیاز است.

MedicalNewsToday, Tuesday 2 April 2019

“We found that a higher urinary concentration of the ‘good’ versus ‘bad’ metabolite was associated with a 24 to 27 percent reduced risk of dying from breast cancer, cardiovascular diseases, and any cause of death among breast cancer survivors,” reports Prof. Gammon.

Specifically, the researchers discovered that if the level of 2-OHE was higher than, or equal to, 1.8 times that of the 16-alpha-OHE, the associated risk of dying from any cause was 26 percent lower.

Prof. Gammon also notes that the association remained strong after considering other factors, such as lifestyle, diet, menopausal status, and previous medical conditions.

“Our findings appear to indicate that, regardless of the assumed levels of estrogen in a woman’s body, the relative balance of the estrogen metabolites appear to predict prognosis after breast cancer.”

منبع : https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/detection-diagnosis-staging/tests.html

کلیه حقوق مطالب و محتوای سایت متعلق به آزمایشگاه پاستور می باشد

مصاحبه روزنامه شرق با دکتر محمد علی عصاره زادگان درباره تنگی نفس بعد از باران در اهواز!

مصاحبه روزنامه شرق با دکتر محمد علی عصاره زادگان درباره تنگی نفس بعد از باران در اهواز!

 

 • شماره ۳۵۶۰۱۳۹۸ چهارشنبه ۸ آبان- صفحه ۱۳

 

اولین بارش پاییزی در خوزستان حدود ۵ هزار نفر را به دلیل تنگی نفس راهی مراکز درمانی کرد

دست باران بر گلوی اهواز

صدرا محقق: اولین باران پاییزی باز هم در اهواز نفس‌گیر شد و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه حدود پنج هزار نفر را که دچار تنگی نفس شدید شده بودند، راهی بیمارستان کرد. اولین‌بار پاییز سال ۹۲ بود که این پدید در خوزستان و اهواز خود را نشان داد و در اولین بارش حدود ۱۵ هزار نفر را مجبور کرد دست به دامن مراکز درمانی شوند. از آن موقع تا امسال متهمان مختلفی به‌عنوان دلیل این اتفاق معرفی شده‌اند، یکی از باران اسیدی می‌گفت و یکی آلودگی‌های نفتی و صنعتی اهواز را عامل معرفی می‌کرد. برخی از نقش گرد و غبارها که آن سال‌ها بیشتر رخ می‌داد می‌گفتند و عده‌ای دیگر عوامل بیولوژیک و گیاهی مثل گرده‌افشانی برخی گیاهان و درختان سطح شهر اهواز را دلیل آن اعلام می‌کردند، بااین‌حال هنوز به‌صورت قطعی مشخص نیست دلیل بروز این مشکل چیست؛ اما عامل هرچه بوده و هست هنوز در اهواز و خوزستان هم‌زمان با اولین بارش پاییزی دستش را روی گلوی هزاران نفر از مردم این مناطق می‌گذارد و نفسشان را تنگ می‌کند. درباره جدیدترین آمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی به‌دلیل این مشکل که پس از بارش سیل‌آسای شب و روز دوشنبه این هفته اتفاق افتاد، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از رقم چهارهزارو ۴۸۱ نفر خبر داد و گفت این تعداد از مردم اهواز در ۲۴ ساعت گذشته به‌دلیل عارضه تنگی نفس به بیمارستان ها مراجعه کرده‌اند. فرهاد حمزه‌لویی افزود: «چهارهزارو ۳۲۱ نفر از آنها به‌صورت سرپایی درمان شدند، ولی در این میان نیز ۱۶۰ نفر بستری شدند”. پیش از این زمان هم البته چندصد نفر دیگر به‌همین‌دلیل دچار مشکل شدند و در شهرهای دیگر خوزستان نیز گزارش‌هایی از بروز مشکل برای برخی اهالی منتشر شده است.

آن‌طورکه خبرگزاری‌های محلی گزارش داده‌اند در شش سال گذشته بیش از ۶۰ هزار خوزستانی پس از نخستین بارش‌های پاییزه به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کردند و امسال هم با وجود ادعاهای دانشگاه علوم پزشکی در مهار این پدیده، باز هم خوزستانی‌ها دچار تنگی نفس شدند.
این در حالی است که در دو سال ابتدایی بروز این پدیده، از سوی مسئولان بلندپایه کشور و به‌صورت مشخص دفتر ریاست‌جمهوری دستوری صادر شد که کسانی که به این دلایل مجبور به مراجعه به مراکز درمانی می‌شوند، باید درمانشان رایگان باشد؛ اما یکی از شهروندان اهوازی دراین‌باره به فارس این‌طور گفت: «درمان رایگان بیماران تنفسی پس از بارش باران‌های آلوده فقط ادعای مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز است و در بیمارستان‌ها هزینه درمان را از بیماران دریافت می‌کنند. برخی از شهروندان به‌دلیل حملات تنفسی در بیمارستان‌ها بستری شدند که موضوع کمبود تخت‌های بیمارستانی دوباره مشاهده شد؛ همچنین برخی از امکانات بیمارستانی مانند «ماسک نبولایزر» در بیمارستان‌ها با کمبود مواجه است».
بروز این پدیده پاییزه و تنگی نفس اهالی اهواز از‌آن‌رو می‌تواند خطرساز و هشداردهنده باشد که سه سال پیش به‌دلیل همین پدیده که از آن با عنوان «آسم پس از توفان» یاد می‌شود، شش شهروند استرالیایی در شهر ملبورن جانشان را از دست دادند.

براساس آمارها نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد پوشش گیاهی اهواز مربوط به کنوکارپوس است و به‌همین‌دلیل اقداماتی در راستای هرس این گیاه در ابتدای پاییز نیز هر سال انجام می‌شود؛ اما با توجه به اینکه تأثیر چندانی در بروز مشکل برای اهالی اهواز نداشت، به نظر می‌رسد باید این گیاه را از این لحاظ تبرئه کرد. یکی از کسانی که از همان سال ۹۲ درباره بروز این مشکل در اهواز و خوزستان فعالیت علمی و پژوهشی می‌کرد و پیش از این نیز «شرق» با او گفت‌و‌گو کرده بود، دکتر محمدعلی عصاره‌زادگان، متخصص ایمونولوژی و مولکولار آلرگولوژی و عضو هیئت‌ علمی مرکز تحقیقات ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو بنیاد ملی نخبگان است. او در واکنش به خبر مراجعه حدود پنج هزار نفر از اهالی اهواز به‌دلیل همین پدیده به مراکز درمانی در توضیحاتی برای «شرق» درباره علت‌های این مشکل و اینکه چرا هنوز به‌صورت مشخص کشف و مهار نشده است، این‌طور بیان کرد “پس از بیش از پنج سال از اولین پیگیری‌های خود درباره عوامل بروز تنگی نفس بعد از باران پاییزی در شهر اهواز همچنان معتقد هستم که آلاینده‌ای بیولوژیک یعنی اسپور قارچ‌ها و گیاهان به‌خصوص گرده علف‌های هرز که در تابستان و پاییز گرده‌افشانی می‌کنند عامل تنگی نفس و آسم بعد از باران در اهواز است. در سال‌های گذشته مسئولان با تأکید بر اینکه گیاه کونوکارپوس عامل این تنگی نفس است شروع به هرس درختان سطح شهر که تعدادشان کم هم نیست، کردند. ایشان در آن موقع توصیه‌هایی برای اطلاع‌رسانی‌های به‌موقع به مردم در جهت پیشگیری و کنترل این وضعیت کردند، شامل مراقبت‌های محیطی و استفاده از داروهای ضد آلرژی،  این مراقبت‌ها در این سال‌ها توانسته بود حجم مراجعات را به مراکز درمانی کاهش دهد”.

از سال ۹۲ که نظریه آلاینده‌های بیولوژیک توسط دکتر عصاره‌زادگان در روزنامه «شرق» مطرح و سه سال بعد توسط وزیر بهداشت وقت تأیید شد، مسئولان سعی كردند درخت کنوکارپوس را به عنوان تنها عامل بروز تنگی نفس بعد از باران معرفی كنند که این بار نیز دکتر عصاره‌زادگان نظری غیر از آن داشت! او تأکید می‌کند: «گرده کنوکارپوس آلرژی‌زاست اما با توجه به تراکم بسیار اندک آن در هوای تنفسی نمی‌تواند عامل اصلی تنگی نفس بعد از باران باشد و مجددا عامل اصلی را باید مجموعه‌اي از عوامل به همراه تراکم بالای اسپور قارچ‌ها و گرده علف‌های هرز دانست! پدیده تنگی نفس و آسم بعد از توفان یا باران پاییزی پدیده غیرمعمولی در ایران یا کشورهای دیگر نیست؛ در سال‌های گذشته حتی در استرالیا و کویت این پدیده جان افرادی را گرفته است و می‌توان گفت این پدیده به تنهایی می‌تواند به عنوان عامل اصلی معرفی شود اما باید زمینه‌های بروز آن را شناسایی کنیم”.

دکتر عصاره‌زادگان در توضیح بیشتر با اشاره به تلاش مسئولان شهری در هرس درختان کونوکارپوس سطح شهر که پوشش گیاهی غالب شهر اهواز را تشکیل می‌دهد، گفت: “نباید کاهش تعداد مراجعان در دو یا سه سال گذشته را فقط به هرس درختان کنوکارپوس ارتباط داد و این مورد را به مسئولان نیز یادآوری كرده‌اند”. او عامل کاهش مراجعان را هوشیارشدن افراد حساس و استفاده پیشگیری‌کننده از داروهای ضد آلرژی و عدم تجمیع عوامل دیگر مانند وزش باد و رطوبت بالا و زمان بارش اولین باران پاییزی می‌داند. او با اشاره به شرایط آب‌و‌هوایی شهر اهواز که به عنوان شهری آلوده معرفی می‌شود و شرایط تنفسی مردم آن، گفت: «مردم اهواز چند سال است که با اولین باران پاییزی دلهره بروز آسم را دارند و این شرایط هنوز وجود دارد و می‌تواند با کمی ناهماهنگی در برنامه‌ها سبب بروز مشکلی همانند سال ۹۲ شود که در آن شب ۱۳ هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند. در روزهای اخیر نیز با وجود هرس درختان کنوکارپوس مانند سال‌های قبل می‌بینیم در روزهای اخیر حدود پنج هزار نفر از مردم با تنگی نفس به مراکز اورژانس مراجعه كرده‌اند که این خود تأییدی بر آن است که گرده کنوکارپوس نمی‌تواند عامل بروز این پدیده باشد”.

پیش بینی آسیب مغزی، سال ها قبل از بروز علائم بیماری آلزایمر، با استفاده از یک آزمایش خون!

پیش بینی آسیب مغزی، سال ها قبل از بروز علائم بیماری آلزایمر، با استفاده از یک آزمایش خون!
پیش بینی آسیب مغزی، سال ها قبل از بروز علائم بیماری آلزایمر، با استفاده از یک آزمایش خون!

بیماری آلزایمر عامل اصلی زوال عقل است که سلول ها و بافت مغز را از بین می برد. همچنانکه که آسیب مغزی گسترش می یابد، این بیماری منجر به علائمی مانند گیجی، از دست دادن حافظه و کاهش توانایی عملکرد مغز می شود. در نهایت، فرد قادر به ادامه زندگی به طور مستقل نمی باشد. برآورد موسسه ملی پیری در امریکا نشان می دهد، حداقل ۵/۵ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به آلزایمر هستند.

معاینه و کالبد شکافی مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر پس از مرگ سه مشخصه، پلاک های پروتئین بتا آمیلوئید، پروتئین tau و از دست دادن ارتباط بین سلول های مغزی را نشان می دهد. بیماری آلزایمر بیشتر افراد ۶۵ سال و بالاتر را مورد حمله قرار می دهد اما موارد نادری وجود دارد که می تواند افراد را قبل از این سن دچار بیماری نماید.

دانشمندان علل بیماری آلزایمر را به طور کامل درک نکرده اند، آنها نشان داده اند بیماری آلزایمر ممکن است از درهم آمیختگی پیچیده ژن ها، محیط زیست و شیوه زندگی ناشی شود.

حدود ۱ نفر از هر ۲۰ نفر مبتلا به بیماری آلزایمر شکل های زودرس را قبل از سن ۶۵ سالگی تجربه می کنند. شايعترين علت اين شکل های زودرس مبتلايان به بيماري آلزايمر، جهش هاي ژني است كه والدين به فرزندانشان انتقال مي دهند.

تحقیقات نشان داده، بررسی یک پروتئین با آزمایش خون می تواند افراد را یک دهه یا بیشتر قبل از بروز علائمی نظیر کاهش حافظه در مراحل اولیه بیماری آلزایمر شناسایی کند. این آزمایش تغییرات میزان پروتئین زنجیره سبک نوروفیلامنت (NfL) را بررسی می کند. این پروتئین به طور معمول در داخل سلول های مغزی یا نورون ها به عنوان بخشی از ساختار داخلی آنها قرار دارد. پروتئین NfL از طریق سلول های آسیب دیده و در حال مرگ به داخل مایع مغزی نخاعی نفوذ نموده و سپس پروتئین از مایع به جریان خون منتقل می شود.

پژوهش های گذشته حاکی از آن است که افزایش میزان پروتئین NfL در مایع مغزی نخاعی نشان دهنده قوی آسیب مغزی می باشد. پزشکان برای انجام بررسی این پروتئین از پونکسیون کمری (کشیدن مایع مغزی-نخاعی از ستون فقرات کمری) استفاده می نمایند، اما بسیاری از مردم تمایلی به انجام این روش ندارند.

در حال حاضر، گزارشی ازمطالعه اخیر در ژورنال بین المللی Nature منتشر شده است که نشان می دهد میزان پروتئین NfL در مایع نخاعی با میزان آن در خون مرتبط می باشد و در طی مرحله بدون علائم بیماری آلزایمر ارثی، افزایش می یابد. محققین بیان کردند پروتئین NfL می تواند به عنوان یک بیومارکر مناسب قبل از بروز علائم، افرادی را که ممکن است دچار علائم بالینی شوند، شناسایی نماید.

همچنین پژوهشگران معتقدند این روش سریع و ارزان می تواند روزی برای آزمایش سایر شرایط مانند آسیب مغزی، بیماری ام اس (MS) و سکته مغزی استفاده گردد.

در تحقیقات جدید، محققین شکل نادری از بیماری آلزایمر که بیماری آلزایمر ارثی غالب (DIAD) یا بیماری آلزایمر اتوزومال غالب نام دارد را مورد مطالعه قرار داده اند. بیماری آلزایمر ارثی از جهش در یک یا چند ژن PSEN1، PSEN2 یا APP بوجود می آید. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ارثی به طور معمول از دست دادن حافظه و سایر علائم زوال عقل را در دهه سوم، چهارم و یا پنجم زندگی خود تجربه می کنند.

نتایج بررسی دانشمندان بر روی افراد با بیماری آلزایمر ارثی غالب حامل جهش ژنتیکی و بستگان این افراد که حامل این ژن نبودند، نشان داد افراد حامل جهش ژنتیکی در بازدید اول دارای میزان بالاتری از پروتئین NfL هستند که این میزان در طول زمان در بازدیدهای بعدی این افراد افزایش می یابد. با این حال، میزان پروتئین NfL درافرادی که حامل جهش ژنی نبودند، پایین تر بود و در طول زمان نسبتا پایدار باقی ماند .این محققین دریافتند افزایش میزان پروتئین NfL حدود ۱۶ سال قبل از شروع علائم قابل پیش بینی می باشد. همچنین نتایج اسکن مغزی این افراد با تغییرات میزان پروتئین NfL مطابقت داشت.

شایان ذکر است میزان افزایش پروتئین NfL با میزان نازک شدن و انقباض قسمتی از مغز به نام preuneus ، که در حافظه نقش دارد، ارتباط دارد. بررسی های بیشتر نشان داد کاهش حافظه و مهارت های تفکر در آزمونهای شناختی با میزان پروتئین NfL نیز قابل پیش بینی می باشد.

در حال حاضر محققین معتقدند تصمیم گیری در مورد بهترین میزان NfL به عنوان بیومارکر شاخص و اینکه افزایش چه میزان آن می تواند نگران کننده باشد تا پزشکان بتوانند از این آزمایش برای تشخیص استفاده کنند؛ به مطالعات بیشتری نیازمند است. آن ها بیان کردند این آزمایش می تواند به عنوان یک آزمایش غربالگری در کلینیک های مغز و اعصاب استفاده شود.

MedicalNewsToday, Tuesday 22 January 2019

ترمیم سلولهای مغز در خواب!

خواب بخش مهمی از چرخه زندگی روزانه بسیاری از حیوانات و همچنین انسان می باشد.

انسان حدود یک سوم زندگی خود را صرف خواب می کند. همچنین هنگامی که یک حیوان به خواب می رود، خود را
بی دفاع در طبیعت در معرض خطر قرار می دهد!  بنابراین، چه عاملی موجب اهمیت خواب در حیوانات
و انسان می شود ؟!

 

تحقیقات
 نشان می دهند، خواب نقش
مهمی در همه جنبه های سلامت فرد ایفا می کند. مطالعات اخیر حاکی از این هستند، خواب خوب شبانه
می تواند سلامت عروق  را فراهم نماید. این
مطالعات همچنین نشان داده اند، خواب می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و
بدن را در برابر ابتلا به برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت محافظت کند.

پژوهشگران اغلب در تحقیقات از ماهی قزل آلا استفاده می کنند، زیرا آنها به
طور شگفت آوری به انسان ها شبیه هستند. در واقع، حدود ۷۰ درصد از ژنهای انسان نیز در
این گونه آب شیرین وجود دارد. در این مطالعه،  محققان اثرات خواب را بر روی نورون ها یا سلول های
مغزی ماهی قزل آلا با تصویر برداری ۳D time-lapse  مورد بررسی قرار دادند.
این تکنولوژی با وضوح بالا امکان
پیگیری جنبش DNA
و پروتئین در داخل سلول های مغز را مهیا می
سازد. آنها دریافتند در طول خواب، نورون ها قادر به انجام تعمیر و نگهداری هسته
یعنی بخش مرکزی هر سلول که اکثر مواد ژنتیکی آن سلول را محصور می کند، می باشند!

هنگامی که هسته شروع به تخریب خود می کند، اطلاعات DNA موجود در آن نیز آسیب می
بیند. این امر
می تواند منجر به پیری، بیماری و یا اختلال در عملکرد کلی یک عضو یا بافت شود.

محققان توضیح می دهند در طول خواب، نورون ها فرصت بازیابی خود از استرس هایی
که در طول روز انباشته شده اند و یا  هر گونه
آسیبی را که ممکن است متحمل شده باشند، پیدا می کنند.

به نظر می آید در هنگام بیداری میزان پویا بودن کروموزوم پایین تر از زمان خواب
است، به این معنی که سلول های مغز در هنگام بیداری بدرستی قادر به نگهداری DNA در مقایسه با زمان خواب
نیستند!  از آنجایی که این فرآیند برای اطمینان
از سلامت مغز بسیار حیاتی است، می توان بیان کند چرا حیوانات – از جمله انسان ها –
مایل به صرف وقت زیادی در خواب هستند، با وجود خطراتی که ممکن است آنها را در طبیعت
تهدید نماید!

محققین معتقدند ارتباطی میان خواب، پویا بودن کروموزوم، فعالیت عصبی، آسیب DNA و همچنین تعمیر آن با فیزیولوژی
کل ارگانیسم وجود دارد. آن ها بیان کردند، خواب می تواند فرصتی مناسب برای کاهش دادن
آسیب های  DNAدر مغز باشد که در طول بیداری اتفاق افتاده است!  علیرغم خطراتی که در طول خواب در طبیعت وجود
دارد، اما حیوانات و انسان ها  مجبورند بخوابند تا امکان  تعمیر و نگهداری DNA  سلولهای عصبی مغز آنها فراهم
شود! و احتمالا به همین دلیل است که خواب در سیرتکاملی حیوانات در عالم خلقت
تاکنون حفظ شده است.

 MedicalNewsToday,
7 March 2019

نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و راست روده) !

نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و راست روده) !
نقش ویتامین D در مقابله با سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و راست روده) !

سرطان کولورکتال از شایعترین سرطان های دستگاه گوارش محسوب می شود که با رشد سلول های سرطانی در کولون (روده بزرگ) یا رکتوم (راست روده) همراه است. با اینکه مردم این سرطان را به طور خاص با عنوان سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم (راست روده) نامگذاری می کنند اما بدلیل ویژگی های مشابه در یک گروه قرار می گیرند.

اکثرسرطان های روده بزرگ با رشد پولیپ هایی (رشد غیر طبیعی توده سلولی) بر روی پوشش روده بزرگ یا راست روده شروع می شوند. با این وجود همه پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی گردند. هنگامی که پزشک متخصص، پولیپ را در طی عمل کولونوسکوپی مشاهده می نماید، آن ها را برداشت نموده و مورد آزمایش قرار می دهد.

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است. انجمن سرطان آمریکا تخمین زده است در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰۰۰۰ مورد جدید سرطان روده بزرگ گزارش گردد و همچنین انتظار می رود بیش از ۴۴۰۰۰ مورد جدید سرطان راست روده بوجود آید.

طی چند دهه گذشته طول عمر بیماران مبتلا به این سرطان افزایش یافته است، این امر به دلیل آزمایشات غربالگری تشخیص پولیپ و شناسایی و حذف هر گونه پولیپ از روده می باشد که فرصت تبدیل شدن به سرطان را پیدا نمی کنند.

نتایج مطالعه جدید حاکی از این است مصرف میزان بالای ویتامین D همراه با شیمی درمانی ممکن است مانع رشد سرطان پیشرفته روده بزرگ شود. تحقیقات بالینی به نام SUNSHINE نشان داده است، مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند به طور چشمگیری سرعت پیشرفت سرطان مهاجم روده بزرگ را کاهش دهد. محققین مرکز درمان سرطان های دستگاه گوارش در بوستون آمریکا بیان کردند نتایج این آزمایشات امیدوار کننده است و می تواند امکان درمان جدید در آینده را فراهم نماید.

محققان با انجام این آزمایش بر روی بیماران مبتلا به سرطان مهاجم روده بزرگ که قبلا درمان نشده بودند و بررسی مصرف میزان بالای ویتامین D (8000 واحد بین المللی ویتامین D ) و میزان پایین ویتامین D (400 واحد بین المللی ویتامین D) و همچنین انجام شیمی درمانی در این بیماران دریافتند، پیشرفت سرطان در بیمارانی که میزان بالای ویتامین D مصرف کردند، به طور متوسط حدود ۱۳ ماه متوقف می شود. در حالی که افرادی که میزان پایینی از ویتامین D را دریافت نمودند، پیشرفت بیماری حدود ۱۱ ماه به تاخیر می افتد. همچنین، آنها نشان دادند بیمارانی که میزان بالای ویتامین D را مصرف می کنند، احتمال کمتری وجود دارد که طی یک دوره حدود ۲۳ ماهه دچار پیشرفت بیماری یا مرگ شوند.

ویتامین D در نتیجه برخورد نور خورشید با پوست ، در بدن تولید می گردد. همچنین این ویتامین در بدن از طریق چند منبع غذایی نیز دریافت می شود. محققین بیان کردند، ویتامین D به طور گسترده ای در دسترس می باشد و بی خطر و ارزان است. با این حال، آن ها خاطر نشان ساختند مردم نباید مقادیربالای ویتامین D که در تحقیقات بالینی ذکر می شود را مصرف نمایند.

پژوهشگران بیان کردند این نخستین آزمایش بالینی است که مصرف مکمل ویتامین D را در درمان سرطان پیشرفته یا مهاجم روده بزرگ نشان می دهد. آن ها اذعان داشته اند نتایج آزمایشات مذکور، نتایج مطلوبی را در بیماران مصرف کننده مکمل های ویتامین D به دنبال داشته است و تحقیقات گسترده تری برای ارزیابی بیشتر این نتایج در ابعاد مختلف و تایید این یافته های هیجان انگیز مورد نیاز است.

با اقتباس از:

MedicalNewsToday, Friday 19 April 2019

افزایش رشد سلول های سرطانی با استرس مزمن!

استرس مزمن (مداوم و طولانی مدت) بر سلامت روانی، عاطفی و همچنین سلامت جسمی تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده اند استرس مزمن با تسریع اختلالات شناختی، افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و مشکلات سلامت روده ارتباط دارد. تحقیقات گذشته نیز همچنین نشان داده اند، قرار گرفتن در معرض استرس می تواند پیشرفت سرطان را با تاثیر بر فعالیت ژنی افزایش دهد.

افزایش رشد سلول های سرطانی با استرس مزمن!

در حال حاضر محققان دانشگاه پزشکی دالیان در چین مشخص نموده اند که استرس مزمن موجب تحریک و تقویت آن دسته از سلول های بنیادی سرطانی می شود که تومورها از آن ها منشا می گیرند. آن ها برای جستجوی چگونگی تاثیر استرس بر رشد سلول های سرطانی، مدل های موشی سرطان پستان را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج تحقیقات این دانشمندان در ژورنال تحقیقات بالینی منتشر شده است. تحقیقات اولیه بر روی موشهای تحت استرس و موش های کنترل در شرایط بدون استرس نشان داد، موشهای تحت استرس نه تنها تغییراتی دررفتار که نشان دهنده افسردگی و اضطراب می باشد، را بروز می دهند، بلکه تومورهای سلول های بنیادی سرطانی بزرگتری از سایر موش ها داشتند. همچنین این تومورها با سرعت بیشتری در این موش ها رشد نمودند.

محققان با بررسی عوامل مختلف فیزیولوژیک در موش های تحت استرس مزمن متوجه شدند؛ موش های تحت استرس دارای مقادیر زیادی هورمون اپی نفرین نسبت به موش های کنترل فاقد استرس می باشند. همچنين استفاده از داروی مسدود کننده ADRB2 – یک گيرنده اپي نفرين – در موش های تحت استرس موجب کوچکتر شدن تومورهای سرطانی و تعداد کمتر سلولهاي بنيادي سرطان نیز گردید.

دانشمندان بیان کردند، وقتی هورمون اپی نفرین به گیرنده ADRB2 متصل می شود، این میانکش موجب افزایش میزان لاکتات دهیدروژناز، آنزیمی که به طور معمول در شرایط ویژه انرژی را برای عضلات مهیا می کند، می گردد. این امر به فرد امکان مبارزه با خطر و یا فرار از آن را می دهد. یک محصول جانبی این افزایش انرژی، تولید ترکیبی ارگانیک به نام لاکتات است. در مورد افراد مبتلا به سرطان، سلولهای مضر و توموری در واقع از این ترکیب تغذیه نموده و به آنها اجازه می دهد تا انرژی بیشتری به دست آورند.

بنابراین آنچه از این یافته ها می توان نتیجه گرفت آن است که فرد دارای استرس مزمن در بدن خود بیش از حد لاکتات دهیدروژناز ایجاد می نماید. این، به نوبه خود، ژن های مرتبط با رشد سرطان را فعال و اجازه می دهد سلول های سرطانی پیشرفت کنند.

دانشمندان اذعان داشتند، این اطلاعات مسیر جدیدی که چگونه افزایش اپی نفرین ناشی از استرس مزمن با عمل مستقیم بر روی سلول های بنیادی سرطان، موجب پیشرفت سرطان پستان می شود، را توضیح می دهد. آنها همچنین خاطر نشان ساختند درک بهتر فرآیندهای بیوشیمیایی که استرس موجب افزایش رشد سلول های سرطانی می شود، می تواند آن ها را به مداخله های هدفمند دارویی جهت کنترل و درمان سرطان سوق دهد.

با اقتباس از:

MedicalNewsToday, 26 February 2019

کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی با خواب خوب شبانه!

امروزه بیماری های قلبی- عروقی مشکل عمده ای در جهان محسوب شده و برای پیشگیری و درمان آن ها از رویکردهای مختلف نظیر داروها، فعالیت بدنی و رژیم غذایی استفاده می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد خواب می تواند به عنوان سلاحی برای مبارزه با بیماری های قلبی- عروقی، به شمار آید! به نظر می آید ارتباطی بین میزان و کیفیت خواب شبانه و خطر ابتلا به آترواسکلروز (انسداد عروق خونی قلب) که با پلاک های ایجاد شده در شریان ها مشخص می شود، وجود دارد. نتایج بررسی پژوهشگران در مورد میزان شیوع و پیشرفت مشکلات عروقی در ۳۹۷۴ فرد در اسپانیا نشان داد – پس از حذف سایر عوامل خطر بیماری قلبی – افراد با خواب کمتر از ۶ ساعت در شب ۲۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آترواسکلروز (انسداد عروق خونی قلب) نسبت به افراد با ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب، می باشند. همچنین مطالعات نشان می دهند کیفیت پایین خواب در اثر بیدار شدن از خواب در طول شب، با افزایش ۳۴ درصدی خطر ابتلا به آترواسکلروز همراه می باشد. شایان ذکر است حتی اگر فرد زمان کمتری بخوابد، کیفیت خواب تاثیر قابل توجهی بر سلامت وی خواهد گذاشت. محققین بیان کردند با توجه به مطالعه اخیر به نظر می رسد، خواب با مدت كوتاهتر و با كیفیت خوب می تواند بر اثرات مضر کوتاهی زمان خواب غلبه كند. قابل توجه است که برخی از نتایج این پژوهش نشان داد افرادی که بیش از ۸ ساعت در شب می خوابند، بخصوص در زنان، خطر ابتلا به آترواسکلروز افزایش می یابد! به نظر می رسد افرادی که مدت زمان کمتری درشب می خوابند، احتمال دارد بیشتر نوشیدنی های کافئین دار و الکلی استفاده نموده باشند. محققین بیان کردند؛ بسیاری از مردم تصور می کنند که الکل یک محرک خوب برای خواب است، اما یک اثر بازگشتی وجود دارد. به طوری که فردی که الکل مصرف می کند، ممکن است بعد از یک دوره کوتاه خواب از خواب بیدار شود و اگر دوباره به خواب برود، اغلب خوابی با کیفیت پایین خواهد داشت. همچنین آنها خاطر نشان ساختند مصرف قهوه با توجه به ساختار ژنتیکی فرد و نحوه تجزیه کافئين در بدن تاثیر گذار می باشد. در صورتی که قهوه سریعتر متابولیزه شود، بر خواب شما تأثیر نمی گذارد، اما اگر به آرامی متابولیزه گردد، کافئین می تواند خواب فرد را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال بیماری قلبی و عروقی را افزایش دهد. پژوهشگران معتقدند مطالعه حاضر برای تعیین رابطه بین خواب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی از تحقیقات قبلی دقیق تر می باشد. همچنین این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد که مقدار خواب، به طور مستقل با آترواسکلروز در سراسر بدن، و نه تنها در قلب، ارتباط دارد!

MedicalNewsToday, 15 January 2019

حفاظت در مقابل ابتلا به سرطان با مصرف پیاز و سیر!

سیر، پیاز، تره فرنگی، پیازچه و موسیر به عنوان سبزیجات آلیوم (allium) طبقه بندی می شوند. این گیاهان در سراسر جهان رشد می کنند و به طور گسترده ای پایه و اساس مواد غذایی خانواده را تشکیل می دهند.

بر اساس مطالعه اخیر، پیاز و سیر علاوه بر توانایی
عطر و طعم دادن به اغلب غذا ها ممکن است در برابر سرطان محافظت کننده باشد.

مطالعات گذشته نشان داده است در این سبزیجات ترکیبات
خاصی – از جمله فلاونول ها و ترکیبات ارگانوسولفور – وجود دارند که دارای فعالیت بیولوژیکی خاصی هستند. بعضی
از این مطالعات نشان داده اند که این ترکیبات مانع پیشرفت سرطان می شوند.

سرطان روده بزرگ که به طور ساده سرطان روده نیز
نام دارد، یکی از سرطان های شایع  در مردان
و زنان ایالات متحده می باشد. به طور کلی محققان از بعضی عوامل خطر افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان
روده در رژیم غذایی، مانند مصرف میزان بالای گوشت قرمز یا فرآوری شده آگاهی دارند.
با این حال، آنها در مورد مواد غذایی که ممکن است فرد را در مقابل سرطان روده محافظت
نماید، اطلاعات کمتری
دارند.

در گذشته مطالعات زیادی در رابطه با تاثیر
سبزیجات آلیوم (allium) نظیر سیر و پیاز در کاهش و یا تاثیر بر سیر بیماری سرطان روده
انجام گردیده است اما نتایج این تحقیقات به دلیل تفاوت در نحوه ی جمع آوری اطلاعات
هماهنگ نمی باشد.

با توجه به این مهم، پژوهشگران تحقیقاتی را به
منظور اطمینان از تاثیر سبزیجات آلیوم مانند سیر و پیاز بر خطر ابتلا بر سرطان روده بزرگ
انجام دادند. دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی چین اخیرا اظهار داشتند مصرف مقادیر بیشتر
این سبزیجات ممکن است موجب جلوگیری از ایجاد سرطان روده بزرگ شود. نتایج این
تحقیقات در ژورنال Oncology
Clinical Asia-Pacific
منتشر شده است. این محققین با بررسی افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ و
افرادی که به این سرطان مبتلا نبودند، دریافتند به لحاظ تئوری ارتباط معنی داری بین
افزایش میزان مصرف سبزیجات آلیوم و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد. به ویژه بالغین که بیشترین میزان سبزیجات آلیوم را
مصرف نمودند، ۷۹ درصد کمتر از افرادی که کمترین میزان مصرف را داشتند، به سرطان روده
بزرگ مبتلا شدند. شایان ذکر است در این تحقیقات به نظر می رسد رابطه ای بین مصرف هرچه بیشتر سبزیجات آلیوم و حفاظت
بهتر وجود دارد.

همچنین نتایج مطالعه ای در جنوب اروپا نشان
داد، ارتباط روشنی بین استفاده مکرر از سبزیجات آلیوم مانند سیر و پیاز و کاهش
ابتلا به چندین نوع سرطان شایع را نشان می دهد. علاه بر این ارزیابی ارتباط بین
مصرف سبزیجات آلیوم و پولیپ های آدنوماتوز که پیش از ایجاد سرطان روده بزرگ بوجود
می آیند، نشان داد مصرف سبزیجات آلیوم ممکن است باعث کاهش خطر پولیپ های آدنوماتوز
روده بزرگ شود!

محققین معتقدند مصرف کافی این گروه از سبزیجات
تغییری ارزشمند در سبک زندگی را فراهم می کند که این خود می تواند به کاهش خطر ابتلا
به سرطان روده بزرگ کمک نماید. البته باید توجه داشت مصرف این سبزیجات به تنهایی خطر
ابتلا را به طور معنی داری کاهش نخواهد داد، اما در مقایسه با سایر تغییرات در رژیم
غذایی ممکن است موثرتر باشد!

اما این موضوع که رژیم های غنی از سبزیجات
گروه آلیوم مانند سیر و پیاز آیا به راستی بر خطر ابتلا به سرطان تاثیر گذار می
باشد یا خیر، پرسشی است که احتمال می رود برای رسیدن به پاسخ قطعی مطالعات بیشتری
مورد نیاز است! شاید عدم یقین از اثر این گروه از سبزیجات بر خطر ابتلا به سرطان و
یا وجود برخی مطالعات متناقض به علت چگونگی پخت سبزیجات باشد که این امر می تواند ترکیب
شیمیایی آن را به طور قابل توجهی تغییر دهد. شاید این دلیل اصلی برای آن است که چرا نتایج مطالعات
انجام شده بین جمعیت های مختلف جهان متفاوت می باشد! به هر حال باید این نکته در مطالعات
آینده مد نظر قرار گیرد.

 

MedicalNewsToday, 24
February 2019

اثرات مفید مصرف کاکائو برای درمان علائم شایع بیماری ام. اس (MS )

 

 

بیماری
ام. اس. (
MS یا مولتیپل اسکلروز (نوعی
اختلال خودایمنی است که حدود یک میلیون نفر در ایالات متحده و تقریبا ۵/۲ میلیون نفر
در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

بیماری
ام. اس (
MS)  بر
سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد. به طور معمول علائم بیماری ام. اس. (
MS) شامل ضعف عضلانی، احساس
سوزش، بی حسی، درد مزمن،
عدم تعادل
و هماهنگی، خستگی و مشکلات عدم تمرکز می باشد.

به
طور کلی  ۹ نفر از ۱۰ فرد مبتلا به بیماری
ام. اس. (
MS) دارای علائم خستگی هستند
و معمولا  درمان این علائم مشکل است. تحقیقات
گذشته نشان داده اند؛ مصرف میزان ۴۵ گرم شکلات تیره در روز ممکن است موجب بهبود سندرم
خستگی مزمن شود. شکلات تیره حاوی ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو می باشد.

کاکائو
حاوی فلاونوئیدها می باشد. فلاونوئیدها ترکیبات گیاهی هستند که به طور طبیعی در میوه
ها، سبزیجات، و چای وجود دارند. مطالعات متعدد نشان داده است که فلاونوئیدها دارای
فواید ضدالتهابی، ضد دیابت، ضد سرطان و محافظت کننده عصبی هستند
.

تحقیقات
جدید که در
ژورنال بین المللی نورولوژی،
جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی منتشر شده است، نشان می دهد مصرف یک نوشیدنی حاوی
مقدار کافی از کاکائو در روز به مدت ۶ هفته، به کاهش خستگی در افراد مبتلا به بیماری
ام. اس. (
MS) کمک می کند.

مطالعه
حاضر که توسط محققین انگلیسی بر روی بیماران مبتلا به بیماری ام. اس. (
MS)  و
دارای علائم خستگی
انجام گردید
ه،
نشان داد؛
افرادی که نوشیدنی های حاوی کاکائو با میزان فلاونوئید  بالا مصرف می نمایند، ۴۵ درصد بهبود در خستگی و ۸۰
درصد افزایش سرعت پیاده روی را تجربه می کنند. همچنین این افراد احساس درد کمتری را
گزارش کردند؛ اگرچه این عارضه به طور عینی توسط پژوهشگران اندازه گیری نگردید.

دانشمندان
اذعان دارند استفاده از رویکردهای رژیم غذایی برای کاهش خستگی و عوامل مرتبط با آن
در افراد مبتلا به بیماری ام. اس. (
MS)
 ممکن است یک
روش آسان، ایمن و مقرون به صرفه برای ارتقا و بهبودی کیفیت زندگی و استقلال بیماران
مبتلا به ام. اس. (
MS)  باشد
و
باعث
ایجاد اثرات ارزشمندی بر بهبود خستگی و افزایش استقامت در راه رفتن برای این
بیماران گردد!  
به
این ترتیب این افراد می توانند احساس بهتری در کنترل بیماری خود داشته باشند!

اقتباس
از:

 MedicalNewsToday, 5 March 2019

آسیب رسانی به کلیه ها در صورت مصرف نوشیدنی های گازدار بعد از ورزش!

آسیب رسانی به کلیه ها در صورت مصرف نوشیدنی های گازدار بعد  از ورزش!

مصرف نوشیدنی سرد گازدار  بعد از یک تمرین بدنی شدید، موجب احساس طراوت می شود. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده اند، این امر ممکن است موجب کم شدن آب بدن و تداخل در عملکرد کلیه ها گردد.

نوشیدنی های گازدار حاوی کافئین که دارای فروکتوز بالایی می باشند، در سراسر جهان بسیار محبوب هستند. با این وجود استفاده از این نوشیدنی ها به دلیل نقش بالقوه آنها در بحران چاقی و دیابت به طور گسترده ای منع شده است!

هنگامی که ما در یک محیط گرم ورزش می کنیم، جریان خون در کلیه ها کاهش می یابد. کاهش جریان خون کلیوی به تنظیم فشار خون و حفظ آب بدن کمک می کند. این امر یک پاسخ طبیعی است و هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند.

اما به طور کلی در صورت کاهش شدید جریان خون در کلیه ها به دلیل همراه بودن با کاهش رسیدن میزان اکسیژن لازم به بافت ها، می تواند باعث آسیب حاد کلیه (AKI) شود.

مطالعات گذشته نشان داده است که ورزش، به ویژه در دماهای بالا، شاخص های آسیب حاد کلیه (AKI) را افزایش می دهد. همزمان با این مطالعات، پژوهش ها همچنین نشان دادند مصرف نوشیدنی گازدار با فروکتوز بالا موجب افزایش خطر ابتلا به آسیب حاد کلیه در موش هایی می شود که آب بدن خود را از دست داده اند!

محققان دانشگاه بوفالو در نیویورک به تازگی تأثیر مصرف نوشیدنی های گازدار را بر روی سلامتی کلیه ها در طول تمرین فیزیکی و پس از آن، بررسی کرده اند. نتایج این پژوهش ها در ژورنال بین المللی Physiology—Regulatory, Integrative and Comparative Physiology منتشر شده است.

این محققین برای بررسی تاثیر مصرف نوشیدنی گازدار در طی ورزش در گرما و پس از آن،  تعدادی از پارامترها شامل ضربان قلب، درجه حرارت بدن ، وزن بدن و فشار خون را قبل و بلافاصله پس از ورزش و ۲۴ ساعت بعد از ورزش، اندازه گیری کردند. آنها همچنین افزایش میزان کراتینین در خون و کاهش میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه ها، که هر دو نشانه ای از آسیب حاد کلیوی هستند، را مورد ارزیابی قرار دادند.  همانطور که انتظار می رفت، در افرادی که نوشیدنی گازدار مصرف کرده بودند، هر دو مشخصه آسیب حادکلیوی وجود داشت. همچنين این افراد آب اندکی را از دست دادند و میزان بالایی از وازوپرسين یا هورمون کاهش دهنده ادرار را دارا بودند كه این امر موجب افزايش فشار خون مي شود.

با توجه به این تحقیقات، محققین بیان کردند مصرف نوشیدنی های گازدار در طول ورزش و بعد از آن در گرما موجب جبران آب بدن نمی شود!  بنابراین مصرف نوشیدنی های گازدار به عنوان یک آشامیدنی در طول ورزش در محیط گرم مناسب نمی باشد!

آن ها خاطر نشان ساختند نتایج این مطالعه تنها جمعیت کوچکی را شامل می شود و باید در جمعیت بزرگتری انجام گردد. همچنین پژوهش های بیشتری برای شناسایی اثرات دراز مدت مصرف نوشیدنی های گازدار در طی ورزش در گرما و رابطه آن با خطر ابتلا به بیماری کلیوی مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 21 January 2019

افزایش خطر مرگ با خوردن غذاهای سرخ شده!

مطالعات زیادی نشان داده اند، خوردن مکررغذاهای سرخ شده می تواند عوارض نامطلوبی داشته و سلامتی فرد را به خطر اندازد!

محققین مدارکی  ارائه نموده اند که مصرف غذاهای سرخ شده می تواند سلامت قلب و عروق را تحت تاثیر قرار دهد و خطر ابتلا به بیماری دیابت (نوع ۲ ) را افزایش دهد.

در تحقیقات جدید که بر روی زنان بالای ۵۰ سال در ایالات متحده انجام شده است، دانشمندان دریافتند زیاده روی در مصرف غذاهای سرخ شده می تواند خطر مرگ را به علل مختلف افزایش دهد. در نتایج این پژوهش که در ژورنال بین المللی BMJ منتشر شده است، از غذاهای سرخ شده به عنوان خطرناک ترین عامل تهدید کننده سلامت انسان یاد شده است! در این مطالعه پژوهشگران بعد از بررسی عادات رژیم غذایی، به ویژه مصرف انواع غذاهای سرخ شده، ثابت کردند بین خوردن مرتب غذاهای سرخ شده و افزایش خطر مرگ، بخصوص ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

بررسی عوامل موثر در افزایش خطر مرگ در انسان، از قبیل شیوه زندگی، کیفیت غذا، درآمد و سطح تحصیلات، نشان داد، به طور کلی مصرف حداقل یک بار غذای سرخ شده در روز می تواند ۸ درصد خطر مرگ را در انسان افزایش دهد!

همچنین با بررسی انواع غذاهای سرخ شده مشخص گردیده است که مصرف حداقل یک بار مرغ سرخ شده و یا ماهی سرخ شده در روز به ترتیب منجر به افزایش حدود  ۱۳ درصدی و یا ۷ درصدی خطر مرگ در افراد می شود. شایان ذکر است محققین ارتباطی بین خوردن غذای سرخ شده و خطر مرگ در ارتباط با ابتلا به سرطان پیدا نکرده اند.

با توجه به یافته های اخیر، محققین معتقدند، کاهش مصرف غذاهای سرخ شده، به خصوص مرغ سرخ شده و ماهی سرخ شده ممکن است تاثیر چشمگیری  در حفظ سلامت و تندرستی افراد داشته باشد. با این حال، آنها اذعان می دارند نتایج بدست آمده، حاصل تحقیق در جمعیتی از زنان ایالات متحده بوده و ممکن است نتایج در جمعیت های مختلف در جهان متفاوت باشد!

به هر حال  پژوهشگران خاطرنشان کردند در مطالعه انجام شده ارتباط مصرف غذاهای سرخ شده به عنوان یک عامل خطر مهم در مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی مشهود می باشد و این عامل خطر را می توان به سادگی، با اصلاح و تغییر شیوه زندگی برطرف نمود!

با اقتباس از:

MedicalNewsToday, 25 January 2019

امکان افزایش ابتلا به بیماری آلزایمر در اثر استرس و خستگی شدید!

خستگی شدید، حالتی از اختلال روانی است که به صورت زودرنجی و احساس ضعف روحی ظاهر می شود. محققان بیان کردند، خستگی شدید ممکن است واکنش به مشکلات غیر قابل حل در زندگی شخصی باشد، به ویژه هنگامی که فرد در معرض عوامل استرس زا برای مدت طولانی قرار می گیرد. بنابراین، خستگی شدید می تواند به عنوان نشانه ای از اختلال روانی در نظر گرفته شود.

مطالعات گذشته حاکی از آن هستند که خستگی شدید ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی- عروقی، سندرم متابولیک (مجموعه ای از عوامل خطر ساز متابولیک مانند فشار خون بالا و …)، مرگ زودرس و چاقی را افزایش دهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد خستگی شدید، به عنوان نشانه ای از اختلال روانی، ممکن است احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد! البته نشان داده شده است عوامل دیگری نیز مانند سن، سابقه خانوادگی و ساختار ژنتیکی ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند! همچنین شرایط خاص نظیر بیماری قلبی عروقی و یا دیابت با اثر بر رگ های خونی ممکن است بر احتمال شیوع زوال عقل تأثیر گذار باشند!

نتایج مطالعات دانشمندان دانمارکی که به منظور بررسی ارتباط بین خستگی شدید و بیماری آلزایمر در ژورنالی به نام “بیماری آلزایمر” منتشر شده است، نشان داد ارتباطی بین میزان علائم خستگی شدید و پیشرفت آلزایمر در سن میانسالی به بعد وجود دارد.

محققین دریافتند با افزایش هر علامت خستگی شدید، خطر ابتلا به زوال عقل ۲ درصد افزایش می یابد! شایان ذکر است در افرادی که دارای ۵ تا ۹ علامت خستگی شدید هستند، خطر ابتلا به زوال عقل ۲۵ درصد بیشتر از افراد طبیعی است! همچنین افرادی که دارای ۱۰ تا ۱۷ علامت خستگی شدید می باشند، خطر ابتلا به زوال عقل در مقایسه با افراد بدون علائم ۴۰ درصد بیشتر خواهد بود!.

با توجه به این نتایج محققین به شدت ابراز نگرانی کردند که آیا علائم خستگی شدید، علائم اولیه زوال عقل به شمار می آید یا خیر؟

دانشمندان از دو علت بالقوه یعنی میزان بیش از حد هورمون کورتیزول به عنوان هورمون استرس زا و نارسایی های قلبی عروقی به عنوان دو مکانیسم احتمالی برای ارتباط خستگی شدید با افزایش ابتلا به آلزایمر یاد کرده اند!

محققین معتقدند استرس می تواند عواقب شدید و مضری نه تنها برای سلامت مغز بلکه برای سلامت عمومی داشته باشد. در بعضی از کشورها با شناسایی عواملی که منجر به بیماری قلبی -عروقی می شوند و یا برطرف نمودن و کنترل عوامل خطری که موجب زوال عقل می گردند، کاهش میزان ابتلا به زوال عقل مشاهده شده است. بدیهی است با رفع این عوامل خطر می توان از آلزایمر یا زوال عقل پیشگیری نمود!

MedicalNewsToday, Friday 18 January 2019

آزمایش جدید و سریع برای ارزیابی خطر میزان انتشار سلول های توموری در سرطان پروستات

جمعیت سالمندان در سراسر جهان در حال افزایش می باشد. حدود ۸ درصد افراد در جهان ۶۵ سال و بالاتر هستند و احتمال می رود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۷ درصد افزایش یابد. با توجه به این آمار، بهینه سازی سلامت جسمی برای ادامه زندگی افراد مسن، تبدیل به یک اولویت برای موسسات بهداشت عمومی شده است.

کمردرد بیماری بسیار رایج است و میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. این درد علت اصلی ناتوانی و از دست دادن کارهای روزانه می باشد. عوامل خطر مانند طرز ایستادن، شیوه نشستن، افزایش وزن، چاقی و سن
می توانند در ایجاد و تشدید کمردرد نقش داشته باشند!

براساس اطلاعات موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی حدود ۸۰ درصد بزرگسالان حداقل یک بار در طول زندگی خود در معرض کمردرد قرار می گیرند. کمردرد می تواند حاد یا مزمن باشد. این بیماری ممکن است چند روز تا چند هفته به طول انجامد و معمولا به طور خودبخود تسکین می یابد.

تقریبا ۲۰ درصد افراد مبتلا به کمردرد حاد، در نهایت به کمردرد مزمن مبتلا می شوند. کمردرد مزمن برای ۳ ماه یا بیشتر طول می کشد. کمردرد مزمن ممکن است به دلیل شرایطی مانند پوکی استخوان و سرطان روی دهد.

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد، ممکن است ارتباط قوی میان کمردرد و میزان مرگ و میر وجود داشته باشد. محققان معتقدند که عوامل دیگری با کمردرد مرتبط هستند که ممکن است در مرگ زودرس نقش داشته باشند؛ بااین وجود دلایل این ارتباط هنوز نامشخص است!

کمردرد ممکن است به طور مستقیم فعالیت های روزانه را مختل نماید. سالمندان به علت ترس از آسیب مجدد یا بدتر شدن علائم، از انجام کارهای روزانه اجتناب می کنند. عدم توانایی انجام یا اجتناب از فعالیت های روزانه می تواند منجر به افزایش وزن، ایجاد یا پیشرفت سایر بیماری های مزمن و در نهایت مرگ زودرس گردد.

با توجه به این مهم، پرسشی که مطرح می باشد آن است که آیا مدیریت بهتر کمردرد در طول زندگی می تواند از ناتوانی جلوگیری کند و منجر به بهبود کیفیت زندگی و در نهایت افزایش طول عمر شود؟

محققین بیان کردند تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثرات طولانی مدت کمردرد نیاز است. این یافته ها می تواند راه گشای مطالعات آینده در یافتن و ارائه راهکارهای درمان های کارآمدتر، دستورالعمل ها و استراتژی هایی مؤثر برای محقق شدن این هدف ارزشمند باشد.

MedicalNewstoday, 25 December 2018

آزمایش جدید و سریع برای ارزیابی خطر میزان انتشار سلول های توموری در سرطان پروستات

افراد مبتلا به سرطان پروستات در معرض خطر ایجاد تومورهای مهاجم هستند. اخیرا آزمایش جدیدی ابداع شده که می تواند این خطر تهاجم را سریعتر از آزمایش های موجود ارزیابی نماید و همچنین از نظر هزینه مقرون به صرفه تر است.

بر طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۱۲۰۱۷۶ مرد در ایالات متحده به سرطان پروستات مبتلا بودند. افراد مبتلا به سرطان پروستات که برای اولین بار تشخیص داده می شوند و همچنین کسانی که از قبل تحت درمان برای این نوع سرطان قرار گرفته اند باید آزمایش هایی برای تعیین خطر تهاجم سرطان پروستات داشته باشند. در صورتی که خطر تهاجم سرطان بالا باشد، پزشک ممکن است استفاده از درمان موثرتردیگری را توصیه نماید.

محققان در نیویورک آزمایش جدیدی را برای ارزیابی خطر میزان انتشار سلول های توموری ابداع نموده اند که ارزان تر و سریعتر از سایر روش های موجود است. برای انجام این آزمایش نیاز به نمونه های کوچک بافت می باشد. این آزمایش تغییرات تعداد نسخه های (CNAs) ژن را تشخیص می دهد. به عبارتی دیگر با این روش تغییرات در ژنوم که موجب گسترش تومورهای سرطانی می شود را می توان شناسایی و ردیابی نمود! متخصصین با ارزیابی CNA در نمونه های خون یا بافت پروستات، می توانند تصور بهتری از تکثیر سلول های سرطانی داشته باشند.

محققین اظهار داشته اند تغییرات تعدادنسخه ها را می توان به سرعت و با دقت با آزمایش جدید (NG-CNA) (Next-Generation Copy Number Alteration) شناسایی نمود. انجام این آزمایش برای اطمینان از درمان موثر در مورد مردان مبتلا به سرطان مهاجم پروستات و نظارت بر بیماری مردانی که مبتلا به سرطان پروستات با پیشرفت آهسته هستند، مفید می باشد.

محققان در مقاله ای که در مجله تشخیص مولکولی ارائه دادند، توضیح دادند که آزمایش NG-CNA می تواند ۹۰۲ جایگاه ژنومی را در ۱۹۴ منطقه ژنوم مورد بررسی قرار دهد. این روش سریعتر و کم هزینه تر از آزمایش های موجود می باشد.

همچنین بررسی نتایج حاصل از آزمایش جدید نیز آسان تر است و به این ترتیب محققان می توانند هزاران نمونه بافت را در یک مرحله پردازش نمایند.

علاوه بر این نتایج آزمایش NG-CNA در مدت زمان سریعتری، حدود ۳۶ ساعت بدست می آید. آزمایش NG-CNA به متخصصان امکان می دهد که از این آزمایش برای تجزیه و تحلیل رده های سلولی، نمونه های بیوپسی و نمونه های جراحی استفاده نمایند.

محققین بر این باورند که استفاده از آزمایش NG-CNA در مجموعه آزمایش های استاندارد تشخیص ژن های سرطان زا می تواند باعث ارتقای تشخیص تومورهای مهاجم و جهش های ژنتیکی به عنوان نوعی روش تشخیصی کارآمد برای بررسی درمان سرطان باشد.

MedicalNewsToday, 27 December 2018

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی از طریق باکتری های روده ای با مصرف گوشت قرمز!

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی از طریق باکتری های روده ای با مصرف گوشت قرمز!

دانشمندان شواهد زیادی مبنی بر چگونگی اثر متقابل رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز با باکتری های روده و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی بدست آورده اند.

محققان دریافته اند اگر افراد گوشت قرمز را به عنوان منبع اصلی پروتئین به مدت یک ماه مصرف نمایند، میزان ماده ای به نام تری متیل آمین N -اکسید (TMAO) دو تا سه برابر بیشتر نسبت به افرادی خواهد بود که پروتئین عمده مورد نیاز بدن را از گوشت سفید یا منابع غیر گوشتی تامین کرده اند.

باکتری های روده ای TMAO را به عنوان یک محصول جانبی، هنگام تغذیه و هضم مواد غذایی معینی تولید می کنند. مطالعات گذشته ارتباط میزان بالای TMAO با ایجاد پلاک های مسدود کننده شریانی و افزایش خطر بیماری های قلبی را نشان داده است.

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان که در ژورنال قلب اروپا انتشار یافته است نشان می دهد رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز باعث افزایش میزان TMAO در انسان می گردد. به نظر می رسد مصرف مکرر گوشت قرمز نه تنها باعث افزایش تولید TMAO توسط باکتری های روده ای می گردد، بلکه حذف این ترکیب از طریق کلیه ها را نیز کاهش می دهد.

همچنین پژوهش ها نشان داده است TMAO پلاکت های خون را تغییر داده و باعث افزایش خطر تولید ترومبوز یا لخته های خونی در بدن می شود. همچنین وقتی میزان TMAO در خون بالا باشد، پلاکتها به طور غیرمعمول و متفاوت به محرکهای انسدادی خون پاسخ می دهند. بنابراین به نظر می آید این ترکیب، حتی زمانی که سطح کلسترول و فشار خون طبیعی باشد، می تواند پیش بینی کننده حائز اهمیتی برای ارزیابی وقوع حمله قلبی و یا سکته مغزی باشد.

همچنین نتایج بررسی های در خصوص میزان TMAO در کشور انگلیس نشان داد شدت نارسایی حاد قلبی در افراد با میزان بالای TMAO بیشتر می باشد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است نتایج حاکی از آن است، افرادی که رژیم های غذایی شامل مقادیر زیاد گوشت قرمز (گوشت خوک یا گوشت گاو)، مقادیر زیاد گوشت سفید (گوشت مرغ) و همچنین رژیم غذایی غير گوشتی (حبوبات، آجیل، غلات) را برای مدت ۴ هفته داشته اند به طور متوسط ​​ میزان TMAO خون در افراد با رژیم غذایی گوشت قرمز در مقایسه با افراد با رژیم غذایی گوشت سفید و رژیم غذایی غیر گوشتی، سه برابر بیشتر می باشد! شایان ذکر است که این میزان برای بعضی از افراد تا ۱۰ برابر بیشتر بوده است! علاوه بر این نتایج نشان داد با وجود آنکه کلیه های افراد با رژیم غذایی گوشت قرمز کارایی کمتری در دفع TMAO دارند اما پس از ۴ هفته از حذف گوشت قرمز در رژیم غذایی آنها، میزان TMAO در خون و ادرار کاهش نشان داد!

محققین معتقدند مردم می توانند با تغییر رژیم غذایی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند.آنها بیان کردند تولید کمتر TMAO و حذف بالاتر آن از کلیه ها زمانی اتقاق می افتد که افراد رژیم غذایی گوشت سفید و یا رژیم پروتئینی غیر گوشتی داشته باشند. این نوع رژیم غذایی می تواند برای قلب و بدن سالم تر باشد.

MedicalNewsToday, 12 December 2018

سلامت مغز با رژیم غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات؛ جایگزین مناسب برای محدودکردن شدید میزان کالری!

سلامت مغز با رژیم غذایی کم پروتئین، پر کربوهیدرات؛ جایگزین مناسب برای محدودکردن شدید میزان کالری!تحقیقات جدیدی که در مجله Cell Reports انتشار یافته، نشان می دهد رژیم غذایی کم پروتئین با میزان کربوهیدرات بالا می تواند جایگزین مناسبی برای محدود کردن کالری در افرادی باشد که به دنبال حفظ سلامت مغز هستند و این رژیم می تواند از کاهش عملکرد شناختی مغز جلوگیری نماید.

با توجه به سن جمعیت جهان، حفاظت در برابر کاهش عملکرد شناختی مغز به طور قابل توجه ای اهمیت دارد. یکی از راههای دستیابی به این هدف، محدود کردن میزان کالری مصرفی می باشد. مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شده، نشان داده محدود کردن کالری شدید موجب افزایش طول عمر، حفظ چابکی ذهنی و جلوگیری از ناباروری می شود.

محققین بیان کردند نتایج تحقیق نزدیک به ۱۰۰ سال، محدود کردن کالری را به عنوان مؤثرترین رژیم غذایی برای بهبود سلامت مغز و تاخیر در شروع بیماری های عصبی در جوندگان نشان داده است.

با این حال آن ها اذعان داشتند رعایت رژیم غذایی کم کالری کار دشواری است و اکثریت مردم به سختی میزان کالری را محدود می کنند. مطالعات گذشته همچنین نشان دادند رژیم غذایی کم پروتئین با میزان کربوهیدرات بالا، طول عمر را افزایش می دهد همانطور که رژیم غذایی کم کالری این کار را انجام می دهد.

دانشمندان توضیح دادند هیپوکامپ معمولا اولین بخش مغز است که با بیماری های عصبی مانند آلزایمر تخریب می شود. آنان بیان کردند به نظر می رسد رژیم کم پروتئین و با کربوهیدرات بالا سلامت هیپوکامپ در موش ها را افزایش داده و حتی در بعضی از موارد به میزان بیشتری نسبت به رژیم های کم کالری موثر بوده است.

محققین بیان کردند در حال حاضر هیچ درمان دارویی مناسب برای مبتلایان به زوال عقل وجود ندارد و تنها می توان این بیماری ها را کاهش داد اما نمی توان آنها را متوقف کرد. بنابراین شناسایی رژیم های غذایی مؤثر در پیشگیری از زوال عقل و کاهش عملکرد شناختی مغز بسیار با اهمیت می باشد!

MedialNewsToday, 23 November 2018

تاثیر سر و صدای شدید بر سلامت قلب

سلامت قلب و عروق موضوع بسیار مهمی برای مطالعه و تحقیقات است. با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود یکی از هر ۴ مرگ در ایالات متحده به علت بیماری قلبی
می باشد. به عباراتی دیگر میزان مرگ و میر در نتیجه بیماری قلبی حدود ۶۱۰۰۰۰ نفر در سال است.

بسیاری از عوامل می توانند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند. بعضی از عوامل خطر مانند سن را نمی توان کنترل نمود ولی می توان تا حدودی بر خطرات معمول تاثیر گذار بود. دود تنباکو، عدم فعالیت فیزیکی و داشتن اضافه وزن، سه عامل خطر مهم هستند که فرد می تواند از آن ها اجتناب کند. همچنین داشتن رژیم غذایی سالم، ترک سیگار و ورزش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. علاوه بر این استرس و مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را افزایش دهد، همچنین افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی می باشند.

با توجه به تحقیقات جدید، قرار گرفتن مستمر در معرض سر و صدای شدید می تواند موجب تخریب سیستم قلبی عروقی شود! محققان بیان کردند، قرار گرفتن در معرض صدا موجب پاسخ شدید استرس در مغز انسان می شود. این امر می تواند منجر به التهاب در رگ های خونی گردیده و منجر به بروز مشکلات جدی سلامت، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی شود!

مطالعه بر روی ۴۹۹ نفر در طی یک دوره ۵ ساله نشان داد، افرادی که به میزان بیشتری در معرض سر و صدا قرار گرفتند دارای بیشترین تاثیرات مغزی مرتبط با استرس هستند. علاوه بر این، این افراد دارای التهاب بیشتری در شریان ها ی خود نیز هستند.

به طور کلی افزایش التهاب رگ های خونی یک عامل خطر برای بیماری های قلبی است. مطالعات در این زمینه همچنین نشان داده اند احتمال وقوع حوادث مرتبط با قلب و عروق مانند حمله قلبی یا سکته مغزی در افراددر معرض فعالیت مغزی ناشی از استرس حدود سه برابر افراد عادی می باشد!

محققین پس از بررسی سایر عوامل خطر مانند آلودگی هوا، سیگار کشیدن و دیابت متوجه شدند افرادی که در معرض میزان بالای آلودگی صوتی قرار دارند، در معرض خطر زیاد ابتلا به بیماری قلبی عروقی هستند. محققان بیان کردند تحقیقات زیادی ارتباط بین سر و صدای محیط و بیماری های قلبی عروقی را نشان می دهند، اما مکانیسم های فیزیولوژیکی آن هنوز مشخص نشده است. همچنین این امر که کاهش در معرض قرار گرفتن با سرو صدا می تواند خطر بیماری قلبی را پایین آورد، نیازمند تحقیقات بیشتری است. با این حال محققین از پزشکان درخواست نمودند که میزان بالای سر و صدا را به عنوان یک عامل خطر مستقل برای حوادث قلبی عروقی در نظر بگیرند. آنها همچنین بیان کردند بهتر است افراد راه هایی را برای کاهش میزان بالای سر و صدای محیطی در نظر داشته باشند.

 

MedicalNewsToday, 12 November 2018

کاهش احتمال از دست دادن حافظه در مردان با مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات!

کاهش احتمال از دست دادن حافظه در مردان با مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات!نتایج تحقیقاتی که بیش از دو دهه است بر روی مردان انجام شده، نشان می دهد مردانی که رژیم غذایی سالمی دارند می توانند از مغز با بهروری بهتری برخوردار باشند!

نتایج یکی از این مطالعات که توسط محققان دانشگاه هاروارد در بوستون انجام شده است، اطلاعات مربوط به ۲۷،۸۴۲ مرد را به مدت ۲۶ سال مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد مصرف مقادیر بیشتر از بعضی غذاها و نوشیدنی ها باعث کاهش خطر از دست دادن حافظه و مهارت های تفکر می گردد.

شایان ذکر است در بین مواد غذایی، سبزیجات برگ دار، سبزیجات نارنجی، قرمز و تیره، میوه توت و آب پرتقال بیشترین اثر را داشتند! نتایج این بررسی ها که اخیرا در مجله نورولوژی انتشار یافته، نشان می دهد، انتخاب رژیم غذایی برای حفظ سلامت مغز اهمیت دارد. در این مطالعه مردان با آزمون عملکرد شناختی ذهنی (SCF) معتبر مورد سنجش قرار گرفتند تا تغییرات در حافظه و توانایی های تفکر در آنها تشخیص داده شود.

محققین بیان کردند این آزمون ذهنی می تواند کاهش مهارت حافظه و تفکر را پیش از انجام آزمایشات هدف دار نشان دهد. هر گونه کاهش حافظه در نتایج آزمون عملکرد شناختی ذهنی(SCF) نشان دهنده شروع اختلال شناختی خفیف (MCI) است. طبق اظهارات پژوهشگران موسسه ملی پیری ایالات متحده، حدود ۸۰ درصد از افرادی که به عنوان MCI و مبتلا به ضعف مغزی شناسایی می شوند، در طی ۷ سال به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

نتایج مصرف میوه ها و سبزیجات در بین این افراد نشان داد مردانی که بیشتر (حدود ۶ وعده در روز) سبزیجات مصرف می کردند، با احتمال ۳۴ درصد کمتر دچار کاهش عملکرد حافظه می شند. نتایج همچنین نشان داد مردانی که هر روز آب پرتقال مصرف می کنند، نسبت به افرادی که فقط یک بار در ماه مصرف می کنند، ۴۷ درصد آزمون عملکرد شناختی ذهنی بهتری خواهند داشت. البته این نتایج در ارتباط با مردان مسنی است که هر روز آب پرتقال را می خورند.

علاوه بر این، مردانی که روزانه مصرف میوه بیشتری دارند، احتمال داشتن نمره ضعیف در آزمون عملکرد شناختی ذهنی کمتر می شود. هرچند که تاثیر سایر غذاها را نمی توان نادیده گرفت.

محققین اذعان دارند با توجه به نوع مطالعه حاضر نمی توان نتیجه گیری نمود که مصرف زیاد میوه ها، سبزیجات و آب پرتقال موجب کاهش پیشرفت از دست دادن حافظه می شود.

با این وجود، نتایج این مطالعه که در طول یک دوره طولانی انجام گردیده است به روشنی نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و جلوگیری از کاهش حافظه وجود دارد!

MedicalNewsToday, 23 November 2018

بروز و تشدید التهاب در بیماران مبتلا به "ام اس" ( MS ) با مصرف زیاد نمک

بیماری ام اس (MS) یا مولتیپل اسکلروز (MS) نوعی اختلال خودایمنی در انسان می باشد. در بیماری MS سیستم ایمنی بدن بیمار، پوشش محافظتی میلین که در اطراف سلول های عصبی (نورون ها) قرار دارد، را از بین می برد.

به طور کلی حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده و تقریبا ۵/۲ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری MS مبتلا هستند! مطالعات نشان داده است زنان در خصوص ابتلا به بیماری MS در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان هستند. هنوز به طور کامل مشخص نشده است که چه عاملی باعث ایجاد MS در انسان می شود. محققان تصور می کنند استعداد ژنتیکی و عوامل محیطی نقش کلیدی در ایجاد بیماری ایفا می کنند. تحقیقات جدید، که در مجله Immunology Nature منتشر شده است، نشان می دهد مصرف زیاد نمک ممکن است باعث التهاب در بیماری MS شود.

پژوهشگران تا کنون ۲۳۳ هاپلوتایپ (haplotype) شناسایی کرده اند که در ایجاد MS نقش دارند! هاپلوتایپ مجموعه ای از ژن ها در مناطق مختلف کروموزوم انسان می باشد که می تواند از یک والد به ارث برسد.

مطالعات نشان داده اند، عوامل محیطی مانند کمبود ویتامین D، سیگار کشیدن، چاقی و مصرف زیاد نمک در رژیم غذایی با افزایش خطر ابتلا به MS ارتباط دارند.

بعضی محققین با بررسی اثر مصرف زیاد نمک بر روی بیماری MS دریافتند که مصرف زیاد نمک التهاب مغزی را تشدید می کند. همچنین مطالعات دیگر نشان داده، مصرف بالای نمک تعداد سلول های پیش التهابی را افزایش می دهد.

برای بررسی تاثیر میزان زیاد نمک بر سلول های ایمنی افراد مبتلا به MS ، سلول های T تنظیمی این افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. نقش اصلی سلول های T تنظیمی، کنترل پاسخ های ایمنی با تنظیم یا مهار سلول های ایمنی دیگر است. این سلول ها همچنین پاسخ ایمنی به خود بدن و ذرات خارجی را کنترل می کنند و به جلوگیری از بیماری های خود ایمنی کمک می نمایند.

دانشمندان با بررسی سلول های تنظیمی دریافتند عدم توازنی بین یک نوع سایتوکاین (یک ماده پیش التهابی) به نام اینترفرون گاما و یک نوع سایتوکاین ضد التهابی به نام اینترلوکین ۱۰ (IL-10) وجود دارد. شایان ذکر است که محققان این اختلال را در افراد مبتلا به MS که نمک زیادی مصرف می کردند، شناسایی نمودند.

محققان با استفاده از روشهای پیشرفته ژنتیکی دریافتند پروتئینی به نام بتا-کاتنین (beta-catenin) نقش کلیدی در حفظ عملکرد سلول های T تنظیمی و تنظیم سایتوکاین های پیش التهابی و ضد التهابی که در بالا ذکر شد، ایفا می کند. این مطالعه همچنین نشان داد بتا کاتنین از طریق نوعی گیرنده پروتئینی به نام PTGER2 در التهاب ناشی از مصرف زیاد نمک نقش دارد.

دانشمندان بیان کردند حفظ برقراری توازن بین سایتوکاین های پیش التهابی و ضد التهابی همواره مهم است ؛ از آنجا که این عدم تعادل در محیط نمکیزیاد افزایش می یابد، افرادی که در معرض خطر ابتلا به MS قرار دارند باید میزان مصرف نمک را کاهش دهند.

MedicalNewsToday, Thursday 1 November 2018

پیش بینی خطر ابتلا به سرطان مغز با اندازه گیری حجم مغز!

گلیوما (Gliomas) نوعی تومور مغزی معمولی است که در سلولهای گلیال مغز شروع می شود. سلول های گلیال، سلول های غیر عصبی مغز بوده که نگهدارنده و حمایت کننده نورون ها (سلولهای اصلی مغز) هستند. گلیوما ۳۳ درصد کل تومورهای مغزی را تشکیل می دهد. انواع متعددی از گلیوما وجود دارد که بعضی از آنها نادر تر، اما تهاجمی تر از دیگر تومور ها می باشند.

با توجه به آمار انتشار یافته، پزشکان در سال جاری حدود ۲۳۸۸۰ تومور سیستم عصبی مرکزی را در ایالات متحده تشخیص داده اند. احتمال می رود ۹۰ درصد این تومورها، تومورهای مغزی باشند.

مطالعات جدید نشان می دهد که داشتن مغز بزرگتر می تواند افراد را در خطر ابتلا به سرطان مغز قرار دهد. محققان تصور می کنند این یافته ها احتمالا به دلیل وجود تعداد زیاد سلول های مغزی است. بعضی مطالعات حاکی از آن است که داشتن بافت بزرگتر، حاوی سلول های بنیادی بیشتر که دارای توانایی تقسیم شدن بیشتری هستند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. این امر می تواند صرفا بر اساس احتمال آماری بالاتر جهش هایی باشد که با هر تقسیم سلولی اتفاق می افتد.

مطالعات متعدد که در مجله Neuro-Oncology انتشار یافته، نشان داده اند که اندازه اندام های مختلف عامل مهمی در ایجاد سرطان است. برای نمونه، زنان دارای پستان های بزرگتر در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان پستان می باشند.

محققان نروژی به منظور بررسی ارتباط اندازه مغز و خطر ابتلا به تومور مغزی گلیوما، حجم درون جمجمه ایی بیماران دارای گلیوما شدید را با استفاده از اسکن MRI (ام آر آی) و مدل سه بعدی مغز مورد ارزیابی قرار دادند. آنها این اندازه گیری ها را با نمونه های کنترل سالم مقایسه کردند. همچنین این محققین نروژی تاثیر حجم داخل جمجمه و جنسیت را نیز بر ابتلا به تومور مغزی گليوما شدید مورد تجزيه و تحليل قرار دادند. در نهایت نتایج این مطالعات حاکی از آن بود که حجم داخل جمجمه به شدت با خطر ابتلا به تومور مغزی گلیوما شدید در ارتباط است. همچنین آنالیز این مطالعات نشان داد، تومورهای مغزی در مردان بیشتر از زنان ایجاد می شوند.

محققین بیان کردند با توجه به آنکه مردان به دلیل بدن بزرگتر دارای مغز بزرگتری نسبت به زنان هستند لذا برای کنترل بیشتر باید دارای تعداد سلول های مغز بیشتری باشند! به همین دلیل احتمال ابتلای مردان به تومورهای مغزی بیشتر از زنان است! شایان ذکر است این موضوع در مورد حیوانات هم صدق می کند. در بدن های بزرگتر، اندام هایی مانند قلب، ریه ها و مغز نیز بزرگتر هستند.

همچنین مطالعات نشان داده اند که زنان با حجم بزرگ داخل جمجمه بیشتر در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی نسبت به مردان با حجم بزرگ داخل جمجمه هستند. به عبارتی دیگر زنان با مغزهای بزرگ استعداد بیشتری برای ابتلا به تومورهای مغزی هستند.

MedicalNewsToday, Wednesday 31 October 2018

تشخیص بیماری آلزایمر در عرض چند ثانیه با اسکن چشم!

جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است و شیوع بیماری آلزایمر در حال افزایش می باشد. به همین دلیل، استفاده از روش های غربالگری کارآمد برای تشخیص مبتلایان به زوال عقل در بین
میلیون ها نفر کار دشواری است. شیوه های تشخیصی فعلی یا تهاجمی هستند و یا بی اثر. به عنوان مثال، اسکن مغزی پر هزینه است و پونکسیون نخاعی روشی تهاجمی و بالقوه مضر می باشد. تحقیقات جدید نشان می دهد به زودی اسکن غیر تهاجمی چشم می تواند برای تشخیص ابتلا به بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر متخصصان بیماری آلزایمر را با استفاده از تست های حافظه و بررسی تغییرات رفتاری تشخیص می دهند. با این حال، هنگامی که علائم آلزایمر ظاهر می شوند، بیماری پیشرفت کرده است. با توجه به این امر محققان در تلاش هستند ابزار تشخیصی جدید و بهتری برای بیماری آلزایمر ابداع نمایند. بعضی از دانشمندان در حال بررسی استفاده از روشی سریع برای ارزیابی افراد مبتلا به زوال عقل می باشند.

اخیرا محققان دانشگاه Duke در دورهام بیان کردند می توان آلزایمر را تنها با نگاه کردن به چشم یک فرد در عرض چند ثانیه تشخیص داد. نتایج مطالعات جدید که در AAO 2018 ارائه شده – نشست سالانه ۱۲۲ آکادمی چشم پزشکان آمریکا در شیکاگو- نشان می دهد آلزایمر، عروق خونی شبکیه در پشت چشم را تغییر می دهد. دانشمندان معتقدند با استفاده از این روش تصویربرداری نوآورانه و غیرتهاجمی چشم می توان علائم آلزایمر را از علائم اختلال شناختی خفیف (MCI) تشخیص داد. متخصصین برای بررسی علائم بیماری آلزایمر در شبکیه چشم از روش optical coherence tomography angiography (OCTA) استفاده می کنند. با این روش می توانند ارتباط بین وضعیت شبکیه چشم و بیماری آلزایمر را پیدا نمایند. روش OCTA به متخصصین چشم امکان بررسی هر یک از لایه های شبکیه، نقشه برداری و اندازه گیری ضخامت آن ها بدون هیچ عمل تهاجمی را مهیا می سازد. در این روش از امواج نور برای گرفتن عکس از شبکیه استفاده می شود.

محققان از روش OCTA برای مطالعه چگونگی تاثیر زوال عقل بر روی شبکیه، استفاده نمودند، تا رگ ها و گلبول های قرمز موجود در پشت چشم را بررسی کنند. نتایج مطالعه دانشمندان بر روی شبکیه افراد مبتلا به آلزایمر و مقایسه آن با افراد دارای علائم اختلال شناختی خفیف (MCI) و افراد سالم نشان داد، افراد مبتلا به آلزایمر عروق خونی کوچک شبکیه در پشت چشم های خود را از دست داده اند. همچنین، در افراد مبتلا به آلزایمر لایه خاصی از شبکیه در مقایسه با افراد دچار MCI یا افراد سالم، نازک تر بود.

دانشمندان بر این باورند که تغییرات در شبکیه منعکس کننده اختلالات در رگ های خونی مغزی است که از علل آلزایمر به شمار می آید. آنها معتقدند این فرضیه بر این اصل استوار است که عصب بینایی، با عث ارتباط مغز با شبکیه می گردد.

در مطالعه دیگری محققین ۴۰۰ نفر با سابقه ژنتیکی خطر بالای ابتلا به آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند. دانشمندان اسکن مغز و تصاویر شبکیه این افراد را با تصاویر شبکیه و اسکن مغز افراد بدون سابقه خانوادگی آلزایمر مقایسه کردند. این مطالعه نشان داد، شبکیه افراد دارای خطر ژنتیکی بالای آلزایمر، نازک تر می باشد و همچنین، هیپوکامپ این افراد نیز کوچکتر است. لازم به توضیح است هیپوکامپ منطقه ای کلیدی مغز برای یادگیری و حافظه می باشد. هیپوکامپ یکی از اولین مناطقی است که بیماری آلزایمر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات نشان می دهد که زوال عقل در ایجاد نورون های (سلول های مغزی) جدید در هیپوکامپ تاثیر می گذارد و در مجموع بیماری آلزایمر اندازه این ناحیه از مغز را کاهش می دهد.

آنچه مسلم است امکان استفاده از روشهای حاضر نظیراسکن مغزی و یا پونکسیون نخاعی برای غربالگری همه بیماران مبتلا به آلزایمر وجود ندارد. شایان ذکر است شناسایی زودهنگام بیماری آلزایمر در درمان و کنترل بیماری آلزایمر نقش جیاتی دارد! محققین معتقدند اسکن مغز فقط زمانی که بیماری پیشرفت کرده است می تواند کمک کننده باشد. اما روش اسکن و مطالعه چشم، می تواند در آینده تحولی در تشخیص آلزایمر ایجاد نماید و باعث بهبودی کیفیت زندگی افراد مستعد ابتلا به آلزایمر شود.

MedicalNewsToday, Tuesday 30 October 2018

امکان افزایش خطر سکته مغزی با مصرف بیش از حد آهن!

 

بر طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، هر ساله حدود ۱۵ میلیون نفر دچار سکته مغزی می شوند. از این تعداد، ۵ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند و ۵ میلیون نفر تا پایان عمر ناتوان خواهند شد.

در ایالات متحده، هر ساله بیش از ۷۹۵،۰۰۰ نفر دچار سکته مغزی می شوند و حدود ۱۴۰،۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند که این امر یکی از ۲۰ مورد علت مرگ در این کشور به شمار می رود.

اکثر سکته های مغزی از نوع اختلال در خون رسانی به مغز (ایسکمی) هستند و زمانی رخ می دهند که انسداد رگ های خونی مانع رسیدن اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی به قسمت آسیب دیده مغز
می شود.

بر طبق تحقیقات اخیر، خطر ابتلا به سکته – به ویژه نوعی که در اثر لخته شدن خون یا مانع دیگری ایجاد می شود – در افرادی که دارای سطوح بالاتری آهن هستند، بیشتر است. سکته از نوع کاردیوآمبولیک (Cardioembolic ) بخش مهمی از سکته مغزی ایسکمی را به خود اختصاص داده است و اغلب با یک بیماری قلبی به نام فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است. در این نوع نارسانی قلبی ضربان قلب نامنظم بوده و اغلب سریع‌تر از حد معمول طبیعی است.

آهن دارای کاربردهای بسیاری در بدن است، یکی از اصلی ترین کاربرد آن، حمل اکسیژن در گلبول های قرمز است. دانشمندان کالج Imperial لندن در انگلیس ارتباط خطر ابتلا به سکته مغزی را با میزان آهن بدن مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند افرادی که به لحاظ ژنتیکی دارای سطح آهن بالاتری می باشند، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.

دانشمندان به منظور شناسایی تفاوتهای ژنتیکی که وضعیت آهن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، اطلاعات ژنتیکی بیش از ۴۸۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند . آن ها با استفاده از نوعی تکنیک برای بررسی ژنوم افراد سه تغییر ژنتیکی مرتبط با افزایش یا کاهش میزان آهن در بدن را شناسایی نمودند! این محققین سپس با غربالگری این اطلاعات از داده های ژنتیکی ۶۰ هزار نفر مبتلا به سکته مغزی، دریافتند افراد دارای تغییراتی ژنتیکی که توانایی افزایش وضعیت آهن را دارند، استعداد بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی می باشند.

محققان همچنین دریافتند افرادی که دارای پلاکت خون بیشتری هستند یا سلول هایی که موجب توقف خونریزی می شوند، می توانند در معرض خطر سکته مغزی از نوع ایسکمی باشند. تحقیقات دیگر نشان داد خطر ابتلا به سکته مغزی کاردیوآمبولیک درافرادی که دارای میزان پایین فاکتور انعقادی XI (ترکیبی که به لخته شدن خون کمک می کند) می باشند، کمتر است!

پژوهشگران بیان کردند تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج این یافته ها و چگونگی اثر آهن نیاز است و مردم نباید از این یافته ها به عنوان یک دلیل برای تلاش برای تغییر سطح آهن خود استفاده کنند. آنها توصیه کردند بیماران مبتلا به سکته مغزی در حال حاضر مصرف آهن خود را کاهش ندهند زیرا آهن نقش بسیار مهمی در بدن دارد.

MedicalNewsToday, Friday 26 October 2018

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین !

 

سرطان کبد بیماری شایعی نیست، اما میزان آن در چند دهه گذشته افزایش یافته است. خطر ابتلا به سرطان کبد در افراد مبتلا به بیماری کبدی نظیر هپاتیت B یا هپاتیت C بالا می باشد. در افراد مبتلا به سیروز کبد که بافت بدون عملکرد و تخریب شده جایگزین سلول های طبیعی کبدی می شود نیز خطر ابتلا به سرطان کبد افزایش دارد. شایان ذکر است سرطان کبد سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. برخی از علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از: توده ی سفت در سمت راست زیر قفسه سینه و احساس ناراحتی در این ناحیه، تورم شکم، درد در سمت راست شانه یا پشت، زردی (زردی پوست و قسمت سفیده ی چشم)، کبودی و یا خونریزی. باید توجه داشت که کاهش وزن، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها و خستگی یا ضعف غیرمعمول نیز ممکن است از علائم سرطان کبد باشند! بنابراین توصیه می شود در صورت داشتن این علائم با پزشک متخصص مشاوره گردد.

نتایج مطالعات که در ژورنال بین المللی JAMA Oncology انتشار یافته، نشان می دهد، مصرف منظم آسپیرین |
می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد یا کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) را کاهش دهد. دانشمندان توضیح دادند مصرف منظم دو یا چند قرص ۳۲۵ میلی گرم آسپرین در هفته برای ۵ سال یا بیشتر نتایج امیدوار کننده ای را به دنبال دارد. استفاده منظم از آسپیرین منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با عدم مصرف آسپیرین و یا مصرف کم آسپیرین می شود. همچنین محققین دریافتند این خطر به طور تصاعدی با افزایش میزان آسپیرین و طول مدت استفاده آن کاهش می یابد.

نتایج بررسی دانشمندان بر روی ۱۷۰ هزار نفر در بیش از ۳ دهه گذشته، نشان داد افرادی که دو هفته (یا بیشتر) میزان ۳۲۵ میلی گرم آسپرین مصرف کردند هر هفته کاهش ۴۹ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد را تجربه کردند. شایان توجه است خطر ابتلا به سرطان کبد در افرادی که آسپرین را برای ۵ سال (یا بیشتر) مصرف کردند، ۵۹ درصد کاهش یافت. همچنین، محققین متوجه شدند در صورتی که فرد مصرف آسپیرین را متوقف نماید مجددا خطر ابتلا به سرطان افزایش یافته به طوری که ۸ سال پس از توقف کامل مصرف آسپیرین، اثرات محافظتی آسپرین از بین می رود!

آنچه بدیهی است سرطان کبد یک بیماری جدی در نظر گرفته می شود و میزان امید به زندگی در مدت ۵ سال تنها ۷/۱۷ درصد است. بنابراین هر گونه اطلاعات در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به این بیمار می تواند بسیار ارزشمند باشد!

با این وجود محققین بیان کردند هنوز برای اعلام اینکه درمان با آسپیرین می تواند به عنوان یک راهبرد موثر برای جلوگیری از سرطان کبد مطرح باشد زود بوده و برای اثبات آن به تحقیقات در خصوص درک مکانیسم های این اثرات مفید، نیاز می باشد.

تحقیقات در مورد نحوه درمان با آسپیرین در جمعیت مبتلا به بیماری کبدی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، ادامه دارد. پزشکان در حال حاضر آسپرین را به بعضی از بیماران برای جلوگیری از بیماری های قلبی و سرطان کولورکتال توصیه می کنند.

MedicalNewsToday, Monday 15 October 2018

اثر کشنده پروبیوتیک ها بر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک !

اثر کشنده پروبیوتیک ها بر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک!
اثر کشنده پروبیوتیک ها بر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک!

باکتری استافیلوکوکوس اورئوس می تواند منجر به بروز انواع مختلفی از بیماری ها از جمله عفونت خون شود. برخی از گونه های این باکتری، مقاوم به آنتی بیوتیک هستند و لذا از خطر بیشتری برای انسان برخوردارند. مطالعات اخیر نشان داده باکتری های پروبیوتیک (باکتری های مفید)
می توانند این باکتری فوق العاده خطرناک را از بین ببرند.

استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) به درمان با
آنتی بیوتیک ها بسیار مقاوم است. در سال ۲۰۰۵ در ایالات متحده حدود ۵۳ درصد از باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس بیماری زا به آنتی بیوتیک ها مقاوم بودند. بنابراین محققین درجستجوی روشهایی هستند که پیش از آنکه این نوع استافیلوکوک ها بتوانند خطرجدی برای بیمار ایجاد نمایند، آنها را ازبین ببرند!

مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) انجام شد، نشان داد یک نوع از باکتری های پروبیوتیک به نام باسیلوس قادر به مبارزه و از بین بردن موثر استافیلوکوک آرئوس می باشد. محققین اثبات نموده اند که مصرف پروبیوتیک ها به عنوان مکمل های غذایی، برای بهبود سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید و حائر اهمیت هستند. همچنین نتایج مطالعه اخیر که در مجله Nature انتشار یافته است حاکی ازآن است که قسمت هایی از روده و یا بینی که حاوی میکروب پروبیوتیک باسیلوس می باشند فاقد استافیلوکوک آرئوس هستند.

دانشمندان آزمایشاتی را در موش انجام دادند که نشان می داد باکتری استافیلوکوک آرئوس دارای یک سیستم تخصصی برای رشد و تکثیر و تجمع در یک ناحیه می باشد. آن ها متوجه شدند باسیلوس قادر است به طور موثری این سیستم تخصصی را در باکتری استافیلوکوک مهار نماید. محققان نشان دادند باکتری های پروبیوتیک باسیلوس با تولید مولکول های شناخته شده به نام فنگی سینس (Fengycins) سیستم تخصصی استایلوکوک آرئوس را مهار می کند.

تحقیقات نشان داده است که مولکول فنگی سینس رشد بسیاری از گونه های استافیلوکوک آرئوس از جمله USA300 MRSA که مسئول اکثر عفونت های خطرناک مرتبط با گروه استافیلوکوک اورئوس در ایالات متحده است را مهار
می کند.

دانشمندان اکنون به دنبال انجام آزمایش های بیشتری برای بررسی محصولات پروبیوتیک حاوی باسیلوس سوبتیلیس که قادر به از بین بردن عفونت های استافیلوکوک آرئوس در انسان هستند، می باشند. آن ها امیدوارند بتوانند نوعی رژیم غذایی حاوی پروبیوتیک بتواند در آینده برای کاهش میزان عفونت استافیلوکوک های مقاوم به متی سیلین در بیمارستان ها استفاده گردد.

MedicalNewsToday, Thursday 11 October 2018

رشد و بقای باکتری های مفید ضد سرطان در پستان با رژیم غذایی مدیترانه ای!

در ایالات متحده، سرطان سینه به عنوان شایع ترین سرطان در زنان است. در سال ۲۰۱۵، ۱۲۵ مورد جدید سرطان پستان در هر ۱۰۰،۰۰۰ زن وجود داشته است. همچنین شایع ترین سرطان بعد از پستان، سرطان ریه و برونش ها بود که ۵۸ مورد جدید در هر ۱۰۰،۰۰۰ گزارش شده است.

مطالعات اخیر نشان داده اند غدد شیری انسان، همانند روده، دارای میکروبیوم (مجموعه میکروب های مفید در اندام های مختلف بدن انسان) مخصوص به خود یا جمعیت منحصر به فردی از میکروب ها هستند. علاوه بر این تحقیقات نشان داده، تومورهای سرطان پستان دارای میزان پایین تری از گونه های باکتری لاکتوباسیلوس در مقایسه با تومورهای غیر سرطانی هستند. این امر بیانگر این است این باکتری ها می توانند به عنوان نوعی “تنظیم کننده علیه سرطان پستان” باشند.

رژیم غذایی می تواند مجموعه های میکروبی را نه تنها در روده، بلکه در سایر قسمت های بدن مانند پستان در جنس ماده در پستانداران تحت تاثیر قرار دهد. این تاثیر به اندازه ای موثر است که می تواند شرایطی ضد سرطان پستان در اندام مزبور ایجاد نماید.

محققین در مقاله ای که به زودی در مجله Cell Reports منتشر خواهد شد، نشان داده اند یافته های آنها
می تواند راهکاری نوین برای پیشگیری و درمان سرطان پستان فراهم نماید.

خطر ابتلا به سرطان پستان درزنان با توجه به نوع رژیم غذایی متفاوت است. به طوری که یک رژیم غذایی سالم، نظیر رژیم غذایی مدیترانه غنی از میوه ها، آجیل، سبزیجات، حبوبات، ماهی و روغن زیتون، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد. در مقابل ، درخصوص رژیم غذایی معمولی غربی با چربی زیاد، غذاهای فرآوری شده و آب نبات می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

دانشمندان با انجام تحقیقات متعدد بر روی میمون ها دریافتند، میمون های با رژیم غذایی مدیترانه ای در بافت پستان خود دارای لاکتوباسیلویس به میزان ۱۰ برابر بیشتر از میمون هایی هستند که رژیم غذایی غربی داشته اند. همچنین میمون های تحت رژیم غذایی مدیترانه میزان بالاتری از ترکیبات تولید شده از فعالیت صفرا و باکتری ها که با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه می باشند، داشته اند.

محققین اظهار داشته اند که این یافته ها به روشنی تأثیر مستقیم رژیم غذایی بر میکروبیوم پستان و در نتیجه سلامت این اندام را نشان می دهند. با این وجود، برای تعیین مکانیسم دقیق اثر باکتری ها و محصولات جانبی متابولیک آنها بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

MedicalNewstoday, Tuesday 2 October 2018

كاهش سرعت روند پيري در اثر تركيبات موجود در سيب!

یکی از عوامل کلیدی در فرآیند پیری، پيرشدن سلول است. هنگامی که یک سلول وارد این مرحله می شود، قادر به تقسیم نیست. در این شرایط سلول پیام های التهابی را منتشر می کند و سیستم ایمنی بدن را وادار به حذف سلول آسیب دیده می نماید. بدن در سنین جوانی می تواند به راحتی سلول های پیری را حذف کند، اما با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن به خوبی این کار را انجام نمی دهد. این امر موجب انباشتن سلول های آسیب دیده گردیده که التهاب و سپس تجزیه بافتی را به دنبال دارد. تحقیقات جدید نشان داده است نوعي ترکیب طبیعی در ميوه سيب و يا ميوه هاي ديگر مانند توت فرنگي و برخي سبزيجات وجود ددارد كه می تواند روند پیری را کاهش دهد.

دانشمندان در مطالعات گذشته متوجه شدند سنولیتیک ها (senolytics) می توانند به طور مؤثری طول عمر افراد را افزایش و سلامت آنها را بهبود بخشند. سنولیتیک ها مولکولهایی هستند که سلولهای پیر را هدف قرار داده و آنها را از بین می برند و بدين طريق از روند پیری جلوگیری می کنند. دانشمندان بیان کردند حتی اگر سنولیتیک ها با تاخیر در زندگی مورد استفاده قرار گیرند، قادر به کاهش میزان سلول های پیر خواهند شد.

نتایج یافته های جدید دانشمندان در مورد تاثیر سنتولیتیک ها در کاهش روند فرآیند پیری در مجله EBioMedicine منتشر شده است. در تحقیق اخیر، محققان ۱۰ فلاونوئید، که به طور طبیعی ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بودند را در موش های سالم آزمایش کردند. در بین این ترکیبات، فیستئین یکی از موثرترین آن ها بود. فیستئین به طور طبیعی به مقدار قابل توجه اي در ميوه سيب وجود دارد اما اين ماده را در میوه ها و سبزیجات ديگري مانند توت فرنگی، پیاز و يا خیار نيز مي توان يافت. درمان موش های سالخورده با فیستئین موجب کاهش میزان سلول های پیر و افزایش طول عمر آن ها گردیده و به بهبود سلامتی آنان کمک نمود.

محققین بیان کردند این نتایج نشان می دهد که می توان دوره سلامتی را حتی در اواخر عمر اصلاح کرد. با این وجود، دانشمندان معتقدند این اولین گام در راه شناسايي مكانيسم اثر اين مواد و طريقه صحيح مصرف آنها مي باشد.

MedicalNewsToday, 4 October 2018

اثر فیبر غذایی دربه تاخیر انداختن پیری مغز !

خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند کلم بروکلی، آجیل، جو، لوبیا و نان سبوس دار، ممکن است با تحریک تولید اسید چرب با زنجیره کوتاه که دارای خواص ضد التهابی می باشد، به کاهش سن مغز کمک نمایند. فیبر بخش کلیدی و بسیار بااهمیت از رژیم غذایی سالم است. امروزه تحقیقات جدید، مکانیسم به تاخیر افتادن روند التهاب مغز ناشی از افزایش سن را مشخص نموده است.

در مطالعه جدیدی که اخیرا در مجله Frontiers در ایمونولوژی منتشر شده، محققین توضیح می دهند با افزایش سن سلول های میکروگلیا (سلول های ایمنی اصلی در مغز) تمایل به فعال شدن بیش از حد و ایجاد التهاب دارند. التهاب ناشی از فعالیت بیش از حد میکروگلیا ها در مغز یکی از علل اصلی کاهش هوش و حافظه در سن پیری است.

تحقیقات قبلی نشان داده، داروی بوتیرات (butyrate) می تواند حافظه را تقویت و التهاب را در موش کاهش دهد. بوتیرات نوعی اسید چرب با زنجیره کوتاه است که وقتی باکتری ها فیبر غذایی را در روده تخمیر می کنند، در روده بزرگ انسان تولید می شود. البته مکانیسم تقویت حافظه و کاهش روند التهاب در موش های مورد آزمایش پس از مصرف بوتیرات به طور کامل مشخص نشده است.

نتایج مطالعه جدید محققین بر روی تغذیه موش های جوان و پیر با رژیم غذایی با فیبر زیاد و کم و در ادامه آن سنجش سطح خونی بوتیرات و میزان مواد ضد التهابی در روده این موش ها نشان داد؛ رژیم غذایی با فیبر زیاد باعث افزایش بوتیرات و سایر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه در خون موش های جوان و پیر می شود.

محققین همچنین بیان کردند فقط موش های پیر التهاب روده ای را در رژیم کم فیبر نشان دادند و این در حالی بود که موش های جوان این پاسخ التهابی را در رژیم غذایی مشابه نداشتند. این امر به وضوح آسیب پذیر بودن بدن را در سن پیری نشان می دهد.

همچنین استفاده از رژیم غذایی با فیبر زیاد، التهاب روده در موش های سالخورده را تا حد زیادی کاهش می دهد، به طوری که از موش های جوان غیر قابل تشخیص بودند. محققین بیان کردند فیبر رژیم غذایی می تواند محیط التهابی روده را کنترل نماید.

دانشمندان با بررسی ژنتیکی علائم التهابی دریافتند رژیم غذایی با فیبر بالا باعث کاهش التهاب در میکروگلیای مغز می شود. محققان معتقدند این امر با کاهش تولید یک ماده ضد التهابی که به عنوان اینترلوکین یک بتا شناخته می شود و در بعضی از مطالعات با آلزایمر ارتباط دارد، به دست می آید.

دانشمندان خاطر نشان کردند رژیم غذایی تاثیر مهمی بر ترکیب و عملکرد میکروب های روده دارد و رژیم های با فیبر بالا برای میکروب های خوب روده مفید هستند. این در حالی که رژیم های دارای چربی و پروتئین زیاد می توانند بر ترکیب میکروبی و عملکرد روده تاثیر منفی بگذارند. محققین توضیح می دهند تغییر دادن میکروب های روده یکی از راه هایی است که بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد و این امر می تواند با رژیم غذایی تحقق یابد.

محققین بیان کردند مردم به دلیل بو و عطر بد بوتیرات سدیم به طور مستقیم آن را مصرف نمی کنند اما یک روش عملی برای افزایش بوتیرات مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا می باشد. اما آنچه مسلم است مواد غذایی که مورد استفاده قرار می گیرند اهمیت زیادی دارند. افراد مسن به میزان ۴۰ درصد کمتر از فیبری که در رژیم غذایی توصیه می شود، مصرف می کنند. عدم وجود فیبر کافی می تواند عواقب منفی بر سلامت انسان داشته و باعث افزایش التهاب در مغز می شود.

MedicalNewsToday,17 September 2018

خطر مصرف داروهای مسکن برای سلامت قلب!

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) به طور گسترده ای برای کاهش درد استفاده می شوند. طبق آمار موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH)، حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده هر ساله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف می کنند. با وجودی که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به طور معمول برای درمان بیماری های التهابی، سردرد و تب توصیه می شوند، مصرف این داروها با بعضی از نارسایی های قلبی و عروقی همراه می باشند.

نتایج بررسی تحقیقات گسترده انجمن اروپایی قلب و عروق که اخیرا در BMJ منتشر شده است نشان داده داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به غیر از آسپرین نباید برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند تجویز شوند. همچنین این داروها نباید بدون داشتن برچسب هشدار عوارض برای قلب و عروق در اختیار مردم قرار گیرند.

نتایج مطالعه ای جدید در کشور دانمارک در خصوص داروی دیکلوفناک (یکی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، نشان داد، مصرف این دارو خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را ۵۰ درصد افزایش می دهد. این مطالعات بر روی بیش از ۶،۳۰۰،۰۰۰ دانمارکی در طی ۲۰ سال در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ انجام شده است! در طول این مطالعه، محققین خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را در اثر مصرف داروی دیكلوفناک مورد بررسی قرار دادند و نتایج بدست آمده را با خطرات ناشی از مصرف داروهای پاراستامول ، ایبوپروفن یا ناپروكسن مقایسه نمودند.

محققان دریافتند که در طی ۳۰ روز پس از مصرف دیکلوفناک، مشکلات عمده قلب و عروقی مانند آریتمی (بی نظمی در فعالیت قلب)، ایسکمی، نارسایی قلبی و حمله قلبی در مقایسه با سایر دارو های ضدالتهابی بسیار بالاتر بود.

شایان ذکر است خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی در میان کسانی که داروی دیکلوفناک مصرف کرده بودند در مقایسه با کسانی که آن را مصرف نکرده بود، ۵۰ درصد بالاتر بود. در مقایسه با مصرف پاراستامول یا ایبوپروفن، مصرف دیکلوفناک باعث افزایش ۲۰ درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی شده بود.

علاوه بر این، محققین بیان کردند مصرف دیکلوفناک خطر ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش فوقانی را حدود ۵/۴ برابر نسبت به عدم مصرف و ۵/۲ برابر نسبت به مصرف ایبوپروفن یا پاراستامول افزایش می دهد. در همچنین مطالعات انجام شده نشان داده اند در اثر مصرف داروی دیکلوفناک خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی نیز افزایش می یابد. به عبارت دیگر، هنگامی که بیماران شروع به مصرف دارو می کنند، خطر ابتلا به مشکلات قلبی بیشتر می گردد. علاوه بر این خطرات ابتلا به نارسایی قلبی در طی دوره درمان افزایش پیدا می نماید.

اما باید خاطر نشان ساخت که تسکین و درمان درد و التهاب بیماران به کمک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با وجود عوارض جانبی، می توانند به منظور بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار و رهایی بیمار از درد و التهاب بسیار ارزشمند باشند. با این حال، با در نظر گرفتن خطرات قلبی عروقی و گوارشی، به نظر شروع درمان با داروی دیکلوفناک، پیش از استفاده از سایر داروهای ضد التهابی، منطقی و قابل توجیه نیست!

MedicalNewsToday, September 2018

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) و تغذیه با شیر مادر: آنچه باید بدانید!

بخش خالی. برای افزودن محتوا صفحه را ویرایش کنید.

مصاحبه ای بادکتر محمد علی عصاره زادگان

بخش خالی. برای افزودن محتوا صفحه را ویرایش کنید.

چرا میگرن در زنان شایع تر است ؟!

میگرن ها سردرد معمولی نیستند آنها سردرد های بسیار دردناکی هستند که اغلب همراه با حالت تهوع، تاری دید و یا حساسیت بیش از حد به بو، نور یا صداها می باشند. این بیماری موجب احساس خستگی و اختلال شدید در زندگی روزمره
می شود. زنان بیشتر از مردان این بیماری را تجربه می کنند. دانشمندان اسپانیایی معتقدند پاسخ به این که چرا میگرن در میان زنان رایج است، ممکن است با فعالیت هورمونهای جنسی ارتباط داشته باشد. آن ها عقیده دارند گرچه این فرآیند پیچیده است، اما به نظر می آید تنظیم سیستم عروقی –عصب سه قلو (trigeminovascular system) با هورمون های جنسی نقش مهمی در مکانیسم های میگرن ایفا می کند که به درستی مورد توجه قرار نگرفته است. سیستم عروقی –عصب سه قلو از نورون هایی ساخته شده است که در قسمتی از عصب جمجمه قراردارد و به نام عصب تری ژمینال واسکولار شناخته
می شود.

محققان با بررسی چگونگی تاثیر هورمون های جنسی خاص در تسهیل توسعه میگرن دریافتند بعضی از هورمون های جنسی مانند تستوسترون نقش محافظتی دارند این در حالی است که به نظر می رسد هورمون های دیگر مانند پرولاکتین بیماری میگرن را تشدید می کنند.

محققین بیان کردند این هورمون ها، با تعامل با کانال های یونی سلول، حساسیت سلول را به میگرن افزایش یا کاهش می دهند. این کانال ها نوعی پروتئین غشایی هستند که موجب عبور یون ها (ذرات باردار) شده و حساسیت سلول به محرک های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهند. این محققان هورمون استروژن را به عنوان یک عامل کلیدی در توسعه میگرن شناسایی کردند.

پژوهشگران مشاهده کردند استروژن با شیوع بالای میگرن در زنان در دوران قاعدگی مرتبط می باشد. علاوه بر این، آنها دریافتند نوع خاصی از میگرن با تغییرات در سطح هورمون، هنگام قاعدگی ارتباط دارد. آن ها بیان کردند تغییرات در سطوح استروژن به این معنا است که سلولهای عصبی عصب سه قلو ممکن است به محرک های خارجی حساس تر شوند، که این امر می تواند منجر به بیماری میگرن گردد.

محققان تاکید دارند مطالعه کنونی، پژوهشی مقدماتی است و تحقیقات زیادی برای تعیین نقش دقیق نقش هورمون ها در توسعه و پیشگیری از میگرن مورد نیاز است. مطالعات جدید بر روی یافته های تحقیقاتی در آزمایشگاه و مدل های حیوانی در حال انجام است. دانشمندان معتقدند در صورتی که یافته های آنها تایید و تقویت شود، می توانند راهبردهای بهتری برای کنترل سردرد های میگرنی ارائه دهند.

MedicalNewsToday, 14 Aug 2018

پیش بینی ابتلا به سرطان توسط سرطان پوست !

سرطان پوست در حال حاضر به عنوان شایع ترین سرطان در نظر گرفته می شود. انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که شایع ترین آنها سرطان سلول بازال می باشد. سالانه میلیون ها نفر در ایالات متحده به این نوع بیماری مبتلا می شوند.

به طور کلی پوست روزانه به طور مرتب در معرض نور ماورای بنفش می باشد. نور ماورای بنفش موجب آسیب DNA شده و این امر خود زمینه را برای بروز سرطان مهیا می سازد. در سلول های بدن، طیف وسیعی از
پروتئین ها وجود داشته که عمل اصلاح و تعمیر DNA آسیب دیده را بر عهده دارند.

شایان توجه است که اساساً تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه بسیار مهم است و در مقایسه با سرطان های دیگر نسبتا آسان می باشد. اما در مقابل، بسیاری از سرطان هایی که اندام های داخلی بدن را مبتلا می سازند تا رسیدن به مرحله پیشرفته، علامت خاصی ندارند! بنابراین یافتن راهی برای پیش بینی این نوع سرطان ها در افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، امری ضروری و حیاتی است. نتایج مطالعه جدیدی که در مجله JCI Insight منتشر شده، نشان داده است، سرطان سلول بازال ممکن است به پزشکان در پیش بینی افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان ها کمک نماید.

اخیرا محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا تحقیقاتی بر روی چگونگی تاثیر تعداد سلول بازال سرطانی بر خطر ابتلا فرد به سرطان، انجام داده اند. این محققین بیان کردند پوست بهترین بافت برای بررسی و شناسایی آن دسته از مشکلات ژنتیکی است که می تواند منجر به سرطان شود.

بررسی های انجام شده بر روی افراد مبتلا به سرطان سلول های بازال نشان داد، حدود ۲۰ درصد این افراد دارای جهش در یکی از ژن هایی هستند که مسئول تعمیر آسیب DNA می باشد، جالب آنکه حدود ۳ درصد از عموم مردم دارای این جهش بودند!

محققین بیان کردند افرادی که شش (یا بیشتر) سلول سرطانی بازال در طی یک دوره ۱۰ ساله ایجاد می کنند حدود ۳ برابر بیشتر از عموم افراد دچار سرطان های غیر مرتبط می شوند. این سرطان ها شامل ملانوما، سرطان خون، پستان، پروستات و کولون می باشند. این پژوهشگران امیدوارند که این یافته ها بتواند راهی برای شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به بدخیمی های کشنده، پیش از بروز و پیشرفت سرطان بیابند!

نتایج تحقیقات دانشمندان بر روی جمعیت بزرگتری از افرادی که شش (یا بیشتر) سلول بازال سرطانی داشته اند نشان داد که این افراد بیش از سه برابر حالت معمول به سرطان های مختلف مبتلا می شوند! همچنین آن ها بیان کرده اند با افزایش تعداد نقاط مبتلا به سرطان سلول بازال، خطر ابتلا به سرطان های دیگر روند صعودی دارد.

پژوهش ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و محققین معتقدند تشخیص سلول های بازال سرطانی می تواند در غربالگری سرطان ها و جلوگیری از پیشرفت آن ها ارزشمند و حیاتی باشد.

MedicalNewsToday, 10 August 2018

ارتباط رژیم غذایی کتونی با خطر ابتلا به دیابت !

ارتباط رژیم غذایی کتونی با خطر ابتلا به دیابت!

انسولین، هورمونی است که به کنترل قند خون کمک می کند. اگر قند خون برای مدت طولانی بیش از حد طبیعی باشد، فرد دچار افزایش قند خون (یا هیپرگلیسمی) می شود که می تواند مشکلات جدی براي سلامت فرد داشته باشد. عارضه بالا بودن ميزان قند خون با عنوان دیابت شناخته شده است. به طور كلي دو نوع ديابت وجود دارد: ديابت نوع يك و نوع دو. در دیابت نوع یک، به دلیل اینکه لوزالمعده (پانکراس) انسولین را به اندازه کافی تولید نمی کند، قند خون افزایش می یابد. اما در دیابت نوع دو، اندام ها و بافت ها توانایی پاسخگویی به انسولین را از دست می دهند. در این نوع دیابت پانکراس سعی می کند با ساختن انسولین بیشتر جبران کند، اما در نهایت این تلاش کافی نیست و اين اختلال به افزايش قند خون (يا هيپرگليسمي) منجر خواهد شد. راهكارهاي موجود برای کنترل قند خون توسط انسولین عبارتند از: پیام دادن به کبد برای کاهش تولید گلوکز، و دیگری کمک به عضلات و بافت ها برای جذب گلوکز و تبدیل آن به انرژی است.

رژیم های کتونی به رژيم هايي گفته مي شود كه در آنها ميزان کربوهیدرات کم و چربی بالا مي باشد. اين رژيم ها وزن را کاهش می دهند. آنها متابولیسم را طوری تغییر می دهند که انرژی به جای قند از چربی به دست می آید. رژیم های کتوني به طور چشمگیری موجب کاهش مصرف کربوهیدرات ها شده و حالت متابولیکی به نام کتوز ایجاد می نمایند. کمبود کربوهیدرات باعث می شود که بدن چربی ها را به اسیدهای چرب و سپس به کتون ها تبدیل نماید. در این حالت سلول ها به طور معمول انرژی مورد نياز خود را به جاي گلوكز از کتون تامين مي كنند.

محققان با بررسی موش های دارای رژیم غذایی کتونی دریافتند این حیوانات توانایی ضعیفی برای تنظیم قند خون در مقایسه با موش های مشابه با رژیم غذایی با چربی بالا و کربوهیدرات بالا هستند. نتایج این پژوهش که در مجله فیزیولوژی منتشر شده، نشان می دهد با اینکه موش های بارژیم غذایی کتوني در حالت گرسنگی به نظر سالم می رسند، نسبت به موش های با رژیم غذایی با چربی بالا به میزان بیشتری تحمل به گلوکز را کاهش می دهند. آنها دریافتند که علت این امر آن است که کبد موشهای تغذیه شده با کتون به انسولین پاسخ
نمی دهد. این وضعیت که به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

مقاومت به انسولین یک اختلال متابولیک پیچیده و بدون علت مشخص است. مقاومت به انسولین در کبد به صورتی است که کبد موفق به کاهش تولید گلوکز در پاسخ به انسولین نمی شود. سلول ها همچنین می توانند مقاومت به انسولین را در صورت نیاز به مقادیر زیاد این هورمون برای استفاده از گلوکز نشان دهند. با این حال، محققان دریافتند که علت اصلی کاهش تحمل گلوکز در موش های تغذیه شده با کتون به علت مقاومت به انسولین در کبد است. با وجود تحقیقات گسترده، علل مقاومت به انسولین و دیابت نوع دو، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

در حال حاضر محققین بر این باورند که رژیم های کتونی دارای یک پایه فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی هستند و
می توانند به طور قابل توجهی به سلامت قلبی و عروقی کمک کنند. همچنین با اینکه رژیم های کتونی دارای اثربخشی اثبات شده در مقابله با چاقی هستند، نگرانی های زیادی به دلیل کمبود دانش کافی در مورد مکانیسم های فیزیولوژیکی درگیر وجود دارد.

پژوهشگران معتقدند مطالعات بیشتری نیاز است تا مکانیسم های پایه که منجر به مقاومت به انسولین
می شوند، به طور کامل شناسایی شوند. همچنین مکانیسم های مرتبط با رژیم های مختلف نیز باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند. دانشمندان بر اين عقيده هستند كه اگر چه رژیم های غذایی کتونی به عنوان سالم شناخته شده اند، اما تحقیقات نشان داده ممکن است این نوع رژیم غذایی خطر ابتلا به عارضه مقاومت به انسولین را افزایش داده و منجر به دیابت نوع دو شود.

MedicalNewsToday, 9 August 2018

تشخیص افسردگی شدید با سنجش استيل ال كارنيتين !

تشخیص افسردگی شدید با سنجش استيل ال كارنيتين!

طبق آمار اخیر موسسه ملی سلامت (NIH) آمريكا، بیش از ۱۶ میلیون فرد بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره افسردگی شدید را در سال ۲۰۱۶ داشته اند؛ به طوری که این اختلال روحي و رواني، زندگی روزانه ۱۰ میلیون نفر از این افراد را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. اکثر افراد مبتلا به افسردگی به درمان های ضد افسردگی پاسخ می دهند. با این حال، حدود ۳۰ درصد از این افراد علائم بهبودی را نشان نمی دهند و یا تنها بعضی از داروهای ضد افسردگی برای آن ها مفید است. مطالعه جدیدی که در مجله PNAS منتشر شده، نشان می دهد که این نوع افسردگی مقاوم به درمان ممکن است به کمبود یک مولکول به نام استیل ال کارنیتین (LAC) ارتباط داشته باشد که اندازه گیری سطح خونی این مولکول ممکن است برای تشخیص این اختلال موثر باشد.

استیل ال کارنیتین در بدن فرد سالم مسئول چندین فرآیند اصلی مغز است. این مولکول نقش مهمی در متابولیسم دارد و بیان ژنهای خاصی را تحریک می کند. بعضی از مطالعات نشان داده اند، مکمل های غذایی حاوی استیل ال کارنیتین دارای نقش محافظتی نورون ها (سلول هاي عصبي) و ضد افسردگی هستند و همچنین می توانند راهبردی امید بخش برای درمان های ضد پیری باشند که ممکن است منجر به کاهش افت اختلالات شناختی گردد.

شايان ذكر است نتايج مطالعات گذشته در دانشگاه استنفورد امریکا نشان داده است مکمل استیل ال کارنیتین علائم افسردگی را در موش ها بهبود می بخشد. این امر به این دلیل است که استیل ال کارنیتین تنظیم ژنی را بر عهده دارد که به نوبه خود ميزان توليد ماده ای به نام گلوتامات را کنترل می کند. گلوتامات یک انتقال دهنده عصبی مهم است که ارتباط بین سلول های عصبی را تسهیل می کند. گلوتامات واسطه ارسال پیام های بین سلول هاي عصبي بوده و مغز را قادر می سازد تا یاد بگیرد و خاطرات جدیدی بسازد. با این حال، میزان بیش از حد گلوتامات می تواند به سلول هاي عصبي (نورون ها) آسیب برساند. علاوه بر این، بعضی از مطالعات نشان داده اند زنان دارای افسردگی و تمایل به خودکشی، داراي گیرنده های گلوتامات با فعاليت بيش از حد مي باشند.

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داد میزان استیل ال کارنیتین خون افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی شدید بودند به طور قابل توجهی پایین تر از افرادی است که این اختلال را نداشتند. علاوه بر این، محققان دریافتند افرادی که دارای میزان بسیار پایین استیل ال کارنیتین هستند مبتلا به نوع شدیدی از افسردگی هستند. همچنین سطح پایین استیل ال کارنیتین با سابقه ترومای کودکی و افسردگی مقاوم به درمان ارتباط دارد. این ارتباط به ویژه در زنان بسیار قوی بوده است. محققین بیان می کنند در بیماران مبتلا به افسردگی، اختلالي در مکانیسم های مرتبط با بیولوژی استیل ال کارنیتین ایجاد می شود. شایان توجه است مشخص گرديده است كه کمبود استیل ال کارنیتین در بیمارانی که به داروهای ضد افسردگی استاندارد پاسخ نمی دهند، شدیدتر است.

محققین معتقدند با وجود اين نتايج ارزشمند در خصوص ارتباط ميزان ال كارنيتين با افسردگي اما هنوز به تحقیقات بیشتری در باره بیومارکرهای جدید براي تشخيص دقيق اختلال افسردگي مورد نياز مي باشد. بديهي شناسايي چنين بيوماركرهايي مي تواند تاثير بسزايي در تغيير و ابداع راهكارهاي درماني براي بيماري افسردگي داشته باشد.

MedicalNewsToday,31 July 2018

آزمایش تنفسی برای تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون !

پارکینسون یک اختلال مغزی است که موجب از بین رفتن بافت مغز می شود و می تواند بر حرکت بدن تاثیر گذارد. چهار نشانه اصلی این بیماری عبارتند از: سفتی و خشکی اندام‌ها، لرزش، حرکات کند بدن و مشکلات هماهنگی و تعادل بدن. همچنین با پیشرفت بیماری ممکن است علائمی نظیر خستگی، مشکلات گفتاری، اختلال خواب، مشکلات حافظه و افسردگی ایجاد شود. حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری پارکینسون مبتلا هستند. ابتلا به پارکینسون می تواند در زنان و مردان روی دهد هرچند که شیوع ابتلا به این اختلال در مردان ۵۰ درصد بیشتر از زنان است.

این بیماری پیچیده دارای عوارض متنوعی بوده و در افراد مختلف متفاوت است. با این حال، بعضی از ویژگی های مشترک بین افراد وجود دارد، که مهمترین آنها از بین رفتن سلول های تولید کننده دوپامین در قسمتی از مغز به نام جسم سیاه (Substantia nigra) می باشد. دوپامین یک ماده شیمیایی موجود در مغز است که پیام های حرکتی و عملکردی را کنترل می کند. هنگامی که تعداد زیادی از سلول های تولید کننده دوپامین از بین می روند علائم پارکینسون بروز می یابند.

آنالیز هوای تنفسی خارج شده از ریه ها به عنوان راهی برای تشخیص بیماری، تاریخچه ای طولانی دارد؛ از زمان یونان باستان پزشکان از تنفس بیماران برای تشخیص برخی از اختلالات و بیماری ها کمک می گرفته اند.

علاوه بر دی اکسید کربن، نیتروژن و اکسیژن، بازدم انسان شامل مقادیری بیش از صد ترکیب فرار است که بازتابی از سلامت ما می باشد! دانشمندان متخصص فناوری نانو و هوش مصنوعی در حال بررسی راه هایی برای شناسایی بیماری ها از ترکیب شیمیایی بازدم هستند، تا بتوانند با تجزیه هوای خروجی از بدن، به عنوان ابزاری برای تشخیص استفاده نمایند.

در حال حاضر، نتایج تحقیقات این دانشمندان که در نشریه ACS Chemical Neuroscience منتشر شده، نشان داده است بررسی مولکول های بازدم می تواند افراد مبتلا به بیماری پارکینسون را در مرحله اولیه تشخیص دهد. این نتایج نشان داد که این آزمایش بهتر از آزمایش بویایی است که در حال حاضر برای تشخیص بیماری استفاده می شود و نسبت به روش اسکن اولتراسوند که برای تشخیص مورد استفاده قرار می گیرد، دقت کمتری دارد.

دستگاه آزمایش تنفسی شامل مجموعه ای از ۴۰ حسگر بوده که از نانولوله های کربنی و یا نانو ذرات طلا ساخته شده اند. نتایج آزمایشات محققین بر روی بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد سالم نشان داد این حسگر ها قادر هستند بیماران مبتلا به پارکینسون را با حساسیت ۷۹ درصد، اختصاصیت ۸۴ درصد و صحت ۸۱ درصد، شناسایی نمایند. این مقادیر برای تشخیص زودهنگام مناسب بوده و قابل مقایسه با روش های مبتنی بر اسکن اولتراسوند مغز و بویایی می باشند. شایان ذکر است دقت، اختصاصیت و حساسیت، مواردی هستند که قدرت یک ابزار تشخیصی را تعیین می کنند. دقت، توانایی صحیح تمایز بین افراد بیمار و سالم است. اختصاصیت توانايي درست شناسايي افراد سالم و صحت، توانايي درست شناسايي بيماران است.

آنچه مسلم است تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون، می تواند احتمال افزایش تاثیر درمان های حفاظتی برای سیستم عصبی، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت مغزی، را بیشتر کند. محققین بیان می نمایند که بیماران باید پیش از شروع درمان، با نوعی آزمایش غربالگری و تشخیصی مورد ارزیابی قرار گیرند. آن ها همچنین بر این باورند که این دستگاه می تواند روزی به عنوان ابزار غربالگری قابل حمل بدون نیاز به کمک متخصص مورد استفاده قرار گیرد.

 

MedicalNewsToday, 31 July 2018

بهترین درمان های طبیعی هلیکوباکترپیلوری !

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نوعی باکتری است که موجب عفونت گسترده معده شده و می تواند بیماری زخم معده و زخم اثنی عشر ایجاد نماید. با وجودی که درمان های طبیعی ممکن است باکتری را به طور کامل از بین نبرد، اما باعث کنترل رشد و تکثیر باکتری ها می شوند. علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است شامل درد شکم، سوزش در شکم، نفخ، حالت تهوع، رفلاکس و از دست دادن اشتها باشد. التهاب معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری می تواند منجر به گاستریت، زخم و حتی سرطان معده شود. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول نیاز به درمان با دو آنتی بیوتیک دارد. بدیهی است مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند همراه با عوارض جانبی مختلفی باشد. استفاده از روش های درمانی طبیعی ممکن است در پیشگیری از بروز عوارض جانبی، حفاظت از سلامت معده، کمک به بدن برای مقابله بهتر با عفونت و همچنین ارتقای سلامت کلی بدن، مفید باشند.

محققان طیف وسیعی از مطالعات را در زمینه روش های طبیعی برای درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری انجام داده اند. این راهکارهای درمانی طبیعی بالقوه در ادامه بیان شده اند:

 • عسل

مدتهاست که خواص ضد باکتریایی عسل شناخته شده است. انسان ها از زمان های قدیم آن را به عنوان نوعی دارو استفاده کرده اند. مطالعات نشان داده، عسل مانوکا (عسل بدست آمده از نوعی درخت در نیوزلند و استرالیا) رشد هلیکوباکترپیلوری را در سلول های اپی تلیال معده سرکوب می کند. همچنین مطالعات دیگر ثابت کردند عسل دارای ویژگی ضد هلیکوباکترپیلوری است. با این وجود مطالعات و آزمایشات بالینی بیشتری برای ارزیابی عملکرد دقیق عسل به عنوان درمان مکمل یا جایگزین مورد نیاز است.

 • آلوئه ورا

مدتهاست آلوئه ورا به عنوان نوعی داروی گیاهی برای درمان بیماری های مختلف نظیر یبوست، سم زدایی، بیماری های گوارشی و التیام زخم مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است ژل داخل برگ گیاه آلوئه ورا موجب مهار رشد و کشتن هلیکوباکترپیلوری، حتی موارد مقاوم به دارو ، می شود. این امر نشان می دهد آلوئه ورا می تواند همراه با استفاده از آنتی بیوتیک ها، عامل مؤثری برای کنترل و ریشه کنی عفونت هلیکوباکترپیلوری باشد.

 • جوانه بروکلی

سولفورفان (Sulforaphane)، ترکیبی است که به میزان فراوانی در جوانه های بروکلی یافت
می شود. مطالعات اثرات مفید سولفورفان را در مقابل باکتری های هلیکوباکترپیلوری نشان داده اند. همچنین نتایج پژوهش ها نشان داده است که جوانه های بروکلی موجب کاهش التهاب معده در موش های آلوده به هلیکوباکترپیلوری می شوند.

 • شیر گاو

لاکتوفرین، گلیکوپروتئین موجود در شیر گاو، باعث مهار فعالیت هلیکوباکترپیلوری می شوند. تحقیقات نشان داده، ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و لاکتوفرین شیر گاو منجر به ریشه کنی صد درصدی هلیکوباکترپیلوری در بیماران مبتلا به این عفونت شده است. همچنین ترکیبی به نام ملانوئیدین (Melanoidin)، موجب مهار رشد باکتری هلیکوباکترپیلوری می شود. ملانوئیدین در واکنش شیمیایی بین قند لاکتوز و پروتئینی به نام کازئین در شیر و محصولات لبنی تشکیل می شود. تحقیقات نشان داده، ملانوئیدین تجمع هلیکوباکتر پیلوری را در موش و انسان سرکوب می کند.

 • روغن علف لیمو (Lemongrass oil )

به طور کلی روغن علف لیمو استفاده خوراکی ندارد و لی می توان آن را به روش رایحه درمانی(Aromatherapy) استنشاق نمود. بر اساس مطالعات انجام شده در انسان و حیوانات، روغن علف لیمو از رشدهلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می کند.

 • چای سبز

چای سبز یکی از نوشیدنی های سالم بوده و به طور گسترده ای در جهان مصرف می شود. چای سبز شامل بسیاری از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است. مطالعات نشان داده، چای سبز هم تعداد باکتری و هم میزان التهاب موشهای آلوده به هلیکوباکترپیلوری را کاهش می دهد.

 • پروبیوتیک

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که برای سلامتی انسان مفید می باشند. استفاده از پروبیوتیک ها برای درمان هلیکوباکترپیلوری در حال افزایش است. انواع مختلفی از پروبیوتیک ها وجود دارد. بسیاری از افراد از بیفیدوباکتریوم موجود در محصولات لبنی و تخمیری برای جلوگیری از عفونت دستگاه گوارش استفاده می نمایند.

 • فتوتراپی

تحقیقات نشان داده، باکتری های هلیکوباکتر پیلوری به نور ماورای بنفش حساس هستند و فتوتراپی به طور معنی داری موجب کاهش تعداد باکتری ها در معده می شود. با این حال، باکتری ها چند روز پس از فتوتراپی دوباره بر می گردند. با وجودی که فتوتراپی رفع کامل بیماری نیست، اما می تواند به عنوان یک درمان مؤثر علیه هلیکوباکتر پیلوری، به خصوص در افرادی که نمی توانند آنتی بیوتیک مصرف کنند، در نظر گرفته شود.

 

آنچه که مسلم است گیاهان و مکمل ها می توانند با بعضی از داروها مداخله کنند. بنابراین درمان های آنتی بیوتیکی هلیکوباکتر پیلوری همراه با درمان های طبیعی باید با مشاوره پزشک انجام گیرد.

MedicalNewsToday, Tue 31 July 2018

پیش بینی خطر مرگ و میر با خون مخفی در مدفوع !

پیش بینی خطر مرگ و میر با خون مخفی در مدفوع! آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT)، روش آزمایشگاهی است که برای تشخیص خون مخفی در مدفوع فرد استفاده می شود. این آزمایش به طور معمول برای غربالگری سرطان کولورکتال در سالمندان و یا برای تشخیص آدنوم ها که پیش از سرطان کولورکتال وجود دارند، استفاده می شود.

بر اساس مطالعه ای که اخیرا در مجله BMJ منتشر شده است، وجود خون مخفی در مدفوع می تواند منجر به افزایش خطر مرگ و میر شود. مطالعات گذشته ارتباط بین وجود خون در مدفوع و خطر ابتلا به مرگ و میر ناشی از سرطان روده را نشان داده است. اما این تحقیقات عواملی مانند جنسیت، سن، استفاده از داروهای خاصی که ممکن است خطر خونریزی داخلی را افزایش دهد و یا میزان محرومیت اجتماعی و اقتصادی را در نظر نگرفته است.
برای اصلاح این تحقیقات، محققین تجویز دارو، سرطان روده و آمار رکورد مرگ را به صورت بالینی در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق نشان داد که سن، میزان بالای محرومیت اجتماعی و اقتصادی و مذکر بودن، امکان مثبت شدن این آزمایش را افزایش می دهد. همچنین داروهای تجویز شده مثل آسپرین احتمال آزمایش مثبت برای خون مخفی را بالا می برد. علاوه بر این افرادی که از نظر خون مخفی مثبت بودند در مقایسه با کسانی که آزمایش منفی داشتند، تقریبا هشت برابر بیشتر دچار مرگ ناشی از سرطان کولورکتال شدند. نتیجه شگفت آور این بررسی ها نشان داد؛ نتایج آزمایش مثبت خون مخفی در مدفوع باعث افزایش ۵۸ درصدی خطر مرگ و میر می شود.
آزمایش خون مخفی مثبت به ویژه با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های گردش خون، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی (به غیر از سرطان کولورکتال)، بیماری های عصبی-روان شناختی، بیماری های خون و بیماری های غدد درون ریز ارتباط دارد.
محققین هشدار دادند که این مطالعه مشاهده ای است و هیچ توضیحی برای علت آن ندارند. با این حال، آنها نشان دادند التهاب گسترده که در روده و از طریق خونریزی بوجود می آید ممکن است با آن مرتبط باشد. آن ها خاطر نشان کردند گرچه افزایش (خون مخفی در مدفوع) نمی تواند علت مرگ باشد، اما می تواند منجر به این امر شود که جنسیت، سن و محرومیت عوامل خطرسازی باشند. دانشمندان بیان کردند خون مخفی در مدفوع ممکن است بینش منحصر به فردی را در رابطه با سلامت عمومی فرد ارائه دهد.

MedicalNewsToday,16 July 2018

آیا شاخص توده ی بدنی (BMI) بالا باعث حفاظت در برابر ابتلا به سرطان پستان می شود؟!

آیا شاخص توده ی بدنی (BMI) بالا باعث حفاظت در برابر ابتلا به سرطان پستان می شود؟!

سرطان پستان، شایعترین سرطان در زنان ایالات متحده می باشد. میزان شیوع این سرطان در مقایسه با سایر سرطانها، در زنان جوانتر بیشتر است. در حال حاضر تعدادی از عوامل خطر سرطان پستان شناخته شده، که یکی از این عوامل چاقی می باشد. با این حال، تاثیر چاقي – که توسط شاخص توده بدن (BMI) اندازه گیری می شود – به طور کامل مشخص نیست. به نظر می رسد BMI بالاتر، پیش از یائسگی، در مقابل سرطان سینه محافظت کننده بوده درحالیکه BMI بالاتر، پس از یائسگی، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

دانشمندان تحقیقاتی را به منظور برآورد خطر نسبی BMI در سنین مختلف بر روی تعداد زیادی از زنان قبل از یائسگی انجام داده اند که در مجله JAMA Oncology منتشر شده است. نتایج این تحقیقات ارتباط معکوس بین BMI و خطر ابتلا به سرطان پستان را مشخص نمودند. در این نتایج به طور خاص، خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان ۱۸ تا ۵۴ ساله به علت افزایش BMI، کاهش می یابد. همچنین این ارتباط در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ ساله بیشتر دیده می شود.

با وجود نتایج کنونی، محققین اعتقاد دارند این یک مطالعه مشاهده ای بوده و علت و معلول مشخص نیست. همچنین زنان با میزان مشابه BMI ممکن است مقدار مختلف چربی و توزیع چربی متفاوتی داشته باشند. البته پژوهشگران هیچ گاه افزایش وزن را به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پیش از یائسگی، توصیه نمی نمایند.

همچنین بررسی های بیشتری نیاز است تا مکانیسم های مسئول ارتباط شاخص توده بدنی (BMI) و سرطان پستان مشخص شوند. همچنین این امیدواری وجود دارد که نتایج تحقیقات انجام شده بتوانند عوامل خطر مسئول افزایش شیوع سرطان پستان در زنان را معرفی نمایند.

 

MedicalNewsToday, Friday 22 June 2018

علائم بیماری قلبی در مردان

علائم بیماری قلبی در مردان

بیماری قلبی به مجموعه ای از عوامل مربوط به سلامت قلب شامل بیماری عروق کرونر، آریتمی (تپش نامنظم قلب)، نارسایی قلبی، آنژین (احساس درد در قفسه سینه)، سایر اختلالات مربوط به قلب، عفونت ها و اختلالات تولد، اطلاق می شود. بررسی های انجام شده در انجمن قلب آمریکا (AHA)، نشان داده بیش از یک در سه مرد در ایالات متحده به بیماری قلبی مبتلا هستند.

بیماری قلبی یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان می باشد. شناخت بعضی از نشانه های بیماری قلبی، می تواند خطر ابتلا به عوارض جدی مانند حمله قلبی را کاهش دهد. در بعضی موارد فردی که دارای علائم مشخص بیماری قلبی
می باشد، به راحتی قابل تشخیص است. با این حال، بیماری قلبی ممکن است بدون هیچ گونه علائم قابل توجهی ایجاد گردد.

مردان و زنان علائم مشابهی را در بیماری قلبی و حملات قلبی نشان می دهند. با این حال، مردان علائم حمله قلبی زیر را بیشتر نشان می دهند:

 • درد قفسه سینه
 • فشار، ناراحتی در قفسه سینه
 • درد در بازو، فک و یا پشت
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • حالت تهوع

علامت درد سینه کمتر در زنان روی می دهد و علائم زیر بیشتر درآنها دیده می شود:

 • درد فک، گردن یا قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سرگیجه
 • فشار در قسمت بالایی پشت
 • فشار در وسط قفسه سینه

بررسی ها نشان داده، احتمال بیشتری وجود دارد که زنان علائم قلبی خود را نادیده بگیرند، زیرا گاهی این علائم به طور خاص به قلب مربوط نمی شوند.

 

MedicalNewsToday, 22 June 2018

مصرف مقدار زیاد نمک؛ از بین برنده باکتری های مفید روده!

مصرف مقدار زیاد نمک؛ از بین برنده باکتری های مفید روده!

لاکتوباسیلوس نوعی از باکتری های روده ای هستند که در بعضی از غذاهای تخمیر شده مانند کلم پخته شده با سرکه، ماست، و پنیر یافت می شوند. تصور می شود این باکتری ها بدن را در برابر بیماری های خاصی محافظت می نمایند. مطالعات منتشر شده در مجله Medical News Today، مبنی بر این است که لاکتوباسیلوس موجب جلوگیری از رشد چندین عامل بیماریزای باکتریایی مقاوم به دارو می شود و همچنین می تواند باعث کاهش التهاب کلیه در زنان مبتلا به بیماری لوپوس (نوعی بیماری خود ایمن) شود.

مطالعه جدید نشان می دهد، مصرف زیاد نمک می تواند برای بعضی از باکتری های روده ای کشنده باشد که این امر به فشار خون بالا و بیماری هایی که بر سیستم ایمنی اثر می گذارد کمک می نماید.

رژیم های غذایی با نمک زیاد همچنین می توانند پیشرفت بیماری های خود ایمنی مانند بیماری مولتیپل اسکلروز را افزایش دهند.

محققان با آزمایش بر روی موش ها دریافتند، مصرف رژیم غذایی با نمک زیاد نوعی از لاکتوباسیلوس موجود در موشها را از بین می برد که این امر موجب افزایش فشار خون در موش ها شده و همچنین فعال شدن سلول های ایمنی ناشی از التهاب، به نام سلول های TH17 را در پی دارد. همچنین موشها علائم نوعی بیماری عصبی به نام آنسفالومیلیت را نشان دادند. محققین دریافتند که علائم آنسفالومیلیت و تعداد سلول های TH17 با مصرف پروبیوتیک لاکتوباسیلوس در موش ها کاهش می یابد و همچنین فشار خون موش ها نیز تثبیت می شود.

محققان با انجام آزمایشات مشابه بر روی انسان دریافتند مصرف نمک زیاد در انسان همانند موش ها موجب از بین رفتن لاکتوباسیلوس در روده انسان گردیده و این افراد علائم فشار خون بالا و افزایش تعداد سلول های TH17 را نشان می دهند.

دانشمندان معتقدند تحقیقات بیشتری برای درک بهتر چگونگی تاثیر فعالیت باکتری های روده بر سلامت سایر سیستم های بدن نظیر سلامت قلب و عروق و همچنین میزان استفاده پروبیوتیک ها به عنوان درمان مناسب برای شرایطی مانند فشار خون بالا ، نیاز است.

MedicalNewsToday, 10 June 2018

ویتامین D عاملی برای مبارزه با دیابت!

ویتامین D عاملی برای مبارزه با دیابت!

دیابت به دلیل عملکرد نادرست سلول های بتای معیوب در لوزالمعده (پانکراس) ایجاد می شود. این سلول ها وظیفه تولید و آزادسازی انسولین (هورمون ضروری برای کنترل سطح گلوکز خون) را بر عهده دارند. در صورتی که سلول های بتا به اندازه کافی انسولین تولید ننمایند، گلوکز در خون تجمع یافته و می تواند برای سلول ها و بافت ها سمی باشد.

در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده به دیابت نوع دو مبتلا هستند. چاقی، به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به بیماری دیابت، در حال افزایش است و احتمال می رود این امر خطر افزایش تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو را به دنبال خواهد داشت.

مطالعات جدید، که در مجله Cell منتشر شده، روش جدیدی برای محافظت از سلول های بتا را مورد بررسی قرار داده که درنتیجه آن ابتلا به دیابت کاهش می یابد.

ویتامین D اغلب به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود؛ زیرا در پاسخ به نور مستقیم خورشید در پوست انسان ایجاد می گردد. ویتامین D در رشد سلولی، محافظت از استخوان، فعالیت عصبی-عضلانی، سیستم ایمنی و همچنین در التهاب نقش دارد. مطالعات گذشته حاکی از ارتباط بین سطح ویتامین D پایین و خطر بالای ابتلا به بیماری دیابت بوده، اما مکانیسم های این ارتباط به دلیل عملکرد فیزیولوژیکی گسترده ویتامین D به طور دقیق مشخص نشده است.

شایان ذکر است دیابت را می توان یک بیماری ناشی از التهاب دانست. گیرنده ویتامین D بر سطح سلول های بتای لوزالمعده به عنوان یک تعدیل کننده مهم التهاب و بقای این سلول ها شناخته شده است. محققان با ایجاد سلول های بتا با استفاده از سلول های بنیادی جنینی و بررسی اثر ویتامین D بر روی این سلول ها دریافته اند ترکیبی خاص به نام iBRD9 موجب تقویت فعالیت گیرنده های ویتامین D در هنگام اتصال به مولکول های ویتامین D می گردد که این امر خود اثر محافظتی بر روی سلولهای بتا دارد.

پژوهشگران بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک در بیماران نشان داده اند، میان غلظت بالای ویتامین D در خون و خطر ابتلا به دیابت یک رابطه معکوس وجود دارد به عبارتی هر چه غلظت ویتامین D بالاتر بوده است خطر ابتلا به دیابت کاهش نشان داده است! با این وجود هنوز مکانیسم اصلی این یافته به خوبی شناخته نشده است.

محققین اذعان داشته اند فعال شدن گیرنده ویتامین D، می تواند موجب عملکرد ضد التهابی ژن ها به منظور کمک به سلول ها در شرایط تنشی شود. این یافته ها در مجموع می توانند برای طراحی داروهای جدید برای درمان دیابت مورد استفاده قرار گیرند.

 

MedicalNewstoday, 13 May 2018

افزایش ابتلا به سنگ کلیه با مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها

افزایش ابتلا به سنگ کلیه با مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها

سنگ های کلیوی از جمله سنگ های معدنی هستند که می توانند در یک یا هر دو کلیه تشکیل شوند. به طور معمول سنگ ها باعث آسیب جدی به بدن نمی شوند، اما در صورتی که بزرگی آن ها به اندازه ای باشند که از طریق مجاری ادراری به راحتی عبور نکنند، می تواند بسیار دردناک باشند. در چنین مواردی، ممکن است نیاز باشد یک متخصص اورولوژی آنها را به قطعات کوچک تر خرد نماید.

در ایالات متحده، حدود ۱۱ درصد مردان و ۶ درصد زنان حداقل یک بار در طول عمر خود به سنگ کلیه مبتلا می شوند. نتایج مطالعات جدید نشان داده، استفاده بعضی از آنتی بیوتیک های خوراکی خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افراد افزایش می دهد این در حالی است که کودکان و نوجوانان بیشتر تحت تأثیر مصرف آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند.

مطالعات گذشته نشان داده آنتی بیوتیک ها بر روی میکروبیوم ها – میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند – اثر می گذارند و همچنین تغییرات در میکروبیوم روده با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه ارتباط دارد.

نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است، شیوع سنگ کلیه در ۳ دهه گذشته به ویژه در میان نوجوانان و زنان جوان به میزان ۷۰ درصد افزایش یافته است، شایان ذکر است علت این افزایش مشخص نیست اما یافته ها نشان داده، آنتی بیوتیک های خوراکی نقش ویژه ای به خصوص در کودکان که برای آنها آنتی بیوتیک با میزان بالاتری نسبت به بزرگسالان تجویز می شود، دارا می باشند.

نتایج بررسی های محققان بر روی ۱۳ میلیون بزرگسال و کودک در انگلیس در سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۵ نشان داد، چند نوع از آنتی بیوتیک های خوراکی – به طور خاص، سولفونامیدها، سفالوسپورین ها، فلوروکینولون ها، نیتروفورانتوئین و پنی سیلین های با طیف وسیع – با افزایش خطر سنگ کلیه ارتباط دارند. این محققین بیان نموده اند، کسانی که آنتی بیوتیک های سولفونامید را دریافت کردند نسبت به گروه کنترل دو برابر بیشتر به سنگ های کلیوی مبتلا شده اند. این در حالی بود افرادی که طیف وسیعی از پنی سیلین ها را استفاده نمودند، ۲۷ درصد بیشتر به سنگ کلیه مبتلا شدند. شایان توجه است این ارتباط در میان کودکان و نوجوانان چشمگیر بود. همچنین محققان دریافتند افزایش خطر سنگ کلیه حتی چند سال پس از مصرف آنتی بیوتیک ها باقی مانده، هرچند که خطر ابتلا در طول زمان کاهش می یابد.

محققین معتقدند شیوه های تجویز آنتی بیوتیک می تواند در افزایش و یا کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه تاثیر داشته باشد و می توان با تغییر در الگوهای تجویز آنتی بیوتیک ها، افزایش چشمگیر خطر ابتلا به سنگ کلیه در کودکان را کاهش داد. همچنین دانشمندان امروزه در حال انجام تحقیقات برای درک چگونگی اثر تغییرات میکروبیوم بر خطر ابتلا به سنگ کلیه می باشند.

 

MedicalNewsToday, 12 May 2018

نقش کلسترول در بیماری آلزایمر

نقش کلسترول در بیماری آلزایمر

کلسترول یک ماده مومی است که می تواند بر روی دیواره های شریان ها ایجاد شده و موجب مشکلاتی برای سلامتی گردد. حدود ۷۱ میلیون نفر در ایالات متحده دارای سطح بالایی از لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا “کلسترول بد” هستند. کلسترول بد اغلب به عنوان عاملی برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی مطرح می باشد. البته به طور کلی همه انواع ماده کلسترول در بدن به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته نمی شوند و انواع کلسترول نقش مهمی در شکل گیری و بقای دیواره سلولی دارند.

نتایج مطالعه ای که اخیرا در در مجله Nature Chemistry منتشر شده است، نشان می دهند که کلسترول بد همچنین به عنوان نوعی پیشبرنده برای خوشه ای شدن پروتئینی به نام آمیلوئید بتا و رسوب آن در مغز عمل می نماید! شایان ذکر است آمیلوئید بتا به عنوان عامل اصلی برای بیماری آلزایمر شناخته شده است. در حال حاضر حدود ۴/۵ میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. هنگامی که آمیلوئید بتا متراکم می شود، تشکیل پلاک هایی را می دهد که به عملکرد مغزی آسیب می رساند و سلول های مغزی را از بین می برد.

تاکنون دانشمندان تلاش های بسیاری در جهت شناسایی چگونگی تشکیل خوشه های آمیلوئید بتا انجام داده اند. آنچه مسلم است مولکول های آمیلوئید بتا به طور معمول در مغز به هم نمی چسبند، زیرا فقط در سطح پایین حضور داشته و در سراسر مغز انتشار دارند.

محققین به دنبال بررسی اینکه چگونه مولکول های آمیلوئید بتا قادر به تشکیل خوشه در بیماری آلزایمر می شوند، هستند. آنها نشان دادند که آمیلوئید بتا می تواند به لیپیدها؛ نوعی مولکول نامحلول شامل چربی ها، استروئید ها، فسفولیپید ها و موم ها، بچسبد. همچنین مشخص شده است آمیلوئید بتا می تواند به خوبی به غشاهای سلولی لیپیدی حاوی کلسترول متصل گردد. به نظر می آید هنگامی که یک مولکول آمیلوئید بتا برای چسبیدن به غشای سلولی لیپید حاوی کلسترول، در مجاورت سایر مولکول های آمیلوئید بتا ی متصل شده، قرار گیرد، احتمال بیشتری وجود دارد که این مولکول ها به یکدیگر اتصال یافته و تشکیل خوشه ها را آغاز نمایند. شایان توجه است بررسی تحقیقات اخیر نشان داده، حضور کلسترول باعث ایجاد خوشه های آمیلوئید بتا به میزان ۲۰ برابر سریعتر از موارد دیگر می شود.

مطالعات ارتباط بین میزان کلسترول و بروز بیماری آلزایمر را اثبات نموده اند. دانشمندان معتقدند برخی از ژن هایی که در مغز در پردازش کلسترول نقش دارند، نیز در افزایش استعداد ابتلا به بیماری آلزایمر دخالت دارند. با این وجود، چگونگی این ارتباط هنوز مشخص نشده است. محققین همچنین از نقش کلسترول رژیم غذایی در افزایش استعداد ابتلا به آلزایمر اطمینان ندارند! زیرا این نوع کلسترول
نمی تواند در مغز از جریان خون عبور نماید. محققان مرکز بیماری های غربالگری در دانشگاه کمبریج معتقدند کلسترول تنها عامل خوشه ای شدن و رسوب آمیلوئید بتا در مغز و متعاقب آن افزایش استعداد ابتلا به آلزایمر نمی باشد و به نظر می آید عواملی دیگر نیز در این روند نقش دارند.

علاوه بر کلسترول، پژوهش ها نشان داده است جهش در پروتئین حامل کلسترول در بدن یعنی Apo E، نیز می تواند به عنوان عامل خطر برای افزایش احتمال بروز آلزایمر در نظر گرفته شود.

در حال حاضر محققین به دنبال راهکاری برای حفظ تعادل کلسترول در مغز و غیرفعال نمودن تجمع آمیوئید بتا هستند.

 

 

 

MedicalNewsToday, 11 May 2018

مواد غذایی مورد نیاز در بیماری پلی‌میالژی‌ روماتیكا (Polymyalgia rheumatica) یا التهاب بافت های متصل

اپلی‌میالژی‌ روماتیكا (PMR) یک بیماری التهابی مزمن ست که سبب درد و سفتی اطراف مفصل می شود. این بیماری به طور عمده در افراد بالای ۵۰ سال مشاهده می شود و زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می گردند. علائم PMR شامل سفتی ماهیچه، درد مفصلی، تورم در اطراف مفاصل، خستگی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن می باشد. داروهای کورتیکواستروئیدی در کاهش علائم مفید هستند، اما داشتن یک رژیم سالم و منظم، می تواند تاثیر مستقیمی روی علائم بیماری داشته باشد.

خوردن یک رژیم غذایی متنوع و سالم برای افرادی که مبتلا به PMR هستند، بسیار مهم است، زیرا بسیاری از غذاهای ناسالم می توانند علائم بیماری را تشدید نمایند. مصرف رژیم غذایی سالم می تواند علائم بیماری را کاهش دهد و همچنین با عوارض جانبی که در بعضی از افراد به دلیل استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها ایجاد شده، مقابله کند. عوارض جانبی شامل افزایش وزن، دیابت، فشار خون بالا، پوکی استخوان، کبودی و مشکل در خوابیدن هستند.

افراد مبتلا به PMR باید رژیم غذایی حاوی کلسیم، ویتامین D، چربی های خوب و مواد غذایی دارای خاصیت ضد التهابی داشته باشند.

نکاتی که برای افراد مبتلا به PMR توصیه شده است عبارتند از:

·کلسیم ماده مغذی ضروری برای حفظ سلامتی استخوان است و ویتامین D در جذب کلسیم به بدن کمک می کند. ضروری است افراد مبتلا به PMR، کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی خود داشته باشند، زیرا مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها می تواند باعث از دست رفتن استخوان گردد. بعضی از محصولات لبنی مانند شیر و پنیر منبع خوبی از کلسیم هستند. همچنین مواد غذایی غیر لبنی نظیر سویا، بامیه، کلم بروکلی، اسفناج، ساردین ها و ماهی سالمون نیز منبع مناسبی بریا تامین کلسیم می باشند.
·چربی ها مواد مغذی ضروری هستند. اجتناب از چربی های با ترانس بالا و استفاده از چربی های مناسب نظیر اسیدهای چرب امگا ۳ که دارای خواص ضد التهابی هستند و می توانند منجر به کاهش علائم PMR گردند، برای این بیماران توصیه شده است. روغن ماهی ، ساردین ها، تخم مرغ، دانه های کتان و گردو سرشار از روغن امگا ۳ هستند.

بسیاری از مواد غذایی دارای خواص ضد التهابی هستند. مصرف این غذاها به عنوان بخشی از رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم PMR نیز کمک کند. گوجه فرنگی، انواع توت ها، بادام ها، سبزیجات برگ سبز و روغن زیتون دارای خاصیت ضد التهابی می باشند.

 

از مصرف غذاهایی که با افزایش التهاب همراه هستند، پرهیز شود. این مواد غذایی شامل کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید یا برنج سفید، غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده، نوشیدنی های شیرین، محصولات گوشتی فرآوری شده، گوشت قرمز، مارگارین، مصرف غذاها با شکر و الکل می باشند.

 

ورزش همچنین در کاهش علائم این بیماری موثر می باشد. بنابراین توصیه می شود افراد مبتلا به PMR برخی از فعالیت های فیزیکی مانند راه رفتن، شنا کردن و دوچرخه سواری را برای حفظ سلامت استخوان و کاهش التهاب انجام دهند.

 

 

MedicalNewsToday, 30 April 2018

ارتباط مصرف شکلات خالص و بهبود بینایی

شکلات خالص به عنوان یک ماده ی غذایی ارزشمند، وقتی که به میزان مناسب مصرف شود مفید می باشد. این نوع شکلات حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونوئیدها می باشد که ترکیبی گیاهی بوده و دارای اثرات مثبتی مانند کاهش التهاب در بدن هستند. فلاونوئیدهای موجود در شکلات خالص همچنین از عوامل سلامت و بهبود عملکرد قلب نیز می باشند.

محققان با بررسی اثرات شکلات خالص و شکلات حاوی شیر بر روی بینایی افراد دریافتند، بزرگسالانی که یک قطعه شکلات خالص (حدود ۵۰ گرم) مصرف کرده بودند، افزایش چشمگیری در وضوح بینایی و حساسیت تفکیک اشیا، ۲ ساعت بعد از مصرف نسبت به افرادی که شکلات شیری مصرف نموده بودند، نشان دادند. محققان بیان کردند؛ هنوز مشخص نیست که این بهبود بینایی چه مدت ادامه داشته و مکانیسم آن چه عاملی می باشد. با این حال، آن ها اذعان داشتند افزایش کارایی شبکیه، مسیر بینایی و یا جریان خون مغزی می تواند با افزایش قابلیت دسترسی اکسیژن و مواد مغذی به جایگاه های متابولیکی فعال در بینایی مرتبط باشد. محققین معتقدند مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات مفید و ارزشمند مصرف شکلات بر روی قدرت بینایی نیاز است.

 

MedicalNewsToday, 29 April 2018

اثر نامطلوب نانو ذرات موجود در بسته بندی مواد غذایی بر عملکرد روده!

نانوذرات اکسید روی (ZnO ) در بسته بندی انواع خاصی از مواد غذایی مانند ذرت، مرغ، ماهی تن وجود دارند. این نانو ذرات دارای خواص ضد میکروبی هستند. هنگامی که غذاهای تولید کننده گوگرد در تماس با قوطی کنسرو از جنس قلع قرار می گیرند، رنگ سیاه ایجاد می کنند؛ نانوذرات اکسید روی (ZnO ) موجب جلوگیری از این واکنش و متعاقب آن تازه نگه داشتن مواد غذایی می شود. مطالعات جدید نشان داده این ذرات ریز ممکن است در بخشی از روده که جذب مواد غذایی صورت می گیرد، اختلال ایجاد نمایند.

نانو ذرات دارای قطر ۱ تا ۱۰۰ نانومتر هستند. این ذرات در مقایسه با قطر موی انسان که حدود ۷۵۰۰۰ نانومتر است، بسیار کوچک بوده و در همه جا وجود دارند. نانو ذرات دارای سطح نسبتا بزرگی هستند که موجب می شود آنها از نظر شیمیایی واکنش پذیرتر باشند. این واکنش پذیری متمایز ، خواص منحصر به فردی به این ذرات می دهد و موجب می شود مراکز تولیدکننده محصولات مختلف از این ذرات در انواع رنگ ها، لوازم آرایشی، کرم های ضد آفتاب، انواع پارچه ها و یا حتی در ساخت پنجره ها و یا در ساخت خودرو استفاده نمایند.

از آنجایی که نانوذرات بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار رایج و کوچک هستند، به آسانی وارد بدن انسان می شوند. بنابراین امروزه بعضی از دانشمندان به شدت نگران تاثیرات بالقوه آن ها بر سلامت انسان هستند و اینکه هنگامی که نانوذراتی که به اندازه کافی کوچک هستند بتوانند از طریق غشاهای سلولی عبور کنند، می توانند باعث اختلالاتی در فعالیت طبیعی بعضی از سلول های حیاتی در بدن شوند. با این حال، هنوز اطلاعات چندانی در مورد چگونگی تداخل آنها در فرآیندهای بیولوژیک بدست نیامده است.

محققان با انجام آزمایشات دریافتند نانوذرات اکسید روی (ZnO ) می توانند از بسته بندی ماده غذایی بداخل محتویات بسته غذایی منتقل شوند. بنابراین اینگونه مواد غذایی حاوی مقادیری برابر با حدود ۱۰۰ برابر میزان مجاز رژیم غذایی روزانه روی (Zn) می باشند.

بررسی های انجام شده بر روی تاثیر نانوذرات بر روی روده نشان داد، نانوذرات اکسید روی در مقادیری که به طور معمول در یک وعده غذایی یا یک روز مصرف می شود می تواند تغییراتی در بخشی از روده که جذب مواد غذایی صورت می گیرد، ایجاد کند. این نانو ذرات با اتصال به سلول های پوششی روده توانایی این سلول ها را به طور بالقوه برای جذب مواد غذایی کاهش می دهند.

همچنین بعضی از نانوذرات باعث ایجاد پیام های پیش التهابی در مقادیر بالا می شوند و این امر خود
می تواند موجب افزایش نفوذ پذیری روده گردد. شایان ذکر است افزایش نفوذ پذیری روده در اغلب موارد سبب انتقال موادی غیرمجاز بداخل جریان خون خواهد شد.

سرانجام آنکه نتیجه تحقیقات نشان داده است که نانو ذرا ت می توانند بر عملکرد روده تأثیر نامطلوبی بگذارند. هرچند که برای شناخت بیشتر چگونگی تاثیر نانو ذرات بر عملکرد روده و همچنین بررسی آسیب های ناشی از این ذرات به مطالعات بیشتری نیاز است.

MedicalNewsToday, Thursday 12 April 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

مصرف امگا -۳ ، بهترین راه پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان بعد از سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. انتظار می رود حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان مهاجم پستان در ایالات متحده در این سال (۲۰۱۸) تشخیص داده شود که حدود ۴۰۹۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از مهاجم ترین انواع سرطان پستان، سرطان پستان HER2 است که در آن تومورهای پستان حاوی میزان زیادی پروتئین گیرنده ۲ (HER2) فاکتور رشد اپیدرمی انسانی هستند که رشد سلول های سرطانی پستان را تسریع می کند. حدود ۲۵ درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت می باشند.

مطالعات نشان داده است افزایش مصرف اسید چرب امگا ۳ می تواند در پیشگیری از سرطان پستان، کمک کننده باشد. تحقیقات جدید همچنین بر موثر بودن انواع خاصی از امگا ۳ نسبت به انواع دیگر اشاره دارند.

دانشمندان بیان کردند اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند از طریق فعال کردن ژن های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن مانع رشد تومور و پیشرفت سرطان می شوند.

اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) است و اسید دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) دو نوع اسید چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی هستند. نوع سوم امگا -۳ اسید آلفالینولنیک (ALA) که از گیاهان بدست می آید و در سویا، روغن کلزا و دانه کتان یافت می شود.

محققین اثرات این سه نوع امگا ۳ را در رشد تومور پستان در موش های مبتلا به سرطان پستان HER2 مقایسه کردند. نتایج این بررسی ها نشان داد که هر دو امگا ۳ بدست آمده از گیاهان یا منابع دریایی می تواند در مقابل سرطان محافظت کننده باشند. شایان ذکر است این محققین متوجه شدند موش هایی که از امگا ۳ مشتق از ماهی(EPA و DHA) استفاده نمودند، کاهش ۶۰ تا۷۰ درصدی در اندازه تومور و همچنین کاهش ۳۰ درصدی در تعداد تومورهای پستان را نشان دادند. اما نتایج این تحقیقات نشان داد مصرف امگا ۳ گیاهی (ALA ) اثرات مهارکنندگی تومور کمتری دارد. بنابراین دانشمندان معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ که از روغن ماهی حاصل می شود(EPA و DHA)، حدود هشت برابر نسبت به امگا ۳ حاصله از منابع گیاهی(ALA) در توقف رشد تومورهای سرطانی مهاجم پستان موثرتر هستند.

علاوه بر این، محققین براساس تحقیقات انجام شده پیشنهاد کردند زنان می توانند مقادیر لازم EPA و DHA را با مصرف دو تا سه وعده ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی سالمون در هفته به دست آورند.

اقتباس از:

MedicalNewsToday, 29 January 2018

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

شواهد زیادی وجود دارد که رژیم غذایی مادران در دوران بارداری، بر روی جنین آن ها تاثیر گذار می باشد . برای نمونه، مصرف رژیم غذایی پر چرب در طی بارداری ممکن است عواقب چاقی یا بیماری کبد چرب غیر الکلی را در فرزندان آن ها به همراه داشته باشد.

ترکیب PQQ (Pyrroloquinoline quinone) در غذاهای گیاهی شامل کیوی، فلفل سبز، کرفس، جعفری و پاپایا و شیر مادر وجود دارد. PQQ یک آنتی اکسیدان است که می تواند از بدن انسان در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA و سایر اجزای سلولی، محافظت نماید.

اخیرا تحقیقات دانشمندان نشان داده است که PQQ موجود در کیوی، کرفس و پاپایا مانع پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در موش هایی می شود که مادران آن ها از یک رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد
می گردد. شیوع این بیماری در بزرگسالان در ایالات متحده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد می باشد و از جمله شایع ترین علل بیماری های کبدی در این کشور محسوب می شود. چاقی، سطوح کلسترول بالا، فشار خون بالا و سطوح بالای تری گلیسیرید نقش کلیدی در بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته و همه این موارد ناشی از نوعی رژیم غذایی پرچرب می باشد. شایان ذکر است رژیم غذایی خود فرد تنها عامل ایجاد این بیماری نیست و این بیماری می تواند متعاقب مصرف مواد غذایی مادران در دوران بارداری نیز در فرد ایجاد گردد.

در سال های اخیر، مطالعات متعددی نشان داده اند رژیم غذایی مادران می تواند عامل مستعد کننده نوزادان در حال رشد به این بیماری باشند.

نتایج مطالعه ای در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد مادران بارداری که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کردند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه در کودکان و حتی نوه خود را افزایش دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که رژیم غذایی نامناسب مادر ممکن است باکتری های روده فرزندان را تغییر دهد به طوری که آنها را در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار دهد.

محققین بیان کردند؛ رحم زنان باردار چاق دارای شرایط ملتهب می باشد. این التهاب منجر به نقص در سیستم ایمنی ذاتی نوزاد می گردد و سلامت باکتری های مفید روده نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. همه این شرایط ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را در نوزاد افزایش دهد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده محققین نشان دادند که تغذیه موش های چاق باردار با مکمل PQQ مانع از تجمع چربی در کبد فرزندان آن ها می شود. آن ها معتقدند که مکمل PQQ می تواند عاملی ارزشمند برای پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد.

MedicalNewsToday, 28 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که باعث اختلال در عملکرد روده بزرگ می شود. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال، نفخ و یبوست می باشد. مطالعات نشان داده است ۱۲ درصد مردم ایالات متحده دچار این بیماری بوده و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، با این وجود مصرف بعضی از خوراکی ها و همچنین استرس در ایجاد این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر از راهکارهای درمانی سندرم روده تحریک پذیر می توان به تغییر عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی و استفاده از داروهایی نظیر لوپرامید و ملین ها برای کمک به کاهش حرکات غیرطبیعی روده اشاره نمود.

تحقیقات گذشته نشان داده است، سطح ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پایین می باشد که این امر می تواند یکی از دلایل احتمالی ایجاد این بیماری به شمار آید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می توانند علائم این بیماری را با مصرف مکمل های ویتامین D کاهش دهند.

ویتامین D برای بدن انسان ضروری است. این ویتامین برای سلامتی استخوان اهمیت دارد و همچنین دارای نقش کلیدی در سلامت سلول های عصبی و عملکرد سیستم ایمنی می باشد. کمبود ویتامین D در کودکان موجب اختلال رشد استخوانی می شود و در بزرگسالان ایجاد استئومالاسی (استخوان ها نرم)
می کند. مطالعات نشان داده کمبود ویتامین D با اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان، بیماری های التهابی روده و سرطان همراه می باشد.

نتایج مطالعات در خصوص ارتباط سطح ویتامین D در بدن با بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر نشان داده است که کمبود ویتامین D در بین افراد مبتلا به این بیماری رایج می باشد. شایان ذکر است بین میزان ویتامین D و شدت علائم سندرم روده تحریک پذیر ارتباط معکوس وجود دارد. به عبارتی هر چه میزان ویتامین D در بدن کمتر باشد، شدت علائم در این بیماری افزایش می یابد. بنابراین محققین معتقدند مصرف مکمل های ویتامین D می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

نتایج مطالعات متعدد انجام شده حاکی از ضرورت انجام آزمایش تعیین میزان ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می باشد تا در صورت هر گونه کمبود ویتامین D استفاده از
مکمل های حاوی این ویتامین به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مد نظر قرار گیرد.

MedicalNewsToday, 27 January 2018

مصرف بیش از حد نوشابه، افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد می گردد و با افزایش چربی در کبد همراه است. در نوعی بیماری کبد چرب غیر الکلی به نام استئاتو هپاتیت غیر الکلی (nonalcoholic steatohepatitis (NASH) ایجاد چربی همراه با التهاب و آسیب سلول های کبدی است که می تواند باعث آسیب یا فیبروز شود. این بیماری می تواند به عوارض شدید، از جمله سیروز و سرطان کبد منجر شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین گازدار و سایر محصولات دارای فروکتوز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کبدی همراه می باشد.

محققان دریافتند که کودکان و نوجوانانی که مقادیر زیادی فروکتوز مصرف می کنند (بیشتر از طریق نوشیدنی های شیرین) احتمال می رود بیشتر به بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی مبتلا گردند.

یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی، افزایش وزن (چاقی) می باشد. مطالعات نشان داده حدود۱۰ درصد کل جمعیت کودکان و ۳۸ درصد کودکان چاق در کشورهای غربی مبتلا به یکی از بیماری های کبدی، از جمله بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی می باشند.

تحقیقات نشان داده مصرف فروکتوز در رژیم غذایی باعث افزایش سطح اسید اوریک گردیده و همچنین در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی سطح بالای فروکتوز و اسید اوریک به اثبات رسیده است.

با توجه به اثر بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی بر امید به زندگی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به آن، نیاز به ابداع راهکارهایی برای شناخت عوامل ابتلا به بیماری و همچنین درمان در کودکان و نوجوانان احساس می گردد. محققین معتقدند باید تلاش های بیشتری جهت کاهش مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین در کودکان و نوجوانان صورت گیرد تا بدین طریق بتوان مصرف فروکتوز را به عنوان یکی از عوامل ایجاد بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی کاهش داد.

 

MedicalNewsToday, 14 February 2017

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یکی از انواع معمول سرکه تولید شده در سراسر جهان است. این سرکه از سیب دو بار تخمیر شده، ساخته می شود. این فرایند، سرکه با رنگ نارنجی حاوی اسید استیک را ایجاد می کند. اسید استیک موجود در سرکه می تواند به عنوان ماده کمک کننده فعال در کاهش وزن عمل نماید.

مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، نشان داد موش هایی که اسید استیک استفاده نمودند، انرژی و اکسیژن بیشتری مصرف می کردند و برای تولید انرژی، چربی بیشتری را نسبت به آن هایی که آب استفاده کردند، می سوزانند. محققین اظهار داشتند که اسید استیک می تواند به کاهش کلسترول بد بدن کمک کند.

در تحقیقاتی که بر روی ۱۵۵ نفر از افراد چاق انجام شد، بعد از ۱۲ هفته، مشخص شد افرادی که ۱۵ یا ۳۰ میلی لیتر سرکه مصرف نمودند، وزن بدن کمتر و چربی شکمی کمتری نسبت به افرادی که سرکه دریافت نکرده بودند، دارند.

نتایج بررسی ها بر روی دوازده نفر بعد از خوردن سه میزان مختلف سرکه با اسید استیک و گروه کنترل بدون مصرف سرکه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار اسید استیک را دریافت می کنند، قند خون و انسولین پایین تر نسبت به سایر گروه ها دارند.

همچنین نتایج تحقیقات بر روی دو گروه موش که با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه شدند، نشان داد گروهی از موش ها که روزانه همراه رژیم غذایی سرکه سیب مصرف می کردند نسبت به گروه دیگر (بدون مصرف سرکه سیب) میل کمتری به غذا داشته و همچنین وزن کمتری نسبت به آن هایی که سرکه سیب دریافت نکرده بودند، داشتند. همچنین موش هایی که سرکه سیب را مصرف کرده بودند، میزان قند خون و کلسترول پایین تر را نشان دادند.

سرکه سیب ممکن است علاوه بر کاهش وزن مزایای دیگری داشته باشد. با این حال، مطالعات تا به امروز بر روی اثرات بهداشتی آن اندک و محدود بوده است. از مزایای احتمالی سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش سطح انسولین بعد از خوردن غذا
 • کاهش قند خون
 • کاهش کلسترول
 • بهبودی در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • توانایی آنتی باکتریال
 • کاهش علائم کششی در بارداری

MedicalNewsToday, Thu 30 November 2017

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز به دلیل داشتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان مزایای زیادی ازجمله کاهش وزن را به همراه دارد. نوشیدن بین ۲ تا ۳ فنجان چای سبز داغ در طول روز می تواند برای کاهش وزن کافی باشد. مقدار مصرف چای سبز از فردی به فرد دیگر، بسته به میزان کافئین مصرفی و متابولیسم طبیعی آن متفاوت است. چای سبز در انواع مختلفی وجود دارد ودر خصوص اثر آنها در روند کاهش وزن، تفاوت های قابل توجه بین انواع آنها وجود ندارد.

به طور کلی فرآیندهایی که بدن را قادر می سازد تا غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، به عنوان متابولیسم شناخته می شود. چای سبز می تواند با افزایش متابولیسم بدن در کاهش وزن کمک کننده باشد. چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتکین (Catechin) است که یک آنتی اکسیدان می باشد. تحقیقات نشان می دهد که هر دو این ترکیبات می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. کاتکین می تواند به کاهش چربی بیش از حد کمک کند، همچنین هر دو کاتکین و کافئین می توانند میزان انرژی مورد استفاده بدن را افزایش دهند. بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد که مکمل های چای سبز حاوی کاتکین یا کافئین تاثیر مثبتی در کاهش وزن و کنترل وزن دارند.

مصرف چای سبز همراه با ورزش منظم و تغذیه و رژیم سالم و مناسب با خوردن مقدار زیادی سبزیجات می تواند در کاهش وزن بسیار موثر باشد. با این حال، در بعضی موارد باید توجه داشته باشید، مقادیر زیاد کافئین می توانند برای کسانی که در معرض نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا هستند، مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

Medical News Today , 8 January 2018

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین!

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین! بیماری پارکینسون اختلال عصبی است که به طور عمده سبب بروز اختلالات حرکتی مانند ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل، می شود. براساس مطالعات انجام شده محققان معتقدند کافئین می تواند اثر محافظتی در برابر بیماری پارکینسون داشته باشد.

پژوهشگران ژاپنی دریافتند که میزان کافئین در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نسبت به افرادی که سالم هستند و مقدار مشابه کافئین مصرف کرده اند، پایین تراست .

مطالعه جدیدی در ژاپن بر روی ۱۰۸ بیمار مبتلا به پارکینسون بدون مشکلات حافظه و ۳۱ فرد سالم بدون بیماری در طی یک شبانه روز انجام شد. نمونه خون هر بیمار برای کافئین و ۱۱ متابولیت کافئین مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد افراد مبتلا به پارکینسون میزان پایین کافئین (حدود یک سوم) و مقادیر کمتری از ۹ متابولیت کافئین را نسبت به گروه کنترل سالم داشتند. این در حالی بود که هر دو گروه مقادیر مشابه کافئین – حدود دو فنجان قهوه در روز-مصرف کرده بودند. همچنین نتایج این مطالعات نشان دادند که سطح کافئین و متابولیت های آن در خون با شدت بیماری تغییر نمی کند. محققان همچنین ۶۷ نفر مبتلا به بیماری پارکینسون و ۵۱ فرد سالم را برای بررسی تغییرات در ژن هایی که در ارتباط با متابولیسم کافئین هستند، را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ تفاوتی در این ژن ها بین دو گروه وجود ندارد. لذا به نظر می اید کافئین به درستی در روده کوچک افراد مبتلا به بیماری پارکینسون جذب نمی شود.

در حال حاضر راه مناسبی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و تشخیص پاركینسون در مراحل اولیه بیماری بسیار دشوار است. گاهی بعضی از علائم بیماری پارکینسون با فرآیند طبیعی كهولت سن اشتباه گرفته می‌شوند، و به همین دلیل اغلب تشخیص بیماری شش ماه یا بیشتر به طول می انجامد.

پژوهشگران می کوشند روشی ابداع کنند تا پیش از بروز علائم، یا در اولین مرحله از بروزعلائم، با استفاده از اندازه گیری میزان کافئین و متابولیت های آن، بیماری پارکینسون را تشخیص دهند.

HealthDay News, January 3, 2018

دیابت، هشداری برای زخم های پا!

دیابت، هشدار ی برای زخم های پا!

داشتن دیابت به معنای پیگیری و دقت و مراقبت در آنچه که می خورید، چقدر ورزش می کنید، کنترل سطح قند خون خود و حتی وضعیت پاهای شما می باشد. هدف از سلامتی پاها در بیماری دیابت پیشگیری و درمان زخم های پا است که می تواند منجر به گانگرن (سیاه شدن) و قطع عضو شود. بر اساس مطالعات انجام شده حدود ۸۰ درصد از قطع اعضای اندام تحتاني بدن بیمار دیابتی از یک زخم پا آغاز شده است.

قند خون بالا به رگ های خونی آسیب می رساند و باعث ضعف گردش خون در پاها می شود. هنگامی که پا به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نکند، هر گونه زخم یا خراش هایی که بوجود می آید ممکن است درمان نشود و عوارض جدی تری را به دنبال داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل یک بار در سال به مراقبین بهداشتی سلامت پا مراجعه کنند. همچنین اقداماتی وجود دارد که فرد دیابتی می تواند خود انجام دهد:

 • مراقبت از پا هاو بررسی زخم ها و یا خراش ها.
 • بهترین راه برای حفظ سلامت پا، تمیز بودن و خشک بودن پاهاست.
 • پوشیدن کفش مناسب. کفش ها باید از مواد با وزن سبک ساخته شده و فضای کافی برای قرارگیری پا داشته باشند.
 • اگر در معرض ایجاد زخم های پا هستید، از کفش های ویژه استفاده کنید. پزشک شما می تواند شما را در تهیه کفش های مورد نیاز راهنمایی کند.

به طور کلی یکی از علل زخم های پای مقاوم به درمان ممکن است عدم خون رسانی کافی به پا باشد. در این صورت با مشورت پزشک معالج باید به جراح عروق مراجعه شود.

HealthDay News, Monday, November 27, 2017

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوان نوزادان نارس را بهبود بخشد.
نوزادان نارس و زودرس به طور معمول از ویتامین D برای پیشگیری از ضعف استخوان و سایر بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D مانند بیماری نرمی استخوان استفاده می کنند. با این حال، میزان مصرف ویتامین D در آن ها متفاوت است و بسیاری از نوزادان هنوز در معرض مشکلات سلامتی مربوط به استخوان ها هستند.

دانشمندان برای بررسی مقدار مصرف مطلوب ویتامین D برای حفاظت و سلامت استخوان ها، تغییرات این ویتامین را در خون ۳۲ نوزاد نارس را طی چهار هفته اول تولد بررسی کردند. این نوزادان که درطی هفته های ۲۴ تا ۳۲ حاملگی متولد شدند، ۴۰۰ یا ۸۰۰ واحد در روز ویتامین D دریافت کردند. پس از چهار هفته، رشد و تراکم استخوان نوزادان بهبود یافت و سطوح بالای ویتامین D در خون آنها افزایش یافت.
این محققین بیان کردند که دو برابر شدن ویتامین D از ۴۰۰ به ۸۰۰ واحد(IU) می تواند تعداد نوزادان نارس با تراکم بسیار کم استخوان را کاهش دهد.

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

محققین معتقدند بهبود کیفیت رژیم غذایی در سنین بزرگسالی می تواند بر سلامتی در سنین پیری تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده انتخاب مناسب غذا در طول دوره بزرگسالی – با کاهش غذاهای فرآوری شده و مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و غلات، دانه ها و مغزهای خوراکی – می تواند تاثیر مثبتی بر قدرت و عملکرد بدنی در دوره بعدی زندگی بگذارد واطمینان از سالخوردگی سالم تری را به دنبال داشته باشد.

نتایج تحقیقات بر روی ۱۰۰۰ مرد و زن ۶۰ ساله در انگلستان که طی دوره بزرگسالی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند نشان داد افرادی که در طول بزرگسالی بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی مصرف کرده و از غذاهای فرآوری شده کمتری استفاده نموده بودند، در آزمایشات عملکرد فیزیکی در اوایل ۶۰ سالگی نسبت به افرادی که عادات غذایی ناسالم داشتند، بهتر بودند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

محققین معتقدند مصرف مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و دیابت خودایمن پنهان را در بزرگسالان افزایش می دهد.

مطالعان جدید بر روی حدود ۱۰۰۰ نفر در سوئد نشان داد مصرف زیاد نمک به ازای هر ۵/۲ گرم (کمتر از نصف قاشق چایخوری) در روز به طور متوسط با افزایش ۶۵ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد. این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که حدود یک چهارم قاشق چایخوری نمک بیشتر از بقیه مصرف می کنند تقریبا ۷۲ درصد بیشتر به دیابت نوع دو مبتلا می شوند.

مطالعات اخیر علت و اثر مستقیم مصرف نمک بر افزایش ابتلا به دیابت را مشخص ننموده اند اما محققین پیشنهاد کردند افزایش مصرف نمک ممکن است مقاومت به انسولین را تحت تاثیر قرار داده و شرایط را برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم نماید و یا اینکه مصرف نمک ممکن است با افزایش وزن و متعاقب آن افزایش احتمال ابتلا به دیابت همراه باشد.

همچنین تحقیقات نشان داده اند مصرف زیاد نمک به طور چشمگیری با افزایش خطر ابتلا به دیابت خودایمن پنهان که در بزرگسالی تشخیص داده می شود، ارتباط دارد.

HealthDay, September 15, 2017

آیا واکسن HPV موجب می شود که هرگز زنان به عفونت پاپیلوما مبتلا نشوند!

زنان مبتلا به عفونت پاپیلوما

مطالعات جدید نشان داده زنانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده شده اند، افرادی هستند که واکسن HPV را دریافت نکرده اند. بدیهی است زنانی که واکسن HPV را دریا فت نموده اند نوعی مصونیت را در مقابل بیماری کسب می نمایند که آنها را در برابر بیماری محافظت می کند.
سرطان رحم نوعی بیماری است که در دهه های اخیر در حال گسترش بوده است و واکسن HPV نیز در چندسال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این واکسن می تواند فرد را در مقابل چندین نژاد ویروس ، که عامل ایجاد ۹ تا ۱۰ مورد سرطان در انسان می باشند، مصون نگاه دارد. محققین امیدوارند که روند استفاده از واکسن درجهان منجر به کاهش سراسری مرگ در اثر سرطان رحم می گردد.
بررسی نتایج تحقیقات سلامت آمریکا حاکی از کاهش ۳۲ درصدی عفونت HPV در بین زنان ۱۸ تا ۵۹ ساله در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بوده است. همچنین نتایج این بررسی ها در بین زنان جوان ۱۸ تا ۲۶ ساله کاهش ۶۵ درصدی ابتلا به عفونت HPV را نشان می دهد. شایان ذکر است این کاهش عفونت HPV نتیجه تغییر در نحوه انجام فعالیت های جنسی نظیر خودداری یا استفاده بیشتر از کاندوم نیست، بلکه تحقیقات همزمان بر روی میزان شیوع دیگر عفونت های مقاربتی مانند زگیل هرپسی دستگاه تناسلی و یا سوزاک نشان داد که این بیماری ها در طی دوره ای که بیماری با عامل پاپیلوما تقلیل یافته، کاهش نداشته است.
در سال های اخیر استفاده از واکسن در مردان افزایش یافته است به طوری که این امر منجر به کاهش عفونت های HPV در امریکا شده است. در نهایت آنکه تحقیقات انجام شده همگی حاکی از آن است که واکسن در کاهش میزان سرطان در افراد موثر بوده و بر اهمیت استفاده از آن در افراد واجد شرایط تاکید می شود.

HealthDay, September 8, 2017

معرفی نخستین آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB) فعال در جهان

آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB)

توبرکلوز یا بیماری سل جان یک میلیارد نفر را در ۲۰۰۰ سال گذشته گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ ، ده میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ ۲ میلیون نفر آنها شده است. از ویژگی های این بیماری توانایی نهفته ماندن باکتری مولد این بیماری در بافت شش، قبل از مرحله فعال شدن می باشد. با وجود صرف هزینه بسیار بالا برای پیشگیری و مراقبت از سل در جوامع مختلف در جهان هنوز این بیماری به عنوان یکی از خطرات و چالش های بزرگ برای سلامت بشر به شمارمی رود.

اخیرا آزمایش تشخیص بیماری سل با استفاده از یک نمونه خون ابداع شده که قادر به شناسایی بیماری در عرض چند ساعت می باشد. این در حالی است که آزمایشات تشخیصی رایج نیازمند زمانی طولانی در حدود چندین روز یا هفته بوده و ممکن است نتایج منفی کاذب نیز داشته باشند.

آزمایش جدید معرفی شده با افزایش حساسیت نسبت به روش های رایج می تواند هر دو سل ریوی و یا خارج ریوی را تشخیص دهد و با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک -CFP-10 و ESAT-6- قادر به تعیین شدت سل فعال نیز می باشد.

بنابراین حساسیت و اختصاصیت بالای این آزمایش و مدت کوتاه برای انجام آزمایش و بدست آوردن نتیجه می تواند پزشکان را برای پایش اثرات درمانی بیماران خود کمک شایانی نماید.

Biological Sciences, Medical Diagnostics, News April 12, 2017

مواد غذایی پر کالری حتی اگر با افزایش وزن همراه نباشند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در زنان افزایش دهند!

مواد غذایی پر کالری

مواد غذایی پرکالری مقادیر زیادی کالری را نسبت به وزنشان در خود جای داده اند . بعضی از این مواد نظیر روغن زیتون و میوه های مغز دار برای سلامتی مفید می باشند.

مطالعه جدید بر روی ۹۲۰۰۰ زن ۵۰ تا ۷۹ ساله در ایالات متحده نشان داده است زنانی که غذاهای پرکالری و حاوی مقدار کم مواد مغذی شامل غذاهای فراوری شده نظیر چیپس،فست فودها و شیرینی را ترجیح می دهند، ۱۰ درصد بیشتر به سرطان های مرتبط با چاقی مبتلا می شوند. همچنین روند پیشرفت سرطان در این زنان نسبت به زنانی که رژیم غذایی پرکالری ندارند ۱۲ تا ۱۸ درصد بیشتر می باشد.

مطالعات انجام شده بیانگر آن است که چاقی به عنوان یکی از عوامل بسیار خطرناک در این بیماری ها می باشد. بنابراین طبیعی بودن وزن بدن می تواند نشانه سلامت متابولیسم مواد (قند خون، کلسترول و تری گلیسرید طبیعی) در بدن باشد. به طور کلی مطالعات نشان داده اند اختلالات متابولیک بدن با افزایش خطر سرطان هایی مانند سرطان پستان، کولون، کلیه و رحم در ارتباط هستند.

دانشمندان خاطر نشان کردند افرادی که مقادیر زیادی غذاهای پر کالری مصرف می کنند تمایل کمتری به خوردن غذاهای گیاهی شامل میوه، سبزیجات و غلات (حاوی فیبر) دارند. این در حالی است که میوه ها و مواد غذایی حاوی فیبر می تو انند در کاهش خطر ابتلا به سرطان سودمند باشند. همچنین مصرف غذاهای گیاهی علاوه بر کنترل وزن برای سلامت عمومی بدن نیز بسیار مفید است.

HealthDay News August 17, 2017

مرگ حدود ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اخیر نشان داده اند در سال ۲۰۱۵، ۲/۳ میلیون نفر در اثر COPD (بیماری انسدادی ریه) و ۴۰۰ هزار نفر در اثر آسم جان خود را از دست
داده اند. با وجود شیوع بیشتر بیماری آسم اما بیماری COPD باعث مرگ تعداد افراد بیشتری در جهان شده است.

هر دو بیماری قابل درمان هستند ولی تعداد زیادی از بیماران بدلیل عدم تشخیص زودهنگام و یا تشخیص اشتباه در معرض عواقب وخیم این دو بیماری و حتی مرگ قرار می گیرند. محققین عقیده دارند این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند ولی متاسفانه به این بیماری ها نسبت به بیماری های غیر مسری نظیر بیماری قلبی- عروقی، سرطان و یا دیابت توجه کمتری
می شود.

 

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اثبات نموده اند استعمال دخانیات، آلودگی هوا و عوامل آلرژی زا از عوامل اصلی بروز آسم و بیماری انسدادی ریه در انسان می باشند. خوشبختانه بیماری آسم در مراحل اولیه به آسانی قابل کنترل است و حتی با داروها مهار می شود و بیماری COPD نیز قابل درمان می باشد.

HealthDay August 17, 2017

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

افراد مبتلا به بیماری آترواسکلروز (تصلب شرائین)، دارای گرفتگی عروق پا و یا سرخرگ های تنگ و باریک در پا می باشند که موجب محدود شدن جریان خون به عضلات پا می گردند این افراد در هنگام راه رفتن و نشستن دچار مشکلات و درد می شوند. مطالعات جدید نشان داده است مصرف میوه و سبزیجات ممکن است سرخرگ های پاها را از مسدود شدن محافظت نماید. نتایج تحقیقات بر روی ۷/۳ میلیون نفر با متوسط سن ۶۴ سال نشان داد مصرف ۳ بار یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز ۱۸ درصد خطر بیماری آترواسکلروز را کاهش می دهد.

HealthDay News, May 18, 2017

دویدن آهسته به مدت ۳۰ دقیقه در روز می تواند فرآیند پیری را در سلول ها تا ۹ سال به تعویق اندازد!

دویدن آهسته فرآیند پیری تعویق اندازد

تحقیقات اخیر بر اهمیت فعالیت فیزیکی تاکید نموده و نشان داده در افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، روند سن بیولوژیک تغییر نموده و این فعالیت با افزایش طول عمر همراه است. محققین دریافتند که دویدن به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در ۵ روز هفته می تواند کوتاه شدن تلومرها را کاهش داده و منجر به کند شدن فرآیند پیری در سلول ها تا ۹ سال خواهد شد.

تلومرها پوشش های محافظ انتهای کروموزوم ها هستند که دارای ساختار رشته ای در سلول ها می باشند و از DNA سلول محافظت می نمایند. تلومرها شاخص سن بیولوژیک سلول هستند؛ به موازات آنکه فرد پیرمی شود طول تلومرها نیز کوتاهتر می گردد. هنگامی که تلومرها خیلی کوتاه گردند به طوری که قادر به محافظت از کروموزوم نباشند عملکرد سلولی متوقف شده و مرگ رخ می دهد.

در مطالعاتی که بر روی ۵۸۲۳ فرد بالغ انجام شد طول تلومر و میزان فعالیت فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات نشان داد افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی داشتند نسبت به آنهایی که فعالیتی نداشتند طول تلومر آن ها سن بیولوژیک ۹ سال کمتر را نشان می داد و افرادی که فعالیت فیزیکی متوسط داشتند، طول تلومر آن ها حاکی از سن بیولوژیک ۷ سال کمتر بود.

استعمال دخانیات در بارداری می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در آینده به دنبال داشته باشد!

استعمال دخانیات و خطر ابتلا به اوتیسم

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که در پسران شایعتر از دختران می باشد. از هر ۶۸ بچه یک نفر در ایالات متحده آمریکا به اختلالات اوتیسم مبتلا می شود. محققین عقیده دارند مصرف دخانیات در بارداری می تواند تخم های در حال رشد جنین زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد و بدین ترتیب شانس خطر ابتلا به اوتیسم را در بچه های این دختران افزایش دهد. بررسی نتایج تحقیقات جدید بر روی ۱۴۵۰۰ بچه متولد شده در بریتانیا در سال ۱۹۹۰ نشان داد، افرادی که مادربزرگ مادری آن ها در طی بارداری دخانیات مصرف نموده اند، ۵۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم پیشرونده بوده اند. این یافته ها همچنین بیان کردند این دختران، ۶۷ درصد بیشتر احتمال دارد دارای ویژگی های مرتبط با اوتیسم نظیر مهارت های ارتباطات اجتماعی ضعیف و رفتارهای تکراری باشند.

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

چاقی افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و دیابت را به دنبال دارد. مطالعات جدید حاکی از آن است اگر حداقل یک بار در روز یک لیوان آب به جای نوشیدنی های حاوی قند مصرف شود می تواند خطر چاقی را کاهش دهد.

نتیجه تحقیقات بر روی ۱۶۰۰۰ بزرگسال در طی یک دوره هشت ونیم ساله در اسپانیا نشان داد، نوشیدن روزانه یک لیوان آب به جای نوشیدنی های دیگر می تواند خطر چاقی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. محققین بیان کردند عوامل مختلفی نظیر سن، سابقه چاقی در خانواده و میزان فعالیت فیزیکی ممکن است چاقی را تحت تاثیر قرار دهد.

محققین همچنین دریافتند جایگزینی انواع نوشیدنی ها نظیر شیر کامل، شیر کم چرب، شراب، مشروبات الکلی،
نوشابه های رژیمی، قهوه، آب پرتقال و نوشیدنی های دیگر به جای آب خطر چاقی را کاهش نمی دهد.

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

بیماری قلبی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. رژیم غذایی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی دارد. رژیم غذای ناسالم نظیر مواد غذایی پرچرب می تواند موجب چاقی، دیابت نوع دو و کلسترول بالا گردیده و سلامت سیستم قلبی- عروقی را به خطر اندازد.

تحقیقات انجام شده بر روی دارچین (ادویه مشتق از پوست درخت Cinnamomum genus) نشان داده که این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد و اضافه نمودن آن به رژیم غذایی ممکن است تا حدودی خطرات ناشی از مصرف غذاهای پرچرب نظیر بیماری های قلبی- عرقی را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان داد، موش هایی که به رژیم غذایی آنها دارچین اضافه شده بود نسبت به موش هایی که همان رژیم ولی بدون دارچین را مصرف کرده بودند، دارای وزن کمتر و همچنین چربی شکمی کمتری بودند. این موش ها همچنین میزان گلوکز، غلظت انسولین و نمودار چربی مناسب و بهتری داشتند. این محققین دریافتند دارچین دارای ویژگی ضد التهابی بوده و به عنوان آنتی اکسیدان در برابر حمله قلبی و بیماری قلبی از بدن محافظت می نماید.

مصرف امگا- ۳ از طریق شیر مادر خطر ابتلا به دیابت نوع یک را در نوزادان کاهش می دهد!

مصرف امگا- 3 از طریق شیر مادر

بیش از ۲۰ میلیون نفر بر روی کره ی زمین از دیابت نوع یک رنج می برند. دیابت نوع یک نوعی اختلال خود ایمن می باشد که در آن سلول های بتا (سلول های تولید کننده انسولین در بدن که موجب کاهش قند خون
می گردند( مورد حمله سلول های ایمنی بدن قرار می گیرند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک قادر به تولید انسولین نمی باشند و برای ادامه حیات باید انسولین را به صورت مصنوعی دریافت نمایند. دیابت نوع یک دیابت نوجوانان هم نامیده می شود. مطالعات انجام شده در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ نشان داده بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع یک در سنین ۱۵ تا ۱۹سالگی بوده اند.

تحقیقات جدید نشان داده مصرف روزانه امگا -۳ توسط مادر از ابتلا نوزاد شیر خوار به دیابت نوع یک جلوگیری می نماید.

چربی امگا -۳ نوعی چربی غیر اشباع وخوب می باشد که به طور معمول در ماهی و روغن ماهی، آجیل، سبزیجات برگ دار و سبزیجات روغنی وجود دارد. مطالعاتی که بر روی ۷۷۸۲ نوزاد ۳ تا ۲۴ ماهه که در معرض خطربالای دیابت نوع یک بودند، نشان داد سطح سرمی بالای اسید چرب امگا-۳ با خطر پایین ابتلا به بیماری خودایمن انسولین مرتبط می باشد. علاوه بر این محققین دریافتند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که با فرآورده هایی بر پایه شیر گاو تغذیه می کنند، دارای میزان بالایی اسید چرب امگا – ۳ می باشند که به میزان کمتری به بیماری خودایمن دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

Medical News Today 5 May 2017

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

بیماری سل (توبرکلوز) در ۲۰۰۰ سال گذشته جان یک میلیارد نفر را گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ حدود ۲ میلیون نفر از آن ها خواهد شد. ویژگی مهم این بیماری این است که باکتری می تواند در بافت شش برای سال ها به صورت غیر فعال در آید و در شرایط مناسب فعال گردد. با وجود تلاش ها از ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد تاکنون و صرف هزینه های بسیار زیاد برای پیشگیری و مراقبت از سل، این بیماری هنوز به عنوان خطر اصلی سلامت انسان محسوب می شود.

محققین دانشگاه های آمریکا برای نخستین بار توانستند روشی سریع برای تشخیص افراد مبتلا به بیماری سل فعال ابداع نمایند. به کمک این روش می توان بیماران را در طی چند ساعت شناسایی نمود. این در حالی است که انجام آزمایشات معمول روزها و هفته ها طول می کشد. در این روش با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک CFP-10 وESFT-6 امکان شناسایی شدت بیماری سل فعال وجود دارد.

محققین دانشگاه آریزونا در آمریکا بیان کردند آزمایشات متداول تشخیص بیماری سل نظیر تهیه نمونه خلط، کشت خون، بیوپسی شش و لنف و یا آزمایشات مغزی –نخاعی تنها راههای تشخیص بیماری سل می باشند که ممکن است به نتایج منفی کاذب نیز منتهی شوند و از محدودیت های این آزمایشات می توان به طولانی بودن آن ها اشاره نمود.

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات سلامت روحی در ایالات متحده امریکا می باشد. بر طبق آمار موسسه ملی سلامت روحی در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۱/۱۶ میلیون نفر حداقل یک مورد ابتلا به افسردگی شدید در طی ۱۲ ماه گذشته داشته اند. علائم افسردگی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. این علائم شامل احساس غمگینی مداوم، ناامیدی، گناه، خستگی، اختلالات خواب و خودکشی می باشد. مطالعات جدید نشان داده که مصرف روزانه شیر کم چرب می تواند برای سلامت روحی افراد مفید باشد.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۱۵۹ نفر در کشور ژاپن در سنین ۱۹ تا ۸۳ (اکثریت این افراد زنان بودند) انجام شد نشان داد استفاده از فرآورده های لبنی کم چرب بویژه شیر و ماست کم چرب با عث کاهش علائم افسردگی به میزان ۱ تا ۴ بار در مقایسه با افرادی بود که عادت به مصرف شیر و ماست معمولی داشته اند.

محققین پیشنهاد کرده اند مصرف شیر و ماست کم چرب احتمالاً موجب کاهش پیشرفت علائم افسردگی در افراد می شود. البته اثر عواملی مانند سن، جنس، رژیم غذا یی، شیوه زندگی و وضعیت سلامتی بر این نتایج باید مورد بررسی قرار گیرد.

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!مطالعات نشان داده علاوه برکلسیم و ویتامین D، منیزیم نیز نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان دارند. به طوری که کاهش منیزیم با افزایش خطر پوکی استخوان در ارتباط می باشد. منیزیم نوعی ماده معدنی ضروری است و میزان پایین آن در سرم موجب مهار تنظیم و تعادل کلسیم و ویتامین D در استخوان می شود.

تحقیقات جدید نشان داده مکمل های منیزیم ممکن است از شکستگی استخوان در سنین میان سالی و پیری پیشگیری نماید. شکستگی استخوان یکی از مهمترین علل ناتوانی قابل جلوگیری در افراد مسن می باشد. تخمین زده می شود هر سال حدود ۶ میلیون نفر در ایالات متحده دچار شکستگی استخوان می شوند و ۷۵ درصد این شکستگی ها مربوط به مفصل ران، ستون فقرات و ساعد می باشد که در سنین بالای ۶۵ سال روی می دهد.

محققین با بررسی کلینیکی ۲۲۴۵ مرد میان سال به مدت۲۰ سال دریافتند که سطوح پایین منیزیم سرم خطر شکستگی استخوان را به میزان چشمگیری افزایش می دهد که این شکستگی بیشتر در ناحیه مفصل ران می باشد. همچنین مردان با میزان مناسب منیزیم در سرم خود، ۴۴ درصد کمتر دچار شکستگی استخوان می گردند.

محققین پیشنهاد می کنند استفاده از مکمل های منیزیم در افراد مسن می تواند در افزایش سطح خونی منیزیم موثر باشد.

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!هر روز میلیون ها نفر در دنیا میزان کمی آسپرین برای سلامت قلب استفاده می نمایند، که ممکن است کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از چند نوع سرطان باشند.

تحقیقات انجام شده بر روی ۱۳۰۰۰۰ فرد بالغ امریکایی که به طور مداوم از آسپرین استفاده می نمودند، نشان داد ۷ تا ۱۱ درصد این افراد کمتر به مرگ ناشی از سرطان در دهه های بعدی زندگی دچار می شوند.

مطالعات نشان داده خطر مرگ ناشی از سرطان کولون، سینه و پروستات در مردان و همچنین سرطان ریه در بین افرادی که از آسپرین استفاده می کنند نسبت به افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، کمتر می باشد. به طوری که زنان مصرف کننده آسپرین ۱۱ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان سینه و مردان مصرف کننده آسپرین ۲۳ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان پروستات و ۱۴ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان ریه دچار می شوند.

تاکنون محققین توانسته اند مدارکی دال بر اینکه آسپرین توانایی مقابله با سرطان را دارد، ارائه دهند. با این حال آن ها تاکید نموده اند که افراد نباید خودسرانه برای دوری از سرطان مصرف آسپرین را شروع نمایند.

مطالعات بسیاری که در سرطان کولون انجام شده، نشان داده که مصرف میزان کم آسپرین برای سال ها خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهد.

مراکز پیشگیری از بیماری ها در آمریکا پیشنهاد می کنند که افراد برای استفاده از آسپرین در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال به پزشک خود مراجعه و درباره فواید و خطرات آسپرین مشاوره نمایند.

آسپرین دارای خطراتی نظیر خونریزی معده و خونریزی در اثر ضربه می باشد. همچنین مقدار و مدت زمان مصرف مفید آن نامشخص است؛ بنابراین لازم است افراد با پزشک خود درباره مضرات بالقوه آن مشاوره نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

استعداد بیشتر مردان به بیماری سوریازیس شدید

سوریازیسمطالعات جدید نشان داده بیماری سوریازیس در مردان نسبت به زنان بسیار شدیدتر است. سوریازیس نوعی بیماری خودایمن پوستی می باشد. برخلاف سوریازیس، اکثر بیماری های خودایمن نظیر لوپوس و مولتیپل اسکلروز در زنان نسبت به مردان شایعتر هستند.

تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۵۴۰۰ نفر با بیماری پوستی در سوئد نشان داده، بیماری سوریازیس در زنان نسبت به مردان از شدت بسیار کمتری برخوردار است. این امر در همه گروه های سنی و برای همه قسمت های بدن به جز سر که در هر دو جنس یکسان بود، مشاهده می شود.

محققین بیان کردند که مطالعات اخیر بر روی بیماری سوریازیس شدید در مردان می تواند برای کنترل و پیشگیری این بیماری آزار دهنده کمک کننده باشد.

با مصرف ۱۰ وعده میوه و سبزیجات در روز سلامتی خود را تضمین کنید!

مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهند مصرف ۸۰۰ گرم میوه و سبزیجات طی ۱۰ نوبت در روز خطر بیماری و مرگ زودرس را به حداقل می رساند. به طوری که مصرف این مقدار میوه و سبزیجات منجر به کاهش ۳۳ درصدی سکته، ۲۸ درصدی بیماری قلبی عروقی، ۲۴ درصدی خطر نارسایی قلبی، ۱۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان و ۳۱ درصدی مرگ زودرس می شود. تحقیقات دیگر همچنین نشان داده اند مصرف ۲۰۰ گرم میوه و سبزیجات در روز کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ زودرس را به همراه دارد.

متخصصان تغذیه دریافتند میوه هایی مانند سیب، گلابی، مرکبات و سبزیجاتی با برگ سبز (مانند کاسنی و اسفناج) از بهترین ها برای کاهش خطر ابتلا به سکته ، بیماری قلبی- عروقی و مرگ زودرس هستند و مصرف سبزیجات سبز (مانند لوبیا سبز) و سبزیجات زرد (مانند هویج و فلفل) با بیشترین میزان کاهش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط می باشند. همچنین مصرف سبزیجات خام و پخته با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد.

در حقیقت مصرف میوه و سبزیجات با کاهش کلسترول و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و رگ های خونی به سلامتی بدن کمک می نمایند. این امر ممکن است به دلیل مجموعه پیچیده مواد مغذی باشدکه در میوه ها و سبزیجات وجود دارد. نمونه ای از این مواد آنتی اکسیدان ها هستند که موجب کاهش آسیب ماده ژنتیکی سلولهای بدن وکاهش خطر ابتلا به سرطان ها می شوند.

محققین عقیده دارند که این یافته ها بر اهمیت مصرف میوه و سبزیجات به عنوان قسمتی از رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

 

منبع: http://www.medicalnewstoday.com

عدم تحرک کافی در نوجوانان منجر به ایجاد اسکلت استخوانی ضعیف تری در آنان می شود

فعالیت های فیزیکی در طی دوران استخوان سازی نوجوانان بسیار مهم می باشد به طوری که عدم فعالیت کافی موجب استخوان های سست و ضعیف در نوجوانان می گردد. محققین فعالیت فیزیکی و قدرت استخوانی را در بیش از ۳۰۰ نوجوان در سن رشد استخوانی (دختران ۱۴-۱۰ سال و پسران ۱۶-۱۲ سال) طی ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند نوجوانان با فعالیت فیزیکی کمتر، دارای استخوان های ضعیف تری می باشند. شایان ذکر است قدرت استخوانی برای جلوگیری از شکستگی اهمیت دارد.

نتایج مطالعات نشان داده که کودکان برای افزایش قدرت استخوانی باید فعالیت هایی نظیر دویدن، پریدن و ورزش هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و غیره را انجام دهند.

مطالعات همچنین نشان داده در صورتی که نوجوانان ورزش های ساختاری و سازمان دهی شده برای ارتقا سلامت استخوانی ندارند، انجام فعالیت های ساده نظیر رقص در منزل، بازی در پارک، شکار و فعالیت هایی مانند بالاو پایین پریدن در افزایش قدرت استخوانی موثر می باشد.

والدین باید نوجوانان را در داشتن شیوه زندگی فعال یاری نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

کاهش چشمگیر عفونت های گوش نوزاد ان با شیردهی مستقیم از طریق پستان مادر

پژوهش های اخیر نشان داده است، نوزادانی که به طور مستقیم از پستان مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که با بطری شیر (شیر دوشیده شده) تغذیه می شوند، کمتر به عفونت های گوش مبتلا می شوند. مطالعات انجام شده بر روی حدود ۵۰۰ مادر و نوزادان آن ها حاکی از آن است تغذیه مستقیم نوزاد با شیر مادر در یک ماهه اول، کاهش ۴ درصدی عفونت های گوش را موجب می شود و ادامه این نوع شیر دهی نوزاد تا ۶ ماهگی، ۱۷ درصد عفونت های گوش را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات اخیر بیانگر این است، خطر عفونت گوش در نوزادانی که به مدت یک ماه با بطری شیر تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که فقط به طور مستقیم از شیر مادر تغذیه می کنند ۱۴ درصد افزایش می یابد و احتمال این خطر در بی ن نوزادانی که به مدت شش ماه با بطری شیر تغذیه می شوند به ۱۱۵ درصد افزایش می یابد.

1تا کنون ارتباط احتمالی عفونت های گوش با بطری های شیر به طور کامل مشخص نشده است ولی این امر ممکن است به دلیل فشار منفی ایجاد شده در طی تغذیه با بطری شیر باشد. این فشار منفی در طی تغذیه از بطری شیر به گوش میانی نوزاد منتقل شده و سبب افزایش ابتلا به عفونت های گوش در نوزاد می گردد.

شایان ذکر است نوزادانی که شیر مادر را با هر روشی (به طور مستقیم یا توسط بطری) دریافت می نمایند احتمال ابتلا به اسهال در آن ها کمتر است. به طوری که تغذیه نوزادان به مدت ۶ ماه با شیر مادر، خطر ابتلا به اسهال را در آن ها ۳۰ درصد کاهش می دهد هر چند که تغذیه با شیر مادر از طریق بطری، خطر ابتلا به عفونت های گوش را در نوزادان ۳۴ درصد افزایش خواهد داد. این نتایج بیانگر آن است که نوع غذا؛ نه روش تغذیه ممکن است در ابتلا نوزاد به اسهال تاثیر گذار باشد.

” اگر نوزادان با بطری شیر تغذیه شوند، احتمال ابتلا به عفونت های گوش در آنها افزایش می یابد”

 

HealthDay News , May 26, 2016

راهکارهای مفید و علمی برای بهبودی کودکان بیش فعال

اغلب کودکان دارای اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHA) با داروهای آدرال (Adderall) یا ریتالین (Ritalin) درمان می گردند، اما مطالعات اخیر نشان داده است والدین با رعایت عادات صحیح زندگی می توانند به بهبودکودکان بیش فعال خودکمک نمایند. پژوهش های انجام شده بر روی ۱۸۴ کودک بیش فعال و ۱۰۴ کودک سالم بیانگر آن است.

2

 

که نوع زندگی کودکان بیش فعال، با سبک صحیح زندگی که توسط آکادمی کودکان در امریکا پیشنهاد شده است، هماهنگی کمتری داشته است. نتایج مطالعه ای که بر روی کودکان ۷ تا ۱۱ سال انجام شده است، منجر به ارائه راهکارهایی گردیده که پیروی از از این راهکارها برای بهبود کودکان بیش فعال مفید می باشد. این راهکارها عبارتند از:

۱- عدم استفاده بیش از ۱ تا ۲ ساعت در روز از تلویزیون، کامپیوتر و یا بازی های ویدئویی

۲- حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز

۳- کاهش مصرف نوشیدنی ها ی با قند بالا

۴- ۹ تا ۱۲ ساعت خواب در شب

۵- نوشیدن ۷ تا ۱۰ فنجان آب در روز (بسته به سن)

با توجه به اینکه والدین کودکان بیش فعال از دادن داروهای مختلف به کودکان خود اکراه دارند لذا پیروی از این گونه راهکارها می تواند به تنهایی یا در کنار استفاده از داروهای مربوطه تاثیری چشمگیری در بهبودی وضعیت کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (ADHA) داشته باشد.

HealthDay, May 30, 2016

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

مطالعات اخیر نشان داده آب با میزان بالای مواد معدنی امکان خطر اگزمای پوستی را در کودکان افزایش می دهد. اگزما در شرایط مزمن با با خارش و جوش های پوستی مشخص می شود. محققین با بررسی میزان سختی آب (محتوای مواد معدنی) و میزان کلر موجود در آب موجود در محل زندگی کودکان بیان کردند کودکانی که در نواحی با آب سخت زندگی می کنند، ۸۷ درصد بیشتر به اگزما مبتلا می شوند. پژوهش های انجام شده دیگر حاکی از ارتباط بین سختی آب و خطر ابتلا به اگزما در کودکان مدارس می باشد.

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

HealthDay , 02 June, 2016

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

هنگامی که مواد ضدعفونی کننده استخر با عرق، ترشحات بدن و ادرار مخلوط شوند، موادی تولید می کنند که برای سلامتی خطرناک هستند.

هیچ چیز بهتر از این نیست که در یک روز گرم از یک استخر با آب خنک استفاده نماییم. اما نتایج تحقیقات اخیر می تواند شما را مجاب به دوش گرفتن قبل از استفاده از استخر و اطمینان از عدم دفع ادرار کودک شما در استخر نماید. پژو هش ها نشان داده اند مواد ضدعفونی که برای تمیز نگاه داشتن آب استخر استفاده می گردند وقتی با عرق، ترشحات بدن و ادرار ترکیب می شوند، فرآورده های خطرناکی (Disinfection ByProducts, DBPs) تولید می شوند. بعضی از این فرآورده ها موجب آسیب ژنتیکی به سلول ها در آزمایشگاه می شود در حالی که بعضی از گزارشات حاکی از میزان بالای سرطان مثانه و مشکلات تنفسی در افرادی است که به طور مرتب در اطراف استخرها می باشند. این یافته ها در مورد استخرهای عمومی و استخرهای خصوصی و جکوزی صدق نموده و همچنین محققین نشان داده اند استخرهای مسقف و جکوزی در صدر این خطرات قرار دارند.

هوایی که تنفس می کنید به نظر می رسد کلرین (یکی از فرآورده های مواد ضدعفونی کننده ) باشد اما در واقع کلرین نیست و به طورعمده کلرامین (نوعی ازDBP) ترکیبی از ادرار و کلرامین است. این ماده براحتی از آب وارد هوا می شود و به عنوان نوعی محرک دستگاه تنفس عمل می نماید. چنین محرک هایی احتمال سرماخوردگی و آسم را افزایش می دهند.

تحقیقات نشان داده این مشکلات در استخرها و جکوزی هایی که در فضای باز هستند، به دلیل تهویه بهتری که صورت می گیرد، کمتر است ولی در صورتی که این استخرها و جکوزی ها به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند میزان فرآورده های ضدعفونی کننده افزایش می یابد. پژوهشگران نمونه های از آب استخر های عمومی، استخر های خصوصی و جکوزی ها را بعد از استفاده کم و استفاده زیاد مورد آزمایش قرار داده اند و بیش از ۱۰۰ فرآورده ضد عفونی کننده جهش زا بدست آوردند که قادر به آسیب سلول ها و جهش در DNA می باشند. آنها دریافتند نمونه های بدست آمده از استخرهای با آب گرم به میزان دوبرابر استخرهای معمولی با آب سرد دارای عوامل جهش زا هستند زیرا آب گرم میزان تشکیل این فرآورده های ضدعفونی را افزایش می دهد.

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

بنابراین چطور در تابستان با امنیت خاطر شنا کنیم؟

پیشنهاد می شود که در استخرهای مسکونی از فیلترهای از جنس سیلور استفاده شود این فیلترها عوامل بیماریزا را بدون تشکیل فرآورده های ضدعفونی کننده از بین می برند. همچنین پیشنهاد می شود برای ضدعفونی کردن استخرها از اوزون و کلرین که به نظر می رسد بهتر از برومین باشند استفاده گردد. تهویه هوا در استخرهای مسقف بسیار مهم است. تعویض آب استخر ها به طور کامل و مکرر باید انجام گردد.

HealthDay , June 2, 2016

ارتباط آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Yدر مردان

مردانی که دارای سلول های خونی بدون حامل کروموزوم Y هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر می باشند. همچنین در این افراد خطر مرگ به علت بیماریهای مختلف نظیر سرطان افزایش می یابد. در حال حاضر استفاده از تکنیک های مولکولی استاندارد، برای شناسایی از دست دادن کروموزوم Y ((Loss of Y Chromosome, (LOY ) که در بیش از ۱۰ درصد سلول های خونی هسته دار روی می دهد، آسان است. این رویداد در مردان مسن تر نسبتاً معمول است و در افراد جوان تر کمتر روی می دهد. محققین با مطالعه ۳۲۰۰ مرد با میانگین سنی ۷۳ سال دریافتند در مردان مبتلا به بیماری آلزایمر تعداد سلولهایی که کروموزوم Y خود را ازدست داده اند بیشتر است. همچنین نتایج پژوهشی دیگر حاکی از ارتباط ابتلا به آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Y بوده است. آنها دریافتند مردانی که دارای سلول های خونی فاقد کروموزوم Y می باشند به طور متوسط ۵/۵ سال کمتر از مردانی که تحت تاثیر LOY نیستند، عمر می کنند. بنابراین از دست دادن کروموزوم Y در خون با آلزایمر و سرطان مرتبط می باشد و احتمالا LOY در سلول های خونی از طریق نقص در مراقبت ایمنی در ایجاد بیماری در سایر بافت ها نقش دارد. شاید بتوان این عامل را به عنوان یکی از عوامل موثر در کمتر بودن میزان عمر مردان نسبت به زنان در نظر گرفت.

آلزایمر با از دست دادن کروموزوم
آزمایش LOY در مردان می تواند برای استفاده از روش های پیشگیری کننده برای مردان در معرض خطر کمک کننده باشد. بدیهی است در صورتی که بتوان پیشگویی مناسبی از میزان خطر ابتلا به سرطان در مردان داشت، می توان این افراد را زیر نظر داشته و از داروهای پیشگیری کننده مناسب استفاده کرد. به طور خلاصه استفاده گسترده از آزمایش LOY می تواند به طور چشمگیری میزان مرگ و میر مردان را کاهش داده و حتی این امکان وجود دارد تفاوت میزان امید به زندگی در میان مردان نسبت به زنان کاهش یافته و یا از بین رود.

LabMedica , 09 Jun 2016

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سل

اخیراً آزمون پوستی جدیدی برای تشخیص عفونت سل مورد آزمایش قرار گرفت. ایمن بودن، سهولت انجام کار و دقت این آزمون پوستی به اثبات رسیده است. این آزمون همانند آزمون پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود و نتایج آن با اندازه گیری قطر سفتی محل آزمایش بعد از ۲ تا ۳ روز تفسیر می گردد.

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سلآزمون جدید با عنوان C-Tb توانسته است سادگی آزمون پوستی قدیمی PPD را با اختصاصیت بالای روش نسبتاً پیچیده سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRAs) ترکیب سازد.IGRAs یک دهه پیش معرفی شد و دارای اختصاصیت بالا و نتایج مثبت کاذب اندک می باشد اما نیاز به نمونه های خون و کار آزمایشگاهی پیچیده، استفاده گسترده از آن را محدود نموده است.

محققین با بررسی پاسخ های ایمنی بدن ۹۷۹ فرد داوطلب نسبت به آنتی ژن های سل دریافتند هر دو آزمون C-Tb و IGRA دارای اختصاصیت ۹۷ درصدی می باشند و در ۹۵ درصد افراد مورد مطالعه نتایج آزمون C-Tb هماهنگی زیادی با نتایج آزمون IGRA دارد. همچنین برخلاف تست توبرکولین (TST) ، اختصاصیت آزمون C-Tb تحت تاثیر واکسن BCG قرار نمی گیرد. شایان ذکر است اختصاصیت آزمون توبرکولین قدیمی (TST) در این گروه فقط ۶۲ درصد بود.

پژوهش های دیگری که برای مقایسه آزمون های C-Tb، IGRA و TST در افراد مبتلا به HIV و کودکان انجام گردید، نشان دادند توانایی شناسایی عفونت سل توسط سه آزمون مذکور در بین افراد مبتلا به HIV کاهش یافته، هرچند که نتایج آزمون C-Tb در میان افراد مبتلا به HIV و دارای شمارش پایین سلول CD4+ T و همچنین بچه های کمتر از ۵ سال قوی تر ظاهر شد. همچنین از مزایای دیگر تست C-Tb سنجش شدت عفونت می باشد.

LabMedica, 02 Jun, 2016

آزمایش جدید تشخیص سریع مالاریا از طریق ادرار

مالاریا مهمترین بیماری انگلی مناطق گرمسیری محسوب می شود که منجر به مرگ می گردد. این بیماری از طریق پشه آلوده (گونه های پلاسمودیوم فالسیپاروم) به انسان منتقل می شود. علائم بیماری نظیر تب معمولا ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از نیش زدن پشه آلوده ظاهر می شود. تشخیص اولیه بیماری برای کنترل موفقیت آمیز آن بسیار حیاتی است و درمان آن را تسهیل می کند؛ اما از آنجایی که اکثر بیماری های نواحی گرمسیری جهان با تب همراه می باشد عدم درمان به موقع موجب تکثیر انگل در کبد می گردد و این امر زندگی فرد را تهدید می کند. اخیرا دانشمندان نوعی آزمایش ادراری برای تشخیص مالاریا در افرادی که دچار تب های مشکوک به بیماری مالاریا می باشند را معرفی نموده اند. این آزمایش روشی ایده ال برای تشخیص سریع مالاریا است و دارای مزایای بسیاری نسبت به روش های میکروسکوپی و سایر روش ها که نیاز به خون دارند، می باشد.

تشخیص بیماری مالاریا

نوار (استریپ) UMT (Urine Malaria Test)، پروتئین های پلاسمودیوم موجود در ادرار بیماران تب دار مبتلا به مالاریا را تشخیص می دهد. انجام این آزمایش نیاز به آموزش خاصی ندارد و برای همه افراد امکان پذیر می باشد. برای انجام این آزمون نوار مربوطه را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در ظرف تمیز حاوی ادرار نگاه داشته، سپس به مدت ۲۰ دقیقه نوار در دمای اتاق قرار می گیرد. در صورتی که بعد از ۲۰ دقیقه دو خط روی استریپ ظاهر شود آزمایش مثبت و اگر یک خط ظاهر شود آزمایش منفی خواهد بود. محدوده شناسایی که توسط سازمان بهداشت جهانی برای این آزمایش های سریع پیشنهاد شده است ۱۰۰ تا ۲۰۰ انگل در هر مایکرولیتر خون است که این محدوده درباره آزمایش UMT، ۱۲۵ انگل در هر مایکرولیتر می باشد.

LabMedica , 06 Jun, 2016

شش راه مراقبت از قلب در زنان

رعایت چند اقدام پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بیماری های قلبی منجر به مرگ در زنان موثر باشد.

خطر ابتلا به بیماری قلبی در هر شخصی که پا به سن می گذارد، افزایش می یابد. این امر در مورد زنان بعد از سن یائسگی نیز صدق می کند. البته در زنان جوانتر نیز خطر بیماری قلبی وجود دارد.

سازمان غذا و دارو (FDA) شش راه برای کاهش خطر بیماری قلبی در زنان پیشنهاد نموده است:

۱- کنترل عوامل خطر؛ دیابت، فشار خون بالا و میزان کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. بنابراین برای کنترل هر یک از این بیماری ها با پزشک معالج مشورت نموده و از یک برنامه درمانی مناسب استفاده کنید.

۲- سیگار نکشید؛ در صورتی که سیگار استفاده می کنید، آن را ترک نمایید.

۳- داشتن وزن مناسب و فعالیت فیزیکی منظم؛ پیاده روی روشی آسان برای شروع فعالیت می باشد. با پزشک خود درباره مقدار فعالیتی که برای شما مناسب است مشورت کنید.

شش راه مراقبت از قلب در زنان

۴- داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب؛ رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه جات و دانه های خوراکی برای قلب مناسب است همچنین باید مقدار چربی اشباع و آشامیدنی های شیرین در رژیم غذایی محدود شود.

۵- مصرف آسپرین؛ استفاده روزانه آسپرین برای همه جایز نیست. آسپرین می تواند دارای اثرات جانبی باشد بنابراین استفاده از آن باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

۶- آشنایی با علائم حمله قلبی؛ علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است. در زنان این علائم همراه با کوتاه شدن تنفس، حالت تهوع و احساس درد در قفسه سینه، بازو، گردن ، فک یا شکم می باشد. در صورتی که این علائم را مشاهده نمودید به حمله قلبی مشکوک شوید و با اورژانس تماس بگیرید.

توصیه سازمان غذا و دارو به زنان : برای حفظ سلامتی قلب خود با پزشک مشاوره نموده و از یک برنامه مناسب استفاده نمایید.

HealthDay , 9 June, 2016

ورزش هوازی،روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

مصرف امگا -۳ ، بهترین راه پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان بعد از سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. انتظار می رود حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان مهاجم پستان در ایالات متحده در این سال (۲۰۱۸) تشخیص داده شود که حدود ۴۰۹۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از مهاجم ترین انواع سرطان پستان، سرطان پستان HER2 است که در آن تومورهای پستان حاوی میزان زیادی پروتئین گیرنده ۲ (HER2) فاکتور رشد اپیدرمی انسانی هستند که رشد سلول های سرطانی پستان را تسریع می کند. حدود ۲۵ درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت می باشند.

مطالعات نشان داده است افزایش مصرف اسید چرب امگا ۳ می تواند در پیشگیری از سرطان پستان، کمک کننده باشد. تحقیقات جدید همچنین بر موثر بودن انواع خاصی از امگا ۳ نسبت به انواع دیگر اشاره دارند.

دانشمندان بیان کردند اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند از طریق فعال کردن ژن های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن مانع رشد تومور و پیشرفت سرطان می شوند.

اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) است و اسید دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) دو نوع اسید چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی هستند. نوع سوم امگا -۳ اسید آلفالینولنیک (ALA) که از گیاهان بدست می آید و در سویا، روغن کلزا و دانه کتان یافت می شود.

محققین اثرات این سه نوع امگا ۳ را در رشد تومور پستان در موش های مبتلا به سرطان پستان HER2 مقایسه کردند. نتایج این بررسی ها نشان داد که هر دو امگا ۳ بدست آمده از گیاهان یا منابع دریایی می تواند در مقابل سرطان محافظت کننده باشند. شایان ذکر است این محققین متوجه شدند موش هایی که از امگا ۳ مشتق از ماهی(EPA و DHA) استفاده نمودند، کاهش ۶۰ تا۷۰ درصدی در اندازه تومور و همچنین کاهش ۳۰ درصدی در تعداد تومورهای پستان را نشان دادند. اما نتایج این تحقیقات نشان داد مصرف امگا ۳ گیاهی (ALA ) اثرات مهارکنندگی تومور کمتری دارد. بنابراین دانشمندان معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ که از روغن ماهی حاصل می شود(EPA و DHA)، حدود هشت برابر نسبت به امگا ۳ حاصله از منابع گیاهی(ALA) در توقف رشد تومورهای سرطانی مهاجم پستان موثرتر هستند.

علاوه بر این، محققین براساس تحقیقات انجام شده پیشنهاد کردند زنان می توانند مقادیر لازم EPA و DHA را با مصرف دو تا سه وعده ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی سالمون در هفته به دست آورند.

اقتباس از:

MedicalNewsToday, 29 January 2018

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

شواهد زیادی وجود دارد که رژیم غذایی مادران در دوران بارداری، بر روی جنین آن ها تاثیر گذار می باشد . برای نمونه، مصرف رژیم غذایی پر چرب در طی بارداری ممکن است عواقب چاقی یا بیماری کبد چرب غیر الکلی را در فرزندان آن ها به همراه داشته باشد.

ترکیب PQQ (Pyrroloquinoline quinone) در غذاهای گیاهی شامل کیوی، فلفل سبز، کرفس، جعفری و پاپایا و شیر مادر وجود دارد. PQQ یک آنتی اکسیدان است که می تواند از بدن انسان در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA و سایر اجزای سلولی، محافظت نماید.

اخیرا تحقیقات دانشمندان نشان داده است که PQQ موجود در کیوی، کرفس و پاپایا مانع پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در موش هایی می شود که مادران آن ها از یک رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد
می گردد. شیوع این بیماری در بزرگسالان در ایالات متحده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد می باشد و از جمله شایع ترین علل بیماری های کبدی در این کشور محسوب می شود. چاقی، سطوح کلسترول بالا، فشار خون بالا و سطوح بالای تری گلیسیرید نقش کلیدی در بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته و همه این موارد ناشی از نوعی رژیم غذایی پرچرب می باشد. شایان ذکر است رژیم غذایی خود فرد تنها عامل ایجاد این بیماری نیست و این بیماری می تواند متعاقب مصرف مواد غذایی مادران در دوران بارداری نیز در فرد ایجاد گردد.

در سال های اخیر، مطالعات متعددی نشان داده اند رژیم غذایی مادران می تواند عامل مستعد کننده نوزادان در حال رشد به این بیماری باشند.

نتایج مطالعه ای در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد مادران بارداری که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کردند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه در کودکان و حتی نوه خود را افزایش دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که رژیم غذایی نامناسب مادر ممکن است باکتری های روده فرزندان را تغییر دهد به طوری که آنها را در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار دهد.

محققین بیان کردند؛ رحم زنان باردار چاق دارای شرایط ملتهب می باشد. این التهاب منجر به نقص در سیستم ایمنی ذاتی نوزاد می گردد و سلامت باکتری های مفید روده نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. همه این شرایط ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را در نوزاد افزایش دهد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده محققین نشان دادند که تغذیه موش های چاق باردار با مکمل PQQ مانع از تجمع چربی در کبد فرزندان آن ها می شود. آن ها معتقدند که مکمل PQQ می تواند عاملی ارزشمند برای پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد.

MedicalNewsToday, 28 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که باعث اختلال در عملکرد روده بزرگ می شود. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال، نفخ و یبوست می باشد. مطالعات نشان داده است ۱۲ درصد مردم ایالات متحده دچار این بیماری بوده و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، با این وجود مصرف بعضی از خوراکی ها و همچنین استرس در ایجاد این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر از راهکارهای درمانی سندرم روده تحریک پذیر می توان به تغییر عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی و استفاده از داروهایی نظیر لوپرامید و ملین ها برای کمک به کاهش حرکات غیرطبیعی روده اشاره نمود.

تحقیقات گذشته نشان داده است، سطح ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پایین می باشد که این امر می تواند یکی از دلایل احتمالی ایجاد این بیماری به شمار آید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می توانند علائم این بیماری را با مصرف مکمل های ویتامین D کاهش دهند.

ویتامین D برای بدن انسان ضروری است. این ویتامین برای سلامتی استخوان اهمیت دارد و همچنین دارای نقش کلیدی در سلامت سلول های عصبی و عملکرد سیستم ایمنی می باشد. کمبود ویتامین D در کودکان موجب اختلال رشد استخوانی می شود و در بزرگسالان ایجاد استئومالاسی (استخوان ها نرم)
می کند. مطالعات نشان داده کمبود ویتامین D با اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان، بیماری های التهابی روده و سرطان همراه می باشد.

نتایج مطالعات در خصوص ارتباط سطح ویتامین D در بدن با بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر نشان داده است که کمبود ویتامین D در بین افراد مبتلا به این بیماری رایج می باشد. شایان ذکر است بین میزان ویتامین D و شدت علائم سندرم روده تحریک پذیر ارتباط معکوس وجود دارد. به عبارتی هر چه میزان ویتامین D در بدن کمتر باشد، شدت علائم در این بیماری افزایش می یابد. بنابراین محققین معتقدند مصرف مکمل های ویتامین D می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

نتایج مطالعات متعدد انجام شده حاکی از ضرورت انجام آزمایش تعیین میزان ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می باشد تا در صورت هر گونه کمبود ویتامین D استفاده از
مکمل های حاوی این ویتامین به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مد نظر قرار گیرد.

MedicalNewsToday, 27 January 2018

مصرف بیش از حد نوشابه، افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد می گردد و با افزایش چربی در کبد همراه است. در نوعی بیماری کبد چرب غیر الکلی به نام استئاتو هپاتیت غیر الکلی (nonalcoholic steatohepatitis (NASH) ایجاد چربی همراه با التهاب و آسیب سلول های کبدی است که می تواند باعث آسیب یا فیبروز شود. این بیماری می تواند به عوارض شدید، از جمله سیروز و سرطان کبد منجر شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین گازدار و سایر محصولات دارای فروکتوز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کبدی همراه می باشد.

محققان دریافتند که کودکان و نوجوانانی که مقادیر زیادی فروکتوز مصرف می کنند (بیشتر از طریق نوشیدنی های شیرین) احتمال می رود بیشتر به بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی مبتلا گردند.

یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی، افزایش وزن (چاقی) می باشد. مطالعات نشان داده حدود۱۰ درصد کل جمعیت کودکان و ۳۸ درصد کودکان چاق در کشورهای غربی مبتلا به یکی از بیماری های کبدی، از جمله بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی می باشند.

تحقیقات نشان داده مصرف فروکتوز در رژیم غذایی باعث افزایش سطح اسید اوریک گردیده و همچنین در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی سطح بالای فروکتوز و اسید اوریک به اثبات رسیده است.

با توجه به اثر بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی بر امید به زندگی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به آن، نیاز به ابداع راهکارهایی برای شناخت عوامل ابتلا به بیماری و همچنین درمان در کودکان و نوجوانان احساس می گردد. محققین معتقدند باید تلاش های بیشتری جهت کاهش مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین در کودکان و نوجوانان صورت گیرد تا بدین طریق بتوان مصرف فروکتوز را به عنوان یکی از عوامل ایجاد بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی کاهش داد.

 

MedicalNewsToday, 14 February 2017

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یکی از انواع معمول سرکه تولید شده در سراسر جهان است. این سرکه از سیب دو بار تخمیر شده، ساخته می شود. این فرایند، سرکه با رنگ نارنجی حاوی اسید استیک را ایجاد می کند. اسید استیک موجود در سرکه می تواند به عنوان ماده کمک کننده فعال در کاهش وزن عمل نماید.

مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، نشان داد موش هایی که اسید استیک استفاده نمودند، انرژی و اکسیژن بیشتری مصرف می کردند و برای تولید انرژی، چربی بیشتری را نسبت به آن هایی که آب استفاده کردند، می سوزانند. محققین اظهار داشتند که اسید استیک می تواند به کاهش کلسترول بد بدن کمک کند.

در تحقیقاتی که بر روی ۱۵۵ نفر از افراد چاق انجام شد، بعد از ۱۲ هفته، مشخص شد افرادی که ۱۵ یا ۳۰ میلی لیتر سرکه مصرف نمودند، وزن بدن کمتر و چربی شکمی کمتری نسبت به افرادی که سرکه دریافت نکرده بودند، دارند.

نتایج بررسی ها بر روی دوازده نفر بعد از خوردن سه میزان مختلف سرکه با اسید استیک و گروه کنترل بدون مصرف سرکه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار اسید استیک را دریافت می کنند، قند خون و انسولین پایین تر نسبت به سایر گروه ها دارند.

همچنین نتایج تحقیقات بر روی دو گروه موش که با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه شدند، نشان داد گروهی از موش ها که روزانه همراه رژیم غذایی سرکه سیب مصرف می کردند نسبت به گروه دیگر (بدون مصرف سرکه سیب) میل کمتری به غذا داشته و همچنین وزن کمتری نسبت به آن هایی که سرکه سیب دریافت نکرده بودند، داشتند. همچنین موش هایی که سرکه سیب را مصرف کرده بودند، میزان قند خون و کلسترول پایین تر را نشان دادند.

سرکه سیب ممکن است علاوه بر کاهش وزن مزایای دیگری داشته باشد. با این حال، مطالعات تا به امروز بر روی اثرات بهداشتی آن اندک و محدود بوده است. از مزایای احتمالی سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش سطح انسولین بعد از خوردن غذا
 • کاهش قند خون
 • کاهش کلسترول
 • بهبودی در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • توانایی آنتی باکتریال
 • کاهش علائم کششی در بارداری

MedicalNewsToday, Thu 30 November 2017

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز به دلیل داشتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان مزایای زیادی ازجمله کاهش وزن را به همراه دارد. نوشیدن بین ۲ تا ۳ فنجان چای سبز داغ در طول روز می تواند برای کاهش وزن کافی باشد. مقدار مصرف چای سبز از فردی به فرد دیگر، بسته به میزان کافئین مصرفی و متابولیسم طبیعی آن متفاوت است. چای سبز در انواع مختلفی وجود دارد ودر خصوص اثر آنها در روند کاهش وزن، تفاوت های قابل توجه بین انواع آنها وجود ندارد.

به طور کلی فرآیندهایی که بدن را قادر می سازد تا غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، به عنوان متابولیسم شناخته می شود. چای سبز می تواند با افزایش متابولیسم بدن در کاهش وزن کمک کننده باشد. چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتکین (Catechin) است که یک آنتی اکسیدان می باشد. تحقیقات نشان می دهد که هر دو این ترکیبات می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. کاتکین می تواند به کاهش چربی بیش از حد کمک کند، همچنین هر دو کاتکین و کافئین می توانند میزان انرژی مورد استفاده بدن را افزایش دهند. بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد که مکمل های چای سبز حاوی کاتکین یا کافئین تاثیر مثبتی در کاهش وزن و کنترل وزن دارند.

مصرف چای سبز همراه با ورزش منظم و تغذیه و رژیم سالم و مناسب با خوردن مقدار زیادی سبزیجات می تواند در کاهش وزن بسیار موثر باشد. با این حال، در بعضی موارد باید توجه داشته باشید، مقادیر زیاد کافئین می توانند برای کسانی که در معرض نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا هستند، مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

Medical News Today , 8 January 2018

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین!

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین! بیماری پارکینسون اختلال عصبی است که به طور عمده سبب بروز اختلالات حرکتی مانند ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل، می شود. براساس مطالعات انجام شده محققان معتقدند کافئین می تواند اثر محافظتی در برابر بیماری پارکینسون داشته باشد.

پژوهشگران ژاپنی دریافتند که میزان کافئین در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نسبت به افرادی که سالم هستند و مقدار مشابه کافئین مصرف کرده اند، پایین تراست .

مطالعه جدیدی در ژاپن بر روی ۱۰۸ بیمار مبتلا به پارکینسون بدون مشکلات حافظه و ۳۱ فرد سالم بدون بیماری در طی یک شبانه روز انجام شد. نمونه خون هر بیمار برای کافئین و ۱۱ متابولیت کافئین مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد افراد مبتلا به پارکینسون میزان پایین کافئین (حدود یک سوم) و مقادیر کمتری از ۹ متابولیت کافئین را نسبت به گروه کنترل سالم داشتند. این در حالی بود که هر دو گروه مقادیر مشابه کافئین – حدود دو فنجان قهوه در روز-مصرف کرده بودند. همچنین نتایج این مطالعات نشان دادند که سطح کافئین و متابولیت های آن در خون با شدت بیماری تغییر نمی کند. محققان همچنین ۶۷ نفر مبتلا به بیماری پارکینسون و ۵۱ فرد سالم را برای بررسی تغییرات در ژن هایی که در ارتباط با متابولیسم کافئین هستند، را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ تفاوتی در این ژن ها بین دو گروه وجود ندارد. لذا به نظر می اید کافئین به درستی در روده کوچک افراد مبتلا به بیماری پارکینسون جذب نمی شود.

در حال حاضر راه مناسبی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و تشخیص پاركینسون در مراحل اولیه بیماری بسیار دشوار است. گاهی بعضی از علائم بیماری پارکینسون با فرآیند طبیعی كهولت سن اشتباه گرفته می‌شوند، و به همین دلیل اغلب تشخیص بیماری شش ماه یا بیشتر به طول می انجامد.

پژوهشگران می کوشند روشی ابداع کنند تا پیش از بروز علائم، یا در اولین مرحله از بروزعلائم، با استفاده از اندازه گیری میزان کافئین و متابولیت های آن، بیماری پارکینسون را تشخیص دهند.

HealthDay News, January 3, 2018

دیابت، هشداری برای زخم های پا!

دیابت، هشدار ی برای زخم های پا!

داشتن دیابت به معنای پیگیری و دقت و مراقبت در آنچه که می خورید، چقدر ورزش می کنید، کنترل سطح قند خون خود و حتی وضعیت پاهای شما می باشد. هدف از سلامتی پاها در بیماری دیابت پیشگیری و درمان زخم های پا است که می تواند منجر به گانگرن (سیاه شدن) و قطع عضو شود. بر اساس مطالعات انجام شده حدود ۸۰ درصد از قطع اعضای اندام تحتاني بدن بیمار دیابتی از یک زخم پا آغاز شده است.

قند خون بالا به رگ های خونی آسیب می رساند و باعث ضعف گردش خون در پاها می شود. هنگامی که پا به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نکند، هر گونه زخم یا خراش هایی که بوجود می آید ممکن است درمان نشود و عوارض جدی تری را به دنبال داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل یک بار در سال به مراقبین بهداشتی سلامت پا مراجعه کنند. همچنین اقداماتی وجود دارد که فرد دیابتی می تواند خود انجام دهد:

 • مراقبت از پا هاو بررسی زخم ها و یا خراش ها.
 • بهترین راه برای حفظ سلامت پا، تمیز بودن و خشک بودن پاهاست.
 • پوشیدن کفش مناسب. کفش ها باید از مواد با وزن سبک ساخته شده و فضای کافی برای قرارگیری پا داشته باشند.
 • اگر در معرض ایجاد زخم های پا هستید، از کفش های ویژه استفاده کنید. پزشک شما می تواند شما را در تهیه کفش های مورد نیاز راهنمایی کند.

به طور کلی یکی از علل زخم های پای مقاوم به درمان ممکن است عدم خون رسانی کافی به پا باشد. در این صورت با مشورت پزشک معالج باید به جراح عروق مراجعه شود.

HealthDay News, Monday, November 27, 2017

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوان نوزادان نارس را بهبود بخشد.
نوزادان نارس و زودرس به طور معمول از ویتامین D برای پیشگیری از ضعف استخوان و سایر بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D مانند بیماری نرمی استخوان استفاده می کنند. با این حال، میزان مصرف ویتامین D در آن ها متفاوت است و بسیاری از نوزادان هنوز در معرض مشکلات سلامتی مربوط به استخوان ها هستند.

دانشمندان برای بررسی مقدار مصرف مطلوب ویتامین D برای حفاظت و سلامت استخوان ها، تغییرات این ویتامین را در خون ۳۲ نوزاد نارس را طی چهار هفته اول تولد بررسی کردند. این نوزادان که درطی هفته های ۲۴ تا ۳۲ حاملگی متولد شدند، ۴۰۰ یا ۸۰۰ واحد در روز ویتامین D دریافت کردند. پس از چهار هفته، رشد و تراکم استخوان نوزادان بهبود یافت و سطوح بالای ویتامین D در خون آنها افزایش یافت.
این محققین بیان کردند که دو برابر شدن ویتامین D از ۴۰۰ به ۸۰۰ واحد(IU) می تواند تعداد نوزادان نارس با تراکم بسیار کم استخوان را کاهش دهد.

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

محققین معتقدند بهبود کیفیت رژیم غذایی در سنین بزرگسالی می تواند بر سلامتی در سنین پیری تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده انتخاب مناسب غذا در طول دوره بزرگسالی – با کاهش غذاهای فرآوری شده و مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و غلات، دانه ها و مغزهای خوراکی – می تواند تاثیر مثبتی بر قدرت و عملکرد بدنی در دوره بعدی زندگی بگذارد واطمینان از سالخوردگی سالم تری را به دنبال داشته باشد.

نتایج تحقیقات بر روی ۱۰۰۰ مرد و زن ۶۰ ساله در انگلستان که طی دوره بزرگسالی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند نشان داد افرادی که در طول بزرگسالی بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی مصرف کرده و از غذاهای فرآوری شده کمتری استفاده نموده بودند، در آزمایشات عملکرد فیزیکی در اوایل ۶۰ سالگی نسبت به افرادی که عادات غذایی ناسالم داشتند، بهتر بودند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

محققین معتقدند مصرف مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و دیابت خودایمن پنهان را در بزرگسالان افزایش می دهد.

مطالعان جدید بر روی حدود ۱۰۰۰ نفر در سوئد نشان داد مصرف زیاد نمک به ازای هر ۵/۲ گرم (کمتر از نصف قاشق چایخوری) در روز به طور متوسط با افزایش ۶۵ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد. این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که حدود یک چهارم قاشق چایخوری نمک بیشتر از بقیه مصرف می کنند تقریبا ۷۲ درصد بیشتر به دیابت نوع دو مبتلا می شوند.

مطالعات اخیر علت و اثر مستقیم مصرف نمک بر افزایش ابتلا به دیابت را مشخص ننموده اند اما محققین پیشنهاد کردند افزایش مصرف نمک ممکن است مقاومت به انسولین را تحت تاثیر قرار داده و شرایط را برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم نماید و یا اینکه مصرف نمک ممکن است با افزایش وزن و متعاقب آن افزایش احتمال ابتلا به دیابت همراه باشد.

همچنین تحقیقات نشان داده اند مصرف زیاد نمک به طور چشمگیری با افزایش خطر ابتلا به دیابت خودایمن پنهان که در بزرگسالی تشخیص داده می شود، ارتباط دارد.

HealthDay, September 15, 2017

آیا واکسن HPV موجب می شود که هرگز زنان به عفونت پاپیلوما مبتلا نشوند!

زنان مبتلا به عفونت پاپیلوما

مطالعات جدید نشان داده زنانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده شده اند، افرادی هستند که واکسن HPV را دریافت نکرده اند. بدیهی است زنانی که واکسن HPV را دریا فت نموده اند نوعی مصونیت را در مقابل بیماری کسب می نمایند که آنها را در برابر بیماری محافظت می کند.
سرطان رحم نوعی بیماری است که در دهه های اخیر در حال گسترش بوده است و واکسن HPV نیز در چندسال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این واکسن می تواند فرد را در مقابل چندین نژاد ویروس ، که عامل ایجاد ۹ تا ۱۰ مورد سرطان در انسان می باشند، مصون نگاه دارد. محققین امیدوارند که روند استفاده از واکسن درجهان منجر به کاهش سراسری مرگ در اثر سرطان رحم می گردد.
بررسی نتایج تحقیقات سلامت آمریکا حاکی از کاهش ۳۲ درصدی عفونت HPV در بین زنان ۱۸ تا ۵۹ ساله در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بوده است. همچنین نتایج این بررسی ها در بین زنان جوان ۱۸ تا ۲۶ ساله کاهش ۶۵ درصدی ابتلا به عفونت HPV را نشان می دهد. شایان ذکر است این کاهش عفونت HPV نتیجه تغییر در نحوه انجام فعالیت های جنسی نظیر خودداری یا استفاده بیشتر از کاندوم نیست، بلکه تحقیقات همزمان بر روی میزان شیوع دیگر عفونت های مقاربتی مانند زگیل هرپسی دستگاه تناسلی و یا سوزاک نشان داد که این بیماری ها در طی دوره ای که بیماری با عامل پاپیلوما تقلیل یافته، کاهش نداشته است.
در سال های اخیر استفاده از واکسن در مردان افزایش یافته است به طوری که این امر منجر به کاهش عفونت های HPV در امریکا شده است. در نهایت آنکه تحقیقات انجام شده همگی حاکی از آن است که واکسن در کاهش میزان سرطان در افراد موثر بوده و بر اهمیت استفاده از آن در افراد واجد شرایط تاکید می شود.

HealthDay, September 8, 2017

معرفی نخستین آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB) فعال در جهان

آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB)

توبرکلوز یا بیماری سل جان یک میلیارد نفر را در ۲۰۰۰ سال گذشته گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ ، ده میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ ۲ میلیون نفر آنها شده است. از ویژگی های این بیماری توانایی نهفته ماندن باکتری مولد این بیماری در بافت شش، قبل از مرحله فعال شدن می باشد. با وجود صرف هزینه بسیار بالا برای پیشگیری و مراقبت از سل در جوامع مختلف در جهان هنوز این بیماری به عنوان یکی از خطرات و چالش های بزرگ برای سلامت بشر به شمارمی رود.

اخیرا آزمایش تشخیص بیماری سل با استفاده از یک نمونه خون ابداع شده که قادر به شناسایی بیماری در عرض چند ساعت می باشد. این در حالی است که آزمایشات تشخیصی رایج نیازمند زمانی طولانی در حدود چندین روز یا هفته بوده و ممکن است نتایج منفی کاذب نیز داشته باشند.

آزمایش جدید معرفی شده با افزایش حساسیت نسبت به روش های رایج می تواند هر دو سل ریوی و یا خارج ریوی را تشخیص دهد و با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک -CFP-10 و ESAT-6- قادر به تعیین شدت سل فعال نیز می باشد.

بنابراین حساسیت و اختصاصیت بالای این آزمایش و مدت کوتاه برای انجام آزمایش و بدست آوردن نتیجه می تواند پزشکان را برای پایش اثرات درمانی بیماران خود کمک شایانی نماید.

Biological Sciences, Medical Diagnostics, News April 12, 2017

مواد غذایی پر کالری حتی اگر با افزایش وزن همراه نباشند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در زنان افزایش دهند!

مواد غذایی پر کالری

مواد غذایی پرکالری مقادیر زیادی کالری را نسبت به وزنشان در خود جای داده اند . بعضی از این مواد نظیر روغن زیتون و میوه های مغز دار برای سلامتی مفید می باشند.

مطالعه جدید بر روی ۹۲۰۰۰ زن ۵۰ تا ۷۹ ساله در ایالات متحده نشان داده است زنانی که غذاهای پرکالری و حاوی مقدار کم مواد مغذی شامل غذاهای فراوری شده نظیر چیپس،فست فودها و شیرینی را ترجیح می دهند، ۱۰ درصد بیشتر به سرطان های مرتبط با چاقی مبتلا می شوند. همچنین روند پیشرفت سرطان در این زنان نسبت به زنانی که رژیم غذایی پرکالری ندارند ۱۲ تا ۱۸ درصد بیشتر می باشد.

مطالعات انجام شده بیانگر آن است که چاقی به عنوان یکی از عوامل بسیار خطرناک در این بیماری ها می باشد. بنابراین طبیعی بودن وزن بدن می تواند نشانه سلامت متابولیسم مواد (قند خون، کلسترول و تری گلیسرید طبیعی) در بدن باشد. به طور کلی مطالعات نشان داده اند اختلالات متابولیک بدن با افزایش خطر سرطان هایی مانند سرطان پستان، کولون، کلیه و رحم در ارتباط هستند.

دانشمندان خاطر نشان کردند افرادی که مقادیر زیادی غذاهای پر کالری مصرف می کنند تمایل کمتری به خوردن غذاهای گیاهی شامل میوه، سبزیجات و غلات (حاوی فیبر) دارند. این در حالی است که میوه ها و مواد غذایی حاوی فیبر می تو انند در کاهش خطر ابتلا به سرطان سودمند باشند. همچنین مصرف غذاهای گیاهی علاوه بر کنترل وزن برای سلامت عمومی بدن نیز بسیار مفید است.

HealthDay News August 17, 2017

مرگ حدود ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اخیر نشان داده اند در سال ۲۰۱۵، ۲/۳ میلیون نفر در اثر COPD (بیماری انسدادی ریه) و ۴۰۰ هزار نفر در اثر آسم جان خود را از دست
داده اند. با وجود شیوع بیشتر بیماری آسم اما بیماری COPD باعث مرگ تعداد افراد بیشتری در جهان شده است.

هر دو بیماری قابل درمان هستند ولی تعداد زیادی از بیماران بدلیل عدم تشخیص زودهنگام و یا تشخیص اشتباه در معرض عواقب وخیم این دو بیماری و حتی مرگ قرار می گیرند. محققین عقیده دارند این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند ولی متاسفانه به این بیماری ها نسبت به بیماری های غیر مسری نظیر بیماری قلبی- عروقی، سرطان و یا دیابت توجه کمتری
می شود.

 

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اثبات نموده اند استعمال دخانیات، آلودگی هوا و عوامل آلرژی زا از عوامل اصلی بروز آسم و بیماری انسدادی ریه در انسان می باشند. خوشبختانه بیماری آسم در مراحل اولیه به آسانی قابل کنترل است و حتی با داروها مهار می شود و بیماری COPD نیز قابل درمان می باشد.

HealthDay August 17, 2017

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

افراد مبتلا به بیماری آترواسکلروز (تصلب شرائین)، دارای گرفتگی عروق پا و یا سرخرگ های تنگ و باریک در پا می باشند که موجب محدود شدن جریان خون به عضلات پا می گردند این افراد در هنگام راه رفتن و نشستن دچار مشکلات و درد می شوند. مطالعات جدید نشان داده است مصرف میوه و سبزیجات ممکن است سرخرگ های پاها را از مسدود شدن محافظت نماید. نتایج تحقیقات بر روی ۷/۳ میلیون نفر با متوسط سن ۶۴ سال نشان داد مصرف ۳ بار یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز ۱۸ درصد خطر بیماری آترواسکلروز را کاهش می دهد.

HealthDay News, May 18, 2017

دویدن آهسته به مدت ۳۰ دقیقه در روز می تواند فرآیند پیری را در سلول ها تا ۹ سال به تعویق اندازد!

دویدن آهسته فرآیند پیری تعویق اندازد

تحقیقات اخیر بر اهمیت فعالیت فیزیکی تاکید نموده و نشان داده در افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، روند سن بیولوژیک تغییر نموده و این فعالیت با افزایش طول عمر همراه است. محققین دریافتند که دویدن به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در ۵ روز هفته می تواند کوتاه شدن تلومرها را کاهش داده و منجر به کند شدن فرآیند پیری در سلول ها تا ۹ سال خواهد شد.

تلومرها پوشش های محافظ انتهای کروموزوم ها هستند که دارای ساختار رشته ای در سلول ها می باشند و از DNA سلول محافظت می نمایند. تلومرها شاخص سن بیولوژیک سلول هستند؛ به موازات آنکه فرد پیرمی شود طول تلومرها نیز کوتاهتر می گردد. هنگامی که تلومرها خیلی کوتاه گردند به طوری که قادر به محافظت از کروموزوم نباشند عملکرد سلولی متوقف شده و مرگ رخ می دهد.

در مطالعاتی که بر روی ۵۸۲۳ فرد بالغ انجام شد طول تلومر و میزان فعالیت فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات نشان داد افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی داشتند نسبت به آنهایی که فعالیتی نداشتند طول تلومر آن ها سن بیولوژیک ۹ سال کمتر را نشان می داد و افرادی که فعالیت فیزیکی متوسط داشتند، طول تلومر آن ها حاکی از سن بیولوژیک ۷ سال کمتر بود.

استعمال دخانیات در بارداری می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در آینده به دنبال داشته باشد!

استعمال دخانیات و خطر ابتلا به اوتیسم

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که در پسران شایعتر از دختران می باشد. از هر ۶۸ بچه یک نفر در ایالات متحده آمریکا به اختلالات اوتیسم مبتلا می شود. محققین عقیده دارند مصرف دخانیات در بارداری می تواند تخم های در حال رشد جنین زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد و بدین ترتیب شانس خطر ابتلا به اوتیسم را در بچه های این دختران افزایش دهد. بررسی نتایج تحقیقات جدید بر روی ۱۴۵۰۰ بچه متولد شده در بریتانیا در سال ۱۹۹۰ نشان داد، افرادی که مادربزرگ مادری آن ها در طی بارداری دخانیات مصرف نموده اند، ۵۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم پیشرونده بوده اند. این یافته ها همچنین بیان کردند این دختران، ۶۷ درصد بیشتر احتمال دارد دارای ویژگی های مرتبط با اوتیسم نظیر مهارت های ارتباطات اجتماعی ضعیف و رفتارهای تکراری باشند.

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

چاقی افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و دیابت را به دنبال دارد. مطالعات جدید حاکی از آن است اگر حداقل یک بار در روز یک لیوان آب به جای نوشیدنی های حاوی قند مصرف شود می تواند خطر چاقی را کاهش دهد.

نتیجه تحقیقات بر روی ۱۶۰۰۰ بزرگسال در طی یک دوره هشت ونیم ساله در اسپانیا نشان داد، نوشیدن روزانه یک لیوان آب به جای نوشیدنی های دیگر می تواند خطر چاقی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. محققین بیان کردند عوامل مختلفی نظیر سن، سابقه چاقی در خانواده و میزان فعالیت فیزیکی ممکن است چاقی را تحت تاثیر قرار دهد.

محققین همچنین دریافتند جایگزینی انواع نوشیدنی ها نظیر شیر کامل، شیر کم چرب، شراب، مشروبات الکلی،
نوشابه های رژیمی، قهوه، آب پرتقال و نوشیدنی های دیگر به جای آب خطر چاقی را کاهش نمی دهد.

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

بیماری قلبی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. رژیم غذایی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی دارد. رژیم غذای ناسالم نظیر مواد غذایی پرچرب می تواند موجب چاقی، دیابت نوع دو و کلسترول بالا گردیده و سلامت سیستم قلبی- عروقی را به خطر اندازد.

تحقیقات انجام شده بر روی دارچین (ادویه مشتق از پوست درخت Cinnamomum genus) نشان داده که این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد و اضافه نمودن آن به رژیم غذایی ممکن است تا حدودی خطرات ناشی از مصرف غذاهای پرچرب نظیر بیماری های قلبی- عرقی را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان داد، موش هایی که به رژیم غذایی آنها دارچین اضافه شده بود نسبت به موش هایی که همان رژیم ولی بدون دارچین را مصرف کرده بودند، دارای وزن کمتر و همچنین چربی شکمی کمتری بودند. این موش ها همچنین میزان گلوکز، غلظت انسولین و نمودار چربی مناسب و بهتری داشتند. این محققین دریافتند دارچین دارای ویژگی ضد التهابی بوده و به عنوان آنتی اکسیدان در برابر حمله قلبی و بیماری قلبی از بدن محافظت می نماید.

مصرف امگا- ۳ از طریق شیر مادر خطر ابتلا به دیابت نوع یک را در نوزادان کاهش می دهد!

مصرف امگا- 3 از طریق شیر مادر

بیش از ۲۰ میلیون نفر بر روی کره ی زمین از دیابت نوع یک رنج می برند. دیابت نوع یک نوعی اختلال خود ایمن می باشد که در آن سلول های بتا (سلول های تولید کننده انسولین در بدن که موجب کاهش قند خون
می گردند( مورد حمله سلول های ایمنی بدن قرار می گیرند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک قادر به تولید انسولین نمی باشند و برای ادامه حیات باید انسولین را به صورت مصنوعی دریافت نمایند. دیابت نوع یک دیابت نوجوانان هم نامیده می شود. مطالعات انجام شده در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ نشان داده بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع یک در سنین ۱۵ تا ۱۹سالگی بوده اند.

تحقیقات جدید نشان داده مصرف روزانه امگا -۳ توسط مادر از ابتلا نوزاد شیر خوار به دیابت نوع یک جلوگیری می نماید.

چربی امگا -۳ نوعی چربی غیر اشباع وخوب می باشد که به طور معمول در ماهی و روغن ماهی، آجیل، سبزیجات برگ دار و سبزیجات روغنی وجود دارد. مطالعاتی که بر روی ۷۷۸۲ نوزاد ۳ تا ۲۴ ماهه که در معرض خطربالای دیابت نوع یک بودند، نشان داد سطح سرمی بالای اسید چرب امگا-۳ با خطر پایین ابتلا به بیماری خودایمن انسولین مرتبط می باشد. علاوه بر این محققین دریافتند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که با فرآورده هایی بر پایه شیر گاو تغذیه می کنند، دارای میزان بالایی اسید چرب امگا – ۳ می باشند که به میزان کمتری به بیماری خودایمن دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

Medical News Today 5 May 2017

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

بیماری سل (توبرکلوز) در ۲۰۰۰ سال گذشته جان یک میلیارد نفر را گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ حدود ۲ میلیون نفر از آن ها خواهد شد. ویژگی مهم این بیماری این است که باکتری می تواند در بافت شش برای سال ها به صورت غیر فعال در آید و در شرایط مناسب فعال گردد. با وجود تلاش ها از ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد تاکنون و صرف هزینه های بسیار زیاد برای پیشگیری و مراقبت از سل، این بیماری هنوز به عنوان خطر اصلی سلامت انسان محسوب می شود.

محققین دانشگاه های آمریکا برای نخستین بار توانستند روشی سریع برای تشخیص افراد مبتلا به بیماری سل فعال ابداع نمایند. به کمک این روش می توان بیماران را در طی چند ساعت شناسایی نمود. این در حالی است که انجام آزمایشات معمول روزها و هفته ها طول می کشد. در این روش با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک CFP-10 وESFT-6 امکان شناسایی شدت بیماری سل فعال وجود دارد.

محققین دانشگاه آریزونا در آمریکا بیان کردند آزمایشات متداول تشخیص بیماری سل نظیر تهیه نمونه خلط، کشت خون، بیوپسی شش و لنف و یا آزمایشات مغزی –نخاعی تنها راههای تشخیص بیماری سل می باشند که ممکن است به نتایج منفی کاذب نیز منتهی شوند و از محدودیت های این آزمایشات می توان به طولانی بودن آن ها اشاره نمود.

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات سلامت روحی در ایالات متحده امریکا می باشد. بر طبق آمار موسسه ملی سلامت روحی در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۱/۱۶ میلیون نفر حداقل یک مورد ابتلا به افسردگی شدید در طی ۱۲ ماه گذشته داشته اند. علائم افسردگی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. این علائم شامل احساس غمگینی مداوم، ناامیدی، گناه، خستگی، اختلالات خواب و خودکشی می باشد. مطالعات جدید نشان داده که مصرف روزانه شیر کم چرب می تواند برای سلامت روحی افراد مفید باشد.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۱۵۹ نفر در کشور ژاپن در سنین ۱۹ تا ۸۳ (اکثریت این افراد زنان بودند) انجام شد نشان داد استفاده از فرآورده های لبنی کم چرب بویژه شیر و ماست کم چرب با عث کاهش علائم افسردگی به میزان ۱ تا ۴ بار در مقایسه با افرادی بود که عادت به مصرف شیر و ماست معمولی داشته اند.

محققین پیشنهاد کرده اند مصرف شیر و ماست کم چرب احتمالاً موجب کاهش پیشرفت علائم افسردگی در افراد می شود. البته اثر عواملی مانند سن، جنس، رژیم غذا یی، شیوه زندگی و وضعیت سلامتی بر این نتایج باید مورد بررسی قرار گیرد.

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!مطالعات نشان داده علاوه برکلسیم و ویتامین D، منیزیم نیز نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان دارند. به طوری که کاهش منیزیم با افزایش خطر پوکی استخوان در ارتباط می باشد. منیزیم نوعی ماده معدنی ضروری است و میزان پایین آن در سرم موجب مهار تنظیم و تعادل کلسیم و ویتامین D در استخوان می شود.

تحقیقات جدید نشان داده مکمل های منیزیم ممکن است از شکستگی استخوان در سنین میان سالی و پیری پیشگیری نماید. شکستگی استخوان یکی از مهمترین علل ناتوانی قابل جلوگیری در افراد مسن می باشد. تخمین زده می شود هر سال حدود ۶ میلیون نفر در ایالات متحده دچار شکستگی استخوان می شوند و ۷۵ درصد این شکستگی ها مربوط به مفصل ران، ستون فقرات و ساعد می باشد که در سنین بالای ۶۵ سال روی می دهد.

محققین با بررسی کلینیکی ۲۲۴۵ مرد میان سال به مدت۲۰ سال دریافتند که سطوح پایین منیزیم سرم خطر شکستگی استخوان را به میزان چشمگیری افزایش می دهد که این شکستگی بیشتر در ناحیه مفصل ران می باشد. همچنین مردان با میزان مناسب منیزیم در سرم خود، ۴۴ درصد کمتر دچار شکستگی استخوان می گردند.

محققین پیشنهاد می کنند استفاده از مکمل های منیزیم در افراد مسن می تواند در افزایش سطح خونی منیزیم موثر باشد.

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!هر روز میلیون ها نفر در دنیا میزان کمی آسپرین برای سلامت قلب استفاده می نمایند، که ممکن است کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از چند نوع سرطان باشند.

تحقیقات انجام شده بر روی ۱۳۰۰۰۰ فرد بالغ امریکایی که به طور مداوم از آسپرین استفاده می نمودند، نشان داد ۷ تا ۱۱ درصد این افراد کمتر به مرگ ناشی از سرطان در دهه های بعدی زندگی دچار می شوند.

مطالعات نشان داده خطر مرگ ناشی از سرطان کولون، سینه و پروستات در مردان و همچنین سرطان ریه در بین افرادی که از آسپرین استفاده می کنند نسبت به افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، کمتر می باشد. به طوری که زنان مصرف کننده آسپرین ۱۱ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان سینه و مردان مصرف کننده آسپرین ۲۳ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان پروستات و ۱۴ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان ریه دچار می شوند.

تاکنون محققین توانسته اند مدارکی دال بر اینکه آسپرین توانایی مقابله با سرطان را دارد، ارائه دهند. با این حال آن ها تاکید نموده اند که افراد نباید خودسرانه برای دوری از سرطان مصرف آسپرین را شروع نمایند.

مطالعات بسیاری که در سرطان کولون انجام شده، نشان داده که مصرف میزان کم آسپرین برای سال ها خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهد.

مراکز پیشگیری از بیماری ها در آمریکا پیشنهاد می کنند که افراد برای استفاده از آسپرین در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال به پزشک خود مراجعه و درباره فواید و خطرات آسپرین مشاوره نمایند.

آسپرین دارای خطراتی نظیر خونریزی معده و خونریزی در اثر ضربه می باشد. همچنین مقدار و مدت زمان مصرف مفید آن نامشخص است؛ بنابراین لازم است افراد با پزشک خود درباره مضرات بالقوه آن مشاوره نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

استعداد بیشتر مردان به بیماری سوریازیس شدید

سوریازیسمطالعات جدید نشان داده بیماری سوریازیس در مردان نسبت به زنان بسیار شدیدتر است. سوریازیس نوعی بیماری خودایمن پوستی می باشد. برخلاف سوریازیس، اکثر بیماری های خودایمن نظیر لوپوس و مولتیپل اسکلروز در زنان نسبت به مردان شایعتر هستند.

تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۵۴۰۰ نفر با بیماری پوستی در سوئد نشان داده، بیماری سوریازیس در زنان نسبت به مردان از شدت بسیار کمتری برخوردار است. این امر در همه گروه های سنی و برای همه قسمت های بدن به جز سر که در هر دو جنس یکسان بود، مشاهده می شود.

محققین بیان کردند که مطالعات اخیر بر روی بیماری سوریازیس شدید در مردان می تواند برای کنترل و پیشگیری این بیماری آزار دهنده کمک کننده باشد.

با مصرف ۱۰ وعده میوه و سبزیجات در روز سلامتی خود را تضمین کنید!

مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهند مصرف ۸۰۰ گرم میوه و سبزیجات طی ۱۰ نوبت در روز خطر بیماری و مرگ زودرس را به حداقل می رساند. به طوری که مصرف این مقدار میوه و سبزیجات منجر به کاهش ۳۳ درصدی سکته، ۲۸ درصدی بیماری قلبی عروقی، ۲۴ درصدی خطر نارسایی قلبی، ۱۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان و ۳۱ درصدی مرگ زودرس می شود. تحقیقات دیگر همچنین نشان داده اند مصرف ۲۰۰ گرم میوه و سبزیجات در روز کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ زودرس را به همراه دارد.

متخصصان تغذیه دریافتند میوه هایی مانند سیب، گلابی، مرکبات و سبزیجاتی با برگ سبز (مانند کاسنی و اسفناج) از بهترین ها برای کاهش خطر ابتلا به سکته ، بیماری قلبی- عروقی و مرگ زودرس هستند و مصرف سبزیجات سبز (مانند لوبیا سبز) و سبزیجات زرد (مانند هویج و فلفل) با بیشترین میزان کاهش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط می باشند. همچنین مصرف سبزیجات خام و پخته با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد.

در حقیقت مصرف میوه و سبزیجات با کاهش کلسترول و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و رگ های خونی به سلامتی بدن کمک می نمایند. این امر ممکن است به دلیل مجموعه پیچیده مواد مغذی باشدکه در میوه ها و سبزیجات وجود دارد. نمونه ای از این مواد آنتی اکسیدان ها هستند که موجب کاهش آسیب ماده ژنتیکی سلولهای بدن وکاهش خطر ابتلا به سرطان ها می شوند.

محققین عقیده دارند که این یافته ها بر اهمیت مصرف میوه و سبزیجات به عنوان قسمتی از رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

 

منبع: http://www.medicalnewstoday.com

عدم تحرک کافی در نوجوانان منجر به ایجاد اسکلت استخوانی ضعیف تری در آنان می شود

فعالیت های فیزیکی در طی دوران استخوان سازی نوجوانان بسیار مهم می باشد به طوری که عدم فعالیت کافی موجب استخوان های سست و ضعیف در نوجوانان می گردد. محققین فعالیت فیزیکی و قدرت استخوانی را در بیش از ۳۰۰ نوجوان در سن رشد استخوانی (دختران ۱۴-۱۰ سال و پسران ۱۶-۱۲ سال) طی ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند نوجوانان با فعالیت فیزیکی کمتر، دارای استخوان های ضعیف تری می باشند. شایان ذکر است قدرت استخوانی برای جلوگیری از شکستگی اهمیت دارد.

نتایج مطالعات نشان داده که کودکان برای افزایش قدرت استخوانی باید فعالیت هایی نظیر دویدن، پریدن و ورزش هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و غیره را انجام دهند.

مطالعات همچنین نشان داده در صورتی که نوجوانان ورزش های ساختاری و سازمان دهی شده برای ارتقا سلامت استخوانی ندارند، انجام فعالیت های ساده نظیر رقص در منزل، بازی در پارک، شکار و فعالیت هایی مانند بالاو پایین پریدن در افزایش قدرت استخوانی موثر می باشد.

والدین باید نوجوانان را در داشتن شیوه زندگی فعال یاری نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

کاهش چشمگیر عفونت های گوش نوزاد ان با شیردهی مستقیم از طریق پستان مادر

پژوهش های اخیر نشان داده است، نوزادانی که به طور مستقیم از پستان مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که با بطری شیر (شیر دوشیده شده) تغذیه می شوند، کمتر به عفونت های گوش مبتلا می شوند. مطالعات انجام شده بر روی حدود ۵۰۰ مادر و نوزادان آن ها حاکی از آن است تغذیه مستقیم نوزاد با شیر مادر در یک ماهه اول، کاهش ۴ درصدی عفونت های گوش را موجب می شود و ادامه این نوع شیر دهی نوزاد تا ۶ ماهگی، ۱۷ درصد عفونت های گوش را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات اخیر بیانگر این است، خطر عفونت گوش در نوزادانی که به مدت یک ماه با بطری شیر تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که فقط به طور مستقیم از شیر مادر تغذیه می کنند ۱۴ درصد افزایش می یابد و احتمال این خطر در بی ن نوزادانی که به مدت شش ماه با بطری شیر تغذیه می شوند به ۱۱۵ درصد افزایش می یابد.

1تا کنون ارتباط احتمالی عفونت های گوش با بطری های شیر به طور کامل مشخص نشده است ولی این امر ممکن است به دلیل فشار منفی ایجاد شده در طی تغذیه با بطری شیر باشد. این فشار منفی در طی تغذیه از بطری شیر به گوش میانی نوزاد منتقل شده و سبب افزایش ابتلا به عفونت های گوش در نوزاد می گردد.

شایان ذکر است نوزادانی که شیر مادر را با هر روشی (به طور مستقیم یا توسط بطری) دریافت می نمایند احتمال ابتلا به اسهال در آن ها کمتر است. به طوری که تغذیه نوزادان به مدت ۶ ماه با شیر مادر، خطر ابتلا به اسهال را در آن ها ۳۰ درصد کاهش می دهد هر چند که تغذیه با شیر مادر از طریق بطری، خطر ابتلا به عفونت های گوش را در نوزادان ۳۴ درصد افزایش خواهد داد. این نتایج بیانگر آن است که نوع غذا؛ نه روش تغذیه ممکن است در ابتلا نوزاد به اسهال تاثیر گذار باشد.

” اگر نوزادان با بطری شیر تغذیه شوند، احتمال ابتلا به عفونت های گوش در آنها افزایش می یابد”

 

HealthDay News , May 26, 2016

راهکارهای مفید و علمی برای بهبودی کودکان بیش فعال

اغلب کودکان دارای اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHA) با داروهای آدرال (Adderall) یا ریتالین (Ritalin) درمان می گردند، اما مطالعات اخیر نشان داده است والدین با رعایت عادات صحیح زندگی می توانند به بهبودکودکان بیش فعال خودکمک نمایند. پژوهش های انجام شده بر روی ۱۸۴ کودک بیش فعال و ۱۰۴ کودک سالم بیانگر آن است.

2

 

که نوع زندگی کودکان بیش فعال، با سبک صحیح زندگی که توسط آکادمی کودکان در امریکا پیشنهاد شده است، هماهنگی کمتری داشته است. نتایج مطالعه ای که بر روی کودکان ۷ تا ۱۱ سال انجام شده است، منجر به ارائه راهکارهایی گردیده که پیروی از از این راهکارها برای بهبود کودکان بیش فعال مفید می باشد. این راهکارها عبارتند از:

۱- عدم استفاده بیش از ۱ تا ۲ ساعت در روز از تلویزیون، کامپیوتر و یا بازی های ویدئویی

۲- حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز

۳- کاهش مصرف نوشیدنی ها ی با قند بالا

۴- ۹ تا ۱۲ ساعت خواب در شب

۵- نوشیدن ۷ تا ۱۰ فنجان آب در روز (بسته به سن)

با توجه به اینکه والدین کودکان بیش فعال از دادن داروهای مختلف به کودکان خود اکراه دارند لذا پیروی از این گونه راهکارها می تواند به تنهایی یا در کنار استفاده از داروهای مربوطه تاثیری چشمگیری در بهبودی وضعیت کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (ADHA) داشته باشد.

HealthDay, May 30, 2016

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

مطالعات اخیر نشان داده آب با میزان بالای مواد معدنی امکان خطر اگزمای پوستی را در کودکان افزایش می دهد. اگزما در شرایط مزمن با با خارش و جوش های پوستی مشخص می شود. محققین با بررسی میزان سختی آب (محتوای مواد معدنی) و میزان کلر موجود در آب موجود در محل زندگی کودکان بیان کردند کودکانی که در نواحی با آب سخت زندگی می کنند، ۸۷ درصد بیشتر به اگزما مبتلا می شوند. پژوهش های انجام شده دیگر حاکی از ارتباط بین سختی آب و خطر ابتلا به اگزما در کودکان مدارس می باشد.

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

HealthDay , 02 June, 2016

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

هنگامی که مواد ضدعفونی کننده استخر با عرق، ترشحات بدن و ادرار مخلوط شوند، موادی تولید می کنند که برای سلامتی خطرناک هستند.

هیچ چیز بهتر از این نیست که در یک روز گرم از یک استخر با آب خنک استفاده نماییم. اما نتایج تحقیقات اخیر می تواند شما را مجاب به دوش گرفتن قبل از استفاده از استخر و اطمینان از عدم دفع ادرار کودک شما در استخر نماید. پژو هش ها نشان داده اند مواد ضدعفونی که برای تمیز نگاه داشتن آب استخر استفاده می گردند وقتی با عرق، ترشحات بدن و ادرار ترکیب می شوند، فرآورده های خطرناکی (Disinfection ByProducts, DBPs) تولید می شوند. بعضی از این فرآورده ها موجب آسیب ژنتیکی به سلول ها در آزمایشگاه می شود در حالی که بعضی از گزارشات حاکی از میزان بالای سرطان مثانه و مشکلات تنفسی در افرادی است که به طور مرتب در اطراف استخرها می باشند. این یافته ها در مورد استخرهای عمومی و استخرهای خصوصی و جکوزی صدق نموده و همچنین محققین نشان داده اند استخرهای مسقف و جکوزی در صدر این خطرات قرار دارند.

هوایی که تنفس می کنید به نظر می رسد کلرین (یکی از فرآورده های مواد ضدعفونی کننده ) باشد اما در واقع کلرین نیست و به طورعمده کلرامین (نوعی ازDBP) ترکیبی از ادرار و کلرامین است. این ماده براحتی از آب وارد هوا می شود و به عنوان نوعی محرک دستگاه تنفس عمل می نماید. چنین محرک هایی احتمال سرماخوردگی و آسم را افزایش می دهند.

تحقیقات نشان داده این مشکلات در استخرها و جکوزی هایی که در فضای باز هستند، به دلیل تهویه بهتری که صورت می گیرد، کمتر است ولی در صورتی که این استخرها و جکوزی ها به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند میزان فرآورده های ضدعفونی کننده افزایش می یابد. پژوهشگران نمونه های از آب استخر های عمومی، استخر های خصوصی و جکوزی ها را بعد از استفاده کم و استفاده زیاد مورد آزمایش قرار داده اند و بیش از ۱۰۰ فرآورده ضد عفونی کننده جهش زا بدست آوردند که قادر به آسیب سلول ها و جهش در DNA می باشند. آنها دریافتند نمونه های بدست آمده از استخرهای با آب گرم به میزان دوبرابر استخرهای معمولی با آب سرد دارای عوامل جهش زا هستند زیرا آب گرم میزان تشکیل این فرآورده های ضدعفونی را افزایش می دهد.

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

بنابراین چطور در تابستان با امنیت خاطر شنا کنیم؟

پیشنهاد می شود که در استخرهای مسکونی از فیلترهای از جنس سیلور استفاده شود این فیلترها عوامل بیماریزا را بدون تشکیل فرآورده های ضدعفونی کننده از بین می برند. همچنین پیشنهاد می شود برای ضدعفونی کردن استخرها از اوزون و کلرین که به نظر می رسد بهتر از برومین باشند استفاده گردد. تهویه هوا در استخرهای مسقف بسیار مهم است. تعویض آب استخر ها به طور کامل و مکرر باید انجام گردد.

HealthDay , June 2, 2016

ارتباط آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Yدر مردان

مردانی که دارای سلول های خونی بدون حامل کروموزوم Y هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر می باشند. همچنین در این افراد خطر مرگ به علت بیماریهای مختلف نظیر سرطان افزایش می یابد. در حال حاضر استفاده از تکنیک های مولکولی استاندارد، برای شناسایی از دست دادن کروموزوم Y ((Loss of Y Chromosome, (LOY ) که در بیش از ۱۰ درصد سلول های خونی هسته دار روی می دهد، آسان است. این رویداد در مردان مسن تر نسبتاً معمول است و در افراد جوان تر کمتر روی می دهد. محققین با مطالعه ۳۲۰۰ مرد با میانگین سنی ۷۳ سال دریافتند در مردان مبتلا به بیماری آلزایمر تعداد سلولهایی که کروموزوم Y خود را ازدست داده اند بیشتر است. همچنین نتایج پژوهشی دیگر حاکی از ارتباط ابتلا به آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Y بوده است. آنها دریافتند مردانی که دارای سلول های خونی فاقد کروموزوم Y می باشند به طور متوسط ۵/۵ سال کمتر از مردانی که تحت تاثیر LOY نیستند، عمر می کنند. بنابراین از دست دادن کروموزوم Y در خون با آلزایمر و سرطان مرتبط می باشد و احتمالا LOY در سلول های خونی از طریق نقص در مراقبت ایمنی در ایجاد بیماری در سایر بافت ها نقش دارد. شاید بتوان این عامل را به عنوان یکی از عوامل موثر در کمتر بودن میزان عمر مردان نسبت به زنان در نظر گرفت.

آلزایمر با از دست دادن کروموزوم
آزمایش LOY در مردان می تواند برای استفاده از روش های پیشگیری کننده برای مردان در معرض خطر کمک کننده باشد. بدیهی است در صورتی که بتوان پیشگویی مناسبی از میزان خطر ابتلا به سرطان در مردان داشت، می توان این افراد را زیر نظر داشته و از داروهای پیشگیری کننده مناسب استفاده کرد. به طور خلاصه استفاده گسترده از آزمایش LOY می تواند به طور چشمگیری میزان مرگ و میر مردان را کاهش داده و حتی این امکان وجود دارد تفاوت میزان امید به زندگی در میان مردان نسبت به زنان کاهش یافته و یا از بین رود.

LabMedica , 09 Jun 2016

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سل

اخیراً آزمون پوستی جدیدی برای تشخیص عفونت سل مورد آزمایش قرار گرفت. ایمن بودن، سهولت انجام کار و دقت این آزمون پوستی به اثبات رسیده است. این آزمون همانند آزمون پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود و نتایج آن با اندازه گیری قطر سفتی محل آزمایش بعد از ۲ تا ۳ روز تفسیر می گردد.

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سلآزمون جدید با عنوان C-Tb توانسته است سادگی آزمون پوستی قدیمی PPD را با اختصاصیت بالای روش نسبتاً پیچیده سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRAs) ترکیب سازد.IGRAs یک دهه پیش معرفی شد و دارای اختصاصیت بالا و نتایج مثبت کاذب اندک می باشد اما نیاز به نمونه های خون و کار آزمایشگاهی پیچیده، استفاده گسترده از آن را محدود نموده است.

محققین با بررسی پاسخ های ایمنی بدن ۹۷۹ فرد داوطلب نسبت به آنتی ژن های سل دریافتند هر دو آزمون C-Tb و IGRA دارای اختصاصیت ۹۷ درصدی می باشند و در ۹۵ درصد افراد مورد مطالعه نتایج آزمون C-Tb هماهنگی زیادی با نتایج آزمون IGRA دارد. همچنین برخلاف تست توبرکولین (TST) ، اختصاصیت آزمون C-Tb تحت تاثیر واکسن BCG قرار نمی گیرد. شایان ذکر است اختصاصیت آزمون توبرکولین قدیمی (TST) در این گروه فقط ۶۲ درصد بود.

پژوهش های دیگری که برای مقایسه آزمون های C-Tb، IGRA و TST در افراد مبتلا به HIV و کودکان انجام گردید، نشان دادند توانایی شناسایی عفونت سل توسط سه آزمون مذکور در بین افراد مبتلا به HIV کاهش یافته، هرچند که نتایج آزمون C-Tb در میان افراد مبتلا به HIV و دارای شمارش پایین سلول CD4+ T و همچنین بچه های کمتر از ۵ سال قوی تر ظاهر شد. همچنین از مزایای دیگر تست C-Tb سنجش شدت عفونت می باشد.

LabMedica, 02 Jun, 2016

آزمایش جدید تشخیص سریع مالاریا از طریق ادرار

مالاریا مهمترین بیماری انگلی مناطق گرمسیری محسوب می شود که منجر به مرگ می گردد. این بیماری از طریق پشه آلوده (گونه های پلاسمودیوم فالسیپاروم) به انسان منتقل می شود. علائم بیماری نظیر تب معمولا ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از نیش زدن پشه آلوده ظاهر می شود. تشخیص اولیه بیماری برای کنترل موفقیت آمیز آن بسیار حیاتی است و درمان آن را تسهیل می کند؛ اما از آنجایی که اکثر بیماری های نواحی گرمسیری جهان با تب همراه می باشد عدم درمان به موقع موجب تکثیر انگل در کبد می گردد و این امر زندگی فرد را تهدید می کند. اخیرا دانشمندان نوعی آزمایش ادراری برای تشخیص مالاریا در افرادی که دچار تب های مشکوک به بیماری مالاریا می باشند را معرفی نموده اند. این آزمایش روشی ایده ال برای تشخیص سریع مالاریا است و دارای مزایای بسیاری نسبت به روش های میکروسکوپی و سایر روش ها که نیاز به خون دارند، می باشد.

تشخیص بیماری مالاریا

نوار (استریپ) UMT (Urine Malaria Test)، پروتئین های پلاسمودیوم موجود در ادرار بیماران تب دار مبتلا به مالاریا را تشخیص می دهد. انجام این آزمایش نیاز به آموزش خاصی ندارد و برای همه افراد امکان پذیر می باشد. برای انجام این آزمون نوار مربوطه را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در ظرف تمیز حاوی ادرار نگاه داشته، سپس به مدت ۲۰ دقیقه نوار در دمای اتاق قرار می گیرد. در صورتی که بعد از ۲۰ دقیقه دو خط روی استریپ ظاهر شود آزمایش مثبت و اگر یک خط ظاهر شود آزمایش منفی خواهد بود. محدوده شناسایی که توسط سازمان بهداشت جهانی برای این آزمایش های سریع پیشنهاد شده است ۱۰۰ تا ۲۰۰ انگل در هر مایکرولیتر خون است که این محدوده درباره آزمایش UMT، ۱۲۵ انگل در هر مایکرولیتر می باشد.

LabMedica , 06 Jun, 2016

شش راه مراقبت از قلب در زنان

رعایت چند اقدام پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بیماری های قلبی منجر به مرگ در زنان موثر باشد.

خطر ابتلا به بیماری قلبی در هر شخصی که پا به سن می گذارد، افزایش می یابد. این امر در مورد زنان بعد از سن یائسگی نیز صدق می کند. البته در زنان جوانتر نیز خطر بیماری قلبی وجود دارد.

سازمان غذا و دارو (FDA) شش راه برای کاهش خطر بیماری قلبی در زنان پیشنهاد نموده است:

۱- کنترل عوامل خطر؛ دیابت، فشار خون بالا و میزان کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. بنابراین برای کنترل هر یک از این بیماری ها با پزشک معالج مشورت نموده و از یک برنامه درمانی مناسب استفاده کنید.

۲- سیگار نکشید؛ در صورتی که سیگار استفاده می کنید، آن را ترک نمایید.

۳- داشتن وزن مناسب و فعالیت فیزیکی منظم؛ پیاده روی روشی آسان برای شروع فعالیت می باشد. با پزشک خود درباره مقدار فعالیتی که برای شما مناسب است مشورت کنید.

شش راه مراقبت از قلب در زنان

۴- داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب؛ رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه جات و دانه های خوراکی برای قلب مناسب است همچنین باید مقدار چربی اشباع و آشامیدنی های شیرین در رژیم غذایی محدود شود.

۵- مصرف آسپرین؛ استفاده روزانه آسپرین برای همه جایز نیست. آسپرین می تواند دارای اثرات جانبی باشد بنابراین استفاده از آن باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

۶- آشنایی با علائم حمله قلبی؛ علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است. در زنان این علائم همراه با کوتاه شدن تنفس، حالت تهوع و احساس درد در قفسه سینه، بازو، گردن ، فک یا شکم می باشد. در صورتی که این علائم را مشاهده نمودید به حمله قلبی مشکوک شوید و با اورژانس تماس بگیرید.

توصیه سازمان غذا و دارو به زنان : برای حفظ سلامتی قلب خود با پزشک مشاوره نموده و از یک برنامه مناسب استفاده نمایید.

HealthDay , 9 June, 2016

مصرف امگا -۳ ، بهترین راه پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان بعد از سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. انتظار می رود حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان مهاجم پستان در ایالات متحده در این سال (۲۰۱۸) تشخیص داده شود که حدود ۴۰۹۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از مهاجم ترین انواع سرطان پستان، سرطان پستان HER2 است که در آن تومورهای پستان حاوی میزان زیادی پروتئین گیرنده ۲ (HER2) فاکتور رشد اپیدرمی انسانی هستند که رشد سلول های سرطانی پستان را تسریع می کند. حدود ۲۵ درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت می باشند.

مطالعات نشان داده است افزایش مصرف اسید چرب امگا ۳ می تواند در پیشگیری از سرطان پستان، کمک کننده باشد. تحقیقات جدید همچنین بر موثر بودن انواع خاصی از امگا ۳ نسبت به انواع دیگر اشاره دارند.

دانشمندان بیان کردند اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند از طریق فعال کردن ژن های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن مانع رشد تومور و پیشرفت سرطان می شوند.

اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) است و اسید دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) دو نوع اسید چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی هستند. نوع سوم امگا -۳ اسید آلفالینولنیک (ALA) که از گیاهان بدست می آید و در سویا، روغن کلزا و دانه کتان یافت می شود.

محققین اثرات این سه نوع امگا ۳ را در رشد تومور پستان در موش های مبتلا به سرطان پستان HER2 مقایسه کردند. نتایج این بررسی ها نشان داد که هر دو امگا ۳ بدست آمده از گیاهان یا منابع دریایی می تواند در مقابل سرطان محافظت کننده باشند. شایان ذکر است این محققین متوجه شدند موش هایی که از امگا ۳ مشتق از ماهی(EPA و DHA) استفاده نمودند، کاهش ۶۰ تا۷۰ درصدی در اندازه تومور و همچنین کاهش ۳۰ درصدی در تعداد تومورهای پستان را نشان دادند. اما نتایج این تحقیقات نشان داد مصرف امگا ۳ گیاهی (ALA ) اثرات مهارکنندگی تومور کمتری دارد. بنابراین دانشمندان معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ که از روغن ماهی حاصل می شود(EPA و DHA)، حدود هشت برابر نسبت به امگا ۳ حاصله از منابع گیاهی(ALA) در توقف رشد تومورهای سرطانی مهاجم پستان موثرتر هستند.

علاوه بر این، محققین براساس تحقیقات انجام شده پیشنهاد کردند زنان می توانند مقادیر لازم EPA و DHA را با مصرف دو تا سه وعده ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی سالمون در هفته به دست آورند.

اقتباس از:

MedicalNewsToday, 29 January 2018

مصرف امگا -۳ ، بهترین راه پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان بعد از سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. انتظار می رود حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان مهاجم پستان در ایالات متحده در این سال (۲۰۱۸) تشخیص داده شود که حدود ۴۰۹۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از مهاجم ترین انواع سرطان پستان، سرطان پستان HER2 است که در آن تومورهای پستان حاوی میزان زیادی پروتئین گیرنده ۲ (HER2) فاکتور رشد اپیدرمی انسانی هستند که رشد سلول های سرطانی پستان را تسریع می کند. حدود ۲۵ درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت می باشند.

مطالعات نشان داده است افزایش مصرف اسید چرب امگا ۳ می تواند در پیشگیری از سرطان پستان، کمک کننده باشد. تحقیقات جدید همچنین بر موثر بودن انواع خاصی از امگا ۳ نسبت به انواع دیگر اشاره دارند.

دانشمندان بیان کردند اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند از طریق فعال کردن ژن های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن مانع رشد تومور و پیشرفت سرطان می شوند.

اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) است و اسید دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) دو نوع اسید چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی هستند. نوع سوم امگا -۳ اسید آلفالینولنیک (ALA) که از گیاهان بدست می آید و در سویا، روغن کلزا و دانه کتان یافت می شود.

محققین اثرات این سه نوع امگا ۳ را در رشد تومور پستان در موش های مبتلا به سرطان پستان HER2 مقایسه کردند. نتایج این بررسی ها نشان داد که هر دو امگا ۳ بدست آمده از گیاهان یا منابع دریایی می تواند در مقابل سرطان محافظت کننده باشند. شایان ذکر است این محققین متوجه شدند موش هایی که از امگا ۳ مشتق از ماهی(EPA و DHA) استفاده نمودند، کاهش ۶۰ تا۷۰ درصدی در اندازه تومور و همچنین کاهش ۳۰ درصدی در تعداد تومورهای پستان را نشان دادند. اما نتایج این تحقیقات نشان داد مصرف امگا ۳ گیاهی (ALA ) اثرات مهارکنندگی تومور کمتری دارد. بنابراین دانشمندان معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ که از روغن ماهی حاصل می شود(EPA و DHA)، حدود هشت برابر نسبت به امگا ۳ حاصله از منابع گیاهی(ALA) در توقف رشد تومورهای سرطانی مهاجم پستان موثرتر هستند.

علاوه بر این، محققین براساس تحقیقات انجام شده پیشنهاد کردند زنان می توانند مقادیر لازم EPA و DHA را با مصرف دو تا سه وعده ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی سالمون در هفته به دست آورند.

اقتباس از:

MedicalNewsToday, 29 January 2018

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

شواهد زیادی وجود دارد که رژیم غذایی مادران در دوران بارداری، بر روی جنین آن ها تاثیر گذار می باشد . برای نمونه، مصرف رژیم غذایی پر چرب در طی بارداری ممکن است عواقب چاقی یا بیماری کبد چرب غیر الکلی را در فرزندان آن ها به همراه داشته باشد.

ترکیب PQQ (Pyrroloquinoline quinone) در غذاهای گیاهی شامل کیوی، فلفل سبز، کرفس، جعفری و پاپایا و شیر مادر وجود دارد. PQQ یک آنتی اکسیدان است که می تواند از بدن انسان در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA و سایر اجزای سلولی، محافظت نماید.

اخیرا تحقیقات دانشمندان نشان داده است که PQQ موجود در کیوی، کرفس و پاپایا مانع پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در موش هایی می شود که مادران آن ها از یک رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد
می گردد. شیوع این بیماری در بزرگسالان در ایالات متحده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد می باشد و از جمله شایع ترین علل بیماری های کبدی در این کشور محسوب می شود. چاقی، سطوح کلسترول بالا، فشار خون بالا و سطوح بالای تری گلیسیرید نقش کلیدی در بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته و همه این موارد ناشی از نوعی رژیم غذایی پرچرب می باشد. شایان ذکر است رژیم غذایی خود فرد تنها عامل ایجاد این بیماری نیست و این بیماری می تواند متعاقب مصرف مواد غذایی مادران در دوران بارداری نیز در فرد ایجاد گردد.

در سال های اخیر، مطالعات متعددی نشان داده اند رژیم غذایی مادران می تواند عامل مستعد کننده نوزادان در حال رشد به این بیماری باشند.

نتایج مطالعه ای در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد مادران بارداری که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کردند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه در کودکان و حتی نوه خود را افزایش دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که رژیم غذایی نامناسب مادر ممکن است باکتری های روده فرزندان را تغییر دهد به طوری که آنها را در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار دهد.

محققین بیان کردند؛ رحم زنان باردار چاق دارای شرایط ملتهب می باشد. این التهاب منجر به نقص در سیستم ایمنی ذاتی نوزاد می گردد و سلامت باکتری های مفید روده نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. همه این شرایط ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را در نوزاد افزایش دهد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده محققین نشان دادند که تغذیه موش های چاق باردار با مکمل PQQ مانع از تجمع چربی در کبد فرزندان آن ها می شود. آن ها معتقدند که مکمل PQQ می تواند عاملی ارزشمند برای پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد.

MedicalNewsToday, 28 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

ورزش هوازی، روش موثر برای پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز است که در آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع این بیماری زوال عقل و اختلال حافظه ‌است. این بیماری اغلب در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌کند؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است پیش از این سن رخ دهد.
تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد، بیماری آلزایمر به میزان زیادی (۱ از ۳ مورد) از طریق تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. این تحقیقات همچنین روش هایی را که هر فردی
می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد، مشخص نموده است. یکی از این روش ها افزایش فعالیت بدنی می باشد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش یک راه موثر و ارزشمند برای جلوگیری از زوال عقل است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد می کند افراد ۶۵ ساله و بالاتر ۱۵۰ دقیقه در هر هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید درهفته، برای پیشگیری از آلزایمر انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می کند، بهتر است این فعالیت ها همراه با تمرینات تقویت عضله انجام شوند.
به طور کلی نتایج مطالعات نشان داده سالمندانی که درمعرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بوده اند با انجام ورزش، عملکرد شناختی بهتری را نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند داشته اند. محققین معتقدند تمرینات ورزشی کاهش عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به تعویق انداخته و ورزش هوازی احتمالا دارای بیشترین اثر مطلوب می باشد.
محققین بیان کردند این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد تمرینات هوازی می تواند باعث جلوگیری از آلزایمر در افرادی شود که در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. با این حال برای پیشگیری و درمان هدفمند بیماران مبتلا به آلزایمر، مطالعات بیشتری به منظور بررسی فعالیت ها و تمرینات بدنی همراه با استراتژی های دیگر (نظیر داروها) مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 30 January 2018

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که باعث اختلال در عملکرد روده بزرگ می شود. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال، نفخ و یبوست می باشد. مطالعات نشان داده است ۱۲ درصد مردم ایالات متحده دچار این بیماری بوده و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، با این وجود مصرف بعضی از خوراکی ها و همچنین استرس در ایجاد این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر از راهکارهای درمانی سندرم روده تحریک پذیر می توان به تغییر عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی و استفاده از داروهایی نظیر لوپرامید و ملین ها برای کمک به کاهش حرکات غیرطبیعی روده اشاره نمود.

تحقیقات گذشته نشان داده است، سطح ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پایین می باشد که این امر می تواند یکی از دلایل احتمالی ایجاد این بیماری به شمار آید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می توانند علائم این بیماری را با مصرف مکمل های ویتامین D کاهش دهند.

ویتامین D برای بدن انسان ضروری است. این ویتامین برای سلامتی استخوان اهمیت دارد و همچنین دارای نقش کلیدی در سلامت سلول های عصبی و عملکرد سیستم ایمنی می باشد. کمبود ویتامین D در کودکان موجب اختلال رشد استخوانی می شود و در بزرگسالان ایجاد استئومالاسی (استخوان ها نرم)
می کند. مطالعات نشان داده کمبود ویتامین D با اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان، بیماری های التهابی روده و سرطان همراه می باشد.

نتایج مطالعات در خصوص ارتباط سطح ویتامین D در بدن با بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر نشان داده است که کمبود ویتامین D در بین افراد مبتلا به این بیماری رایج می باشد. شایان ذکر است بین میزان ویتامین D و شدت علائم سندرم روده تحریک پذیر ارتباط معکوس وجود دارد. به عبارتی هر چه میزان ویتامین D در بدن کمتر باشد، شدت علائم در این بیماری افزایش می یابد. بنابراین محققین معتقدند مصرف مکمل های ویتامین D می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

نتایج مطالعات متعدد انجام شده حاکی از ضرورت انجام آزمایش تعیین میزان ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می باشد تا در صورت هر گونه کمبود ویتامین D استفاده از
مکمل های حاوی این ویتامین به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مد نظر قرار گیرد.

MedicalNewsToday, 27 January 2018

مصرف بیش از حد نوشابه، افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد می گردد و با افزایش چربی در کبد همراه است. در نوعی بیماری کبد چرب غیر الکلی به نام استئاتو هپاتیت غیر الکلی (nonalcoholic steatohepatitis (NASH) ایجاد چربی همراه با التهاب و آسیب سلول های کبدی است که می تواند باعث آسیب یا فیبروز شود. این بیماری می تواند به عوارض شدید، از جمله سیروز و سرطان کبد منجر شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین گازدار و سایر محصولات دارای فروکتوز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کبدی همراه می باشد.

محققان دریافتند که کودکان و نوجوانانی که مقادیر زیادی فروکتوز مصرف می کنند (بیشتر از طریق نوشیدنی های شیرین) احتمال می رود بیشتر به بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی مبتلا گردند.

یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی، افزایش وزن (چاقی) می باشد. مطالعات نشان داده حدود۱۰ درصد کل جمعیت کودکان و ۳۸ درصد کودکان چاق در کشورهای غربی مبتلا به یکی از بیماری های کبدی، از جمله بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی می باشند.

تحقیقات نشان داده مصرف فروکتوز در رژیم غذایی باعث افزایش سطح اسید اوریک گردیده و همچنین در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی سطح بالای فروکتوز و اسید اوریک به اثبات رسیده است.

با توجه به اثر بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی بر امید به زندگی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به آن، نیاز به ابداع راهکارهایی برای شناخت عوامل ابتلا به بیماری و همچنین درمان در کودکان و نوجوانان احساس می گردد. محققین معتقدند باید تلاش های بیشتری جهت کاهش مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین در کودکان و نوجوانان صورت گیرد تا بدین طریق بتوان مصرف فروکتوز را به عنوان یکی از عوامل ایجاد بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی کاهش داد.

 

MedicalNewsToday, 14 February 2017

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یکی از انواع معمول سرکه تولید شده در سراسر جهان است. این سرکه از سیب دو بار تخمیر شده، ساخته می شود. این فرایند، سرکه با رنگ نارنجی حاوی اسید استیک را ایجاد می کند. اسید استیک موجود در سرکه می تواند به عنوان ماده کمک کننده فعال در کاهش وزن عمل نماید.

مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، نشان داد موش هایی که اسید استیک استفاده نمودند، انرژی و اکسیژن بیشتری مصرف می کردند و برای تولید انرژی، چربی بیشتری را نسبت به آن هایی که آب استفاده کردند، می سوزانند. محققین اظهار داشتند که اسید استیک می تواند به کاهش کلسترول بد بدن کمک کند.

در تحقیقاتی که بر روی ۱۵۵ نفر از افراد چاق انجام شد، بعد از ۱۲ هفته، مشخص شد افرادی که ۱۵ یا ۳۰ میلی لیتر سرکه مصرف نمودند، وزن بدن کمتر و چربی شکمی کمتری نسبت به افرادی که سرکه دریافت نکرده بودند، دارند.

نتایج بررسی ها بر روی دوازده نفر بعد از خوردن سه میزان مختلف سرکه با اسید استیک و گروه کنترل بدون مصرف سرکه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار اسید استیک را دریافت می کنند، قند خون و انسولین پایین تر نسبت به سایر گروه ها دارند.

همچنین نتایج تحقیقات بر روی دو گروه موش که با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه شدند، نشان داد گروهی از موش ها که روزانه همراه رژیم غذایی سرکه سیب مصرف می کردند نسبت به گروه دیگر (بدون مصرف سرکه سیب) میل کمتری به غذا داشته و همچنین وزن کمتری نسبت به آن هایی که سرکه سیب دریافت نکرده بودند، داشتند. همچنین موش هایی که سرکه سیب را مصرف کرده بودند، میزان قند خون و کلسترول پایین تر را نشان دادند.

سرکه سیب ممکن است علاوه بر کاهش وزن مزایای دیگری داشته باشد. با این حال، مطالعات تا به امروز بر روی اثرات بهداشتی آن اندک و محدود بوده است. از مزایای احتمالی سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش سطح انسولین بعد از خوردن غذا
 • کاهش قند خون
 • کاهش کلسترول
 • بهبودی در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • توانایی آنتی باکتریال
 • کاهش علائم کششی در بارداری

MedicalNewsToday, Thu 30 November 2017

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز به دلیل داشتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان مزایای زیادی ازجمله کاهش وزن را به همراه دارد. نوشیدن بین ۲ تا ۳ فنجان چای سبز داغ در طول روز می تواند برای کاهش وزن کافی باشد. مقدار مصرف چای سبز از فردی به فرد دیگر، بسته به میزان کافئین مصرفی و متابولیسم طبیعی آن متفاوت است. چای سبز در انواع مختلفی وجود دارد ودر خصوص اثر آنها در روند کاهش وزن، تفاوت های قابل توجه بین انواع آنها وجود ندارد.

به طور کلی فرآیندهایی که بدن را قادر می سازد تا غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، به عنوان متابولیسم شناخته می شود. چای سبز می تواند با افزایش متابولیسم بدن در کاهش وزن کمک کننده باشد. چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتکین (Catechin) است که یک آنتی اکسیدان می باشد. تحقیقات نشان می دهد که هر دو این ترکیبات می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. کاتکین می تواند به کاهش چربی بیش از حد کمک کند، همچنین هر دو کاتکین و کافئین می توانند میزان انرژی مورد استفاده بدن را افزایش دهند. بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد که مکمل های چای سبز حاوی کاتکین یا کافئین تاثیر مثبتی در کاهش وزن و کنترل وزن دارند.

مصرف چای سبز همراه با ورزش منظم و تغذیه و رژیم سالم و مناسب با خوردن مقدار زیادی سبزیجات می تواند در کاهش وزن بسیار موثر باشد. با این حال، در بعضی موارد باید توجه داشته باشید، مقادیر زیاد کافئین می توانند برای کسانی که در معرض نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا هستند، مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

Medical News Today , 8 January 2018

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین!

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین! بیماری پارکینسون اختلال عصبی است که به طور عمده سبب بروز اختلالات حرکتی مانند ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل، می شود. براساس مطالعات انجام شده محققان معتقدند کافئین می تواند اثر محافظتی در برابر بیماری پارکینسون داشته باشد.

پژوهشگران ژاپنی دریافتند که میزان کافئین در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نسبت به افرادی که سالم هستند و مقدار مشابه کافئین مصرف کرده اند، پایین تراست .

مطالعه جدیدی در ژاپن بر روی ۱۰۸ بیمار مبتلا به پارکینسون بدون مشکلات حافظه و ۳۱ فرد سالم بدون بیماری در طی یک شبانه روز انجام شد. نمونه خون هر بیمار برای کافئین و ۱۱ متابولیت کافئین مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد افراد مبتلا به پارکینسون میزان پایین کافئین (حدود یک سوم) و مقادیر کمتری از ۹ متابولیت کافئین را نسبت به گروه کنترل سالم داشتند. این در حالی بود که هر دو گروه مقادیر مشابه کافئین – حدود دو فنجان قهوه در روز-مصرف کرده بودند. همچنین نتایج این مطالعات نشان دادند که سطح کافئین و متابولیت های آن در خون با شدت بیماری تغییر نمی کند. محققان همچنین ۶۷ نفر مبتلا به بیماری پارکینسون و ۵۱ فرد سالم را برای بررسی تغییرات در ژن هایی که در ارتباط با متابولیسم کافئین هستند، را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ تفاوتی در این ژن ها بین دو گروه وجود ندارد. لذا به نظر می اید کافئین به درستی در روده کوچک افراد مبتلا به بیماری پارکینسون جذب نمی شود.

در حال حاضر راه مناسبی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و تشخیص پاركینسون در مراحل اولیه بیماری بسیار دشوار است. گاهی بعضی از علائم بیماری پارکینسون با فرآیند طبیعی كهولت سن اشتباه گرفته می‌شوند، و به همین دلیل اغلب تشخیص بیماری شش ماه یا بیشتر به طول می انجامد.

پژوهشگران می کوشند روشی ابداع کنند تا پیش از بروز علائم، یا در اولین مرحله از بروزعلائم، با استفاده از اندازه گیری میزان کافئین و متابولیت های آن، بیماری پارکینسون را تشخیص دهند.

HealthDay News, January 3, 2018

دیابت، هشداری برای زخم های پا!

دیابت، هشدار ی برای زخم های پا!

داشتن دیابت به معنای پیگیری و دقت و مراقبت در آنچه که می خورید، چقدر ورزش می کنید، کنترل سطح قند خون خود و حتی وضعیت پاهای شما می باشد. هدف از سلامتی پاها در بیماری دیابت پیشگیری و درمان زخم های پا است که می تواند منجر به گانگرن (سیاه شدن) و قطع عضو شود. بر اساس مطالعات انجام شده حدود ۸۰ درصد از قطع اعضای اندام تحتاني بدن بیمار دیابتی از یک زخم پا آغاز شده است.

قند خون بالا به رگ های خونی آسیب می رساند و باعث ضعف گردش خون در پاها می شود. هنگامی که پا به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نکند، هر گونه زخم یا خراش هایی که بوجود می آید ممکن است درمان نشود و عوارض جدی تری را به دنبال داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل یک بار در سال به مراقبین بهداشتی سلامت پا مراجعه کنند. همچنین اقداماتی وجود دارد که فرد دیابتی می تواند خود انجام دهد:

 • مراقبت از پا هاو بررسی زخم ها و یا خراش ها.
 • بهترین راه برای حفظ سلامت پا، تمیز بودن و خشک بودن پاهاست.
 • پوشیدن کفش مناسب. کفش ها باید از مواد با وزن سبک ساخته شده و فضای کافی برای قرارگیری پا داشته باشند.
 • اگر در معرض ایجاد زخم های پا هستید، از کفش های ویژه استفاده کنید. پزشک شما می تواند شما را در تهیه کفش های مورد نیاز راهنمایی کند.

به طور کلی یکی از علل زخم های پای مقاوم به درمان ممکن است عدم خون رسانی کافی به پا باشد. در این صورت با مشورت پزشک معالج باید به جراح عروق مراجعه شود.

HealthDay News, Monday, November 27, 2017

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوان نوزادان نارس را بهبود بخشد.
نوزادان نارس و زودرس به طور معمول از ویتامین D برای پیشگیری از ضعف استخوان و سایر بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D مانند بیماری نرمی استخوان استفاده می کنند. با این حال، میزان مصرف ویتامین D در آن ها متفاوت است و بسیاری از نوزادان هنوز در معرض مشکلات سلامتی مربوط به استخوان ها هستند.

دانشمندان برای بررسی مقدار مصرف مطلوب ویتامین D برای حفاظت و سلامت استخوان ها، تغییرات این ویتامین را در خون ۳۲ نوزاد نارس را طی چهار هفته اول تولد بررسی کردند. این نوزادان که درطی هفته های ۲۴ تا ۳۲ حاملگی متولد شدند، ۴۰۰ یا ۸۰۰ واحد در روز ویتامین D دریافت کردند. پس از چهار هفته، رشد و تراکم استخوان نوزادان بهبود یافت و سطوح بالای ویتامین D در خون آنها افزایش یافت.
این محققین بیان کردند که دو برابر شدن ویتامین D از ۴۰۰ به ۸۰۰ واحد(IU) می تواند تعداد نوزادان نارس با تراکم بسیار کم استخوان را کاهش دهد.

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

محققین معتقدند بهبود کیفیت رژیم غذایی در سنین بزرگسالی می تواند بر سلامتی در سنین پیری تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده انتخاب مناسب غذا در طول دوره بزرگسالی – با کاهش غذاهای فرآوری شده و مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و غلات، دانه ها و مغزهای خوراکی – می تواند تاثیر مثبتی بر قدرت و عملکرد بدنی در دوره بعدی زندگی بگذارد واطمینان از سالخوردگی سالم تری را به دنبال داشته باشد.

نتایج تحقیقات بر روی ۱۰۰۰ مرد و زن ۶۰ ساله در انگلستان که طی دوره بزرگسالی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند نشان داد افرادی که در طول بزرگسالی بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل در رژیم غذایی مصرف کرده و از غذاهای فرآوری شده کمتری استفاده نموده بودند، در آزمایشات عملکرد فیزیکی در اوایل ۶۰ سالگی نسبت به افرادی که عادات غذایی ناسالم داشتند، بهتر بودند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

محققین معتقدند مصرف مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و دیابت خودایمن پنهان را در بزرگسالان افزایش می دهد.

مطالعان جدید بر روی حدود ۱۰۰۰ نفر در سوئد نشان داد مصرف زیاد نمک به ازای هر ۵/۲ گرم (کمتر از نصف قاشق چایخوری) در روز به طور متوسط با افزایش ۶۵ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد. این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که حدود یک چهارم قاشق چایخوری نمک بیشتر از بقیه مصرف می کنند تقریبا ۷۲ درصد بیشتر به دیابت نوع دو مبتلا می شوند.

مطالعات اخیر علت و اثر مستقیم مصرف نمک بر افزایش ابتلا به دیابت را مشخص ننموده اند اما محققین پیشنهاد کردند افزایش مصرف نمک ممکن است مقاومت به انسولین را تحت تاثیر قرار داده و شرایط را برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم نماید و یا اینکه مصرف نمک ممکن است با افزایش وزن و متعاقب آن افزایش احتمال ابتلا به دیابت همراه باشد.

همچنین تحقیقات نشان داده اند مصرف زیاد نمک به طور چشمگیری با افزایش خطر ابتلا به دیابت خودایمن پنهان که در بزرگسالی تشخیص داده می شود، ارتباط دارد.

HealthDay, September 15, 2017

آیا واکسن HPV موجب می شود که هرگز زنان به عفونت پاپیلوما مبتلا نشوند!

زنان مبتلا به عفونت پاپیلوما

مطالعات جدید نشان داده زنانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده شده اند، افرادی هستند که واکسن HPV را دریافت نکرده اند. بدیهی است زنانی که واکسن HPV را دریا فت نموده اند نوعی مصونیت را در مقابل بیماری کسب می نمایند که آنها را در برابر بیماری محافظت می کند.
سرطان رحم نوعی بیماری است که در دهه های اخیر در حال گسترش بوده است و واکسن HPV نیز در چندسال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این واکسن می تواند فرد را در مقابل چندین نژاد ویروس ، که عامل ایجاد ۹ تا ۱۰ مورد سرطان در انسان می باشند، مصون نگاه دارد. محققین امیدوارند که روند استفاده از واکسن درجهان منجر به کاهش سراسری مرگ در اثر سرطان رحم می گردد.
بررسی نتایج تحقیقات سلامت آمریکا حاکی از کاهش ۳۲ درصدی عفونت HPV در بین زنان ۱۸ تا ۵۹ ساله در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بوده است. همچنین نتایج این بررسی ها در بین زنان جوان ۱۸ تا ۲۶ ساله کاهش ۶۵ درصدی ابتلا به عفونت HPV را نشان می دهد. شایان ذکر است این کاهش عفونت HPV نتیجه تغییر در نحوه انجام فعالیت های جنسی نظیر خودداری یا استفاده بیشتر از کاندوم نیست، بلکه تحقیقات همزمان بر روی میزان شیوع دیگر عفونت های مقاربتی مانند زگیل هرپسی دستگاه تناسلی و یا سوزاک نشان داد که این بیماری ها در طی دوره ای که بیماری با عامل پاپیلوما تقلیل یافته، کاهش نداشته است.
در سال های اخیر استفاده از واکسن در مردان افزایش یافته است به طوری که این امر منجر به کاهش عفونت های HPV در امریکا شده است. در نهایت آنکه تحقیقات انجام شده همگی حاکی از آن است که واکسن در کاهش میزان سرطان در افراد موثر بوده و بر اهمیت استفاده از آن در افراد واجد شرایط تاکید می شود.

HealthDay, September 8, 2017

معرفی نخستین آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB) فعال در جهان

آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB)

توبرکلوز یا بیماری سل جان یک میلیارد نفر را در ۲۰۰۰ سال گذشته گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ ، ده میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ ۲ میلیون نفر آنها شده است. از ویژگی های این بیماری توانایی نهفته ماندن باکتری مولد این بیماری در بافت شش، قبل از مرحله فعال شدن می باشد. با وجود صرف هزینه بسیار بالا برای پیشگیری و مراقبت از سل در جوامع مختلف در جهان هنوز این بیماری به عنوان یکی از خطرات و چالش های بزرگ برای سلامت بشر به شمارمی رود.

اخیرا آزمایش تشخیص بیماری سل با استفاده از یک نمونه خون ابداع شده که قادر به شناسایی بیماری در عرض چند ساعت می باشد. این در حالی است که آزمایشات تشخیصی رایج نیازمند زمانی طولانی در حدود چندین روز یا هفته بوده و ممکن است نتایج منفی کاذب نیز داشته باشند.

آزمایش جدید معرفی شده با افزایش حساسیت نسبت به روش های رایج می تواند هر دو سل ریوی و یا خارج ریوی را تشخیص دهد و با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک -CFP-10 و ESAT-6- قادر به تعیین شدت سل فعال نیز می باشد.

بنابراین حساسیت و اختصاصیت بالای این آزمایش و مدت کوتاه برای انجام آزمایش و بدست آوردن نتیجه می تواند پزشکان را برای پایش اثرات درمانی بیماران خود کمک شایانی نماید.

Biological Sciences, Medical Diagnostics, News April 12, 2017

مواد غذایی پر کالری حتی اگر با افزایش وزن همراه نباشند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در زنان افزایش دهند!

مواد غذایی پر کالری

مواد غذایی پرکالری مقادیر زیادی کالری را نسبت به وزنشان در خود جای داده اند . بعضی از این مواد نظیر روغن زیتون و میوه های مغز دار برای سلامتی مفید می باشند.

مطالعه جدید بر روی ۹۲۰۰۰ زن ۵۰ تا ۷۹ ساله در ایالات متحده نشان داده است زنانی که غذاهای پرکالری و حاوی مقدار کم مواد مغذی شامل غذاهای فراوری شده نظیر چیپس،فست فودها و شیرینی را ترجیح می دهند، ۱۰ درصد بیشتر به سرطان های مرتبط با چاقی مبتلا می شوند. همچنین روند پیشرفت سرطان در این زنان نسبت به زنانی که رژیم غذایی پرکالری ندارند ۱۲ تا ۱۸ درصد بیشتر می باشد.

مطالعات انجام شده بیانگر آن است که چاقی به عنوان یکی از عوامل بسیار خطرناک در این بیماری ها می باشد. بنابراین طبیعی بودن وزن بدن می تواند نشانه سلامت متابولیسم مواد (قند خون، کلسترول و تری گلیسرید طبیعی) در بدن باشد. به طور کلی مطالعات نشان داده اند اختلالات متابولیک بدن با افزایش خطر سرطان هایی مانند سرطان پستان، کولون، کلیه و رحم در ارتباط هستند.

دانشمندان خاطر نشان کردند افرادی که مقادیر زیادی غذاهای پر کالری مصرف می کنند تمایل کمتری به خوردن غذاهای گیاهی شامل میوه، سبزیجات و غلات (حاوی فیبر) دارند. این در حالی است که میوه ها و مواد غذایی حاوی فیبر می تو انند در کاهش خطر ابتلا به سرطان سودمند باشند. همچنین مصرف غذاهای گیاهی علاوه بر کنترل وزن برای سلامت عمومی بدن نیز بسیار مفید است.

HealthDay News August 17, 2017

مرگ حدود ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اخیر نشان داده اند در سال ۲۰۱۵، ۲/۳ میلیون نفر در اثر COPD (بیماری انسدادی ریه) و ۴۰۰ هزار نفر در اثر آسم جان خود را از دست
داده اند. با وجود شیوع بیشتر بیماری آسم اما بیماری COPD باعث مرگ تعداد افراد بیشتری در جهان شده است.

هر دو بیماری قابل درمان هستند ولی تعداد زیادی از بیماران بدلیل عدم تشخیص زودهنگام و یا تشخیص اشتباه در معرض عواقب وخیم این دو بیماری و حتی مرگ قرار می گیرند. محققین عقیده دارند این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند ولی متاسفانه به این بیماری ها نسبت به بیماری های غیر مسری نظیر بیماری قلبی- عروقی، سرطان و یا دیابت توجه کمتری
می شود.

 

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اثبات نموده اند استعمال دخانیات، آلودگی هوا و عوامل آلرژی زا از عوامل اصلی بروز آسم و بیماری انسدادی ریه در انسان می باشند. خوشبختانه بیماری آسم در مراحل اولیه به آسانی قابل کنترل است و حتی با داروها مهار می شود و بیماری COPD نیز قابل درمان می باشد.

HealthDay August 17, 2017

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

افراد مبتلا به بیماری آترواسکلروز (تصلب شرائین)، دارای گرفتگی عروق پا و یا سرخرگ های تنگ و باریک در پا می باشند که موجب محدود شدن جریان خون به عضلات پا می گردند این افراد در هنگام راه رفتن و نشستن دچار مشکلات و درد می شوند. مطالعات جدید نشان داده است مصرف میوه و سبزیجات ممکن است سرخرگ های پاها را از مسدود شدن محافظت نماید. نتایج تحقیقات بر روی ۷/۳ میلیون نفر با متوسط سن ۶۴ سال نشان داد مصرف ۳ بار یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز ۱۸ درصد خطر بیماری آترواسکلروز را کاهش می دهد.

HealthDay News, May 18, 2017

دویدن آهسته به مدت ۳۰ دقیقه در روز می تواند فرآیند پیری را در سلول ها تا ۹ سال به تعویق اندازد!

دویدن آهسته فرآیند پیری تعویق اندازد

تحقیقات اخیر بر اهمیت فعالیت فیزیکی تاکید نموده و نشان داده در افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، روند سن بیولوژیک تغییر نموده و این فعالیت با افزایش طول عمر همراه است. محققین دریافتند که دویدن به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در ۵ روز هفته می تواند کوتاه شدن تلومرها را کاهش داده و منجر به کند شدن فرآیند پیری در سلول ها تا ۹ سال خواهد شد.

تلومرها پوشش های محافظ انتهای کروموزوم ها هستند که دارای ساختار رشته ای در سلول ها می باشند و از DNA سلول محافظت می نمایند. تلومرها شاخص سن بیولوژیک سلول هستند؛ به موازات آنکه فرد پیرمی شود طول تلومرها نیز کوتاهتر می گردد. هنگامی که تلومرها خیلی کوتاه گردند به طوری که قادر به محافظت از کروموزوم نباشند عملکرد سلولی متوقف شده و مرگ رخ می دهد.

در مطالعاتی که بر روی ۵۸۲۳ فرد بالغ انجام شد طول تلومر و میزان فعالیت فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات نشان داد افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی داشتند نسبت به آنهایی که فعالیتی نداشتند طول تلومر آن ها سن بیولوژیک ۹ سال کمتر را نشان می داد و افرادی که فعالیت فیزیکی متوسط داشتند، طول تلومر آن ها حاکی از سن بیولوژیک ۷ سال کمتر بود.

استعمال دخانیات در بارداری می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در آینده به دنبال داشته باشد!

استعمال دخانیات و خطر ابتلا به اوتیسم

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که در پسران شایعتر از دختران می باشد. از هر ۶۸ بچه یک نفر در ایالات متحده آمریکا به اختلالات اوتیسم مبتلا می شود. محققین عقیده دارند مصرف دخانیات در بارداری می تواند تخم های در حال رشد جنین زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد و بدین ترتیب شانس خطر ابتلا به اوتیسم را در بچه های این دختران افزایش دهد. بررسی نتایج تحقیقات جدید بر روی ۱۴۵۰۰ بچه متولد شده در بریتانیا در سال ۱۹۹۰ نشان داد، افرادی که مادربزرگ مادری آن ها در طی بارداری دخانیات مصرف نموده اند، ۵۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم پیشرونده بوده اند. این یافته ها همچنین بیان کردند این دختران، ۶۷ درصد بیشتر احتمال دارد دارای ویژگی های مرتبط با اوتیسم نظیر مهارت های ارتباطات اجتماعی ضعیف و رفتارهای تکراری باشند.

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

چاقی افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و دیابت را به دنبال دارد. مطالعات جدید حاکی از آن است اگر حداقل یک بار در روز یک لیوان آب به جای نوشیدنی های حاوی قند مصرف شود می تواند خطر چاقی را کاهش دهد.

نتیجه تحقیقات بر روی ۱۶۰۰۰ بزرگسال در طی یک دوره هشت ونیم ساله در اسپانیا نشان داد، نوشیدن روزانه یک لیوان آب به جای نوشیدنی های دیگر می تواند خطر چاقی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. محققین بیان کردند عوامل مختلفی نظیر سن، سابقه چاقی در خانواده و میزان فعالیت فیزیکی ممکن است چاقی را تحت تاثیر قرار دهد.

محققین همچنین دریافتند جایگزینی انواع نوشیدنی ها نظیر شیر کامل، شیر کم چرب، شراب، مشروبات الکلی،
نوشابه های رژیمی، قهوه، آب پرتقال و نوشیدنی های دیگر به جای آب خطر چاقی را کاهش نمی دهد.

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

بیماری قلبی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. رژیم غذایی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی دارد. رژیم غذای ناسالم نظیر مواد غذایی پرچرب می تواند موجب چاقی، دیابت نوع دو و کلسترول بالا گردیده و سلامت سیستم قلبی- عروقی را به خطر اندازد.

تحقیقات انجام شده بر روی دارچین (ادویه مشتق از پوست درخت Cinnamomum genus) نشان داده که این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد و اضافه نمودن آن به رژیم غذایی ممکن است تا حدودی خطرات ناشی از مصرف غذاهای پرچرب نظیر بیماری های قلبی- عرقی را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان داد، موش هایی که به رژیم غذایی آنها دارچین اضافه شده بود نسبت به موش هایی که همان رژیم ولی بدون دارچین را مصرف کرده بودند، دارای وزن کمتر و همچنین چربی شکمی کمتری بودند. این موش ها همچنین میزان گلوکز، غلظت انسولین و نمودار چربی مناسب و بهتری داشتند. این محققین دریافتند دارچین دارای ویژگی ضد التهابی بوده و به عنوان آنتی اکسیدان در برابر حمله قلبی و بیماری قلبی از بدن محافظت می نماید.

مصرف امگا- ۳ از طریق شیر مادر خطر ابتلا به دیابت نوع یک را در نوزادان کاهش می دهد!

مصرف امگا- 3 از طریق شیر مادر

بیش از ۲۰ میلیون نفر بر روی کره ی زمین از دیابت نوع یک رنج می برند. دیابت نوع یک نوعی اختلال خود ایمن می باشد که در آن سلول های بتا (سلول های تولید کننده انسولین در بدن که موجب کاهش قند خون
می گردند( مورد حمله سلول های ایمنی بدن قرار می گیرند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک قادر به تولید انسولین نمی باشند و برای ادامه حیات باید انسولین را به صورت مصنوعی دریافت نمایند. دیابت نوع یک دیابت نوجوانان هم نامیده می شود. مطالعات انجام شده در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ نشان داده بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع یک در سنین ۱۵ تا ۱۹سالگی بوده اند.

تحقیقات جدید نشان داده مصرف روزانه امگا -۳ توسط مادر از ابتلا نوزاد شیر خوار به دیابت نوع یک جلوگیری می نماید.

چربی امگا -۳ نوعی چربی غیر اشباع وخوب می باشد که به طور معمول در ماهی و روغن ماهی، آجیل، سبزیجات برگ دار و سبزیجات روغنی وجود دارد. مطالعاتی که بر روی ۷۷۸۲ نوزاد ۳ تا ۲۴ ماهه که در معرض خطربالای دیابت نوع یک بودند، نشان داد سطح سرمی بالای اسید چرب امگا-۳ با خطر پایین ابتلا به بیماری خودایمن انسولین مرتبط می باشد. علاوه بر این محققین دریافتند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که با فرآورده هایی بر پایه شیر گاو تغذیه می کنند، دارای میزان بالایی اسید چرب امگا – ۳ می باشند که به میزان کمتری به بیماری خودایمن دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

Medical News Today 5 May 2017

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

بیماری سل (توبرکلوز) در ۲۰۰۰ سال گذشته جان یک میلیارد نفر را گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ حدود ۲ میلیون نفر از آن ها خواهد شد. ویژگی مهم این بیماری این است که باکتری می تواند در بافت شش برای سال ها به صورت غیر فعال در آید و در شرایط مناسب فعال گردد. با وجود تلاش ها از ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد تاکنون و صرف هزینه های بسیار زیاد برای پیشگیری و مراقبت از سل، این بیماری هنوز به عنوان خطر اصلی سلامت انسان محسوب می شود.

محققین دانشگاه های آمریکا برای نخستین بار توانستند روشی سریع برای تشخیص افراد مبتلا به بیماری سل فعال ابداع نمایند. به کمک این روش می توان بیماران را در طی چند ساعت شناسایی نمود. این در حالی است که انجام آزمایشات معمول روزها و هفته ها طول می کشد. در این روش با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک CFP-10 وESFT-6 امکان شناسایی شدت بیماری سل فعال وجود دارد.

محققین دانشگاه آریزونا در آمریکا بیان کردند آزمایشات متداول تشخیص بیماری سل نظیر تهیه نمونه خلط، کشت خون، بیوپسی شش و لنف و یا آزمایشات مغزی –نخاعی تنها راههای تشخیص بیماری سل می باشند که ممکن است به نتایج منفی کاذب نیز منتهی شوند و از محدودیت های این آزمایشات می توان به طولانی بودن آن ها اشاره نمود.

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات سلامت روحی در ایالات متحده امریکا می باشد. بر طبق آمار موسسه ملی سلامت روحی در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۱/۱۶ میلیون نفر حداقل یک مورد ابتلا به افسردگی شدید در طی ۱۲ ماه گذشته داشته اند. علائم افسردگی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. این علائم شامل احساس غمگینی مداوم، ناامیدی، گناه، خستگی، اختلالات خواب و خودکشی می باشد. مطالعات جدید نشان داده که مصرف روزانه شیر کم چرب می تواند برای سلامت روحی افراد مفید باشد.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۱۵۹ نفر در کشور ژاپن در سنین ۱۹ تا ۸۳ (اکثریت این افراد زنان بودند) انجام شد نشان داد استفاده از فرآورده های لبنی کم چرب بویژه شیر و ماست کم چرب با عث کاهش علائم افسردگی به میزان ۱ تا ۴ بار در مقایسه با افرادی بود که عادت به مصرف شیر و ماست معمولی داشته اند.

محققین پیشنهاد کرده اند مصرف شیر و ماست کم چرب احتمالاً موجب کاهش پیشرفت علائم افسردگی در افراد می شود. البته اثر عواملی مانند سن، جنس، رژیم غذا یی، شیوه زندگی و وضعیت سلامتی بر این نتایج باید مورد بررسی قرار گیرد.

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!مطالعات نشان داده علاوه برکلسیم و ویتامین D، منیزیم نیز نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان دارند. به طوری که کاهش منیزیم با افزایش خطر پوکی استخوان در ارتباط می باشد. منیزیم نوعی ماده معدنی ضروری است و میزان پایین آن در سرم موجب مهار تنظیم و تعادل کلسیم و ویتامین D در استخوان می شود.

تحقیقات جدید نشان داده مکمل های منیزیم ممکن است از شکستگی استخوان در سنین میان سالی و پیری پیشگیری نماید. شکستگی استخوان یکی از مهمترین علل ناتوانی قابل جلوگیری در افراد مسن می باشد. تخمین زده می شود هر سال حدود ۶ میلیون نفر در ایالات متحده دچار شکستگی استخوان می شوند و ۷۵ درصد این شکستگی ها مربوط به مفصل ران، ستون فقرات و ساعد می باشد که در سنین بالای ۶۵ سال روی می دهد.

محققین با بررسی کلینیکی ۲۲۴۵ مرد میان سال به مدت۲۰ سال دریافتند که سطوح پایین منیزیم سرم خطر شکستگی استخوان را به میزان چشمگیری افزایش می دهد که این شکستگی بیشتر در ناحیه مفصل ران می باشد. همچنین مردان با میزان مناسب منیزیم در سرم خود، ۴۴ درصد کمتر دچار شکستگی استخوان می گردند.

محققین پیشنهاد می کنند استفاده از مکمل های منیزیم در افراد مسن می تواند در افزایش سطح خونی منیزیم موثر باشد.

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!هر روز میلیون ها نفر در دنیا میزان کمی آسپرین برای سلامت قلب استفاده می نمایند، که ممکن است کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از چند نوع سرطان باشند.

تحقیقات انجام شده بر روی ۱۳۰۰۰۰ فرد بالغ امریکایی که به طور مداوم از آسپرین استفاده می نمودند، نشان داد ۷ تا ۱۱ درصد این افراد کمتر به مرگ ناشی از سرطان در دهه های بعدی زندگی دچار می شوند.

مطالعات نشان داده خطر مرگ ناشی از سرطان کولون، سینه و پروستات در مردان و همچنین سرطان ریه در بین افرادی که از آسپرین استفاده می کنند نسبت به افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، کمتر می باشد. به طوری که زنان مصرف کننده آسپرین ۱۱ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان سینه و مردان مصرف کننده آسپرین ۲۳ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان پروستات و ۱۴ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان ریه دچار می شوند.

تاکنون محققین توانسته اند مدارکی دال بر اینکه آسپرین توانایی مقابله با سرطان را دارد، ارائه دهند. با این حال آن ها تاکید نموده اند که افراد نباید خودسرانه برای دوری از سرطان مصرف آسپرین را شروع نمایند.

مطالعات بسیاری که در سرطان کولون انجام شده، نشان داده که مصرف میزان کم آسپرین برای سال ها خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهد.

مراکز پیشگیری از بیماری ها در آمریکا پیشنهاد می کنند که افراد برای استفاده از آسپرین در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال به پزشک خود مراجعه و درباره فواید و خطرات آسپرین مشاوره نمایند.

آسپرین دارای خطراتی نظیر خونریزی معده و خونریزی در اثر ضربه می باشد. همچنین مقدار و مدت زمان مصرف مفید آن نامشخص است؛ بنابراین لازم است افراد با پزشک خود درباره مضرات بالقوه آن مشاوره نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

استعداد بیشتر مردان به بیماری سوریازیس شدید

سوریازیسمطالعات جدید نشان داده بیماری سوریازیس در مردان نسبت به زنان بسیار شدیدتر است. سوریازیس نوعی بیماری خودایمن پوستی می باشد. برخلاف سوریازیس، اکثر بیماری های خودایمن نظیر لوپوس و مولتیپل اسکلروز در زنان نسبت به مردان شایعتر هستند.

تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۵۴۰۰ نفر با بیماری پوستی در سوئد نشان داده، بیماری سوریازیس در زنان نسبت به مردان از شدت بسیار کمتری برخوردار است. این امر در همه گروه های سنی و برای همه قسمت های بدن به جز سر که در هر دو جنس یکسان بود، مشاهده می شود.

محققین بیان کردند که مطالعات اخیر بر روی بیماری سوریازیس شدید در مردان می تواند برای کنترل و پیشگیری این بیماری آزار دهنده کمک کننده باشد.

با مصرف ۱۰ وعده میوه و سبزیجات در روز سلامتی خود را تضمین کنید!

مصرف میوه و سبزیجات برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهند مصرف ۸۰۰ گرم میوه و سبزیجات طی ۱۰ نوبت در روز خطر بیماری و مرگ زودرس را به حداقل می رساند. به طوری که مصرف این مقدار میوه و سبزیجات منجر به کاهش ۳۳ درصدی سکته، ۲۸ درصدی بیماری قلبی عروقی، ۲۴ درصدی خطر نارسایی قلبی، ۱۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان و ۳۱ درصدی مرگ زودرس می شود. تحقیقات دیگر همچنین نشان داده اند مصرف ۲۰۰ گرم میوه و سبزیجات در روز کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ زودرس را به همراه دارد.

متخصصان تغذیه دریافتند میوه هایی مانند سیب، گلابی، مرکبات و سبزیجاتی با برگ سبز (مانند کاسنی و اسفناج) از بهترین ها برای کاهش خطر ابتلا به سکته ، بیماری قلبی- عروقی و مرگ زودرس هستند و مصرف سبزیجات سبز (مانند لوبیا سبز) و سبزیجات زرد (مانند هویج و فلفل) با بیشترین میزان کاهش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط می باشند. همچنین مصرف سبزیجات خام و پخته با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد.

در حقیقت مصرف میوه و سبزیجات با کاهش کلسترول و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و رگ های خونی به سلامتی بدن کمک می نمایند. این امر ممکن است به دلیل مجموعه پیچیده مواد مغذی باشدکه در میوه ها و سبزیجات وجود دارد. نمونه ای از این مواد آنتی اکسیدان ها هستند که موجب کاهش آسیب ماده ژنتیکی سلولهای بدن وکاهش خطر ابتلا به سرطان ها می شوند.

محققین عقیده دارند که این یافته ها بر اهمیت مصرف میوه و سبزیجات به عنوان قسمتی از رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

 

منبع: http://www.medicalnewstoday.com

عدم تحرک کافی در نوجوانان منجر به ایجاد اسکلت استخوانی ضعیف تری در آنان می شود

فعالیت های فیزیکی در طی دوران استخوان سازی نوجوانان بسیار مهم می باشد به طوری که عدم فعالیت کافی موجب استخوان های سست و ضعیف در نوجوانان می گردد. محققین فعالیت فیزیکی و قدرت استخوانی را در بیش از ۳۰۰ نوجوان در سن رشد استخوانی (دختران ۱۴-۱۰ سال و پسران ۱۶-۱۲ سال) طی ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند نوجوانان با فعالیت فیزیکی کمتر، دارای استخوان های ضعیف تری می باشند. شایان ذکر است قدرت استخوانی برای جلوگیری از شکستگی اهمیت دارد.

نتایج مطالعات نشان داده که کودکان برای افزایش قدرت استخوانی باید فعالیت هایی نظیر دویدن، پریدن و ورزش هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و غیره را انجام دهند.

مطالعات همچنین نشان داده در صورتی که نوجوانان ورزش های ساختاری و سازمان دهی شده برای ارتقا سلامت استخوانی ندارند، انجام فعالیت های ساده نظیر رقص در منزل، بازی در پارک، شکار و فعالیت هایی مانند بالاو پایین پریدن در افزایش قدرت استخوانی موثر می باشد.

والدین باید نوجوانان را در داشتن شیوه زندگی فعال یاری نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

کاهش چشمگیر عفونت های گوش نوزاد ان با شیردهی مستقیم از طریق پستان مادر

پژوهش های اخیر نشان داده است، نوزادانی که به طور مستقیم از پستان مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که با بطری شیر (شیر دوشیده شده) تغذیه می شوند، کمتر به عفونت های گوش مبتلا می شوند. مطالعات انجام شده بر روی حدود ۵۰۰ مادر و نوزادان آن ها حاکی از آن است تغذیه مستقیم نوزاد با شیر مادر در یک ماهه اول، کاهش ۴ درصدی عفونت های گوش را موجب می شود و ادامه این نوع شیر دهی نوزاد تا ۶ ماهگی، ۱۷ درصد عفونت های گوش را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات اخیر بیانگر این است، خطر عفونت گوش در نوزادانی که به مدت یک ماه با بطری شیر تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که فقط به طور مستقیم از شیر مادر تغذیه می کنند ۱۴ درصد افزایش می یابد و احتمال این خطر در بی ن نوزادانی که به مدت شش ماه با بطری شیر تغذیه می شوند به ۱۱۵ درصد افزایش می یابد.

1تا کنون ارتباط احتمالی عفونت های گوش با بطری های شیر به طور کامل مشخص نشده است ولی این امر ممکن است به دلیل فشار منفی ایجاد شده در طی تغذیه با بطری شیر باشد. این فشار منفی در طی تغذیه از بطری شیر به گوش میانی نوزاد منتقل شده و سبب افزایش ابتلا به عفونت های گوش در نوزاد می گردد.

شایان ذکر است نوزادانی که شیر مادر را با هر روشی (به طور مستقیم یا توسط بطری) دریافت می نمایند احتمال ابتلا به اسهال در آن ها کمتر است. به طوری که تغذیه نوزادان به مدت ۶ ماه با شیر مادر، خطر ابتلا به اسهال را در آن ها ۳۰ درصد کاهش می دهد هر چند که تغذیه با شیر مادر از طریق بطری، خطر ابتلا به عفونت های گوش را در نوزادان ۳۴ درصد افزایش خواهد داد. این نتایج بیانگر آن است که نوع غذا؛ نه روش تغذیه ممکن است در ابتلا نوزاد به اسهال تاثیر گذار باشد.

” اگر نوزادان با بطری شیر تغذیه شوند، احتمال ابتلا به عفونت های گوش در آنها افزایش می یابد”

 

HealthDay News , May 26, 2016

راهکارهای مفید و علمی برای بهبودی کودکان بیش فعال

اغلب کودکان دارای اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHA) با داروهای آدرال (Adderall) یا ریتالین (Ritalin) درمان می گردند، اما مطالعات اخیر نشان داده است والدین با رعایت عادات صحیح زندگی می توانند به بهبودکودکان بیش فعال خودکمک نمایند. پژوهش های انجام شده بر روی ۱۸۴ کودک بیش فعال و ۱۰۴ کودک سالم بیانگر آن است.

2

 

که نوع زندگی کودکان بیش فعال، با سبک صحیح زندگی که توسط آکادمی کودکان در امریکا پیشنهاد شده است، هماهنگی کمتری داشته است. نتایج مطالعه ای که بر روی کودکان ۷ تا ۱۱ سال انجام شده است، منجر به ارائه راهکارهایی گردیده که پیروی از از این راهکارها برای بهبود کودکان بیش فعال مفید می باشد. این راهکارها عبارتند از:

۱- عدم استفاده بیش از ۱ تا ۲ ساعت در روز از تلویزیون، کامپیوتر و یا بازی های ویدئویی

۲- حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز

۳- کاهش مصرف نوشیدنی ها ی با قند بالا

۴- ۹ تا ۱۲ ساعت خواب در شب

۵- نوشیدن ۷ تا ۱۰ فنجان آب در روز (بسته به سن)

با توجه به اینکه والدین کودکان بیش فعال از دادن داروهای مختلف به کودکان خود اکراه دارند لذا پیروی از این گونه راهکارها می تواند به تنهایی یا در کنار استفاده از داروهای مربوطه تاثیری چشمگیری در بهبودی وضعیت کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (ADHA) داشته باشد.

HealthDay, May 30, 2016

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

مطالعات اخیر نشان داده آب با میزان بالای مواد معدنی امکان خطر اگزمای پوستی را در کودکان افزایش می دهد. اگزما در شرایط مزمن با با خارش و جوش های پوستی مشخص می شود. محققین با بررسی میزان سختی آب (محتوای مواد معدنی) و میزان کلر موجود در آب موجود در محل زندگی کودکان بیان کردند کودکانی که در نواحی با آب سخت زندگی می کنند، ۸۷ درصد بیشتر به اگزما مبتلا می شوند. پژوهش های انجام شده دیگر حاکی از ارتباط بین سختی آب و خطر ابتلا به اگزما در کودکان مدارس می باشد.

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

HealthDay , 02 June, 2016

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

هنگامی که مواد ضدعفونی کننده استخر با عرق، ترشحات بدن و ادرار مخلوط شوند، موادی تولید می کنند که برای سلامتی خطرناک هستند.

هیچ چیز بهتر از این نیست که در یک روز گرم از یک استخر با آب خنک استفاده نماییم. اما نتایج تحقیقات اخیر می تواند شما را مجاب به دوش گرفتن قبل از استفاده از استخر و اطمینان از عدم دفع ادرار کودک شما در استخر نماید. پژو هش ها نشان داده اند مواد ضدعفونی که برای تمیز نگاه داشتن آب استخر استفاده می گردند وقتی با عرق، ترشحات بدن و ادرار ترکیب می شوند، فرآورده های خطرناکی (Disinfection ByProducts, DBPs) تولید می شوند. بعضی از این فرآورده ها موجب آسیب ژنتیکی به سلول ها در آزمایشگاه می شود در حالی که بعضی از گزارشات حاکی از میزان بالای سرطان مثانه و مشکلات تنفسی در افرادی است که به طور مرتب در اطراف استخرها می باشند. این یافته ها در مورد استخرهای عمومی و استخرهای خصوصی و جکوزی صدق نموده و همچنین محققین نشان داده اند استخرهای مسقف و جکوزی در صدر این خطرات قرار دارند.

هوایی که تنفس می کنید به نظر می رسد کلرین (یکی از فرآورده های مواد ضدعفونی کننده ) باشد اما در واقع کلرین نیست و به طورعمده کلرامین (نوعی ازDBP) ترکیبی از ادرار و کلرامین است. این ماده براحتی از آب وارد هوا می شود و به عنوان نوعی محرک دستگاه تنفس عمل می نماید. چنین محرک هایی احتمال سرماخوردگی و آسم را افزایش می دهند.

تحقیقات نشان داده این مشکلات در استخرها و جکوزی هایی که در فضای باز هستند، به دلیل تهویه بهتری که صورت می گیرد، کمتر است ولی در صورتی که این استخرها و جکوزی ها به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند میزان فرآورده های ضدعفونی کننده افزایش می یابد. پژوهشگران نمونه های از آب استخر های عمومی، استخر های خصوصی و جکوزی ها را بعد از استفاده کم و استفاده زیاد مورد آزمایش قرار داده اند و بیش از ۱۰۰ فرآورده ضد عفونی کننده جهش زا بدست آوردند که قادر به آسیب سلول ها و جهش در DNA می باشند. آنها دریافتند نمونه های بدست آمده از استخرهای با آب گرم به میزان دوبرابر استخرهای معمولی با آب سرد دارای عوامل جهش زا هستند زیرا آب گرم میزان تشکیل این فرآورده های ضدعفونی را افزایش می دهد.

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

بنابراین چطور در تابستان با امنیت خاطر شنا کنیم؟

پیشنهاد می شود که در استخرهای مسکونی از فیلترهای از جنس سیلور استفاده شود این فیلترها عوامل بیماریزا را بدون تشکیل فرآورده های ضدعفونی کننده از بین می برند. همچنین پیشنهاد می شود برای ضدعفونی کردن استخرها از اوزون و کلرین که به نظر می رسد بهتر از برومین باشند استفاده گردد. تهویه هوا در استخرهای مسقف بسیار مهم است. تعویض آب استخر ها به طور کامل و مکرر باید انجام گردد.

HealthDay , June 2, 2016

ارتباط آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Yدر مردان

مردانی که دارای سلول های خونی بدون حامل کروموزوم Y هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر می باشند. همچنین در این افراد خطر مرگ به علت بیماریهای مختلف نظیر سرطان افزایش می یابد. در حال حاضر استفاده از تکنیک های مولکولی استاندارد، برای شناسایی از دست دادن کروموزوم Y ((Loss of Y Chromosome, (LOY ) که در بیش از ۱۰ درصد سلول های خونی هسته دار روی می دهد، آسان است. این رویداد در مردان مسن تر نسبتاً معمول است و در افراد جوان تر کمتر روی می دهد. محققین با مطالعه ۳۲۰۰ مرد با میانگین سنی ۷۳ سال دریافتند در مردان مبتلا به بیماری آلزایمر تعداد سلولهایی که کروموزوم Y خود را ازدست داده اند بیشتر است. همچنین نتایج پژوهشی دیگر حاکی از ارتباط ابتلا به آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Y بوده است. آنها دریافتند مردانی که دارای سلول های خونی فاقد کروموزوم Y می باشند به طور متوسط ۵/۵ سال کمتر از مردانی که تحت تاثیر LOY نیستند، عمر می کنند. بنابراین از دست دادن کروموزوم Y در خون با آلزایمر و سرطان مرتبط می باشد و احتمالا LOY در سلول های خونی از طریق نقص در مراقبت ایمنی در ایجاد بیماری در سایر بافت ها نقش دارد. شاید بتوان این عامل را به عنوان یکی از عوامل موثر در کمتر بودن میزان عمر مردان نسبت به زنان در نظر گرفت.

آلزایمر با از دست دادن کروموزوم
آزمایش LOY در مردان می تواند برای استفاده از روش های پیشگیری کننده برای مردان در معرض خطر کمک کننده باشد. بدیهی است در صورتی که بتوان پیشگویی مناسبی از میزان خطر ابتلا به سرطان در مردان داشت، می توان این افراد را زیر نظر داشته و از داروهای پیشگیری کننده مناسب استفاده کرد. به طور خلاصه استفاده گسترده از آزمایش LOY می تواند به طور چشمگیری میزان مرگ و میر مردان را کاهش داده و حتی این امکان وجود دارد تفاوت میزان امید به زندگی در میان مردان نسبت به زنان کاهش یافته و یا از بین رود.

LabMedica , 09 Jun 2016

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سل

اخیراً آزمون پوستی جدیدی برای تشخیص عفونت سل مورد آزمایش قرار گرفت. ایمن بودن، سهولت انجام کار و دقت این آزمون پوستی به اثبات رسیده است. این آزمون همانند آزمون پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود و نتایج آن با اندازه گیری قطر سفتی محل آزمایش بعد از ۲ تا ۳ روز تفسیر می گردد.

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سلآزمون جدید با عنوان C-Tb توانسته است سادگی آزمون پوستی قدیمی PPD را با اختصاصیت بالای روش نسبتاً پیچیده سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRAs) ترکیب سازد.IGRAs یک دهه پیش معرفی شد و دارای اختصاصیت بالا و نتایج مثبت کاذب اندک می باشد اما نیاز به نمونه های خون و کار آزمایشگاهی پیچیده، استفاده گسترده از آن را محدود نموده است.

محققین با بررسی پاسخ های ایمنی بدن ۹۷۹ فرد داوطلب نسبت به آنتی ژن های سل دریافتند هر دو آزمون C-Tb و IGRA دارای اختصاصیت ۹۷ درصدی می باشند و در ۹۵ درصد افراد مورد مطالعه نتایج آزمون C-Tb هماهنگی زیادی با نتایج آزمون IGRA دارد. همچنین برخلاف تست توبرکولین (TST) ، اختصاصیت آزمون C-Tb تحت تاثیر واکسن BCG قرار نمی گیرد. شایان ذکر است اختصاصیت آزمون توبرکولین قدیمی (TST) در این گروه فقط ۶۲ درصد بود.

پژوهش های دیگری که برای مقایسه آزمون های C-Tb، IGRA و TST در افراد مبتلا به HIV و کودکان انجام گردید، نشان دادند توانایی شناسایی عفونت سل توسط سه آزمون مذکور در بین افراد مبتلا به HIV کاهش یافته، هرچند که نتایج آزمون C-Tb در میان افراد مبتلا به HIV و دارای شمارش پایین سلول CD4+ T و همچنین بچه های کمتر از ۵ سال قوی تر ظاهر شد. همچنین از مزایای دیگر تست C-Tb سنجش شدت عفونت می باشد.

LabMedica, 02 Jun, 2016

آزمایش جدید تشخیص سریع مالاریا از طریق ادرار

مالاریا مهمترین بیماری انگلی مناطق گرمسیری محسوب می شود که منجر به مرگ می گردد. این بیماری از طریق پشه آلوده (گونه های پلاسمودیوم فالسیپاروم) به انسان منتقل می شود. علائم بیماری نظیر تب معمولا ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از نیش زدن پشه آلوده ظاهر می شود. تشخیص اولیه بیماری برای کنترل موفقیت آمیز آن بسیار حیاتی است و درمان آن را تسهیل می کند؛ اما از آنجایی که اکثر بیماری های نواحی گرمسیری جهان با تب همراه می باشد عدم درمان به موقع موجب تکثیر انگل در کبد می گردد و این امر زندگی فرد را تهدید می کند. اخیرا دانشمندان نوعی آزمایش ادراری برای تشخیص مالاریا در افرادی که دچار تب های مشکوک به بیماری مالاریا می باشند را معرفی نموده اند. این آزمایش روشی ایده ال برای تشخیص سریع مالاریا است و دارای مزایای بسیاری نسبت به روش های میکروسکوپی و سایر روش ها که نیاز به خون دارند، می باشد.

تشخیص بیماری مالاریا

نوار (استریپ) UMT (Urine Malaria Test)، پروتئین های پلاسمودیوم موجود در ادرار بیماران تب دار مبتلا به مالاریا را تشخیص می دهد. انجام این آزمایش نیاز به آموزش خاصی ندارد و برای همه افراد امکان پذیر می باشد. برای انجام این آزمون نوار مربوطه را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در ظرف تمیز حاوی ادرار نگاه داشته، سپس به مدت ۲۰ دقیقه نوار در دمای اتاق قرار می گیرد. در صورتی که بعد از ۲۰ دقیقه دو خط روی استریپ ظاهر شود آزمایش مثبت و اگر یک خط ظاهر شود آزمایش منفی خواهد بود. محدوده شناسایی که توسط سازمان بهداشت جهانی برای این آزمایش های سریع پیشنهاد شده است ۱۰۰ تا ۲۰۰ انگل در هر مایکرولیتر خون است که این محدوده درباره آزمایش UMT، ۱۲۵ انگل در هر مایکرولیتر می باشد.

LabMedica , 06 Jun, 2016

شش راه مراقبت از قلب در زنان

رعایت چند اقدام پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بیماری های قلبی منجر به مرگ در زنان موثر باشد.

خطر ابتلا به بیماری قلبی در هر شخصی که پا به سن می گذارد، افزایش می یابد. این امر در مورد زنان بعد از سن یائسگی نیز صدق می کند. البته در زنان جوانتر نیز خطر بیماری قلبی وجود دارد.

سازمان غذا و دارو (FDA) شش راه برای کاهش خطر بیماری قلبی در زنان پیشنهاد نموده است:

۱- کنترل عوامل خطر؛ دیابت، فشار خون بالا و میزان کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. بنابراین برای کنترل هر یک از این بیماری ها با پزشک معالج مشورت نموده و از یک برنامه درمانی مناسب استفاده کنید.

۲- سیگار نکشید؛ در صورتی که سیگار استفاده می کنید، آن را ترک نمایید.

۳- داشتن وزن مناسب و فعالیت فیزیکی منظم؛ پیاده روی روشی آسان برای شروع فعالیت می باشد. با پزشک خود درباره مقدار فعالیتی که برای شما مناسب است مشورت کنید.

شش راه مراقبت از قلب در زنان

۴- داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب؛ رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه جات و دانه های خوراکی برای قلب مناسب است همچنین باید مقدار چربی اشباع و آشامیدنی های شیرین در رژیم غذایی محدود شود.

۵- مصرف آسپرین؛ استفاده روزانه آسپرین برای همه جایز نیست. آسپرین می تواند دارای اثرات جانبی باشد بنابراین استفاده از آن باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

۶- آشنایی با علائم حمله قلبی؛ علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است. در زنان این علائم همراه با کوتاه شدن تنفس، حالت تهوع و احساس درد در قفسه سینه، بازو، گردن ، فک یا شکم می باشد. در صورتی که این علائم را مشاهده نمودید به حمله قلبی مشکوک شوید و با اورژانس تماس بگیرید.

توصیه سازمان غذا و دارو به زنان : برای حفظ سلامتی قلب خود با پزشک مشاوره نموده و از یک برنامه مناسب استفاده نمایید.

HealthDay , 9 June, 2016

پیش بینی خطر مرگ و میر با خون مخفی در مدفوع !

پیش بینی خطر مرگ و میر با خون مخفی در مدفوع! آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT)، روش آزمایشگاهی است که برای تشخیص خون مخفی در مدفوع فرد استفاده می شود. این آزمایش به طور معمول برای غربالگری سرطان کولورکتال در سالمندان و یا برای تشخیص آدنوم ها که پیش از سرطان کولورکتال وجود دارند، استفاده می شود.

بر اساس مطالعه ای که اخیرا در مجله BMJ منتشر شده است، وجود خون مخفی در مدفوع می تواند منجر به افزایش خطر مرگ و میر شود. مطالعات گذشته ارتباط بین وجود خون در مدفوع و خطر ابتلا به مرگ و میر ناشی از سرطان روده را نشان داده است. اما این تحقیقات عواملی مانند جنسیت، سن، استفاده از داروهای خاصی که ممکن است خطر خونریزی داخلی را افزایش دهد و یا میزان محرومیت اجتماعی و اقتصادی را در نظر نگرفته است.
برای اصلاح این تحقیقات، محققین تجویز دارو، سرطان روده و آمار رکورد مرگ را به صورت بالینی در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق نشان داد که سن، میزان بالای محرومیت اجتماعی و اقتصادی و مذکر بودن، امکان مثبت شدن این آزمایش را افزایش می دهد. همچنین داروهای تجویز شده مثل آسپرین احتمال آزمایش مثبت برای خون مخفی را بالا می برد. علاوه بر این افرادی که از نظر خون مخفی مثبت بودند در مقایسه با کسانی که آزمایش منفی داشتند، تقریبا هشت برابر بیشتر دچار مرگ ناشی از سرطان کولورکتال شدند. نتیجه شگفت آور این بررسی ها نشان داد؛ نتایج آزمایش مثبت خون مخفی در مدفوع باعث افزایش ۵۸ درصدی خطر مرگ و میر می شود.
آزمایش خون مخفی مثبت به ویژه با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های گردش خون، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی (به غیر از سرطان کولورکتال)، بیماری های عصبی-روان شناختی، بیماری های خون و بیماری های غدد درون ریز ارتباط دارد.
محققین هشدار دادند که این مطالعه مشاهده ای است و هیچ توضیحی برای علت آن ندارند. با این حال، آنها نشان دادند التهاب گسترده که در روده و از طریق خونریزی بوجود می آید ممکن است با آن مرتبط باشد. آن ها خاطر نشان کردند گرچه افزایش (خون مخفی در مدفوع) نمی تواند علت مرگ باشد، اما می تواند منجر به این امر شود که جنسیت، سن و محرومیت عوامل خطرسازی باشند. دانشمندان بیان کردند خون مخفی در مدفوع ممکن است بینش منحصر به فردی را در رابطه با سلامت عمومی فرد ارائه دهد.

MedicalNewsToday,16 July 2018

Call Now Button