امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۷:۴۱:۱۵

اثرات مفید مصرف کاکائو برای درمان علائم شایع بیماری ام. اس (MS )


بیماری ام. اس. (MS یا مولتیپل اسکلروز (نوعی اختلال خودایمنی است که حدود یک میلیون نفر در ایالات متحده و تقریبا ۵/۲ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

بیماری ام. اس (MS)  بر سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد. به طور معمول علائم بیماری ام. اس. (MS) شامل ضعف عضلانی، احساس سوزش، بی حسی، درد مزمن، عدم تعادل و هماهنگی، خستگی و مشکلات عدم تمرکز می باشد.

به طور کلی  9 نفر از ۱۰ فرد مبتلا به بیماری ام. اس. (MS) دارای علائم خستگی هستند و معمولا  درمان این علائم مشکل است. تحقیقات گذشته نشان داده اند؛ مصرف میزان ۴۵ گرم شکلات تیره در روز ممکن است موجب بهبود سندرم خستگی مزمن شود. شکلات تیره حاوی ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو می باشد.

کاکائو حاوی فلاونوئیدها می باشد. فلاونوئیدها ترکیبات گیاهی هستند که به طور طبیعی در میوه ها، سبزیجات، و چای وجود دارند. مطالعات متعدد نشان داده است که فلاونوئیدها دارای فواید ضدالتهابی، ضد دیابت، ضد سرطان و محافظت کننده عصبی هستند.

تحقیقات جدید که در ژورنال بین المللی نورولوژی، جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی منتشر شده است، نشان می دهد مصرف یک نوشیدنی حاوی مقدار کافی از کاکائو در روز به مدت ۶ هفته، به کاهش خستگی در افراد مبتلا به بیماری ام. اس. (MS) کمک می کند.

مطالعه حاضر که توسط محققین انگلیسی بر روی بیماران مبتلا به بیماری ام. اس. (MS)  و دارای علائم خستگی انجام گردیده، نشان داد؛ افرادی که نوشیدنی های حاوی کاکائو با میزان فلاونوئید  بالا مصرف می نمایند، ۴۵ درصد بهبود در خستگی و ۸۰ درصد افزایش سرعت پیاده روی را تجربه می کنند. همچنین این افراد احساس درد کمتری را گزارش کردند؛ اگرچه این عارضه به طور عینی توسط پژوهشگران اندازه گیری نگردید.

دانشمندان اذعان دارند استفاده از رویکردهای رژیم غذایی برای کاهش خستگی و عوامل مرتبط با آن در افراد مبتلا به بیماری ام. اس. (MS)  ممکن است یک روش آسان، ایمن و مقرون به صرفه برای ارتقا و بهبودی کیفیت زندگی و استقلال بیماران مبتلا به ام. اس. (MS)  باشد و باعث ایجاد اثرات ارزشمندی بر بهبود خستگی و افزایش استقامت در راه رفتن برای این بیماران گردد!  به این ترتیب این افراد می توانند احساس بهتری در کنترل بیماری خود داشته باشند!

اقتباس از:

 MedicalNewsToday, 5 March 2019

لغو پاسخ دادن

یک × سه =

Call Now Button