امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۴۲:۳۸

آیا شاخص توده ی بدنی (BMI) بالا باعث حفاظت در برابر ابتلا به سرطان پستان می شود؟!

آیا شاخص توده ی بدنی (BMI) بالا باعث حفاظت در برابر ابتلا به سرطان پستان می شود؟!

سرطان پستان، شایعترین سرطان در زنان ایالات متحده می باشد. میزان شیوع این سرطان در مقایسه با سایر سرطانها، در زنان جوانتر بیشتر است. در حال حاضر تعدادی از عوامل خطر سرطان پستان شناخته شده، که یکی از این عوامل چاقی می باشد. با این حال، تاثیر چاقي – که توسط شاخص توده بدن (BMI) اندازه گیری می شود – به طور کامل مشخص نیست. به نظر می رسد BMI بالاتر، پیش از یائسگی، در مقابل سرطان سینه محافظت کننده بوده درحالیکه BMI بالاتر، پس از یائسگی، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

دانشمندان تحقیقاتی را به منظور برآورد خطر نسبی BMI در سنین مختلف بر روی تعداد زیادی از زنان قبل از یائسگی انجام داده اند که در مجله JAMA Oncology منتشر شده است. نتایج این تحقیقات ارتباط معکوس بین BMI و خطر ابتلا به سرطان پستان را مشخص نمودند. در این نتایج به طور خاص، خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان ۱۸ تا ۵۴ ساله به علت افزایش BMI، کاهش می یابد. همچنین این ارتباط در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ ساله بیشتر دیده می شود.

با وجود نتایج کنونی، محققین اعتقاد دارند این یک مطالعه مشاهده ای بوده و علت و معلول مشخص نیست. همچنین زنان با میزان مشابه BMI ممکن است مقدار مختلف چربی و توزیع چربی متفاوتی داشته باشند. البته پژوهشگران هیچ گاه افزایش وزن را به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پیش از یائسگی، توصیه نمی نمایند.

همچنین بررسی های بیشتری نیاز است تا مکانیسم های مسئول ارتباط شاخص توده بدنی (BMI) و سرطان پستان مشخص شوند. همچنین این امیدواری وجود دارد که نتایج تحقیقات انجام شده بتوانند عوامل خطر مسئول افزایش شیوع سرطان پستان در زنان را معرفی نمایند.

 

MedicalNewsToday, Friday 22 June 2018

لغو پاسخ دادن

4 × 5 =

Call Now Button