امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۷:۴۱:۲۲

آسیب رسانی به کلیه ها در صورت مصرف نوشیدنی های گازدار بعد از ورزش!

آسیب رسانی به کلیه ها در صورت مصرف نوشیدنی های گازدار بعد  از ورزش!

مصرف نوشیدنی سرد گازدار  بعد از یک تمرین بدنی شدید، موجب احساس طراوت می شود. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده اند، این امر ممکن است موجب کم شدن آب بدن و تداخل در عملکرد کلیه ها گردد.

نوشیدنی های گازدار حاوی کافئین که دارای فروکتوز بالایی می باشند، در سراسر جهان بسیار محبوب هستند. با این وجود استفاده از این نوشیدنی ها به دلیل نقش بالقوه آنها در بحران چاقی و دیابت به طور گسترده ای منع شده است!

هنگامی که ما در یک محیط گرم ورزش می کنیم، جریان خون در کلیه ها کاهش می یابد. کاهش جریان خون کلیوی به تنظیم فشار خون و حفظ آب بدن کمک می کند. این امر یک پاسخ طبیعی است و هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند.

اما به طور کلی در صورت کاهش شدید جریان خون در کلیه ها به دلیل همراه بودن با کاهش رسیدن میزان اکسیژن لازم به بافت ها، می تواند باعث آسیب حاد کلیه (AKI) شود.

مطالعات گذشته نشان داده است که ورزش، به ویژه در دماهای بالا، شاخص های آسیب حاد کلیه (AKI) را افزایش می دهد. همزمان با این مطالعات، پژوهش ها همچنین نشان دادند مصرف نوشیدنی گازدار با فروکتوز بالا موجب افزایش خطر ابتلا به آسیب حاد کلیه در موش هایی می شود که آب بدن خود را از دست داده اند!

محققان دانشگاه بوفالو در نیویورک به تازگی تأثیر مصرف نوشیدنی های گازدار را بر روی سلامتی کلیه ها در طول تمرین فیزیکی و پس از آن، بررسی کرده اند. نتایج این پژوهش ها در ژورنال بین المللی Physiology—Regulatory, Integrative and Comparative Physiology منتشر شده است.

این محققین برای بررسی تاثیر مصرف نوشیدنی گازدار در طی ورزش در گرما و پس از آن،  تعدادی از پارامترها شامل ضربان قلب، درجه حرارت بدن ، وزن بدن و فشار خون را قبل و بلافاصله پس از ورزش و ۲۴ ساعت بعد از ورزش، اندازه گیری کردند. آنها همچنین افزایش میزان کراتینین در خون و کاهش میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه ها، که هر دو نشانه ای از آسیب حاد کلیوی هستند، را مورد ارزیابی قرار دادند.  همانطور که انتظار می رفت، در افرادی که نوشیدنی گازدار مصرف کرده بودند، هر دو مشخصه آسیب حادکلیوی وجود داشت. همچنين این افراد آب اندکی را از دست دادند و میزان بالایی از وازوپرسين یا هورمون کاهش دهنده ادرار را دارا بودند كه این امر موجب افزايش فشار خون مي شود.

با توجه به این تحقیقات، محققین بیان کردند مصرف نوشیدنی های گازدار در طول ورزش و بعد از آن در گرما موجب جبران آب بدن نمی شود!  بنابراین مصرف نوشیدنی های گازدار به عنوان یک آشامیدنی در طول ورزش در محیط گرم مناسب نمی باشد!

آن ها خاطر نشان ساختند نتایج این مطالعه تنها جمعیت کوچکی را شامل می شود و باید در جمعیت بزرگتری انجام گردد. همچنین پژوهش های بیشتری برای شناسایی اثرات دراز مدت مصرف نوشیدنی های گازدار در طی ورزش در گرما و رابطه آن با خطر ابتلا به بیماری کلیوی مورد نیاز است.

MedicalNewsToday, 21 January 2019

لغو پاسخ دادن

12 − 11 =

Call Now Button