امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۳۵:۵۲

كاهش سرعت روند پيري در اثر تركيبات موجود در سيب!

كاهش سرعت روند پيري در اثر تركيبات موجود در سيب!

یکی از عوامل کلیدی در فرآیند پیری، پيرشدن  سلول است. هنگامی که یک سلول وارد این مرحله می شود، قادر به تقسیم نیست. در این شرایط  سلول پیام های التهابی را منتشر می کند و سیستم ایمنی بدن را وادار به حذف سلول آسیب دیده می نماید. بدن در سنین جوانی می تواند به راحتی سلول های پیری را حذف کند، اما با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن  به خوبی این کار را انجام نمی دهد. این امر موجب انباشتن سلول های آسیب دیده گردیده که التهاب و سپس تجزیه بافتی را به دنبال دارد. تحقیقات جدید نشان داده است نوعي ترکیب طبیعی در ميوه سيب و يا ميوه هاي ديگر مانند توت فرنگي و برخي سبزيجات وجود ددارد كه می تواند روند پیری را کاهش دهد.

دانشمندان در مطالعات گذشته متوجه شدند سنولیتیک ها (senolytics) می توانند به طور مؤثری طول عمر افراد را افزایش و سلامت آنها را بهبود بخشند. سنولیتیک ها مولکولهایی هستند که سلولهای پیر را هدف قرار داده و آنها را از بین می برند و بدين طريق از روند پیری جلوگیری می کنند. دانشمندان بیان کردند حتی اگر سنولیتیک ها با تاخیر در زندگی مورد استفاده قرار گیرند، قادر به کاهش میزان سلول های پیر خواهند شد.

نتایج یافته های جدید دانشمندان در مورد تاثیر سنتولیتیک ها در کاهش روند فرآیند پیری در مجله EBioMedicine منتشر شده است. در تحقیق اخیر، محققان ۱۰ فلاونوئید، که به طور طبیعی ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بودند را در موش های سالم آزمایش کردند. در بین این ترکیبات، فیستئین یکی از موثرترین آن ها بود. فیستئین به طور طبیعی به مقدار قابل توجه اي در ميوه سيب وجود دارد اما اين ماده را در میوه ها و سبزیجات ديگري مانند توت فرنگی، پیاز و يا خیار نيز مي توان يافت. درمان موش های سالخورده با فیستئین موجب کاهش میزان سلول های پیر و افزایش طول عمر آن ها گردیده و به بهبود سلامتی آنان کمک نمود.

محققین بیان کردند این نتایج نشان می دهد که می توان دوره سلامتی را حتی در اواخر عمر اصلاح کرد. با این وجود، دانشمندان معتقدند این اولین گام در راه شناسايي مكانيسم اثر اين مواد و طريقه صحيح مصرف آنها مي باشد.

MedicalNewsToday, 4 October 2018

لغو پاسخ دادن

1 × 5 =

Call Now Button