امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۱۸:۱۱

جلوگیری از بیماری کبد چرب

جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی با ترکیب موجود در کیوی

شواهد زیادی وجود دارد که رژیم غذایی مادران در دوران بارداری، بر روی جنین آن ها تاثیر گذار می باشد . برای نمونه، مصرف رژیم غذایی پر چرب در طی بارداری ممکن است عواقب چاقی یا بیماری کبد چرب غیر الکلی را در فرزندان آن ها به همراه داشته باشد.

ترکیب PQQ (Pyrroloquinoline quinone) در غذاهای گیاهی شامل کیوی، فلفل سبز، کرفس، جعفری و پاپایا و شیر مادر وجود دارد. PQQ یک آنتی اکسیدان است که می تواند از بدن انسان در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA و سایر اجزای سلولی، محافظت نماید.

اخیرا تحقیقات دانشمندان نشان داده است که PQQ موجود در کیوی، کرفس و پاپایا مانع پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در موش هایی می شود که مادران آن ها از یک رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد
می گردد. شیوع این بیماری در بزرگسالان در ایالات متحده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد می باشد و از جمله شایع ترین علل بیماری های کبدی در این کشور محسوب می شود. چاقی، سطوح کلسترول بالا، فشار خون بالا و سطوح بالای تری گلیسیرید نقش کلیدی در بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته و همه این موارد ناشی از نوعی رژیم غذایی پرچرب می باشد. شایان ذکر است رژیم غذایی خود فرد تنها عامل ایجاد این بیماری نیست و این بیماری می تواند متعاقب مصرف مواد غذایی مادران در دوران بارداری نیز در فرد ایجاد گردد.

در سال های اخیر، مطالعات متعددی نشان داده اند رژیم غذایی مادران می تواند عامل مستعد کننده نوزادان در حال رشد به این بیماری باشند.

 نتایج مطالعه ای در سال گذشته (۲۰۱۷) نشان داد  مادران بارداری که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کردند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه در کودکان و حتی نوه خود را افزایش دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که رژیم غذایی نامناسب مادر ممکن است باکتری های روده فرزندان را تغییر دهد به طوری که آنها را در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار دهد.

 محققین بیان کردند؛ رحم زنان باردار چاق دارای شرایط ملتهب می باشد. این التهاب منجر به نقص در سیستم ایمنی ذاتی نوزاد می گردد و  سلامت باکتری های مفید روده نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. همه این شرایط ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را در نوزاد افزایش دهد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده محققین نشان دادند که تغذیه موش های چاق باردار با مکمل PQQ مانع از تجمع چربی در کبد فرزندان آن ها می شود. آن ها معتقدند که مکمل PQQ می تواند عاملی ارزشمند برای پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی باشد.

MedicalNewsToday, 28 January 2018

لغو پاسخ دادن

3 × دو =

Call Now Button