امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۳۵:۵۵

تست ESR

تست ESR

در تست ESR  به بررسی سدیمانتاسیون گلبول های قرمز خون می پردازد که یکی از تست های معمول در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که طبق خواسته ی پزشک برای تعداد زیادی از بیماران این تست انجام می شود. تست ESR  دارای هزینه پایینی می باشد و در لیست تست های غیر اختصاصی قرار می گیرد که نتیجه گیری این تست باید همراه با انجام تست های ارزشمند و یاری کننده و طبق نتایج آن ها باشد.
میزان ESR  در هنگام داشتن بیماری های اتو ایمیون، عفونت ها، التهاب مزمن و سرطان افزایش می یابد. سرعت رسوب گلبول های قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت می باشد.
در تست ESR خونی که گرفته شده است را به همراه ماده  ضد انعقاد سیترات سدیم در لوله های بلند و باریک کشیده شده و روی قسمت پایه های سدیمان به حالت عمودی  گذاشته می شوند.در ESR از پیپت های بلند استفاده می شود.که از ناحیه سر به قسمت انتها از شماره ۰ دارای درجه می باشد.
خونی که داخل پیپت کشیده می شود باید تا عدد ۰ کشیده شود و پس از گذشت ۱ ساعت رسوب گلبول ها از عدد ۰  تا قسمتی که پلاسما در حالت شفاف قرار دارد خوانده می شود.
تست ESR زمان هایی که علائمی مانند التهاب و با بدخیمی ها و علائمی که به بیماری رماتیسم مفصلی مثل تورم و درد مفاصل مرتبط باشد درخواست داده می شود.

ESR تست
با توجه به اینکه این تست اختصاصی نمی باشد باید نتایج بدست آمده از آن همراه با دیگر تست ها بررسی شود تا بتوان به تشخیص نهایی رسید که این تست ها ماند الکتروفورز پروتئینها ی سرم، اندازه گیری فیبرینوژن و.. بر طبق علائم بیماری مورد درخواست می باشد.  پس از اینکه بیماری تشخیص داده شد، برای نتیجه گیری از مقدار پاسخ به درمان انجام شده در بیمار به شکل دوره ای درخواست داده می شود.
کم شدن میزان ESR  از مقدار پیشین ، نشان دهنده ی بهبود بیمار و زیاد شدن میزان آن نشان دهنده ی عود کردن بیماری فرد می باشد.
میزان نرمال ESR در آقایان تا ۱۰ و در بانوان تا ۲۰ میلیمتر بر ساعت می باشد.
هنگامی که ESR زیاد می شود نشان دهنده افزایش گلوبولینها و یا فیبرینوژن پلاسما می باشد و باید بررسی های تکمیلی و بیشتری انجام گیرد.
در  التهاب ها ی خفیف و در هنگام حاملگی و آنمی افزایش به صورت خفیف می باشد در آنمی به خاطر کم بودن مقدار گلبول های قرمز نیروی دافعه بین گلبول های قرمز کم می شود و میزان رسوب در آن زیاد می شود.
در حالتی که افزایش ESR  شدید باشد نشان دهنده ی افزایش در پروتئین های خون از جمله گلوبولینها می باشد.در مواردی مانند عفونت ها، مولتیپل میلوما گلبولین ها و رماتیسم مفصلی زیاد می شود.
در خانم ها در زمان قاعدگی و بارداری مقدار آن افزایش می یابد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاستور

لغو پاسخ دادن

2 + 6 =

Call Now Button