امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۷:۴۱:۴۳

بهترین درمان های طبیعی هلیکوباکترپیلوری !

بهترین درمان های طبیعی هلیکوباکترپیلوری !

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نوعی باکتری است که موجب عفونت گسترده معده شده و می تواند بیماری زخم معده و زخم اثنی عشر ایجاد نماید. با وجودی که درمان های طبیعی ممکن است باکتری را به طور کامل از بین نبرد، اما باعث کنترل رشد و تکثیر باکتری ها می شوند. علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است شامل درد شکم، سوزش در شکم، نفخ، حالت تهوع، رفلاکس و از دست دادن اشتها باشد. التهاب معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری می تواند منجر به گاستریت، زخم و حتی سرطان معده شود. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول نیاز به درمان با دو آنتی بیوتیک دارد. بدیهی است مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند همراه با عوارض جانبی مختلفی باشد. استفاده از روش های درمانی طبیعی ممکن است در پیشگیری از بروز عوارض جانبی، حفاظت از سلامت معده، کمک به بدن برای مقابله بهتر با عفونت و همچنین ارتقای سلامت کلی بدن، مفید باشند.

محققان طیف وسیعی از مطالعات را در زمینه روش های طبیعی برای درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری انجام داده اند. این راهکارهای درمانی طبیعی بالقوه در ادامه بیان شده اند:

  • عسل

مدتهاست که خواص ضد باکتریایی عسل شناخته شده است. انسان ها از زمان های قدیم آن را به عنوان نوعی دارو استفاده کرده اند. مطالعات نشان داده، عسل مانوکا (عسل بدست آمده از نوعی درخت در نیوزلند و استرالیا) رشد هلیکوباکترپیلوری را در سلول های اپی تلیال معده سرکوب می کند. همچنین مطالعات دیگر ثابت کردند عسل دارای ویژگی ضد هلیکوباکترپیلوری است. با این وجود مطالعات و آزمایشات بالینی بیشتری برای ارزیابی عملکرد دقیق عسل به عنوان درمان مکمل یا جایگزین مورد نیاز است.

  • آلوئه ورا

مدتهاست آلوئه ورا به عنوان نوعی داروی  گیاهی برای درمان بیماری های مختلف نظیر یبوست، سم زدایی، بیماری های گوارشی و التیام زخم مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است ژل داخل برگ گیاه آلوئه ورا موجب مهار رشد و کشتن هلیکوباکترپیلوری، حتی موارد مقاوم به دارو ، می شود. این امر نشان می دهد آلوئه ورا می تواند همراه با استفاده از آنتی بیوتیک ها، عامل مؤثری برای کنترل و ریشه کنی عفونت هلیکوباکترپیلوری باشد.

  • جوانه بروکلی

سولفورفان (Sulforaphane)، ترکیبی است که به میزان فراوانی در جوانه های بروکلی یافت
می شود. مطالعات اثرات مفید سولفورفان را در مقابل باکتری های هلیکوباکترپیلوری نشان داده اند. همچنین نتایج پژوهش ها نشان داده است که جوانه های بروکلی موجب کاهش التهاب معده در موش های آلوده به هلیکوباکترپیلوری می شوند.

  • شیر گاو

لاکتوفرین، گلیکوپروتئین موجود در شیر گاو، باعث مهار فعالیت هلیکوباکترپیلوری می شوند. تحقیقات نشان داده، ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و لاکتوفرین شیر گاو منجر به ریشه کنی صد درصدی هلیکوباکترپیلوری در بیماران مبتلا به این عفونت شده است. همچنین ترکیبی به نام ملانوئیدین (Melanoidin)، موجب مهار رشد باکتری هلیکوباکترپیلوری می شود. ملانوئیدین در واکنش شیمیایی بین قند لاکتوز و پروتئینی به نام کازئین در شیر و محصولات لبنی تشکیل می شود. تحقیقات نشان داده، ملانوئیدین تجمع هلیکوباکتر پیلوری را در موش و انسان سرکوب می کند.

  • روغن علف لیمو (Lemongrass oil )

به طور کلی روغن علف لیمو استفاده خوراکی ندارد و لی می توان آن را به روش رایحه درمانی(Aromatherapy) استنشاق نمود. بر اساس مطالعات انجام شده در انسان و حیوانات، روغن علف لیمو از رشدهلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می کند.

  • چای سبز

چای سبز یکی از نوشیدنی های سالم بوده و به طور گسترده ای در جهان مصرف می شود. چای سبز شامل بسیاری از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است. مطالعات نشان داده، چای سبز هم تعداد باکتری و هم میزان التهاب موشهای آلوده به هلیکوباکترپیلوری را کاهش می دهد.

  • پروبیوتیک

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که برای سلامتی انسان مفید می باشند. استفاده از پروبیوتیک ها برای درمان هلیکوباکترپیلوری در حال افزایش است. انواع مختلفی از پروبیوتیک ها وجود دارد. بسیاری از افراد از بیفیدوباکتریوم موجود در محصولات لبنی و تخمیری برای جلوگیری از عفونت دستگاه گوارش استفاده می نمایند.

  • فتوتراپی

تحقیقات نشان داده، باکتری های هلیکوباکتر پیلوری به نور ماورای بنفش حساس هستند و فتوتراپی به طور معنی داری موجب کاهش تعداد باکتری ها در معده می شود. با این حال، باکتری ها چند روز پس از فتوتراپی دوباره بر می گردند. با وجودی که فتوتراپی رفع کامل بیماری نیست، اما می تواند به عنوان یک درمان مؤثر علیه هلیکوباکتر پیلوری، به خصوص در افرادی که نمی توانند آنتی بیوتیک مصرف کنند، در نظر گرفته شود.

 

آنچه که مسلم است گیاهان و مکمل ها می توانند با بعضی از داروها مداخله کنند. بنابراین درمان های آنتی بیوتیکی هلیکوباکتر پیلوری همراه با درمان های طبیعی باید با مشاوره پزشک انجام گیرد.

MedicalNewsToday, Tue 31 July 2018

لغو پاسخ دادن

پانزده + 7 =

Call Now Button