امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۵:۱۸

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مصرف مکمل های ویتامین D و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که باعث اختلال در عملکرد روده بزرگ می شود. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال، نفخ و یبوست می باشد. مطالعات نشان داده است ۱۲ درصد مردم ایالات متحده دچار این بیماری بوده و زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا  می شوند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، با این وجود مصرف بعضی از خوراکی ها و همچنین استرس در ایجاد این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر از راهکارهای درمانی سندرم روده تحریک پذیر می توان به تغییر عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی و استفاده از داروهایی نظیر لوپرامید و ملین ها برای کمک به کاهش حرکات غیرطبیعی روده اشاره نمود.

تحقیقات گذشته نشان داده است، سطح ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، پایین می باشد که این امر می تواند یکی از دلایل احتمالی ایجاد این بیماری به شمار آید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می توانند علائم این بیماری را با مصرف مکمل های ویتامین D کاهش دهند.

ویتامین D برای بدن انسان ضروری است. این ویتامین برای سلامتی استخوان اهمیت دارد و همچنین دارای نقش کلیدی در سلامت سلول های عصبی و عملکرد سیستم ایمنی می باشد. کمبود ویتامین D در کودکان موجب اختلال رشد استخوانی می شود و در بزرگسالان  ایجاد استئومالاسی (استخوان ها نرم)
می کند. مطالعات نشان داده کمبود ویتامین D با اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان، بیماری های التهابی روده و سرطان همراه می باشد.

نتایج مطالعات در خصوص ارتباط سطح ویتامین D در بدن با بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر  نشان داده است که کمبود ویتامین D در بین افراد مبتلا به این بیماری رایج می باشد. شایان ذکر است بین میزان ویتامین D و شدت علائم سندرم روده تحریک پذیر ارتباط معکوس وجود دارد. به عبارتی هر چه میزان ویتامین D در بدن کمتر باشد، شدت علائم در این بیماری افزایش می یابد. بنابراین محققین معتقدند مصرف مکمل های ویتامین D می توانند علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشد.

نتایج مطالعات متعدد انجام شده حاکی از ضرورت انجام آزمایش تعیین میزان ویتامین D در بدن بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  می باشد تا در صورت هر گونه کمبود ویتامین D استفاده از
مکمل های حاوی این ویتامین به عنوان یکی از راهکارهای درمانی مد نظر قرار گیرد.

MedicalNewsToday, 27 January 2018

مصرف بیش از حد نوشابه، افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان

بیماری کبد چرب غیر الکلی نوعی نارسایی کبد بوده که به دلیلی غیر از مصرف الکل ایجاد می گردد و با افزایش چربی در کبد همراه است. در نوعی بیماری کبد چرب غیر الکلی به نام استئاتو هپاتیت غیر الکلی (nonalcoholic steatohepatitis (NASH) ایجاد چربی همراه با التهاب و آسیب سلول های کبدی است که می تواند باعث آسیب یا فیبروز شود. این بیماری می تواند به عوارض شدید، از جمله سیروز و سرطان کبد منجر شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین گازدار و سایر محصولات دارای فروکتوز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های کبدی همراه می باشد.

محققان دریافتند که کودکان و نوجوانانی که مقادیر زیادی فروکتوز مصرف می کنند (بیشتر از طریق نوشیدنی های شیرین) احتمال می رود بیشتر به بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی مبتلا گردند.

یکی دیگر از عوامل اصلی بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی، افزایش وزن (چاقی) می باشد. مطالعات نشان داده حدود۱۰ درصد کل جمعیت کودکان و ۳۸ درصد کودکان چاق در کشورهای غربی مبتلا به یکی از بیماری های کبدی، از جمله بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی می باشند.

تحقیقات نشان داده  مصرف فروکتوز در رژیم غذایی باعث افزایش سطح اسید اوریک گردیده و همچنین در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی سطح بالای فروکتوز و اسید اوریک به اثبات رسیده است.

با توجه به اثر بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی بر امید به زندگی و کیفیت زندگی افراد مبتلا  به آن، نیاز به ابداع راهکارهایی برای شناخت عوامل ابتلا به بیماری و همچنین درمان در کودکان و نوجوانان احساس می گردد. محققین معتقدند باید تلاش های بیشتری جهت کاهش مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین در کودکان و نوجوانان صورت گیرد تا بدین طریق بتوان مصرف فروکتوز را به عنوان یکی از عوامل ایجاد بیماری استئاتو هپاتیت غیر الکلی کاهش داد.

 

MedicalNewsToday, 14 February 2017

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

کاهش وزن و کلسترول با مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یکی از انواع معمول سرکه تولید شده در سراسر جهان است. این سرکه از سیب دو بار تخمیر شده، ساخته می شود. این فرایند، سرکه با رنگ نارنجی حاوی اسید استیک را ایجاد می کند. اسید استیک موجود در سرکه می تواند به عنوان ماده کمک کننده فعال در کاهش وزن عمل نماید.

مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، نشان داد موش هایی که اسید استیک استفاده نمودند، انرژی و اکسیژن بیشتری مصرف می کردند و برای تولید انرژی، چربی بیشتری را نسبت به آن هایی که آب استفاده کردند، می سوزانند. محققین اظهار داشتند که اسید استیک می تواند به کاهش کلسترول بد بدن کمک کند.

در تحقیقاتی که بر روی  ۱۵۵ نفر از افراد چاق انجام شد، بعد از ۱۲ هفته، مشخص شد افرادی که ۱۵ یا ۳۰ میلی لیتر سرکه مصرف نمودند، وزن بدن کمتر و چربی شکمی کمتری نسبت به افرادی که سرکه دریافت نکرده بودند، دارند.

نتایج بررسی ها بر روی دوازده نفر بعد از خوردن سه میزان مختلف سرکه با اسید استیک و گروه کنترل بدون مصرف سرکه نشان داد که افرادی که بیشترین مقدار اسید استیک را دریافت می کنند، قند خون و انسولین پایین تر نسبت به سایر گروه ها دارند.

همچنین نتایج تحقیقات بر روی دو گروه موش که با یک رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه شدند، نشان داد گروهی از موش ها که روزانه همراه رژیم غذایی سرکه سیب  مصرف می کردند نسبت به گروه دیگر (بدون مصرف سرکه سیب) میل کمتری به غذا داشته و همچنین وزن کمتری نسبت به آن هایی که سرکه سیب دریافت نکرده بودند، داشتند. همچنین موش هایی که سرکه سیب را مصرف کرده بودند، میزان قند خون و کلسترول پایین تر را نشان دادند.

سرکه سیب ممکن است علاوه بر کاهش وزن مزایای دیگری داشته باشد. با این حال، مطالعات تا به امروز بر روی اثرات بهداشتی آن اندک و محدود بوده است. از مزایای احتمالی سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کاهش سطح انسولین بعد از خوردن غذا
  •  کاهش قند خون
  •  کاهش کلسترول
  • بهبودی در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
  • توانایی آنتی باکتریال
  • کاهش علائم کششی در بارداری

MedicalNewsToday, Thu 30 November 2017

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز و کاهش وزن!

چای سبز  به دلیل داشتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان مزایای زیادی ازجمله کاهش وزن را به همراه دارد. نوشیدن بین ۲ تا ۳ فنجان چای سبز داغ در طول روز می تواند برای کاهش وزن کافی باشد. مقدار مصرف چای سبز از فردی به فرد دیگر،  بسته به میزان کافئین مصرفی و متابولیسم طبیعی آن متفاوت است. چای سبز در انواع مختلفی وجود دارد ودر خصوص اثر آنها در روند کاهش وزن، تفاوت های قابل توجه بین انواع آنها وجود ندارد.

به طور کلی فرآیندهایی که بدن را قادر می سازد تا غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، به عنوان متابولیسم شناخته می شود. چای سبز می تواند با افزایش متابولیسم بدن در کاهش وزن کمک کننده باشد. چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتکین (Catechin) است که یک آنتی اکسیدان می باشد. تحقیقات نشان می دهد که هر دو این ترکیبات می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. کاتکین می تواند به کاهش چربی بیش از حد کمک کند، همچنین هر دو کاتکین  و کافئین می توانند میزان انرژی مورد استفاده بدن را افزایش دهند. بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان داد که مکمل های چای سبز حاوی کاتکین یا کافئین تاثیر مثبتی در کاهش وزن و کنترل وزن دارند.

مصرف چای سبز همراه با ورزش منظم و تغذیه و رژیم سالم و مناسب با خوردن مقدار زیادی سبزیجات می تواند در کاهش وزن بسیار موثر باشد. با این حال، در بعضی موارد باید توجه داشته باشید، مقادیر زیاد کافئین می توانند برای کسانی که در معرض نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا هستند، مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

Medical News Today , 8 January 2018

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین!

تشخیص پارکینسون با اندازه گیری میزان کافئین! بیماری پارکینسون اختلال عصبی است که به طور عمده سبب بروز اختلالات  حرکتی مانند ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل، می شود. براساس مطالعات انجام شده محققان معتقدند کافئین می تواند اثر محافظتی در برابر بیماری پارکینسون داشته باشد.

پژوهشگران ژاپنی دریافتند که میزان کافئین در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نسبت به افرادی که سالم هستند و مقدار مشابه کافئین مصرف کرده اند، پایین تراست .

مطالعه جدیدی در ژاپن بر روی ۱۰۸ بیمار مبتلا به پارکینسون بدون مشکلات حافظه و ۳۱ فرد سالم بدون بیماری در طی یک شبانه روز انجام شد. نمونه خون هر بیمار برای کافئین و ۱۱ متابولیت کافئین مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد افراد مبتلا به پارکینسون میزان پایین کافئین (حدود یک سوم) و مقادیر کمتری از ۹ متابولیت کافئین را نسبت به گروه کنترل سالم داشتند. این در حالی بود که هر دو گروه مقادیر مشابه کافئین – حدود دو فنجان قهوه در روز-مصرف کرده بودند. همچنین نتایج این مطالعات نشان دادند که سطح کافئین و متابولیت های آن در خون با شدت بیماری تغییر نمی کند.  محققان همچنین ۶۷ نفر مبتلا به بیماری پارکینسون و ۵۱ فرد سالم را برای بررسی تغییرات در ژن هایی که در ارتباط با متابولیسم کافئین هستند، را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد که هیچ تفاوتی در این ژن ها بین دو گروه وجود ندارد. لذا به نظر می اید کافئین به درستی در روده کوچک افراد مبتلا به بیماری پارکینسون جذب نمی شود.

در حال حاضر راه مناسبی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و تشخیص پاركینسون در مراحل اولیه بیماری بسیار دشوار است. گاهی بعضی از علائم بیماری پارکینسون با فرآیند طبیعی كهولت سن اشتباه گرفته می‌شوند، و به همین دلیل  اغلب تشخیص بیماری شش ماه یا بیشتر به طول می انجامد.

پژوهشگران می کوشند روشی ابداع کنند تا پیش از بروز علائم، یا در اولین مرحله از بروزعلائم، با استفاده از اندازه گیری میزان کافئین و متابولیت های آن، بیماری پارکینسون را تشخیص دهند.

HealthDay News, January 3, 2018

دیابت، هشداری برای زخم های پا!

دیابت، هشدار ی برای زخم های پا!

داشتن دیابت به معنای پیگیری و دقت و مراقبت در آنچه که می خورید، چقدر ورزش می کنید، کنترل سطح قند خون خود و حتی وضعیت پاهای شما می باشد. هدف از سلامتی پاها در بیماری دیابت پیشگیری و درمان زخم های پا است که می تواند منجر به گانگرن (سیاه شدن) و قطع عضو شود. بر اساس مطالعات انجام شده حدود ۸۰ درصد از قطع اعضای اندام تحتاني بدن بیمار دیابتی از یک زخم پا آغاز شده است.

قند خون بالا به رگ های خونی آسیب می رساند و باعث ضعف گردش خون در پاها می شود. هنگامی که پا به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نکند، هر گونه زخم یا خراش هایی که بوجود می آید ممکن است درمان نشود و عوارض جدی تری را به دنبال داشته باشد. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل یک بار در سال به مراقبین بهداشتی سلامت پا مراجعه کنند.  همچنین اقداماتی وجود دارد که فرد دیابتی می تواند خود انجام دهد:

  • مراقبت از پا هاو بررسی زخم ها و یا خراش ها.
  • بهترین راه برای حفظ سلامت پا، تمیز بودن و خشک بودن پاهاست.
  • پوشیدن کفش مناسب. کفش ها باید از مواد با وزن سبک ساخته شده و فضای کافی برای قرارگیری پا داشته باشند.
  • اگر در معرض ایجاد زخم های پا هستید، از کفش های ویژه استفاده کنید. پزشک شما می تواند شما را در تهیه کفش های مورد نیاز راهنمایی کند.

به طور کلی یکی از علل زخم های پای مقاوم به درمان ممکن است عدم خون رسانی کافی به پا باشد. در این صورت با مشورت پزشک معالج  باید به جراح عروق  مراجعه شود.

HealthDay News, Monday, November 27, 2017

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوانهای نوزادان نارس را افزایش دهد!

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف میزان بالای ویتامین D می تواند سلامت استخوان نوزادان نارس را بهبود بخشد.
نوزادان نارس و زودرس به طور معمول از ویتامین D برای پیشگیری از ضعف استخوان و سایر بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین D مانند بیماری نرمی استخوان استفاده می کنند. با این حال، میزان مصرف ویتامین D در آن ها متفاوت است و بسیاری از نوزادان هنوز در معرض مشکلات سلامتی مربوط به استخوان ها هستند.

دانشمندان برای بررسی مقدار مصرف مطلوب ویتامین D برای حفاظت و سلامت استخوان ها، تغییرات این ویتامین را در خون ۳۲ نوزاد نارس را طی چهار هفته اول تولد بررسی کردند. این نوزادان که درطی هفته های ۲۴ تا ۳۲ حاملگی متولد شدند، ۴۰۰ یا ۸۰۰ واحد در روز ویتامین D دریافت کردند. پس از چهار هفته، رشد و تراکم استخوان نوزادان بهبود یافت و سطوح بالای ویتامین D در خون آنها افزایش یافت.
این محققین بیان کردند که دو برابر شدن ویتامین D از ۴۰۰ به ۸۰۰ واحد(IU) می تواند تعداد نوزادان نارس با تراکم بسیار کم استخوان را کاهش دهد.

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

تغذیه خوب، دوران پیری سالم تر!

محققین معتقدند بهبود کیفیت رژیم غذایی در سنین بزرگسالی می تواند بر سلامتی در سنین پیری تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده انتخاب مناسب غذا در طول دوره بزرگسالی – با کاهش غذاهای فرآوری شده و مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و غلات، دانه ها و مغزهای خوراکی – می تواند تاثیر مثبتی بر قدرت و عملکرد بدنی در دوره بعدی زندگی بگذارد واطمینان از سالخوردگی سالم تری را به دنبال داشته باشد.

نتایج تحقیقات بر روی ۱۰۰۰ مرد و زن ۶۰ ساله در انگلستان که طی دوره بزرگسالی مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند نشان داد افرادی که در طول بزرگسالی بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل  در رژیم غذایی مصرف کرده و از غذاهای فرآوری شده کمتری استفاده نموده بودند، در آزمایشات عملکرد فیزیکی در اوایل ۶۰ سالگی نسبت به افرادی که عادات غذایی ناسالم داشتند، بهتر بودند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

افزایش خطر ابتلا به دیابت با مصرف زیاد نمک!

محققین معتقدند مصرف مقدار زیاد نمک احتمال ابتلا به دیابت نوع دو  و دیابت خودایمن پنهان را در بزرگسالان افزایش می دهد.

مطالعان جدید بر روی حدود ۱۰۰۰ نفر در سوئد نشان داد مصرف زیاد نمک به ازای هر ۵/۲ گرم (کمتر از نصف قاشق چایخوری) در روز به طور متوسط با افزایش ۶۵ درصدی خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد. این تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که حدود یک چهارم قاشق چایخوری نمک بیشتر از بقیه مصرف می کنند تقریبا ۷۲ درصد بیشتر به دیابت نوع دو مبتلا می شوند.

مطالعات اخیر علت و اثر مستقیم مصرف نمک  بر افزایش ابتلا به دیابت را مشخص ننموده اند  اما محققین پیشنهاد کردند افزایش مصرف نمک ممکن است مقاومت به انسولین را تحت تاثیر قرار داده و شرایط را برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم نماید و یا اینکه مصرف نمک ممکن است با افزایش وزن و متعاقب آن افزایش احتمال ابتلا به دیابت همراه باشد.

همچنین تحقیقات نشان داده اند مصرف زیاد نمک به طور چشمگیری با افزایش خطر ابتلا به دیابت خودایمن پنهان که در بزرگسالی تشخیص داده می شود، ارتباط دارد.

HealthDay, September 15, 2017

آیا واکسن HPV موجب می شود که هرگز زنان به عفونت پاپیلوما مبتلا نشوند!

زنان مبتلا به عفونت پاپیلوما

مطالعات جدید نشان داده زنانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده شده اند، افرادی هستند که واکسن HPV را دریافت نکرده اند. بدیهی است زنانی که واکسن HPV را دریا فت نموده اند نوعی مصونیت را در مقابل بیماری کسب می نمایند که آنها را در برابر بیماری محافظت می کند.
سرطان رحم نوعی بیماری است که در دهه های اخیر در حال گسترش بوده است و واکسن HPV نیز در چندسال گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این واکسن می تواند فرد را در مقابل چندین نژاد ویروس ، که عامل ایجاد ۹ تا ۱۰ مورد سرطان در انسان می باشند، مصون نگاه دارد. محققین امیدوارند که روند استفاده از واکسن درجهان منجر به کاهش سراسری مرگ در اثر سرطان رحم می گردد.
بررسی نتایج تحقیقات سلامت آمریکا حاکی از کاهش ۳۲ درصدی عفونت HPV در بین زنان ۱۸ تا ۵۹ ساله در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بوده است. همچنین نتایج این بررسی ها در بین زنان جوان ۱۸ تا ۲۶ ساله کاهش ۶۵ درصدی ابتلا به عفونت HPV را نشان می دهد. شایان ذکر است این کاهش عفونت HPV نتیجه تغییر در نحوه انجام فعالیت های جنسی نظیر خودداری یا استفاده بیشتر از کاندوم نیست، بلکه تحقیقات همزمان بر روی میزان شیوع دیگر عفونت های مقاربتی مانند زگیل هرپسی دستگاه تناسلی و یا سوزاک نشان داد که این بیماری ها در طی دوره ای که بیماری با عامل پاپیلوما تقلیل یافته، کاهش نداشته است.
در سال های اخیر استفاده از واکسن در مردان افزایش یافته است به طوری که این امر منجر به کاهش عفونت های HPV در امریکا شده است. در نهایت آنکه تحقیقات انجام شده همگی حاکی از آن است که واکسن در کاهش میزان سرطان در افراد موثر بوده و بر اهمیت استفاده از آن در افراد واجد شرایط تاکید می شود.

HealthDay, September 8, 2017

معرفی نخستین آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB) فعال در جهان

آزمایش تشخیصی بیماری سل (TB)

توبرکلوز یا بیماری سل جان یک میلیارد نفر را در ۲۰۰۰ سال گذشته گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ ، ده میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ ۲ میلیون نفر آنها شده است. از ویژگی های این بیماری توانایی نهفته ماندن باکتری مولد این بیماری در بافت شش، قبل از مرحله فعال شدن می باشد. با وجود صرف هزینه بسیار بالا برای پیشگیری و مراقبت از سل در جوامع مختلف در جهان هنوز این بیماری به عنوان یکی از خطرات و چالش های بزرگ برای سلامت بشر به شمارمی رود.

اخیرا آزمایش تشخیص بیماری سل با استفاده از یک نمونه خون ابداع شده که قادر به شناسایی بیماری در عرض چند ساعت می باشد. این در حالی است که آزمایشات تشخیصی رایج نیازمند زمانی طولانی در حدود چندین روز یا هفته بوده و ممکن است نتایج منفی کاذب نیز داشته باشند.

آزمایش جدید معرفی شده با افزایش حساسیت نسبت به روش های رایج می تواند هر دو سل ریوی و یا خارج ریوی را تشخیص دهد و با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک -CFP-10 و ESAT-6- قادر به تعیین شدت سل فعال نیز می باشد.

بنابراین حساسیت و اختصاصیت بالای این آزمایش و مدت کوتاه برای انجام آزمایش و بدست آوردن نتیجه می تواند پزشکان را برای پایش اثرات درمانی بیماران خود کمک شایانی نماید.

Biological Sciences, Medical Diagnostics, News April 12, 2017

مواد غذایی پر کالری حتی اگر با افزایش وزن همراه نباشند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در زنان افزایش دهند!

مواد غذایی پر کالری

مواد غذایی پرکالری مقادیر زیادی کالری را نسبت به وزنشان در خود جای داده اند . بعضی از این مواد نظیر روغن زیتون و میوه های مغز دار برای سلامتی مفید می باشند.

مطالعه جدید بر روی ۹۲۰۰۰ زن ۵۰ تا ۷۹ ساله  در ایالات متحده نشان داده است زنانی که غذاهای پرکالری و حاوی مقدار کم مواد مغذی شامل غذاهای فراوری شده نظیر چیپس،فست فودها و شیرینی را ترجیح می دهند، ۱۰ درصد بیشتر به سرطان های مرتبط با چاقی مبتلا می شوند. همچنین روند پیشرفت سرطان در این زنان نسبت به زنانی که رژیم غذایی پرکالری ندارند ۱۲ تا ۱۸ درصد بیشتر می باشد.

مطالعات انجام شده بیانگر آن است که چاقی به عنوان یکی از عوامل بسیار خطرناک در این بیماری ها می باشد. بنابراین طبیعی بودن وزن بدن می تواند نشانه سلامت متابولیسم مواد (قند خون، کلسترول و تری گلیسرید طبیعی) در بدن باشد. به طور کلی مطالعات  نشان داده اند اختلالات متابولیک بدن با افزایش خطر سرطان هایی مانند  سرطان پستان، کولون، کلیه و رحم در ارتباط هستند.

دانشمندان خاطر نشان کردند افرادی که مقادیر زیادی غذاهای پر کالری مصرف می کنند تمایل کمتری به خوردن غذاهای گیاهی شامل میوه، سبزیجات و غلات (حاوی فیبر) دارند. این در حالی است که میوه ها و مواد غذایی حاوی فیبر  می تو انند در کاهش خطر ابتلا به سرطان سودمند باشند.  همچنین مصرف غذاهای گیاهی علاوه بر کنترل وزن برای سلامت عمومی بدن نیز بسیار مفید است.

HealthDay News August 17, 2017

مرگ حدود ۴ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اخیر نشان داده اند در سال ۲۰۱۵، ۲/۳ میلیون نفر در اثر COPD (بیماری انسدادی ریه) و ۴۰۰ هزار نفر در اثر آسم جان خود را از دست
داده اند. با وجود شیوع بیشتر بیماری آسم اما بیماری COPD باعث مرگ تعداد افراد بیشتری در جهان شده است.

هر دو بیماری قابل درمان هستند ولی تعداد زیادی از بیماران بدلیل عدم تشخیص زودهنگام و یا تشخیص اشتباه در معرض عواقب وخیم این دو بیماری و حتی مرگ قرار می گیرند. محققین عقیده دارند این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند ولی متاسفانه به این بیماری ها نسبت به بیماری های غیر مسری نظیر بیماری قلبی- عروقی، سرطان و یا دیابت توجه کمتری
می شود.

 

آسم و بیماری انسدادی ریه (COPD)مطالعات اثبات نموده اند استعمال دخانیات، آلودگی هوا و عوامل آلرژی زا از عوامل اصلی بروز آسم و بیماری انسدادی ریه در انسان می باشند. خوشبختانه بیماری آسم در مراحل اولیه به آسانی قابل کنترل است و حتی با داروها مهار می شود و بیماری COPD نیز قابل درمان می باشد.

HealthDay August 17, 2017

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

مصرف میوه و سبزیجات، مفید برای پاها!

افراد مبتلا به بیماری آترواسکلروز (تصلب شرائین)،  دارای گرفتگی عروق پا و یا سرخرگ های تنگ و باریک در پا می باشند که موجب محدود شدن جریان خون به عضلات پا می گردند این افراد در هنگام راه رفتن و نشستن دچار مشکلات و درد می شوند. مطالعات جدید نشان داده است مصرف میوه و سبزیجات ممکن است سرخرگ های پاها را از مسدود شدن محافظت نماید.  نتایج تحقیقات بر روی ۷/۳ میلیون نفر با متوسط سن ۶۴ سال نشان داد مصرف ۳ بار یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز ۱۸ درصد خطر بیماری آترواسکلروز را کاهش می دهد.

HealthDay News, May 18, 2017

دویدن آهسته به مدت ۳۰ دقیقه در روز می تواند فرآیند پیری را در سلول ها تا ۹ سال به تعویق اندازد!

دویدن آهسته فرآیند پیری تعویق اندازد

تحقیقات اخیر بر اهمیت فعالیت فیزیکی تاکید نموده و نشان داده در افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، روند سن بیولوژیک تغییر نموده و این فعالیت با افزایش طول عمر همراه است. محققین دریافتند که دویدن به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در ۵ روز هفته می تواند کوتاه شدن تلومرها را کاهش داده و منجر به کند شدن فرآیند پیری در سلول ها تا ۹ سال خواهد شد.

تلومرها پوشش های محافظ انتهای کروموزوم ها هستند که دارای ساختار رشته ای در سلول ها می باشند و از DNA سلول محافظت می نمایند. تلومرها شاخص سن بیولوژیک سلول هستند؛ به موازات آنکه فرد پیرمی شود طول تلومرها نیز کوتاهتر می گردد. هنگامی که تلومرها خیلی کوتاه گردند به طوری که قادر به محافظت از کروموزوم نباشند عملکرد سلولی متوقف شده و مرگ رخ می دهد.

در مطالعاتی که بر روی ۵۸۲۳ فرد بالغ انجام شد طول تلومر و میزان فعالیت فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات نشان داد افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی داشتند نسبت به آنهایی که فعالیتی نداشتند طول تلومر آن ها سن بیولوژیک ۹ سال کمتر را نشان می داد و افرادی که فعالیت فیزیکی متوسط داشتند، طول تلومر آن ها حاکی از سن بیولوژیک ۷ سال کمتر بود.

استعمال دخانیات در بارداری می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در آینده به دنبال داشته باشد!

استعمال دخانیات و خطر ابتلا به اوتیسم

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که در پسران شایعتر از دختران می باشد. از هر ۶۸ بچه یک نفر در ایالات متحده آمریکا به اختلالات اوتیسم مبتلا می شود. محققین عقیده دارند مصرف دخانیات در بارداری می تواند تخم های در حال رشد جنین زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد و بدین ترتیب شانس خطر ابتلا به اوتیسم را در بچه های این دختران افزایش دهد. بررسی نتایج تحقیقات جدید بر روی ۱۴۵۰۰ بچه متولد شده در بریتانیا در سال ۱۹۹۰ نشان داد، افرادی که مادربزرگ مادری آن ها در طی بارداری دخانیات مصرف نموده اند، ۵۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم پیشرونده بوده اند. این یافته ها همچنین بیان کردند این دختران، ۶۷ درصد بیشتر احتمال دارد دارای ویژگی های مرتبط با اوتیسم نظیر مهارت های ارتباطات اجتماعی ضعیف و رفتارهای تکراری باشند.

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

نوشیدن آب، مبارزه با چربی؟

چاقی افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و دیابت را به دنبال دارد. مطالعات جدید حاکی از آن است اگر حداقل یک بار در روز یک لیوان آب به جای نوشیدنی های حاوی قند مصرف شود می تواند خطر چاقی را کاهش دهد.

نتیجه تحقیقات بر روی ۱۶۰۰۰ بزرگسال در طی یک دوره هشت ونیم ساله در اسپانیا نشان داد، نوشیدن روزانه یک لیوان آب به جای نوشیدنی های دیگر می تواند خطر چاقی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. محققین بیان کردند عوامل مختلفی نظیر سن، سابقه چاقی در خانواده  و میزان فعالیت فیزیکی ممکن است چاقی را تحت تاثیر قرار دهد.

محققین همچنین دریافتند جایگزینی انواع نوشیدنی ها نظیر شیر کامل، شیر کم چرب، شراب، مشروبات الکلی،
نوشابه های رژیمی، قهوه، آب پرتقال و نوشیدنی های دیگر به جای آب خطر چاقی را کاهش نمی دهد.

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

مصرف دارچین موجب کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب می گردد!

بیماری قلبی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. رژیم غذایی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی دارد. رژیم غذای ناسالم نظیر مواد غذایی پرچرب می تواند موجب چاقی، دیابت نوع دو و کلسترول بالا گردیده و سلامت سیستم قلبی- عروقی را به خطر اندازد.

تحقیقات انجام شده بر روی دارچین (ادویه مشتق از پوست درخت Cinnamomum genus) نشان داده که این ماده دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد و اضافه نمودن آن به رژیم غذایی ممکن است تا حدودی خطرات ناشی از مصرف غذاهای پرچرب نظیر بیماری های قلبی- عرقی را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان داد، موش هایی که  به رژیم غذایی آنها دارچین اضافه شده بود نسبت به موش هایی که همان رژیم ولی بدون دارچین را مصرف کرده بودند، دارای وزن کمتر و همچنین چربی شکمی کمتری بودند. این موش ها همچنین میزان گلوکز، غلظت انسولین و نمودار چربی مناسب و بهتری داشتند. این محققین دریافتند دارچین دارای ویژگی ضد التهابی بوده و به عنوان آنتی اکسیدان در برابر حمله قلبی و بیماری قلبی از بدن محافظت می نماید.

مصرف امگا- ۳ از طریق شیر مادر خطر ابتلا به دیابت نوع یک را در نوزادان کاهش می دهد!

مصرف امگا- 3 از طریق شیر مادر

بیش از ۲۰ میلیون نفر بر روی کره ی زمین از دیابت نوع یک رنج می برند. دیابت نوع یک نوعی اختلال خود ایمن می باشد که در آن سلول های بتا (سلول های تولید کننده انسولین در بدن که موجب کاهش قند خون
می گردند( مورد حمله سلول های ایمنی بدن قرار می گیرند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک قادر به تولید انسولین نمی باشند و برای ادامه حیات باید انسولین را به صورت مصنوعی دریافت نمایند. دیابت نوع یک دیابت نوجوانان هم نامیده می شود. مطالعات انجام شده در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ نشان داده بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع یک در سنین ۱۵ تا ۱۹سالگی بوده اند.

تحقیقات جدید نشان داده مصرف روزانه امگا -۳ توسط مادر از ابتلا نوزاد شیر خوار به دیابت نوع یک جلوگیری می نماید.

چربی امگا -۳ نوعی چربی غیر اشباع وخوب می باشد که به طور معمول در ماهی و روغن ماهی، آجیل، سبزیجات برگ دار و سبزیجات روغنی وجود دارد. مطالعاتی که بر روی ۷۷۸۲ نوزاد ۳ تا ۲۴ ماهه که در معرض خطربالای دیابت نوع یک بودند، نشان داد سطح سرمی بالای اسید چرب امگا-۳ با خطر پایین ابتلا به بیماری خودایمن انسولین مرتبط می باشد. علاوه بر این محققین دریافتند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که با فرآورده هایی بر پایه شیر گاو تغذیه می کنند، دارای میزان بالایی اسید چرب امگا – ۳ می باشند که به میزان کمتری به بیماری خودایمن دیابت نوع یک مبتلا می شوند.

Medical News Today 5 May 2017

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

ابداع روشی سریع برای شناسایی سل فعال

بیماری سل (توبرکلوز) در ۲۰۰۰ سال گذشته جان یک میلیارد نفر را گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری آلوده شده اند که این امر منجر به مرگ حدود ۲ میلیون نفر از آن ها خواهد شد. ویژگی مهم این بیماری این است که باکتری می تواند در بافت شش برای سال ها به صورت غیر فعال در آید و در شرایط مناسب فعال گردد. با وجود تلاش ها از ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد تاکنون و صرف هزینه های بسیار زیاد برای پیشگیری و مراقبت از سل، این بیماری هنوز به عنوان خطر اصلی سلامت انسان محسوب می شود.

محققین دانشگاه های آمریکا برای نخستین بار توانستند روشی سریع برای تشخیص افراد مبتلا به بیماری سل فعال ابداع نمایند. به کمک این روش می توان بیماران را در طی چند ساعت شناسایی نمود. این در حالی است که انجام آزمایشات معمول روزها و هفته ها طول می کشد. در این روش با اندازه گیری وجود پروتئین های کوچک CFP-10 وESFT-6  امکان شناسایی شدت بیماری سل فعال وجود دارد.

محققین دانشگاه آریزونا در آمریکا بیان کردند آزمایشات متداول تشخیص بیماری سل نظیر تهیه نمونه خلط، کشت خون، بیوپسی شش و لنف و یا آزمایشات مغزی –نخاعی تنها راههای تشخیص بیماری سل می باشند که ممکن است به نتایج منفی کاذب نیز منتهی شوند و از محدودیت های این آزمایشات می توان به طولانی بودن آن ها اشاره نمود.

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

کاهش خطر افسردگی با مصرف شیر و ماست کم چرب!

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات سلامت روحی در ایالات متحده امریکا می باشد. بر طبق آمار موسسه ملی سلامت روحی در کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۱/۱۶ میلیون نفر حداقل یک مورد ابتلا به افسردگی شدید در طی ۱۲ ماه گذشته داشته اند. علائم افسردگی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. این علائم شامل احساس غمگینی مداوم، ناامیدی، گناه، خستگی، اختلالات خواب و خودکشی می باشد. مطالعات جدید نشان داده که مصرف روزانه شیر کم چرب می تواند برای سلامت روحی افراد مفید باشد.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۱۵۹ نفر در کشور ژاپن در سنین ۱۹ تا ۸۳  (اکثریت این افراد زنان بودند) انجام شد نشان داد استفاده از فرآورده های لبنی کم چرب بویژه شیر و ماست کم چرب با عث کاهش علائم افسردگی به میزان ۱ تا ۴ بار در مقایسه با افرادی بود که عادت به مصرف شیر و ماست معمولی داشته اند.

محققین پیشنهاد کرده اند مصرف شیر و ماست کم چرب احتمالاً موجب کاهش پیشرفت علائم افسردگی در افراد می شود. البته اثر عواملی مانند سن، جنس، رژیم غذا یی، شیوه زندگی و وضعیت سلامتی بر این نتایج باید مورد بررسی قرار گیرد.

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!

جلوگیری از شکستگی استخوان با استفاده از منیزیم!مطالعات نشان داده  علاوه برکلسیم و ویتامین D، منیزیم نیز نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان دارند. به طوری که کاهش منیزیم با افزایش خطر پوکی استخوان در ارتباط می باشد. منیزیم نوعی ماده معدنی ضروری است و میزان پایین آن در سرم موجب مهار تنظیم و تعادل کلسیم و ویتامین D در استخوان می شود.

تحقیقات جدید نشان داده مکمل های منیزیم ممکن است از شکستگی استخوان در سنین میان سالی و پیری پیشگیری نماید. شکستگی استخوان یکی از مهمترین علل ناتوانی قابل جلوگیری در افراد مسن می باشد. تخمین زده می شود هر سال حدود ۶ میلیون نفر در ایالات متحده دچار شکستگی استخوان می شوند و ۷۵ درصد این شکستگی ها مربوط به مفصل ران، ستون فقرات و ساعد می باشد که در سنین بالای ۶۵ سال روی می دهد.

محققین با بررسی کلینیکی ۲۲۴۵ مرد میان سال به مدت۲۰ سال دریافتند که سطوح پایین منیزیم سرم خطر شکستگی استخوان را به میزان چشمگیری افزایش می دهد که این شکستگی بیشتر در ناحیه مفصل ران می باشد. همچنین مردان با میزان مناسب منیزیم در سرم خود، ۴۴ درصد کمتر دچار شکستگی استخوان می گردند.

محققین پیشنهاد می کنند استفاده از مکمل های منیزیم در افراد مسن می تواند در افزایش سطح خونی منیزیم موثر باشد.

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!

کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان با مصرف آسپرین!هر روز میلیون ها نفر در دنیا میزان کمی آسپرین برای سلامت قلب استفاده می نمایند، که ممکن است  کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از چند  نوع سرطان باشند.

تحقیقات انجام شده بر روی ۱۳۰۰۰۰ فرد بالغ امریکایی که به طور مداوم از آسپرین استفاده می نمودند، نشان داد ۷ تا ۱۱ درصد این افراد کمتر به مرگ ناشی از سرطان در دهه های بعدی زندگی دچار می شوند.

مطالعات نشان داده خطر مرگ ناشی از سرطان کولون، سینه و پروستات در مردان و همچنین سرطان ریه در بین افرادی که از آسپرین استفاده می کنند نسبت به افرادی که آسپرین مصرف نمی کنند، کمتر می باشد. به طوری که زنان مصرف کننده آسپرین ۱۱ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان سینه و مردان مصرف کننده آسپرین ۲۳ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان پروستات و ۱۴ درصد کمتر به مرگ ناشی از سرطان ریه دچار می شوند.

تاکنون محققین توانسته اند مدارکی دال بر اینکه آسپرین توانایی مقابله با سرطان را دارد، ارائه دهند. با این حال آن ها تاکید نموده اند که افراد نباید خودسرانه برای دوری از سرطان مصرف آسپرین را شروع نمایند.

مطالعات بسیاری که در سرطان کولون انجام شده، نشان داده که مصرف میزان کم آسپرین برای سال ها خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهد.

مراکز پیشگیری از بیماری ها در آمریکا پیشنهاد می کنند که افراد برای استفاده از آسپرین در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال به پزشک خود مراجعه و درباره فواید و خطرات آسپرین مشاوره نمایند.

آسپرین دارای خطراتی نظیر خونریزی معده و خونریزی در اثر ضربه می باشد. همچنین مقدار و مدت زمان مصرف مفید آن نامشخص است؛ بنابراین لازم است افراد با پزشک خود درباره مضرات بالقوه آن مشاوره نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

استعداد بیشتر مردان به بیماری سوریازیس شدید

سوریازیسمطالعات جدید نشان داده بیماری سوریازیس در مردان نسبت به زنان بسیار شدیدتر است. سوریازیس نوعی بیماری خودایمن پوستی می باشد. برخلاف سوریازیس، اکثر بیماری های خودایمن نظیر لوپوس و مولتیپل اسکلروز در زنان نسبت به مردان شایعتر هستند.

تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۵۴۰۰ نفر با بیماری پوستی در سوئد نشان داده، بیماری سوریازیس در زنان نسبت به مردان از شدت بسیار کمتری برخوردار است. این امر در همه گروه های سنی و برای همه قسمت های بدن به جز سر که در هر دو جنس یکسان بود، مشاهده می شود.

محققین بیان کردند که مطالعات اخیر بر روی بیماری سوریازیس شدید در مردان می تواند برای کنترل و پیشگیری این بیماری آزار دهنده کمک کننده باشد.

با مصرف ۱۰ وعده میوه و سبزیجات در روز سلامتی خود را تضمین کنید!

مصرف میوه  و سبزیجات برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. مطالعات نشان می دهند مصرف ۸۰۰ گرم میوه و سبزیجات طی ۱۰ نوبت در روز خطر بیماری و مرگ زودرس را به حداقل می رساند. به طوری که مصرف این مقدار میوه و سبزیجات منجر به کاهش ۳۳ درصدی سکته، ۲۸ درصدی  بیماری قلبی عروقی، ۲۴ درصدی خطر نارسایی قلبی، ۱۳ درصدی خطر ابتلا به سرطان و ۳۱ درصدی مرگ زودرس می شود. تحقیقات دیگر همچنین نشان داده اند مصرف ۲۰۰ گرم میوه و سبزیجات در روز کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ زودرس را به همراه دارد.

متخصصان تغذیه دریافتند میوه هایی مانند سیب، گلابی، مرکبات و سبزیجاتی با برگ سبز (مانند کاسنی و اسفناج) از بهترین ها برای کاهش خطر ابتلا به سکته ، بیماری قلبی- عروقی و مرگ زودرس هستند و مصرف سبزیجات سبز (مانند لوبیا سبز) و سبزیجات زرد (مانند هویج و فلفل) با بیشترین میزان کاهش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط می باشند. همچنین مصرف سبزیجات خام و پخته با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط می باشد.

در حقیقت مصرف میوه و سبزیجات با کاهش کلسترول و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و رگ های خونی به سلامتی بدن کمک می نمایند. این امر ممکن است به دلیل مجموعه پیچیده مواد مغذی باشدکه در میوه ها و سبزیجات وجود دارد. نمونه ای از این مواد آنتی اکسیدان ها هستند که موجب کاهش آسیب ماده ژنتیکی سلولهای بدن  وکاهش خطر ابتلا به سرطان ها می شوند.

محققین عقیده دارند که این یافته ها بر اهمیت مصرف میوه و سبزیجات به عنوان قسمتی از رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

 

منبع:  http://www.medicalnewstoday.com

عدم تحرک کافی در نوجوانان منجر به ایجاد اسکلت استخوانی ضعیف تری در آنان می شود

فعالیت های فیزیکی در طی دوران استخوان سازی نوجوانان بسیار مهم می باشد به طوری که عدم فعالیت کافی موجب استخوان های سست و ضعیف در نوجوانان می گردد. محققین فعالیت فیزیکی و قدرت استخوانی را در بیش از ۳۰۰ نوجوان در سن رشد استخوانی (دختران ۱۴-۱۰ سال و پسران ۱۶-۱۲ سال) طی ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند نوجوانان با فعالیت فیزیکی کمتر، دارای استخوان های ضعیف تری می باشند. شایان ذکر است قدرت استخوانی برای جلوگیری از شکستگی اهمیت دارد.

نتایج مطالعات نشان داده که کودکان برای افزایش قدرت استخوانی باید فعالیت هایی نظیر دویدن، پریدن و ورزش هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و غیره را انجام دهند.

مطالعات همچنین نشان داده در صورتی که نوجوانان ورزش های ساختاری و سازمان دهی شده برای ارتقا سلامت استخوانی ندارند، انجام فعالیت های ساده نظیر رقص در منزل، بازی در پارک، شکار و فعالیت هایی مانند بالاو پایین پریدن در افزایش قدرت استخوانی موثر می باشد.

والدین باید نوجوانان را در داشتن شیوه زندگی فعال یاری نمایند.

منبع: https://consumer.healthday.com

کاهش چشمگیر عفونت های گوش نوزاد ان با شیردهی مستقیم از طریق پستان مادر

پژوهش های اخیر نشان داده است،  نوزادانی که به طور مستقیم از پستان مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که با بطری شیر (شیر دوشیده شده) تغذیه می شوند، کمتر به عفونت های گوش مبتلا می شوند. مطالعات انجام شده بر روی حدود ۵۰۰ مادر و نوزادان آن ها حاکی از آن است تغذیه مستقیم نوزاد با شیر مادر در یک ماهه اول، کاهش ۴ درصدی عفونت های گوش را موجب می شود و ادامه این نوع شیر دهی نوزاد تا ۶ ماهگی، ۱۷ درصد عفونت های گوش را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات اخیر بیانگر این است، خطر عفونت گوش در نوزادانی که به مدت یک ماه با بطری شیر تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که فقط به طور مستقیم از شیر مادر تغذیه می کنند ۱۴ درصد افزایش می یابد و احتمال این خطر در بی ن نوزادانی که به مدت شش ماه با بطری شیر تغذیه می شوند به ۱۱۵ درصد افزایش می یابد.

1تا کنون ارتباط احتمالی عفونت های گوش با بطری های شیر به طور کامل مشخص نشده است ولی این امر ممکن است به دلیل فشار منفی ایجاد شده در طی تغذیه با بطری شیر باشد. این فشار منفی در طی تغذیه از بطری شیر به گوش میانی نوزاد منتقل شده و سبب افزایش ابتلا به عفونت های گوش در نوزاد می گردد.

شایان ذکر است نوزادانی که شیر مادر را با هر روشی (به طور مستقیم یا توسط بطری) دریافت می نمایند احتمال ابتلا به اسهال در آن ها کمتر است. به طوری که تغذیه نوزادان به مدت ۶ ماه با شیر مادر، خطر ابتلا به اسهال را در آن ها ۳۰ درصد کاهش می دهد هر چند که تغذیه  با شیر مادر از طریق بطری، خطر ابتلا به عفونت های گوش را در نوزادان ۳۴ درصد افزایش خواهد داد. این نتایج بیانگر آن است که نوع غذا؛ نه روش تغذیه ممکن است در ابتلا نوزاد به اسهال تاثیر گذار باشد.

” اگر نوزادان با بطری شیر تغذیه شوند، احتمال ابتلا به عفونت های گوش در آنها افزایش می یابد”

 

HealthDay News , May 26, 2016

راهکارهای مفید و علمی برای بهبودی کودکان بیش فعال

اغلب کودکان دارای اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHA) با داروهای آدرال  (Adderall) یا ریتالین (Ritalin) درمان می گردند، اما مطالعات اخیر نشان داده است والدین با رعایت عادات صحیح زندگی می توانند به بهبودکودکان بیش فعال  خودکمک نمایند. پژوهش های انجام شده بر روی ۱۸۴ کودک بیش فعال  و ۱۰۴ کودک سالم بیانگر آن است.

2

 

که نوع زندگی کودکان بیش فعال، با سبک صحیح زندگی که توسط آکادمی کودکان در امریکا پیشنهاد شده  است، هماهنگی کمتری داشته است. نتایج مطالعه ای که بر روی کودکان ۷ تا ۱۱ سال انجام شده است، منجر به ارائه راهکارهایی گردیده که پیروی از از این راهکارها برای بهبود کودکان بیش فعال مفید می باشد. این راهکارها عبارتند از:

۱- عدم استفاده بیش از ۱ تا ۲ ساعت در روز از تلویزیون، کامپیوتر و یا بازی های ویدئویی

۲- حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز

۳- کاهش مصرف نوشیدنی ها ی  با قند بالا

۴- ۹ تا ۱۲ ساعت خواب در شب

۵- نوشیدن ۷ تا ۱۰ فنجان آب در روز (بسته به سن)

با توجه به اینکه والدین کودکان بیش فعال از دادن داروهای مختلف به کودکان خود اکراه دارند لذا پیروی از این گونه راهکارها می تواند به تنهایی یا در کنار استفاده از داروهای مربوطه تاثیری چشمگیری در بهبودی وضعیت کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و عدم تمرکز (ADHA)  داشته باشد.

HealthDay, May 30, 2016

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

مطالعات اخیر نشان داده آب با میزان بالای مواد معدنی امکان خطر اگزمای  پوستی را در کودکان افزایش می دهد. اگزما در شرایط مزمن با با خارش و جوش های پوستی مشخص می شود. محققین با بررسی میزان سختی آب (محتوای مواد معدنی) و میزان کلر موجود در آب موجود در محل زندگی کودکان بیان کردند کودکانی که در نواحی با آب سخت زندگی می کنند، ۸۷ درصد بیشتر به اگزما مبتلا می شوند. پژوهش های انجام شده دیگر حاکی از ارتباط بین سختی آب و خطر ابتلا به اگزما در کودکان مدارس می باشد.

 ارتباط مصرف آب سخت (میزان بالای مواد معدنی) با اگزما در کودکان

HealthDay , 02 June, 2016

استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

هنگامی که مواد ضدعفونی کننده استخر با عرق، ترشحات بدن و ادرار مخلوط شوند، موادی تولید می کنند که برای سلامتی خطرناک هستند.

هیچ چیز بهتر از این نیست که در یک روز گرم از یک استخر با آب خنک استفاده نماییم. اما نتایج تحقیقات اخیر می تواند شما را مجاب به دوش گرفتن قبل از استفاده از استخر و اطمینان از عدم دفع ادرار کودک شما در استخر نماید. پژو هش ها نشان داده اند مواد ضدعفونی که برای تمیز نگاه داشتن آب استخر استفاده می گردند وقتی با عرق، ترشحات بدن و ادرار ترکیب می شوند، فرآورده های خطرناکی (Disinfection ByProducts, DBPs) تولید می شوند. بعضی از این فرآورده ها موجب آسیب ژنتیکی به سلول ها در آزمایشگاه می شود در حالی که بعضی از گزارشات حاکی از میزان بالای سرطان مثانه و مشکلات تنفسی در افرادی است که به طور مرتب در اطراف استخرها می باشند. این یافته ها در مورد استخرهای عمومی و استخرهای خصوصی و جکوزی صدق نموده و همچنین محققین نشان داده اند استخرهای مسقف و جکوزی در صدر این خطرات قرار دارند.

هوایی که تنفس می کنید به نظر می رسد کلرین (یکی از فرآورده های مواد ضدعفونی کننده ) باشد اما در واقع  کلرین نیست و به طورعمده کلرامین (نوعی ازDBP) ترکیبی از ادرار و کلرامین است. این ماده براحتی از آب وارد هوا می شود و به عنوان نوعی محرک دستگاه تنفس عمل می نماید. چنین محرک هایی احتمال سرماخوردگی و آسم را افزایش می دهند.

تحقیقات نشان داده این مشکلات در استخرها و جکوزی هایی که در فضای باز هستند، به دلیل تهویه بهتری که صورت می گیرد، کمتر است ولی در صورتی که این استخرها و جکوزی ها به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند میزان فرآورده های ضدعفونی کننده افزایش می یابد. پژوهشگران نمونه های از آب استخر های عمومی، استخر های خصوصی و جکوزی ها را بعد از استفاده کم و استفاده زیاد مورد آزمایش قرار داده اند و بیش از ۱۰۰ فرآورده ضد عفونی کننده جهش زا بدست آوردند که قادر به آسیب سلول ها و جهش در DNA می باشند. آنها دریافتند نمونه های بدست آمده از استخرهای با آب گرم به میزان دوبرابر استخرهای معمولی با آب سرد دارای عوامل جهش زا هستند زیرا آب گرم میزان تشکیل این فرآورده های ضدعفونی را افزایش می دهد.

 استخر های شنا تهدیدی برای سلامتی

بنابراین چطور در تابستان با امنیت خاطر شنا کنیم؟

پیشنهاد می شود که در استخرهای مسکونی از فیلترهای از جنس سیلور استفاده شود این فیلترها عوامل بیماریزا را بدون تشکیل فرآورده های ضدعفونی کننده از بین می برند. همچنین پیشنهاد می شود برای ضدعفونی کردن استخرها از اوزون و کلرین که به نظر می رسد بهتر از برومین باشند استفاده گردد. تهویه هوا در استخرهای مسقف بسیار مهم است. تعویض آب استخر ها به طور کامل  و مکرر باید انجام گردد.

HealthDay , June 2, 2016

ارتباط آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Yدر مردان

مردانی که دارای سلول های خونی  بدون حامل کروموزوم Y هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر می باشند. همچنین در این افراد خطر مرگ به علت بیماریهای مختلف نظیر سرطان افزایش می یابد.  در حال حاضر استفاده از تکنیک های مولکولی استاندارد، برای شناسایی از دست دادن کروموزوم Y ((Loss of Y Chromosome, (LOY ) که در بیش از ۱۰ درصد سلول های خونی هسته دار روی می دهد، آسان است. این رویداد در مردان مسن تر نسبتاً معمول است و در افراد جوان تر کمتر روی می دهد. محققین با مطالعه ۳۲۰۰  مرد با میانگین سنی ۷۳ سال دریافتند در مردان مبتلا به بیماری آلزایمر تعداد سلولهایی که کروموزوم Y خود را ازدست داده اند بیشتر است. همچنین نتایج پژوهشی دیگر حاکی از ارتباط ابتلا به آلزایمر با از دست دادن کروموزوم Y بوده است. آنها دریافتند مردانی که دارای سلول های خونی  فاقد کروموزوم Y می باشند به طور متوسط ۵/۵ سال کمتر از مردانی که تحت تاثیر LOY نیستند، عمر می کنند. بنابراین از دست دادن کروموزوم Y  در خون با آلزایمر و سرطان مرتبط می باشد و احتمالا LOY در سلول های خونی از طریق نقص در مراقبت ایمنی در ایجاد بیماری در سایر بافت ها نقش دارد. شاید بتوان این عامل را به عنوان یکی از عوامل موثر در کمتر بودن میزان عمر مردان نسبت به زنان در نظر گرفت.

آلزایمر با از دست دادن کروموزوم
آزمایش LOY در مردان می تواند برای استفاده از روش های پیشگیری کننده برای مردان در معرض خطر کمک کننده باشد.  بدیهی است در صورتی که بتوان پیشگویی مناسبی از میزان خطر ابتلا به سرطان در مردان داشت، می توان این افراد را زیر نظر داشته و از داروهای پیشگیری کننده مناسب استفاده کرد. به طور خلاصه استفاده گسترده  از آزمایش LOY می تواند به طور چشمگیری میزان مرگ و میر مردان را کاهش داده و حتی این امکان وجود دارد تفاوت میزان امید به زندگی در میان مردان نسبت به زنان  کاهش یافته و یا از بین رود.

LabMedica , 09 Jun 2016

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سل

اخیراً آزمون پوستی جدیدی برای تشخیص عفونت سل مورد آزمایش قرار گرفت. ایمن بودن،  سهولت انجام کار و دقت این آزمون پوستی به اثبات رسیده است. این آزمون همانند آزمون پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود و نتایج آن با اندازه گیری قطر سفتی محل آزمایش بعد از ۲ تا ۳ روز تفسیر می گردد.

آزمون پوستی جدید برای تشخیص عفونت سلآزمون  جدید با عنوان C-Tb  توانسته است سادگی آزمون پوستی قدیمی PPD را با اختصاصیت بالای روش نسبتاً پیچیده سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRAs) ترکیب سازد.IGRAs   یک دهه پیش معرفی شد و دارای اختصاصیت بالا و نتایج مثبت کاذب اندک می باشد اما نیاز به نمونه های خون و کار آزمایشگاهی پیچیده، استفاده گسترده از آن را محدود نموده است.

محققین با بررسی پاسخ های ایمنی بدن ۹۷۹ فرد داوطلب نسبت به آنتی ژن های سل دریافتند هر دو آزمون C-Tb و IGRA دارای اختصاصیت ۹۷ درصدی می باشند و در ۹۵ درصد افراد مورد مطالعه نتایج آزمون C-Tb هماهنگی زیادی با نتایج آزمون IGRA دارد. همچنین برخلاف تست توبرکولین (TST) ، اختصاصیت آزمون C-Tb تحت تاثیر واکسن BCG قرار نمی گیرد. شایان ذکر است اختصاصیت  آزمون توبرکولین قدیمی (TST) در این گروه فقط  ۶۲ درصد بود.

پژوهش های دیگری که برای مقایسه آزمون های C-Tb، IGRA و TST در افراد مبتلا به HIV  و کودکان انجام گردید، نشان دادند توانایی شناسایی عفونت سل توسط سه آزمون مذکور در بین افراد مبتلا به HIV کاهش یافته، هرچند که نتایج آزمون C-Tb در میان افراد مبتلا به HIV و دارای شمارش پایین سلول CD4+ T و همچنین بچه های کمتر از ۵ سال قوی تر ظاهر شد. همچنین از مزایای دیگر تست C-Tb  سنجش شدت عفونت می باشد.

LabMedica, 02 Jun, 2016

آزمایش جدید تشخیص سریع مالاریا از طریق ادرار

مالاریا مهمترین بیماری انگلی مناطق گرمسیری محسوب می شود که منجر به مرگ می گردد. این بیماری از طریق پشه آلوده (گونه های پلاسمودیوم فالسیپاروم) به انسان منتقل می شود. علائم بیماری نظیر تب معمولا  ۱۰ تا ۱۵ روز  بعد از نیش زدن پشه آلوده ظاهر می شود. تشخیص اولیه بیماری برای کنترل موفقیت آمیز آن بسیار حیاتی است و درمان آن را تسهیل می کند؛ اما از آنجایی که اکثر بیماری های نواحی گرمسیری جهان با تب همراه می باشد عدم درمان به موقع موجب تکثیر انگل در کبد می گردد و این امر زندگی فرد را تهدید می کند. اخیرا دانشمندان  نوعی آزمایش ادراری برای تشخیص مالاریا در افرادی که دچار تب های مشکوک به بیماری مالاریا می باشند را معرفی نموده اند. این آزمایش روشی ایده ال برای تشخیص سریع مالاریا است و دارای مزایای بسیاری نسبت به روش های میکروسکوپی و سایر روش ها که نیاز به خون دارند، می باشد.

تشخیص بیماری مالاریا

نوار (استریپ) UMT (Urine Malaria Test)، پروتئین های پلاسمودیوم موجود در ادرار بیماران تب دار مبتلا به مالاریا را تشخیص می دهد. انجام این آزمایش نیاز به آموزش خاصی ندارد و برای همه  افراد امکان پذیر می باشد. برای انجام این آزمون نوار مربوطه را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در ظرف تمیز حاوی  ادرار نگاه داشته، سپس به مدت ۲۰ دقیقه نوار در دمای اتاق قرار می گیرد. در صورتی که بعد از ۲۰ دقیقه دو خط روی استریپ ظاهر شود آزمایش مثبت و اگر یک خط ظاهر شود آزمایش منفی خواهد بود. محدوده شناسایی  که توسط سازمان بهداشت جهانی برای این آزمایش های سریع پیشنهاد شده است ۱۰۰ تا ۲۰۰ انگل در هر مایکرولیتر خون است که این محدوده درباره آزمایش UMT، ۱۲۵ انگل در هر مایکرولیتر می باشد.

LabMedica , 06 Jun, 2016

شش راه مراقبت از قلب در زنان

رعایت چند اقدام پیشگیری کننده می تواند در جلوگیری از بیماری های قلبی منجر به مرگ در زنان موثر باشد.

خطر ابتلا به بیماری قلبی در هر شخصی که پا به سن می گذارد، افزایش می یابد. این امر در مورد زنان بعد از سن یائسگی نیز صدق می کند. البته در زنان جوانتر نیز خطر بیماری قلبی وجود دارد.

سازمان غذا و دارو (FDA) شش راه برای کاهش خطر بیماری قلبی در زنان پیشنهاد نموده است:

۱-  کنترل عوامل خطر؛ دیابت، فشار خون بالا و میزان کلسترول بالا خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. بنابراین برای کنترل هر یک از این بیماری ها با پزشک معالج مشورت نموده و از یک برنامه درمانی مناسب استفاده کنید.

۲- سیگار نکشید؛ در صورتی که سیگار استفاده می کنید، آن را ترک نمایید.

۳- داشتن وزن مناسب و فعالیت فیزیکی منظم؛ پیاده روی روشی آسان برای شروع فعالیت می باشد. با پزشک خود درباره مقدار فعالیتی که برای شما مناسب است مشورت کنید.

شش راه مراقبت از قلب در زنان

۴- داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب؛ رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه جات و دانه های خوراکی برای قلب مناسب است همچنین باید مقدار چربی اشباع و آشامیدنی های شیرین در رژیم غذایی محدود شود.

۵- مصرف آسپرین؛ استفاده روزانه آسپرین برای همه جایز نیست.  آسپرین می تواند دارای اثرات جانبی باشد بنابراین استفاده از آن باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

۶- آشنایی با علائم حمله قلبی؛ علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است. در زنان این علائم همراه با کوتاه شدن تنفس، حالت تهوع و احساس درد در قفسه سینه، بازو، گردن ، فک یا شکم می باشد. در صورتی که این علائم را مشاهده نمودید به حمله قلبی مشکوک شوید و با اورژانس تماس بگیرید.

توصیه سازمان غذا و دارو به زنان : برای حفظ سلامتی قلب خود با پزشک مشاوره نموده و از یک برنامه مناسب استفاده نمایید.

HealthDay , 9 June, 2016