امروز : جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت : ۱۶:۴۹:۱۵

آزمایش تشخیص آلرژی تنفسی و غذایی

با تست های آلرژی شناسی آشنا شویم

آلرژی یا به شکل عامیانه حساسیت واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسب عوامل مختلف محیطی ، خوراکی ، حیوانی و … می باشد . آلرژی در افرادی مشهود است که دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار می باشند که حتی به مواد بی ضرر نیز واکنش نشان می دهد . آلرژی به گونه های مختلف و متفاوت در افراد مشاهده می گردد علائمی مانند : آبریزش بینی ، خارش ، جوش های پوستی ، تنگی نفس و … . دو نوع آزمایش ، از طریق پوست و خون برای تشخیص آلرژی وجود دارد در این مقاله آزمایشات خونی تشخیص آلرژی مورد بررسی قرار می گیرد .

رست تست را بشناسیم ( Rast  )

چنانچه فردی مبتلا به آلرژی باشد به عنوان بهترین راه  تشخیص آلرژی تست خونی رست به وی پیشنهاد می گردد. شایان ذکر است این تست متفاوت از تست های پوستی تشخیص آلرژی می باشد . در این تست آنتی بادی های IgE  سرم خون مورد بررسی قرار می گیرد. IgE آنتی بادی همراه با پاسخ های آلرژیک می باشد. اگر نتایج آزمایشات یک فرد نشان دهد که سطح IgE وی در برابر گرده های گل در خون افزایش می یابد در نتیجه این فرد به گرده های گل حساسیت دارد . قابل ذکر است که یک فرد ممکن است طی دوره طولانی  دارای IgE مثبت در برخورد با آلرژن باشد در نتیجه تست های تکمیلی می تواند جهت تشخیص بهتر به پزشک کمک کنند.  از Rast  تست یا radioallergosorbenttest در تشخیص مایت ها ، آلرژن های سگ و گربه ، گرده علف ها ، گرده درختان ، علف های هرز و کپک ها استفاده می شود. این تست  در تشخیص آلرژن هایی مانند مایت ها و آلرژن های گربه و سگ همانند تست تشخیص آلرژی پوستی می باشد. جهت تشخیص از راه پوست لازم است فرد آنتی هیستامین و سایر داروهای ضد آلرژی خود را مدتی قبل از انجام تست قطع نماید تا نتیجه ی کاذب از تست دریافت نشود در مواردی شدت آلرژی بالاست  و فرد قادر به حذف داروهای خود نمی باشد می توان از این تست جهت تشخیص استفاده کرد.
تست Rast در سال ۱۹۷۰ شناسائی شد و در سال ۱۹۸۹ به عنوان بهترین تست تشخیص واکنش های آلرژیک برگزیده شد

مزایای استفاده از روش Rast

این تست قابلیت تشخیص ۴۰ آلرژن مختلف به طور تفتیک شده از جمله آلرژن های حیوانات مثل سگ، گربه و اسب ، آلرژن های  خوراکی مانند  زرده یا سفیده  تخم مرغ و همچنین آلرژن های فصلی و محیطی و … را در قالب یک کیت تشخیصی می باشد. لازم به ذکر است نحوه جوابدهی به صورت نمودار و کاملا تفتیک شده  ارائه می گردد. در زیر به برخی از مزایای تست فوق اشاره می گردد:
افزایش حساسیت تست بدون کم شدن اختصاصیت تست
عدم نیاز به قطع داروهای ضد حساسیت
ارائه منحنی های درجه بندی شده بعد از حصول نتایج عالی

نحوه ی کار

ماده ای شبه آلرژن به خون فرد اضافه می گردد این ماده در خون به یک پلیمر جامد متصل می شود بعد از چند دقیقه می توان مقدار زیادی آنتی بادی IgE که آنتی بادی شاهد واکنش های آلرژیک می باشد را مشاهده کرد . عنوان allergen-specific IgE به دلیل متفاوت بودن تایپ های ایمونوگلوبین ها که به هر آلرژن ، جداگانه متصل می شود تعلق می گیرد. یعنی هر آلرژن به IgE  منحصر به فرد خویش متصل می گردد. در نتیجه اگر فرد به یک ماده آلرژن ،آلرژی داشته باشد و مورد آزمایش قرار گیرد IgE منحصر به نوع آن آلرژن به آن متصل می گردد و سایر IgE ها واکنشی نشان نمی دهند. بعد از فرآیند فوق یک  سرم آنتی IgE رادیواکتیو مشتق شده از بیمار جهت آلرژن خاص شده را به آن اضافه می کنند. این عمل به آزمایشگاه اجازه می دهد تا مقدار allergen-specific IgE را اندازه گیری نماید.

 تعیین غلظت IgE  در سرم فرد

در اشخاص آلرژیک، تعیین میزان ایمونوگلوبین ها مانند IgE دارای ضرورت می باشد.
موارد مختلفی بر روی میزان IgE  مانند: سن، جنس، نژاد و وضعیت آتوپیک تاثیر گذار است.
IgE نسبت به آنتی بادی های دیگر دارای فراوانی کمتری است و غلظت سرمی آن   ug/ml  ۰٫۳-۰٫۱ یا ng/ml  ۱۰۰-۳۰۰ می باشد و نیمه عمر آن کوتاه (۲ روز) است.
واکنش های آلرژیک به دو شکل می باشند: با واسطه IgE و مستقل از IgE است. تمایز آن ها به سبب نوع روش های درمانی متفاوت بسیار حائز اهمیت می باشد.
در مورد زیاد شدن حساسیت آلرژیک، خودداری کردن از آلرژن و ایمونوتراپی با آنتی ژن اختصاصی و همین طور در مورد های غیر آلرژیک درمان های حمایتی دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

تست های انجام شونده برای تشخیص آن ها

۱٫  آزمایش خون
۲٫  آزمایش های همورال، برای تعیین غلظت IgE تام واختصاصی
۳٫  آزمایش های سلولی، برای شمارش ائوزونوفیل ها و بازوفیل ها
۴٫  آزمایش های جلدی مانند تست prick
۵٫  بررسی اندام های مورد نظر: برونش، بینی، مخاط چشم
به دلیل اینکه میزان IgE در سرم کم می باشد، آزمایش هایی که برای کنترل و بررسی آن استفاده می شود باید دارای حساسیت بالایی باشند.

تشخیص آلرژی تنفسی و غذایی
روش های مورد استفاده برای تشخیص عبارتند از: رادیوایمونواسی (RIA)، الایزا و Chemiluminometric که از بینشان RIA از حساسیت بیشتری برخورداراست.
در بیماری هایی مانند: بیماری های انگلی، بدخیمی های مربوط به پلاسماسلهای IgE، درماتیت آتوپیک، رینیت، آسم، آلرژی های جلدی افزایش میزان غلظت IgE رویت می شود.
بالا رفتن میزان غلظت IgE در حساسیت های شدید، بعضی از عفونت های انگلی و بدخیمی های سلول های مولد IgE مشاهده   می شود. بنابراین در تشخیص آلرژی و بعضی ازعفونت های انگلی و یا نقص های ایمنی نادر اندازه گیری میزان غلظت IgE  حائز اهمیت می باشد.
عواملی مانند: سن و جنس افراد در تعیین میزان آنتی بادی ها تاثیرگذار هستند.
پسرها در بدو تولد، از این آنتی بادی میزان بیشتری را دارا هستند.
عواملی چون سیگار کشیدن نیز در غلظت آنتی بادی تاثیر گذار  می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور

17 thoughts on “آزمایش تشخیص آلرژی تنفسی و غذایی

 1. مجید - خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۳:۳۶ ق.ظ

  من از دبستان یادمه چندسال یه بار کهیر میزدم
  اما امسال از اسفندماه الرژی خفیف تنفسی گرفتم و این کهیرم بهش اضافه شده
  بخدا دیگه بریدم
  تنگی نفس واشک اومدن و ابریزش و کیپ بودن دماغ کلا زندگیمو مختل کرده
  رفتم دکتر دکتر واسه واکسن الرژی تجویز کرد
  اما بخاطر کهیر نشد تست پوستی بدم
  فرستادم تهران مرکز تحقیقات اسم و الرژی
  خیابان دکتر قریب
  هنوز جوابش نیومده
  دکتر اونجا گفت واکسن الرژی تو فقط خوب میکنه
  کهیر درمان نداره

  پاسخ
  • pasteur - خرداد ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

   با اهدای سلام محل سکونت خود را ذکر نکرده بودید اگر اهواز سکونت دارید باید ابتدا یک تست آلرژی تنفسی و غذایی انجام دهید این تست از طریق خون انجام شده و حساسیت شما را در مقابل حدود هشتاد آلرژن بررسی می کند هم اکنون این تست در آزمایشگاه پاستور قابل انجام است بعد از مشخص شدن عامل آلرژی شما و عدم کنترل آن با دارو و پیشگیری، در صورت صلاحدید پزشک معالج شما به مراکز ایمونوتراپی معرفی می شوید باید متذکر شد ایمونوتراپی و یا به طور عامیانه واکسن آلرژی یک دوره ۲ تا ۳ ساله داشته و در همه موارد موفقیت آمیز نمی باشد لذا توصیه می شود ابتدا موارد پیشگیری و درمان بی خطر دارویی را امتحان کنید ضمنا در آزمایشگاه کتابی موجود می باشد که در همین ارتباط به شما می تواند کمک نماید تصویر کتاب به پیوست آمده است با آرزوی سلامتی شما.

   پاسخ
 2. ابراهیم - شهریور ۳۰, ۱۳۹۵ در ۵:۵۷ ق.ظ

  سلام من ۱۲ سال پیش بعد یک سرماخوردگی طولانی که پیش خیلی دکتر رفتم و میگفتند عفونت گلو هست تحت درمان با چرک خشک کن مختلف قرار گرفتم و سپس بعد چند ماه داروی آلرژی تجویز شد نزدیک یک سال نتیجه نگرفتم و خشکی گلو و خلط پشت حلق و مشکل تنفس از گلو داشتم و متخصصین اهواز میگفتند بهش فکر نکن درمان ندارد و در این مدت ۱۰ کیلو وزن کم کردم و کلینیک آلرژی …. رفتم و تست دادم به دود گرد و خاک و قارچ هوایی ووو آلرژی داشتم و ۴ سال واکسن زدم و حدود پنج سال کاملأ خوب بودم بدون رعایت هیچ چیزی و پارسال با گرد و خاک بهمن ماه مجددأ علایم شروع شد و متخصص … رفتم اهواز و چند عکس از گلو و آزمایش گرفت گفت استرس و آلرژیه و کاریش نمیشه کرد و دارو بدتر میکنه باز رفتم تهران کلینیک …. و تست آلرژی دادم و این بار به گرد و خاک و دود و چند میوه آلرژی داشتم و ۹ ماهه واکسن میزنم و توی این مدت مشکل معده هم پیدا کرده ام و نفخ شدید و تحت نظر متخصصم و الان خشکی گلو و خلط حلق ووو آزارم میدهد و نمیشود غذایی خورد معده و آلرژی بدتر میشود و توی چند ماه از ۶۵ کیلو شده ام ۴۹ کیلو
  آیا تست خاصی هست که بگوید چه مصرف کنم از لاغری و این وضع خسته شده ام ..
  سن ۳۳ اهواز هستم .

  پاسخ
  • pasteur - مهر ۳, ۱۳۹۵ در ۵:۵۵ ق.ظ

   بر اساس شرح حال بیان شده آنچه می توان نتیجه گرفت به قرار ذیل است:
   ۱- شما به طور همزمان دارای آلرژی غذایی و تنفسی می باشید. لازم به توضیح است در جهان حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از مردم مبتلا به آلرژی بوده و این بیماری یکی از رایج ترین بیماری ها در جهان می باشد.
   ۲- کاهش وزن اینچنینی شما فقط مربوط به آلرژی نمی باشد و باید پیگیر این مورد بوده و به متخصصین غدد و متابولیسم مراجعه نمایید. همچنین می توان برای کنترل استرس ناشی از بیماری به متخصصین مغز و اعصاب مراجعه کرد.
   ۳- بر اساس نظرات فوق تخصصین آلرژی در اهواز و تجربه بنده اثربخشی ایمونوتراپی (یا همان واکسن آلرژی) در ایران قابل بحث می باشد و در استفاده از آمپول های آنها باید تامل نمود. همچنین جدای از هزینه های قابل توجه این نوع درمان ، دوره درمانی آن نیز طولانی بوده و این خود می تواند بر روحیه شخص تاثیر بگذارد. بنابراین باید در استفاده و یا ادامه دوره درمانی ایمونوتراپی در ایران دقت نموده و با متخصصین کارآزموده در استان مشورت نمود.
   شایان ذکر است به طور کلی در جهان هنوز هیچ درمان قطعی برای آلرژی وجود ندارد و تنها راه درمان قطعی آن اجتناب از برخورد با عامل آلرژی می باشد لذا سعی شود از مصرف دارو بدون نظر فوق تخصصین آسم و آلرژی اجتناب نمود. راههای ساده پیشگیری از تماس با آلرژن ها در کتابچه راهنما در سایت و به صورت کتاب در آزمایشگاه پاستور موجود است
   در پایان برای شما آرزوی بهبودی و تندرستی دارم

   پاسخ
 3. علیرضا - تیر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۹:۲۱ ب.ظ

  با سلام من از استان گیلان (رشت) هستم برای انجام این تست و ارسال برای شما از چه طریق باید اقدام کرد ؟

  پاسخ
  • pasteur - مرداد ۳, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

   سلام ، آزمايشات تشخيص آلرژي تنفسي و غذايي در شهر رشت ، آزمايشگاه دكتر آشتياني يا آزمايشگاه نيلو و يا آزمايشگاه دكتر افراه هم قابل انجام است و نيازي به ارسال نمونه به اهواز نيست ، مراجعه بفرماييد نتيجه خواهيد گرفت ، باميد سلامتي و بهروزي

   پاسخ
 4. هاشم - شهریور ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۴۷ ب.ظ

  سلام بابی من ۳۰ساله ارزی داره منم پارسال رفتم اموزشی یزد ابریزش بینی گرفتم و از اون موقع تا حالا زندگیمو درگیر کرده گاهی با خارش چشم و گاهی با شدید ترش سرخی مثل خون چشم همراه میشه قبلا با یه قرص در روز کارم راه میوفتاد ولی الان با وجود زدن امپول و خوردن لوراتادین و یا سیتوزین (لیتی زین) و انتی هیستامین بند نمیومد تا رفتم متخصص ایم و الرژی که بهم گفت اسم هم دارم دکتر تاکید کرد اگه اعلایم بیماری خوب شد دارو هاتو تا یک ماه بخور من با زدن اسپری دهانی دچار کمبود اکسیژن از ریه میشه قبلا اینجوری نبودم یعنی نفس خودمو اگه تا اخر بدم بیرون باید چند تا سرفه کنم گاها بین حرف زدنم هم باید سرفه کنم در صورتی که قبلا اینجوری نبودم نظر شما چیه

  پاسخ
  • pasteur - مهر ۲۷, ۱۳۹۶ در ۸:۵۵ ق.ظ

   با سلام ، علائمي را كه فرموده ايد بيانگر يكنوع آلرژي نسبتاً شديد است كه احتمالاً به يك يا چند ماده آلرژي زا ( آلرژن ) در اطراف و محيط زندگي شما حساسيت نشان ميدهيد ، شما بايد تعيين نماييد كه به چه ماده اي حساسيت دارد كه بتوانيد تا حد ممكن از آن دوري نماييد علاوه براينكه درمان دارويي ميكنيد ، اين را بايد به يك آزمايشگاه در منطقه محل زندگيتان ( شهر يا استان ) رجوع نماييد و درخواست تست حساسيت تنفسي و غذايي از طريق خون نماييد تا بتوان نوع آلرژن يا آلرژنهاي مسئول ايجاد حساسيت در شما را تعيين كند ، اميدوارم توضيحات كافي بوده باشد ، با آرزوي بهبودي سلامتي براي شما

   پاسخ
 5. آتشی - آذر ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  سلام شما تست الرژی پوستی هم انجام میدهید؟حتما باید اول تست آلرژی خونی انجام بدهیم؟با تست خونی مشخص میشه که بدن چه واکنش آلرژی نشون میده؟

  پاسخ
  • pasteur - دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

   با سلام این تست همه روزه در آزمایشگاه پاستور انجام می‌شود و فقط با یک نمونه گیری خون انواع آلرژن های شایع غذایی و تنفسی قابل شناسایی می‌باشد

   پاسخ
 6. اكبري - دی ۱۶, ۱۳۹۶ در ۲:۰۰ ب.ظ

  با سلام پسرم ١١ ماهشه حساسيت به پروتيين گاوي داره و الرژي غذايي ازمايشگاه پاستور فقط تست خوني فوري انجام ميدن يا تاخيري هم دارن ؟
  پسرم الان دو هفته اس كه اسهال داره و خوب نميشه با اينكه هيچ ماده ي الرژني مصرف نميكنه فقط شير ضد الرژيك ميخوره با برنج و مرغ
  واقعن ديگه درمونده شدم زير نظر دكتر گوارش هست ولي دكترش تست الرژي رو قبول نداره من خودم ميخوام انجام بدم
  من خودم ميتونم چند تا ماده غذايي رو اضافه كنم براي ازمايش
  شما ميتونين دكتر الرژي توي اهواز به من معرفي كنيد ممنون ميشم

  پاسخ
  • pasteur - دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۶ ق.ظ

   با سلام انجام دادن تست آلرژی به روش خون باعث مشخص شدن انواع الرژن های شایع غذایی و تنفسی میشه این روش جدیدترین متد برای شناسایی آلرژی می‌باشد که همه روزه در آزمایشگاه پاستور قابل انجام می‌باشد

   پاسخ
 7. امین - بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۲ ق.ظ

  با سلام
  برای انجام آزمایش آلرژی نیاز به تجویز پزشک هست یا اگر خودمون به آزمایشگاه مراجعه کنیم انجام میدن؟ و اینکه جوابش چند روزه حاطر میشه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • pasteur - بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱:۰۰ ب.ظ

   سلام و خسته نباشید بله این آزمایش هر روز در آزمایشگاه پاستور انجام میشود و نیاز به تجویز پزشک نمیباشد همچنین با این آزمایش آلرژن های شایع غذایی و تنفسی بررسی میشود بین ۳-۴ روز کاری برای جواب زمان نیاز است.

   پاسخ
 8. یونس - فروردین ۲۰, ۱۳۹۷ در ۷:۴۳ ب.ظ

  با عرض سلام و احترام
  میخواستم بپرسم وقتی آزمایش میدیم برای تعیین مقدار IgE، اگر همون روز از قرص های ضدحساسیت مثل ستیریزین، فکسوفنادین استفاده کرده باشیم آیا تأثیری بر مقدار IgE دارد و باعث کاهش آن در نتیجه آزمایش میشود؟؟؟ یا کاملا” بی تأثیر است
  باتشکر

  پاسخ
  • pasteurlab - اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ در ۹:۲۳ ق.ظ

   با اهدای سلام مصرف این داروها در همان روز انجام آزمایش تاثیر چندانی بر نتیجه نمی گذارد.

   پاسخ
 9. پریسا علیشاه - بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  سلام خسته نباشید من مادر ۴۷ سالشه حساسیت دارویی دارند. الان ۴ سال هست به برخی دارو ها حساسیت داره و به محض استفاده دارو روی دستاش قرمز میشه و لک باقی میمونه و هر سری که حساسیت میکنه همون جاهای قبلی دوباره قرمز میشه.
  آزمایش دادن و مقدار ige خیلی بالا بود حدود ۵۰۰
  با قرص هم زیاد پایین نیومد. پیشنهاد شما برای کنترل ige چیه؟

  پاسخ

لغو پاسخ دادن

دوازده + یازده =